Zdravé sladkosti pro naše děti

Rubrika: Stravovací návyky, Zdravá výživa
Zdravá sladidla
Zdravá sladidla

Vyhněte se zbytečným aditivům

Hledáte-li zdravé sladkosti pro děti, sledujte obsah podezřelých aditiv („éček“), tj. povolených přídatných látek, u nichž se vedou diskuze ohledně škodlivosti.

I v tzv. zdravých sladkostech najdeme hydrogenuhličitan amonný (s tím opatrně ve větším množství; nesmí se používat v dětské výživě), alginát sodný (může při vyšším množství způsobit trávicí potíže; je považován za alergen) atp. Tyto látky najdete např. v těchto výrobcích:

  • Máslové sušenky (výrobce Pural)
  • Čokoláda rýžová s kousky kakaových bobů (100g, výrobce Naturata)
  • Čokoláda Bio Fairetta Krokant (45 g, výrobce Gepa)
  • Lízátko javorový list(výrobce neuveden): „rekordman“ co do obsahu škodlivých přísad; obsahuje kukuřičný sirup, barviva E104 (chinolinová žluť, u níž je snaha ji zakázat pro podezření na vyvolávání hyperaktivity u dětí), E132 (Indigotin, jehož zpracování probíhá synteticky za přítomnosti modrých barviv, vyrobených z uhelného dehtu; může způsobit nevolnost, zvracení, vyšší krevní tlak, vyrážky; nevhodné pro děti) a škrobový sirup.
Jahodový dort s raw krémem
Jahodový dort s raw krémem

Jaké sladkosti tedy vybrat dětem?

Co sladkého jim můžeme dát, abychom je v dnešní chemické době nezatěžovali dalšími „jedy“ a zároveň jim poskytli kvalitní výživu?

Stravovací návyky získává dítě v rodině. Když dáme dětem kvalitní základ, nemusíme se o jejich stravování v budoucnu obávat.

Udělala jsem si nedávno malý průzkum tzv. zdravých sladkostí, abych já i lidé, kteří u mne hledají radu ohledně zdravých sladkostí, věděli, které vybrat a za které se vyplatí vydat vyšší finanční obnos.

Uvedu konkrétní příklady tzv. zdravých a bio sladkostí, které můžete občas, možná jednou denně, dětem dopřát. Nezatížíte je přílišným množství nevhodných cukrů, chemických látek a při správném výběru jim dodáte i správnou výživu:

  • Raw tyčinka LIFEBAR Lískový oříšek (BIO, výrobce Lifefood): a další druhy jsou často bez jakýchkoli sladidel, pouze s obsahem ovoce či ořechů. Za mne je to jednička mezi zdravými sladkostmi.
  • Bonbony karobové bez cukru (100g, výrobce Country Life): jsou bez cukru i jiných sladidel.
  • Biokokosky s javorovým sirupem (100g, výrobce Biopekárna Zemanka): jsou slazeny pouze javorovým sirupem, bez obsahu kypřících látek.
  • Čokoláda hořká 85% FT 80g BIO (výrobce Rapunzel): kvalitní hořká čokoláda, u níž na prvním místě ve složení stojí kakaové máslo, slazená cukrem.
Perníčky z pohankové a žitné mouky
Perníčky z pohankové a žitné mouky

Nechte děti mlsat, ale ukažte jim správnou míru

Nezapomínejte, že návyk na sladké se podobá návyku na kokain! Určitým typem sladkostí (se sušeným ovocem, ořechy nebo semínky) jim naznačíte rozumný směr ve výživě i pro budoucnost.

2 z 2

Toto taky stojí za přečtení!

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist