První příkrm, aneb začínáme s pevnou stravou

Rubrika: Příkrmy

474545_emanuelKaždá maminka, jejíž děťátko se dostane do věku, kdy začínáme s prvními pokusy o zavedení pevné stravy, má mnoho otázek. Kdy mám začít? S čím mám začít? Co k tomu potřebuji?

Pojďme spolu najít odpovědi na tyto otázky.

Kdy začínat s pevnou stravou?
Pokud miminko plně kojíte, je nejvhodnější doba pro první příkrm ukončený šestý měsíc, tedy začátek sedmého měsíce života dítěte. Pokud vaše dítě kojeno není, první opravdové jídlo by mělo ochutnat už na konci čtvrtého měsíce, tedy na počátku pátého měsíce života.

S čím začít?
Všeobecně platí pravidlo, že je potřeba začít jednou potravinou. Může to být vařená mrkev, či brokolice, nebo třeba jablíčko. Důležité je, aby měl pokrm konzistenci velmi jemného pyré a byl téměř tekutý. Měl by stékat po okraji lžičky. Je to proto, že dítě je zvyklé pouze na tekutou stravu a hustější pokrm by nemuselo umět spolknout. Každé jídlo připravujte zásadně z kojenecké vody. Ovoce je dobré také ze začátku lehce podusit, až když si ověříte, že nenastala žádná alergická reakce, můžete jej v kašovité formě podávat i syrové.

Jak pokrm připravit?
Vyberte si potravinu, kterou budete chtít připravit. Mohou to být brambory, mrkev, brokolice, jablko. Očištěnou a oloupanou nakrájejte nadrobno a poduste v menším množství kojenecké vody do měkka. Nezapomeňte přidat trošku rostlinného oleje (např. olivového).
Poté vše spolu s vodou dobře rozmixujte na hladké polotekuté pyré. Nebojte se uvařit větší množství, kaši můžete zmrazit do zásoby.
Do jednoho roku pokrmy nesolte ani nekořeňte.

První ochutnání
Připravte si bryndáček, umělohmotnou malou lžičku a obrňte se nadlidskou trpělivostí.
Dítě posaďte do dětské židličky, pokud samo nesedí, je třeba jej podržet na klíně.
Naberte menší množství jídla na lžičku – musí mít teplotu jako když připravujete mléko, tedy pokud si kápnete trochu kaše na vnitřní zápěstí, nesmí ani pálit, ani studit.
A teď dejte miminku ochutnat. Nenechte se prvním neúspěchem odradit. Na poprvé dítěti stačí pár lžiček, každý den pak porci zvyšujte. Během 2 až 3 týdnů byste měli dosáhnout toho, že celou polední mléčnou dávku nahradí příkrm. Ze začátku se dítě bude snažit jídlo ze lžičky spíš sát, teprve později se naučí jídlo normálně polykat.

Co dělat, když jídlo dítě odmítá?
Je potřeba, aby dítě, které bude poprvé chutnat novinku, bylo příjemně a pohodově naladěno. Může se stát, že pokud má veliký hlad, bude se dožadovat nejprve trochu mléka. Nebojte se mu vyhovět.
Pokud se opravdu nezadaří, klidně pár dní vyčkejte a pokus opakujte. Každé dítě je jiné, některé přijde na chuť příkrmu hned, jiné až napotřetí. Jsou to nové chutě, které nezná, musí si na ně zvyknout.

Jak pokračovat
Pokud během několika dní (minimálně tři dny) neobjevíte žádnou alergickou reakci, tedy především náhlé osypání vyrážkou, či výrazné trávicí obtíže, můžete do vyzkoušené potraviny přidat další.
Můžete podávat brambory s mrkví, nebo brokolici s brambory, mrkev s jablíčkem, rýžovou kaši s mrkví a podobně.
Mezi šestým až osmým měsícem byste měli do jídel pomalu přidávat i libové maso a žloutek.
Maso je nejlepší kuřecí, prsa bývají ale moc suchá a špatně se polykají, proto je nepodávejte v příliš husté kaši. Když budete vařit kuřecí polévky, určitě ponechejte na masu kůži. Dítě do pěti let potřebuje tuk a cholesterol pro tvorbu mozkových buněk.

Vařit, nebo kupovat?
Záleží jen na vás. Dnešní nabídka masozeleninových příkrmů je tak bohatá a pestrá, že si zcela vyberete podle vašich požadavků. Dokonce existují „skleničky“ První lžička, kde je v malém množství připraven jeden druh zeleniny.
Záleží jen na vás, kolik času a peněz chcete do výživy investovat. Výrobky pro kojence mají BIO kvalitu, tedy produkty, ze kterých jsou výživy připravovány, splňují ty nejpřísnější normy na škodliviny.

Jaké potraviny nejsou vhodné?
V dnešní době se doporučuje vynechat určité druhy potravin, aby se zabránilo předčasným podáním vyvolání alergie.
Dítě do jednoho roku života by nemělo ochutnat žádný lepek, tedy těstoviny, pečivo, sušenky, nebo tak populární piškoty. Také by mělo vydržet bez mléčných výrobků. Kojení, či umělá výživa plně postačí. Jogurty a různé mléčné pochoutky by měly počkat až do jednoho roku. Tvaroh určitě nepodávejte, má vysoký obsah bílkovin, příliš by zatížil nedozrálé ledviny dítěte.
Dalšími nevhodnými potravinami jsou uzeniny, tučné maso, ořechy, vaječný bílek, kakao nebo koncentrované ovocné džusy.
Pokud má dítě v rodině alergické zatížení, je vhodné dodržovat hypoalergenní dietu.

Seznam potravin vyvolávajících nejčastěji alergické reakce:
Citrusové plody, kiwi, ananas, mango, broskve, fíky, datle, bobulovité ovoce, ořechy, mandle, rajčata, med, paprika, ředkvičky, luštěniny, kyselé zelí, ryby, řeřicha, bazalka, soja, mléčné výrobky.

Kde získám další informace?
Zkuste se rozhlédnout v čekárně vašeho pediatra, zcela jistě naleznete brožurky distributorů různých značek. Najdete v nich nejen přehled vhodných výrobků, ale i praktické rady, či tipy na jídelníček a recepty.
Další informace určitě najdete i v knihách věnujících se péči o dítě.

První opravdové jídlo je velkým zlomem v životě dítěte. Proto vám a vašemu děťátku přeji, abyste všechny nástrahy prvních pokusů překonali a aby chvíle strávené krmením byly pro vás zábavou a příjemným okamžikem, na které budete rádi vzpomínat.
Hodně zdaru a dobrou chuť.

Napsal/a: Chromle

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (73 vyjádření)

  • Ahojky Oli-s tím špenátem to neřeš-špenát má vyšší obsah kyseliny šťavelové a není až tak vhodný pro prcky-takže zkus nabídnout třeba zas za měsíc-můj brouček mu přišel na chuť až po roku:-)
    Oli s tím nekojením bych si dovolila oponovat paní doktorce-myslím,že se ještě nikdy neupravila váha nebo výška tím,že maminka přestala kojit.A pokud Ti dítě jí s chutí tak bych to fakt neřešila.
    Já kojím pořád-teď 3x denně a malý má 10kg a 85cm-má 21měsíců a pediatrička jeho váhu řešila do roku a pak se na to vykašlala:-)))))
    Důležité je jestli dítko roste a přibírá-pokud nehubne a nescvrkává se:o))))) tak není nutné nic na výživě měnit.
    Záleží jen na Tobě jak dlouho budeš chtít kojit-pokud teď přestaneš s nočním kojení-dítko se brzy samo odstaví úplně.
    Malý začal pořádně jíst tuhou stravu až po roku a teď baští sám a kolik toho sní:-))))kojila sem 4x za noc do 18měsíců-ale to si neber jako příklad-to je na Tobě.
    Myslím,že výška je dědičná záležitost-srovnej si to se sebou kolik měříš.-)) K

  • TemnaPani

    Ahuj, nám doporučili první příkmy až po 6.měsíci… Překvapuje mě že sou tu i mladší strávníci… V jakym pořadí se potraviny doporučujou? Je vypsáno to co se nesmí… Ale co se doporučuje??? Dík (krom mrkve… :-)))

  • Anonymní

    Jeste chci dodat: clanek je vynikajici, urcite se hlavne tim listem, co nedavat, co zpusobuje alergie (do jednoho roku, tak to alespon z vetsiny chapu), budeme ridit. Radeji nic nebudeme riskovat. Dekuji, Olina

  • Anonymní

    Karamelo, dekuji ti za tve komenty a rady ostatnim. Je to napomocne; ja mam 9ti mesicni miminko a take zkousime nove prikrmy. Mame stesti nad nicim neohrnuje nos, ale dneska ji spenat moc nesel (ktery jsme dnes vyzkouseli poprve), ale i tak asi pet lzicek spapala. Jinak papame ze sklenicky: mrkvicku, hrusky, hrasek. Moc nam to chutna. Take kojime a to i v noci. Mlicko ma ze vseho nejradeji! Jen jsme dnes byli u pediatricky a zjistili jsme, ze jsme na tom trosku hure s vyskou oproti predchozim navstevam, ne nic vazneho, jen trosku mensi rozdil. Tak dokrorka rikala, kdyz zvysime tuhou stravu a snizime kojeni, vyska by se mela zpravit. Jinak miminko je zdrave. Doktorka chce, abychom krmili – tuhou stravu trikrat denne a nekojit v noci – nabidnout ji misto kojeni v nocu napr. vodu, ale to zacneme vse postupne. Jeste jednou Karamelo, dekuji za tve prispevky. Olina

  • karamela

    ahojky anonymní-v článku je to všechno moc pěkně popsáno:-))
    Zkus tedy přimíchat do mrkvičky kousek vařené brambůrky-dávej 3-4dny a sleduj reakci,pak stejně tak přidej třeba brokolici.Pokud by dítku nechutnalo můžeš dávat jen mrkvičku klidně dalších 14 dní a pak zkusit přimíchat kousek masa a 1x týdně 1/2vař.žloutku. Pak můžeš začít postupně zkoušet dopolední ovocné svačinky-třeba jen pár lžiček a dopít mlíčkem.Zkoušej pomaloučku není kam spěchat-do roku budete baštit všechno:-) K

  • Anonymní

    ahoj chtěla jsem se zeptat, kdy pridát další papání. Na oběd baštíme mrkvičku týden-moc chutná. Máme 5 1/2 měsíců.

  • Chromle dík, i když jsem toho načetla spoustu, Tvůj článek mi dal stručný a jasný návod jak začít – takže jsme zakoupili bio mrkev, bio olivový olej a kojeneckou vodu, a dnes nás čeká čtvrtý pokus. Zatím je mrkvičky víc všude kolem , ale i tak něco v pusince zůstane.

  • Anonymní

    Ahoj,výborný článek,pěkně přehledně napsaný.Moc mi pomohl,mám čtyřměsíčního nekojeného chlapečka,takže je to pro nás aktuální.Snad nám to půjde.Děkuji K.

  • Ahojky Dani-tak ochucenou kaši bych si nechala na pozdějc-až se vám přejí ta obyč-dokud jí šmakuje bez příchutě tak dávej tu.
    Vidím že ses ptala už v únoru-ale tady v článku se ta otázka docela ztratí-klidně příště písni do poraden -tam je větší frmol:-)))
    Na oběd už jistě baštíte brambůrky, a taky zkus brokolici.Pak můžeš postupně začít se svačinkama a zkusit ovoce.Vždycky je to 1-2lžičky napoprvé takže pomaloučku.
    A porce -to je různé -každé dítko jinak baští,jinak váží…ale tak 150g -na jedno jídlo-bych řekla./oběd,večeře/Časem to už poznáš jak bude malá chtít papat.

    Eliško-letadelko-jistě bio mrkvička je nejlepší-jen pozor na to jak dítko první příkrm přijme-aby si nebyla zklamaná,že třeba se s tím budeš čistit,vařit,mixovat….a dítko pak otočí hlavu a nic.Tak já začínala s mrkvičkou od Hami malinkou skleničkou a měli jsme ji na 3x-odebereš na mističku a zbytek necháš v lednici.
    Tak holky držím palečky ať vám dítka pěkně papají.K

  • letadelko

    Super článek, díky za rady, začínajícím maminkám určitě moc pomůže – my začnem zavádět příští týden.
    Jen otázečka, tu mrkev kupujete bio? Jsou nějaké stránky prodejců nebo kde to sháníte?
    Díky
    Eliška

  • Anonymní

    Karamelko ahoj, prosím zase o radu nebo i kohokoliv jiného. Dávám večer Nestlé rýžovou kaši kdy mohu dávat ty ochucené? Jinak na oběd zatím jen mrkev, chystám se přidat brambor. Dnes jsem ješte odpol zkusila dat šťávu z mrkve a jo baštila. Nevím kolik čeho za den můžu dát, at ji bud nejak nezatížím nebo at jí není nějak těžko. Děkuji a přeji hezký den. Dana.

  • Ahojky-tolik mi nelichoť-někdy bych to moje batolátko roztrhla vejpůl-ale kojení nás baví.:-)
    Ukončení kojení je fakt oříšek-pokud přestaneš do roku-nejspíš si dítě ani nevšimne-ale budeš muset dále umělé mléko kupovat/v žádném případě nedávat kravské-moc bílkovin-telátko pro které je určeno svou velikost zvětší za první rok 10x-kdežto dítě jen 3x-a v mateřském mléce jsou více obsaženy látky stimulující vývoj mozku než tělesné hmoty/-a kupovat to stojí penízky-nehledě k tomu,že taky ho dítě může úplně odmítat.
    Pokud budeš chtít skončit po prvním roce-jde to těžko-dítko už je závisláček-nepotřebuje mléko jako základ výživy-ale jako mazlení,rituál…
    Přestávat se musí postupně-ubírat počet kojení-kojit jen jako jídlo/pití-abys pak nekojila při každém bebínku-to už se dá utěšit jen pofoukáním a pohlazením
    Prsa potřebují nahradit zpět mléčné žlázy zase tukem-a kůže se musí pomalu stáhnout-jinak bude výsledkem povyslý vycucaný prs-ovšem že to už nebude jako před těhu:-)prsa mění svůj tvar těhotenstvím-ne správným kojením!
    První zoubky jistě nejsou důvodem k ukončení-my měli 4-nahoře 2 a dole 2 přední/ideální stisk:-)/už v půl roce a to víš že to zkoušel co to udělá-a udělalo-kojila sem až když měl fááákt hlad a při kousnutí ho položila vedle sebe a nechala chvíli plakat-stačilo 3-4-odložit a už to nezkusil.
    V poradnách je spousta rad jak pomalu přetat-až bude správná doba jistě to vyřešíš dobře-mamino.K

  • Anonymní

    Ty si vzorná maminka, někdo by to vzdal s prvními zoubky, jsem také připravená vydržet a ráda. Ty máš už takové batolátko, to je super. Souhlasím s tím co píšeš, je to individuální a každé dítě si ten režim udělá dle svého. Ale strach jednou z ukončení kojení mám, je otázka jestli to nejak naráz utnout, nebo jak? Jsem ráda za Tvé rady a je fajn, že jste maminky , které rády pomohou těm nezkušeným. Zatím shoj.

  • Taky zdravím a přeji pěkný večer-myslím,že v půl roce by se počet buzení v noci mohl kaší snížit-minimálně tak oddálíš první probuzení-to jistě.Jinak některé děti spí celou noc-ale zase mamči ztrácí mlíčko dříve-není poptávka-nabídka klesá.Takže kojení třeba 4x za noc je v normě.Později přijdou zoubky a bude to fajn prostředek na utišení.Kojím už 19m-byli období kdy sem kojila 2x a také kdy sem kojila snad po hodině.Prostě každé dítko je jiné a vše má své pro i proti.Neřešila sem to do 18měs/kojila jak si řekl-v noci-přes den jen jako jídlo,pití-ne jako utěšovadlo/ a pak zrušila noční kojení najednou a dítko to pochopilo bez problémů.Kaši sem taky dávala kol půl roku-ovšem trvalo dlouho než vůbec něco snědl-jo můj malý kojenec:-)))tak papa jdu kojit:-)

  • Anonymní

    Karamelko díky, kojko po večce každopádně, bez toho by to něšlo, zeleninku take dřivě souhlasím, ano jde mi o to nasycení na noc, i když holky co mají děti tvrdí, že ta kaše od buzení v noci nepomůže, no uvidíme. Víš jde o to, že Mudr. se nějak nezatěžují s tím aby Ti vysvětlili vše kolem stravy. Ještě že je tolik zdrojú odkud čerpat. A sto lidí sto názorů. Děkuji jsi zlatá, přeji krásného Valentýna.

  • Dani-myslím že tu kaši na véču klidně dávej a tu mrkvičku si nechej na oběd:-) Tyhle dvě věci se vzájemně nebijou-jde spíš o to nedávat na oběd ovoce dřív než zeleninku.Kaše je konzistencí a chutí podobná mléku-jistě bude chutnat-jen začínej po troškách.Jde Ti asi o větší nasycení na noc-to je v půl roku už normální že mimčo víc jí.:-))))a po véči ještě kojo!:-)))

  • Anonymní

    Ráda bych věděla zda pokazím něco tím, když začnu v půl roce večer dávat Nestlé rýžovou kaši a až potom třeba mrkev. Nemám ještě žádné zkušenosti, poraďte prosím. Děkuji Dana.

  • Anonymní

    Karamelo dík za povzbuzení, zkusím tvé recepty a zase se ozvu jak to jde. Noční buzení musím taky přežít. Malej té kaše nemá moc. No uvidíme, jak se to vyvrbí. Zatím fakt dík. Čau Marťa

  • Petra Vymětalová

    Ještě k ovocným jogurtům – pro anonymní z 24.1. 21:54 (Nevím proč musí být bílý,když ovoce je povoleno.)
    Zkus se někdy podívat na složení těch ovocných jogurtů, není to zdaleka jen jogurt a ovoce.

    Přiznávám ale, že tohle jsem moc neřešila, protože Áňa ještě teď bez problémů jí bílý jogurt. Teď (má 3 roky) jí do toho přidávám teda müsli nebo kukuřičné lupínky, ale nebyl pro ni problém jíst ho samotný, případně jsem dávala sezamové semínko, bílé burizony apod.

  • My dávali jogurt až v 8měs.To že jsou děti v pohodě teď nic neznamená-vše má svůj čas. A začít ovocem je fakt chyba.Sladší chuť většinou vyhraje No nic-teď zkus do toho ovoce přimíchávat třeba mrkvičku a postupně ten podíl zvyšuj. Nebo zkus kuř maso s mrkvičkou a kousek vař.žloutku-to by mohlo zabrat je to jiná chuť než jen zelenina.Pak brambor kaši s mat.mlíčkem.

    Noční buzení je asi otázka pár týdnů-možná zoubky?my měli v půl roku 4.
    Taky sem vypozorovala,že po větší porci kaše se dítko budilo častěji-no moc plné bříško je někdy horší-možná nejít spát hned po večeři.
    Tak to zvládněte-začátky jsou těžké.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist