Zdravé sladkosti pro naše děti

Rubrika: Stravovací návyky, Zdravá výživa
Lehký dort s lesním ovocem

Jsem expertka v oblasti zdravé stravy bez chemie a maminka dvou dětí, z nichž jedno má vážné potíže s trávením. Proto přirozeně inklinuji k hledání zdravých alternativ sladkostí pro své děti. Jak tedy sladit zdravě.

Sladkosti bez cukru, hurá! Anebo ne?

Možná, pokud vám záleží na zdravém způsobu stravování vašich dětí, sledujete obsah cukru, případně se mu v potravinách snažíte vyhýbat. Ovšem nevyrážejte klín klínem. Co tím myslím?

Už nějakou dobu sledujeme vlnu moderních výživových směrů, z nichž některé (např. raw strava) doporučují slazení jinými, přírodními sladidly (např. agávovým sirupem). Ani jejich zdravotní přínos není ale jednoznačně pozitivní, takže je podle mne nelze považovat za spásné řešení.

V prvé řadě zde hraje roli pochopitelně množství: mlsáme-li příliš, zatěžujeme organismus. Pokud ve stravě vašich dětí převažují cukry (obecně sacharidy), mohou u nich nastat zdravotní potíže, jako je např. nadýmání, plynatost nebo ekzém.

Další roli hraje složení potravin. Ve snaze vyhnout se cukru (aby to na etiketě dobře vypadalo) jsou výrobky slazené náhradními sladidly. Např. aspartamem, doporučovaným diabetikům a obecně jako sladidlo nahrazující ten „ošklivý“ cukr a který (naopak) podporuje chuť k jídlu a tím i rozvoj obezity.

Ideální sladidlo

Kromě ovoce považuji (v rozumné míře) za jediné ideální sladidlo med:

  • Na rozdíl od rafinovaného cukru obsahuje důležité přírodní látky (minerály, stopové prvky atd.).
  • Zatímco rafinovaný cukr se rozkládá v játrech (a tím je zatěžuje), jednoduché cukry z medu se vstřebávají přímo přes stěnu trávicího traktu a do jater se vůbec nedostávají. Dostávají se přímo k buňkám, což umožňuje jejich rychlejší regeneraci.
  • Je to „naše“, lokální sladidlo (pokud si nekupujete čínský med)

         Takže než se začneme radovat nad faktem, že je nějaký výrobek bez cukru a zaplatíme za něj často nemalý peníz (protože to je přeci zdravé, když to je bez cukru) zamysleme se a přečtěme si pozorně etiketu.

Tzv. zdravé a bio sladkosti

Mohly ty by být řešením? Ovšem. Sortiment obchodů se zdravou výživou je jedno z mých oblíbených témat.

Musím ale připojit slůvko ALE. Ve výrobcích bez cukru, a to i v těch tzv. zdravých, totiž mnohdy najdeme nevhodná sladidla, která se navíc tváří „přírodně“. Na etiketě mnoha, nejen sladkých průmyslových výrobků, můžete najít tato označení, která znamená de facto totéž:

  • fruktóza
  • přírodní cukr
  • glukózo-fruktózový sirup
  • kukuřičný sirup

Fakt, že nějaký výrobek obsahuje fruktózu, glukózo-fruktózový nebo kukuřičný sirup (jedná se o podobné látky), neznamená, že je v něm obsažen ovocný cukr, jako jej známe z ovoce. Tato sladidla se vyrábějí průmyslově, hojně se používají a je o nich známo, že negativně působí na játra, cévy a jejich velká spotřeba vede mj. k obezitě.

Průmyslově vyráběná glukóza je sirup získaný z obilného škrobu. V potravinářství je široce používán pro jeho nízkou cenu. Běžný konzument, stravující se průmyslově zpracovanými potravinami, spotřebuje tohoto sladidla značné množství.

Jako příklady řady „zdravých sladkostí“ obsahujících glukózo-fruktózový sirup mohu uvést:

  • Medvídci dobré nálady (100g BIO, výrobce Sonnentor)
  • Čokoláda rýžová s quinoa křupínky (BIO, výrobce Naturata)

Glukózo-fruktózový sirup najdeme mimo sladkostí také:

  • v jogurtech
  • pečivu
  • šunce a dalších potravinách.

Podle některých výzkumů existuje souvislost mezi nadměrnou konzumací glukózo-fruktózového sirupu a rozvojem civilizačních chorob jako je ateroskleróza, obezita a diabetes 2. typu.

Jak se vyhnout zbytečným aditivům a jaké sladkosti můžete s klidným svědomím dětem nabídnout se dočtete na 2. straně tohoto článku

1 z 2

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist