Šátek, nosítko nebo kočárek?

Rubrika: Péče o miminko

V polovině května jsem v rámci projektu Těhotná s VD otevřela diskuzi na téma nošení dětí. Některé z vás se s námi podělily o své osobní zkušenosti, další sdílely své názory a padlo i několik dotazů. Obrátila jsem se proto na partnera projektu, Mamaja.cz, a dnes vám přináším rozhovor na téma z titulku tohoto článku.

Na základě diskuze jsem sestavila sadu otázek, které jsem pak poslala do Mamaja.cz. Na dotazy mi z vlastní zkušenosti odpovídala Markéta Fingerová (MF), obecnější rady pak doplnila přímo majitelka firmy Kateřina Borunská (KB).

Není nošení nebezpečné? Resp. souhlasíte s tím, že kočárek je bezpečnější?
KB: Pokud máte vhodné nosítko nebo správně uvázaný šátek, tak to rozhodně nebezpečné není.

MF: A pokud se ptáte na to, jestli se může stát dítěti něco přímo v nosítku nebo šátku, tak může, ale to i v kočáře. Do kočárku také může někdo praštit, může ujet, když to vezmete do detailů, může se stát kdykoli cokoli. Ale to bychom nemohli mít děti, kdybychom to brali takto. Samozřejmě v nosítku musíte dávat pozor na nožičky dítěte, třeba nechodím s malou kolem zapnutého sporáku tak, aby byla plotna na dosah nožičky, ale to jsou zásady, které stejně mámy praktikují, ať své děti nosí, nebo ne. Na ulici mi naopak přijde nosítko bezpečnější, protože mám dítě na těle a snáz mohu reagovat na neohleduplné chodce, lépe se vyhnu autům zaparkovaným na chodníku, když musím například vstoupit do silnice, na přechodu jsem si jistější…

Nosítko ManducaCo nošení a nákupy? Existuje nějaká praktická vychytávka, která nahradí úložná prostor pod kočárkem?
MF: Jean Liedloffová‎, autorka Konceptu kontinua, radí: dejte dítě do šátku a nákup do kočáru. To je jedna z možností. Mně se osvědčily malé nákupy přes týden, které se vejdou do batohu, a jeden velký nákup na týden s autem a manželem.
Vím, že vybavení, které potřebuju pro dceru na jeden celodenní výlet, se mi vejde do batohu, který pohodlně unesu na zádech a dceru mám na břiše, nebo ťape vedle mě. A ještě se mi do batohu vešel menší nákup. Jde o to si to vyzkoušet. Každá maminka je jinak stavěná a má jinou sílu. Ale já nepatřím zrovna k robustním ženám (50 kg, 156 cm) a jde mi to. Navíc moje dcera v kočárku pláče, takže raději absolvuji menší výlet s menším nákladem v klidu než s kočárkem a křikem.

KB: Já bych poradila maminkám, aby si pořídily třeba tašku na kolečkách. Dnes nedělají jen ty v babkovských vzorech, ale i opravdu hezké kousky. Navíc musí pamatovat na to, že ani kočár nesmí přetěžovat. Přihrádky pod kočárem jsou podle záručních listů většiny kočárků určené jen pro tříkilový nákup, to jsou dvě láhve minerálky nebo tři láhve mléka. Zřejmě uvezou víc, ale pak může být problém se zárukou.

Jaké máte zkušenosti s nošením neklidných a akčních dětí, které moc nevydrží v klidu a potřebují prostor?
MF: Moje dcera je velmi akční, a právě proto jí kočárek nevyhovoval, neviděla, co chtěla. Bylo to trochu lepší ve sporťáku, ale ani tam nebyla úplně klidná. V nosítku vidí a přitom je u mě, ráda se tulí. Asi proto jí to tolik vyhovuje. Je pravda, že občas si řekne, že chce na břicho, občas na záda, občas na bok. Manduca umožňuje všechny tyto pozice, takže je střídáme podle její nálady a podle mých možností. Šátky umožňují ještě více poloh než nosítka. Většina dětí se zabaví výhledem a pozorováním okolí, ale uklidní tím, že jsou u matky.

KB: Nošené dítě vidí to, co matka. Mohou si povídat, dítě se nenudí, vytváří se mezi nimi užší vazba, dítě lépe komunikuje, okoukne si všechno z bezpečí od mámy a pak se méně bojí cizích věcí. Kromě toho v kočárku jen leží, když je v úvazu, tak mu pracují svaly, to je dobré pro jeho celkový vývoj.

Při nošení není vidět na záda.
MF: Na zádech se nosí starší děti a ty si většinou už dovedou říct, alespoň trochu, co chtějí, nebo co jim chybí.

KB: Já bych doporučila maminkám, kterým vadí, že si nevidí na záda, zrcátko sling view. Některé maminky se bojí úvazů na zádech. Do Manducy dítě na záda špatně ani dát nemůžete. Je ušitá tak, že to nejde. U šátků to chce trochu cviku.

Klasický šátek ManducaDá se šátkování naučit přes internet nebo z nějakých knih, nebo je nutný kurz nebo aspoň zkušená kamarádka?
MF: To asi záleží na každé mamince, jak je šikovná, jak si věří. Na kurzu vidíte úvazy z různých úhlů, dostanete zpětnou vazbu, lektorka vás hned opraví, můžete se ptát. Podle mě to stojí za to, protože když šátek, tak musíte umět vázat. Nosítka jsou jednodušší, na ty kurz nepotřebujete, stačí video nebo psaný návod. Ale ani po kurzu si nemusíte být stoprocentně jisté, takže některé maminky to řeší tak, když se nemají s kým poradit osobně, že úvaz fotí a radí se na dálku. Posílají nám je do e-mailu, nebo vkládají na zeď FB skupin, které se na nošení specializují.

 

Jak dlouho takový kurz trvá a co všechno se tam maminky naučí?
KB: To je různé. Naše trvají asi dvě hodiny. Záleží na maminkách (nebo i tatíncích). U nás se naučí jeden úvaz precizně. Tak mohou hned druhý den začít nosit. Ale začínáme tím, že si vyzkouší šátek, nosítko a předvázaný šátek Caboo. Ten u nás není moc známý. Úvaz je velmi snadný, umožňuje maminkám nosit v pěti různých polohách. Je to něco mezi nosítkem a šátkem. Často mu dávají přednost partneři šátkujících maminek, protože ho sami navážou a máme designově i sportovní variantu pro muže. Jinak Manducu zvládnou tátové také bez problémů.

MF: Já bych dodala, že maminky na kurzy chodí těhotné i po porodu s různě starými dětmi. Hodně maminek se seznámí, povídají si o dětech. Neprobírají jen nošení, vyřeší i spoustu jiných věcí, některé se vídají i po kurzu. Díky nošení mají na začátku společné téma a rychleji se spřátelí.

Předvázaný šátek CabooNěkterá nosítka jsou prý spíš „visítka“, dá se nějak předem poznat, co určitě nebrat?
MF: Nosítko by mělo splňovat zásady zdravého nošení. Tzn. 1) Kolínka dítěte musí být výš než jeho zadeček. Společně tvoří písmeno M. 2) Páteř by měla být do písmene C. 3) Když nosí dospělý na břiše, dítě by mělo být obličejem směrem k němu. Když se dívá dopředu, vidí víc, ale nelze docílit korektního M postavení nožiček. Kromě toho se dítě nemůže schovat před podněty, které jsou na něj moc intenzivní nebo ho děsí. Když je obličejem k mamince, může se vždycky schovat, zachumlat, položit si obličej do mámina výstřihu a poslouchat uklidňující zvuk jejího srdce. 4) Bezpečné nosítko by také mělo mít něco na přidržení hlavičky menších nebo spících dětí.

KB: Kromě konstrukce nosítka bych maminkám poradila, aby si také zjistily, z jakého materiálu je nosítko ušito, čím jsou látky barveny, jaké jsou cvočky a patenty. Prozkoumaly, zda nosítko nemá nějaké otvory, do kterých dítě může strčit prstík. Pořádně si nosítko vyzkoušely, zda je jim při nošení pohodlné. Podívaly se, do kolika kil mohou dítě nosit, aby neskončily dříve, než začnou.

Děkuji za rozhovor a přeji Mamaja.cz mnoho spokojených zákaznic.

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (12 vyjádření)

  • Skvělý článek, díky. Ja jsem obě děti odnosila v nosítku a byla jsem moc spokojená!

  • Já jsem nosila v šátku a nosítku obe děti a byla jsem moc spokojená. Nosili jsme děti až do 2 let.

  • Anonymní

    Já mám caboo. Koupili jsme si ho na http://www.mamaja.cz . Měla jsem teda i možnost si ho vyzkoušet na veletrhu pro dítě. Je to super. Opravdu to ulehčí hodně práce, hodím ho na sebe na to mikinu, nebo bundu, jedu s malým autem a když potřebuju třeba nakoupit, jenom ho vytáhnu ze sedačky, šup do šátku a je to. Rychlovka. Když jsem předtím šátek uvazovala, hrozně to trvalo, malej byl z toho nevrlej, takže Caboo rozhodně doporučuju 🙂

  • pivatko

    makineo děkuji za videa, já jsem prostě poseroutka a fakt se bojím,ale zkusím to, no ajak to dopadlo jinak? jsem si udělala radost a zainvestovala do manducy,prý je nejlepší,tak jsem ji objednala a hned ji využiju o víkendu na hasičskou soutěž,a pak na výlet do Jeseníků,no ještě musím najít batoh,kde budu nosit věci pro prcka

  • pivatko, že to nemůžeš mít jednoduchý? 🙂 No jestli to jen nevidíš moc složitě. 😉 Šátek máš doma, tedy za něj nemusíš utrácet a můžeš zkoušet do aleluja :-)a když zjistíš, že to nejde, tak zkus hledat dál.
    Já jsem se taky učila podle videí, tady Ti dvě rovnou přihodím… stejný úvaz, jen jedno je vázáno s většim mimčem a druhé s třítýdenním miminkem.
    https://www.youtube.com/watch?v=3McvFdSySJ4

    https://www.youtube.com/watch?v=5YEzQ6eTrd0

    Tady ta autorka videí – „vonzino“ mi přijde dobrá – dělá to dobře, srozumitelně. Ještě jsem uměla nějakou kolíbku, ale už si nepamatuju kterou.

    No jinak ještě k tomu nosítku caboo – já jsem nejdřív klikla na nějaký odkaz s videem a to konkrétní stálo taky cca 2400,-, což mi právě nepřišlo cenově zas tak zázračné oproti osvědčeným nosítkům, ale potom jsem se dívala ještě jednou, že těch caboo je více druhů a že jsi asi myslela jinou variantu, než jsem viděla nejdřív já. Tak jasně proč ne, taky možnost.

    Jinak ještě dodám, že u nás šátek zvítězil z toho důvodu, že se v kočárku malé nelíbilo, takže to dopadalo tak, že jsem jednou rukou tlačila prázdný kočárek a v druhé ruce nesla malou, což nebylo zrovna praktické. A pak už se mi to samotné zalíbilo, bylo mi příjemné mít ji na sobě a cítit každý její pohyb, každé nadechnutí. Zároveň v kočárku spala tak max půl hodiny a v šátku třeba i dvě hodiny.
    kočárek jsem pak spíš využila, když malá začínala chodit a chvilku šla, pak ji to přestalo bavit a tak pořád dokola. 🙂

    Tak hlavně ať jste spokojení a najdete si to své 🙂

  • meggi41

    Mela jsem oboje,nositko na tury(jsme akcni a cestovatelska rodinka),viceale satek,nedam na neho dopustit,hlavne proto,ze se moc libi detatku,a me,ze jsem mela volne ruce 😉 Naucit se vazat neni az tak tezke,hlavne si verit,ja se naucila dle videa a musite si bejt jen jista a je to supr 🙂
    Kocarek je take dobry,ale uprimne casto to byl problem s nim nekam moci,ze 🙁 zakaz vstupu,spatny teren,ci moje ditko,ktere ho nemelo rado..
    A take je „kocarek“a kocarek,ze 😉
    Vse ma sve -+,nic nezatracuji,kazdy si najde to sve,nejdrive ale vyzkouset a pak rikat „razna NE“ (ci ano) 😉
    M.

  • Já nedala dopustit na kočárek, v tom jezdí děti do pozdního věku (v poledne spinkat), já mám volné ruce, nejsem utahaná. Když spí, odstavím kočár pod ořech nebo do chodby, a mám 2 hodinky času pro něco jiného 🙂

  • pivatko

    makinea,děkuji za odpověd,šátek mám půjčený a musím do vedlejší vesnice k příbuzné,která na něšm odnosila 3 děti,já se toho furt bojím,no a manduca a tak je na mě už moc drahé,to caboo mě nadchlo,ale každý radí raděj šátek,áchjo,že já nemůžu mít nic jednoduchý 😀

  • Pivatko, koukala jsem, protože jsem neznala a přijde mi to na nosítko zbytečně složité. Zhruba stejně složité je vázání šátku. Opravdu. Vypadá to těžší než to je 🙂
    Je to velmi podobné. Šátek si připravíš ještě bez miminka do velmi podobného stádia jako toto nosítko a pak tam mimčo vkládáš úplně stejně jako tady, dotahuješ taky… Pro šátek existuje mnoho úvazů, ale to neznamená, že je musíš používat. Já jsem se vždy naučila jeden a měnila jsem, až podle potřeb dítka (např. po roce jsem se naučila vázat na záda, celkem jsem uměla tři úvazy. Pro mě výhoda šátku v té variabilitě, že si každý najde svoje, dá se využít i jako deka :-)…
    Pokud opravdu vázání ne, tak bych brala nějaké nosítko typu manduca, ergo, kibi… kde to máš opravdu téměř bez práce.
    Ale jinak na pohled je pěkné, myslím, že i zdravotně v pohodě podle polohy děťátka.
    Přijde mi, že každému prostě sedne něco jiného a pozná se to až po pár pokusech, tedy pokud máš možnost – nejlépe si vše od někoho půjčit, nechat si vše ukázat… Někdy se např. různě v rodinných centrech „nosící“ maminky scházejí nebo se dá s někým domluvit přes internet, příp. přímo zajít na kurz.
    A pokud vybereš to caboo, tak pak přijď poreferovat, jak to jde a jestli jste s prckem spokojení 🙂

  • pivatko

    Krasný člànek,měla byxh dotaz … co nositko caboo?šàtku se bojim a toto me nadchlo

  • Marci55

    O nosítku jsem uvažovala, ale nakonec nekoupila. Nepřišlo mi důležité. Ale to si musí každá zvážit sama.

  • snany

    Přínosný článek, uvažovala jsem o nosítku pro starší děti, respektive stále zvažuji zda koupit nebo ne.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist