První příkrm, aneb začínáme s pevnou stravou

Rubrika: Příkrmy

474545_emanuelKaždá maminka, jejíž děťátko se dostane do věku, kdy začínáme s prvními pokusy o zavedení pevné stravy, má mnoho otázek. Kdy mám začít? S čím mám začít? Co k tomu potřebuji?

Pojďme spolu najít odpovědi na tyto otázky.

Kdy začínat s pevnou stravou?
Pokud miminko plně kojíte, je nejvhodnější doba pro první příkrm ukončený šestý měsíc, tedy začátek sedmého měsíce života dítěte. Pokud vaše dítě kojeno není, první opravdové jídlo by mělo ochutnat už na konci čtvrtého měsíce, tedy na počátku pátého měsíce života.

S čím začít?
Všeobecně platí pravidlo, že je potřeba začít jednou potravinou. Může to být vařená mrkev, či brokolice, nebo třeba jablíčko. Důležité je, aby měl pokrm konzistenci velmi jemného pyré a byl téměř tekutý. Měl by stékat po okraji lžičky. Je to proto, že dítě je zvyklé pouze na tekutou stravu a hustější pokrm by nemuselo umět spolknout. Každé jídlo připravujte zásadně z kojenecké vody. Ovoce je dobré také ze začátku lehce podusit, až když si ověříte, že nenastala žádná alergická reakce, můžete jej v kašovité formě podávat i syrové.

Jak pokrm připravit?
Vyberte si potravinu, kterou budete chtít připravit. Mohou to být brambory, mrkev, brokolice, jablko. Očištěnou a oloupanou nakrájejte nadrobno a poduste v menším množství kojenecké vody do měkka. Nezapomeňte přidat trošku rostlinného oleje (např. olivového).
Poté vše spolu s vodou dobře rozmixujte na hladké polotekuté pyré. Nebojte se uvařit větší množství, kaši můžete zmrazit do zásoby.
Do jednoho roku pokrmy nesolte ani nekořeňte.

První ochutnání
Připravte si bryndáček, umělohmotnou malou lžičku a obrňte se nadlidskou trpělivostí.
Dítě posaďte do dětské židličky, pokud samo nesedí, je třeba jej podržet na klíně.
Naberte menší množství jídla na lžičku – musí mít teplotu jako když připravujete mléko, tedy pokud si kápnete trochu kaše na vnitřní zápěstí, nesmí ani pálit, ani studit.
A teď dejte miminku ochutnat. Nenechte se prvním neúspěchem odradit. Na poprvé dítěti stačí pár lžiček, každý den pak porci zvyšujte. Během 2 až 3 týdnů byste měli dosáhnout toho, že celou polední mléčnou dávku nahradí příkrm. Ze začátku se dítě bude snažit jídlo ze lžičky spíš sát, teprve později se naučí jídlo normálně polykat.

Co dělat, když jídlo dítě odmítá?
Je potřeba, aby dítě, které bude poprvé chutnat novinku, bylo příjemně a pohodově naladěno. Může se stát, že pokud má veliký hlad, bude se dožadovat nejprve trochu mléka. Nebojte se mu vyhovět.
Pokud se opravdu nezadaří, klidně pár dní vyčkejte a pokus opakujte. Každé dítě je jiné, některé přijde na chuť příkrmu hned, jiné až napotřetí. Jsou to nové chutě, které nezná, musí si na ně zvyknout.

Jak pokračovat
Pokud během několika dní (minimálně tři dny) neobjevíte žádnou alergickou reakci, tedy především náhlé osypání vyrážkou, či výrazné trávicí obtíže, můžete do vyzkoušené potraviny přidat další.
Můžete podávat brambory s mrkví, nebo brokolici s brambory, mrkev s jablíčkem, rýžovou kaši s mrkví a podobně.
Mezi šestým až osmým měsícem byste měli do jídel pomalu přidávat i libové maso a žloutek.
Maso je nejlepší kuřecí, prsa bývají ale moc suchá a špatně se polykají, proto je nepodávejte v příliš husté kaši. Když budete vařit kuřecí polévky, určitě ponechejte na masu kůži. Dítě do pěti let potřebuje tuk a cholesterol pro tvorbu mozkových buněk.

Vařit, nebo kupovat?
Záleží jen na vás. Dnešní nabídka masozeleninových příkrmů je tak bohatá a pestrá, že si zcela vyberete podle vašich požadavků. Dokonce existují „skleničky“ První lžička, kde je v malém množství připraven jeden druh zeleniny.
Záleží jen na vás, kolik času a peněz chcete do výživy investovat. Výrobky pro kojence mají BIO kvalitu, tedy produkty, ze kterých jsou výživy připravovány, splňují ty nejpřísnější normy na škodliviny.

Jaké potraviny nejsou vhodné?
V dnešní době se doporučuje vynechat určité druhy potravin, aby se zabránilo předčasným podáním vyvolání alergie.
Dítě do jednoho roku života by nemělo ochutnat žádný lepek, tedy těstoviny, pečivo, sušenky, nebo tak populární piškoty. Také by mělo vydržet bez mléčných výrobků. Kojení, či umělá výživa plně postačí. Jogurty a různé mléčné pochoutky by měly počkat až do jednoho roku. Tvaroh určitě nepodávejte, má vysoký obsah bílkovin, příliš by zatížil nedozrálé ledviny dítěte.
Dalšími nevhodnými potravinami jsou uzeniny, tučné maso, ořechy, vaječný bílek, kakao nebo koncentrované ovocné džusy.
Pokud má dítě v rodině alergické zatížení, je vhodné dodržovat hypoalergenní dietu.

Seznam potravin vyvolávajících nejčastěji alergické reakce:
Citrusové plody, kiwi, ananas, mango, broskve, fíky, datle, bobulovité ovoce, ořechy, mandle, rajčata, med, paprika, ředkvičky, luštěniny, kyselé zelí, ryby, řeřicha, bazalka, soja, mléčné výrobky.

Kde získám další informace?
Zkuste se rozhlédnout v čekárně vašeho pediatra, zcela jistě naleznete brožurky distributorů různých značek. Najdete v nich nejen přehled vhodných výrobků, ale i praktické rady, či tipy na jídelníček a recepty.
Další informace určitě najdete i v knihách věnujících se péči o dítě.

První opravdové jídlo je velkým zlomem v životě dítěte. Proto vám a vašemu děťátku přeji, abyste všechny nástrahy prvních pokusů překonali a aby chvíle strávené krmením byly pro vás zábavou a příjemným okamžikem, na které budete rádi vzpomínat.
Hodně zdaru a dobrou chuť.

Napsal/a: Chromle

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (73 vyjádření)

  • Petra Vymětalová

    Když jsem začínaly s příkrmy před dvěma a půl lety, tak jsme jogurt dávaly už někdy od druhé poloviny 7. měsíce (nemáme v rodině alergie a Áňa zvládala zavádění příkrmů bez problémů). Někde jsem tenkrát četla – mléko a mléčné výrobky ne, jedině jogurt ano, ale jen „opravdový“ jogurt, tj. bez dalších přísad jako cukr, želatina, škrob atd. Tím procesem výroby takového jogurtu se mléčná bílkovina nějak „zpracuje“, takže organismu neuškodí, možná to vysvětluju blbě, už si to moc nepamatuju.
    Ještě jednu věc k jogurtům – dozvěděla jsem se, že se nemá dětem do jogurtu přimíchávat ovoce, to pak může způsobovat problémy se zažíváním. Časový odstup mezi jogurtem a ovocem by měl být alespoň půl hodiny, raději víc.

  • Anonymní

    Ahojky, jogurt nám schválila paní doktorka. Tak nevím. Kamarádky ho taky dávaly a děti jsou v pohodě. Je to různý , co člověk to jiný názor. Čau Marťa

  • Danniella

    Zdravím,
    my jsme taky začali ovocem, ale dítě má nejradši směs zeleniny s kouskem masa a trochou rýže. Tuto směsku si vynucuje. Jablíčka sní dvě lžičky a konec. Spíš má rát bezlepkové piškoty, ty žužlá jen tak suché. Mám pár kamarádek, u kterých to bylo podobné, takže si spíš myslím, že záleží na konkrétním dítěti. A ještě otázka: není na jogurt ještě brzy? Myslím, že by se mléčné výrobky měly dávat později.

  • Anonymní

    Malej má šest měsíců a začali jsme přikrmovat.Bohužel jsme začali ovocem a teď nechce zeleninu. Nechce ani otevřít pusu. Zkoušeli jsme už i moje mléko přidat. A nic. Ovoce baští pěkně i bílej jogurt. Dávám ten s hroznovým cukrem. Kaši taky večer jí, ale stejně se mi budí. Někdy i po hodině. A tak to jde celou noc.

  • Anonymní

    Zajímavý článek.Mám už druhé dítě a z těch protiřečících si informací bych mohla vydat knihu.Kůži na kuřeti nechávám i přesto,že do přečtení tohoto článku by tam být neměla.O mléčných výrobcích sem taky byla informovaná zejména z časopisu Betynka,že od sedmého měsíce podávat.Komu sní dítě kyselý bílý jogurt závidím.Nevím proč musí být bílý,když ovoce je povoleno.Jinak preferuji vše s mírou.Když slyším od mamky na čem jsme vyrostli my a evidentně jsme zdraví,tak to nebudem přehánět.

  • Já bych tam tu kůži nechala,a taky jogurty dávám jen tučné a od 8 měsíců.Myslím,že každá mamča začíná mrkvičkou ale postupně si jídelníček upraví podle chutí dítěte.Vynechala bych cukr a snažila se dávat dítěti zeleninu,luštěniny/jistě později/jogurty,tvaroh,maso,ovoce.

    A jedna rada z praxe-když začínáte s příkrmy je dobré do nich odstříkat mateřské mléko-dítě bude s chutí spokojenější.

    a také se může zdát že jídlo vyplivuje ale může to být nechtěné-snaží se dělat pohyby jazykem jako při sání a nevědomky jídlo může vytláčet ven-takže po malinkých lžičkách a trpělivě.

  • Anonymní

    Článek mě docela dost zaujal,ale trošku jsem se podivila nad názorem-nedávat mléčné výrobky do 1 roku.Mám desetiměsíční dcerku a protože do ní nejsem schopná dostat žádnou kaši a nechce mi baštit ani jablka atd.. a zato miluje jogurty a pribináčky,tak jí je tak třikrát do týdne dopřeju.Stejně, tak i pečivo. Vím,že žijeme v době plné alergií a je třeba naše drobečky chránit,ale na druhou stranu si myslím,že čím víc se dětem jídlo „cenzuruje“ tím nachylnější pak na různé alergie můžou být (samozřejmě tím nemám na mysli cpát dítě uzeninami, cukrovinkami atd…)
    Eliška

  • Danniella

    Chlapeček naší známé taky dlouho odmítal cokoli kromě kojení, ale pak se to v pohodě změnilo. Možná by bylo dobré dát mu vždycky jen olíznout nebo cucnout, a když nebude chtít, nechat to zase na zítřek. Dovedu si představit ten pocit, taky jsem měla strach, jak to půjde. Hlavně by měla celá akce proběhnout v klidu.

  • Anonymní

    Je to skvelý článok.Ja som len pred týždňom začala dávať mrkvu.Celkom pekne to papala.

  • Anonymní

    Já mám 7měsíčního chlapečka a už měsíc se snažíme mu dát příkrm,ale marně,tuhle dokonce nás pozvracel jak moc to nechtěl.Vyzkoušeli jsme toho už hodně,ale zatne pusu a nic tam nedostanem.Zkusila jsem i kojenecké mléko,ale bez úspěchu a úplně mě děsí rozhovory kamarádek jak jejich děti papkají úplně všechno.

  • Anonymní

    Je to tak. Viac ludi, viac nazorov. Nas drobcek ma 6 mesiacov, a je to jedlik. Chuti mu vsetko – az na brokolicu, tu musi mat s inym druhom zeleniny. Kuracie masko dostal prvy krat vcera s mrkvickou a trochou brokolice. Bola to husta kasicka – s pridavkom oleja – nakolko dostava privarky uz 3 tyzdne. Medzitym som mu dala harmancekovy cajik. Problemy nastastie nema. Ale tiez mame ekzem. Nan mu velmi pomaha Holtova masticka, ale vyrobena na Slovensku!!! 50 g stoji okolo 24,-Sk. Neobsahuje kortikoidy a natiera sa niekolkokrat denne. V Cechach som ju nezohnala. Ta ceska nam ekzem zhorsila. Masticky sa od seba odlisuju zlozenim a farbou!!!

  • Anonymní

    Moc pěkný článek,
    zrovna dnes jsem malému dala dnes první sousta mrkvičky a vcelku mu chutnalo. Máme prima paní doktroku, takže mě velmi dobře o všem informovala, ale i tak hledám na netu a tyhle diskuze jsou bezva. Díky všem za rady a názory. Už vím kam se příště juknout.
    Lenjoo

  • Anonymní

    Je to asi pravda,co hlava to názor.Ale s tou kůží bych byla taky opatrná. Malý má 5.měsíců – měsíc přikrmujem ale taktéž jsme opatrní – máme ekzém.Sem tam mu něco uvařím, podusím, nastrouhám a rozmixuji ale nejvíce mu chutná hamání ze skleničky a to i masozeleninové i ovocné – v toto roční období, si myslím, že je to lepší.

  • Článek je pěkný a ani se nedivim, že je dost zaměřený na alergie, těch je teď hodně. Zachvilku začnu přikrmovat svou dceru ale máme ekzém, tak já sama nejím spoustu věcí, protože kojím – mléčné výrobky a to co je v seznamu viz. článek. Mamky které mají stejné problémy s dítětem s alergii a ekzémem, věřte, že do 1 roku je opravu potřeba vybírat potraviny pozorně.

  • Anonymní

    Článek mě zaujal,už přikrmuji malého druhý měsíc má(6 měs.)a musím říci,že je to opravdový gurmán už od narození.Spapá vše co mu připravím,přesnidávka,ovoce,zelenina a je velmi spokojený,ale mlíčko si dává jako ještě nášup.Je velký jedlík.Takže milé maminky,pevné nervy,s láskou jídlo připravte vaše dítko se vám odmění.

  • Článek Chromle mě zaujal,již týden se snažím dát dítěti zeleninový příkrm ale pouze s malým úspěchem.Maso s kůží bych určitě nevařila,rozhodně si myslím ,že lžička olivového oleje je lepší.Náš pediatr nám doporučil začínat zeleninovým pyré(v poledne),zhruba za 3 týdny až měsíc dát ovoce dopoledne na svačinku.Děti si musí zvykat na chuť zeleniny,jelikož ovoce je sladké a když dítěti nabídnete jako první ovoce tak vám pak nebude chtí jíst zeleninu.Maso bych dala až kolem 8 měsíce a to buď domácí nebo z biochovů.

  • Anonymní

    díky za článek, až to pro mě bude aktuální, zkusím se jím řídit
    magraata

  • Jarmuschka
    Jarmuschka

    Chromle, hezky napsané, ale mám pocit, že jsi se zaměřila hodně na prevenci různých alergií. Ano, taky mě, jako Pepinu, hodně překvapila ta kůže…
    K piškotům bych doplnila, že existují piškoty kukuřičné – takže bezlepkové.
    A mléčné výrobky zcela vyloučit do prvních narozenin – myslím, že dítě bez alergického zatížení bílý jogurt snese.
    Ale jak píše Pavlinkav – co hlava, to názor…

  • Pavlinkav

    Králičí maso malá miluje…. ale spíš zírám na ten lepek a mléčné výrobky…my dávali od 8. měsíce. Ale názory se opět velmi různí…

  • Chromle, hezký článek, který určitě pomůže mnohým maminkám, protože názory na výživu jsou v dnešní době tak různorodé, že se v nich málokdo vyzná. A také každý pediatr má na výživu odlišný názor. Jen poznámku k tomu masu. Nejmenším dětem je nejlepší dávat maso z biochovů. Dají se sehnat kontakty na bioprodejce v nejbližším okolí nebo i v obchodech se už dá biomaso sehnat. Při vaření bych ale zásadně odstranila kůži /zvlášť v kuřecím mase se do kůže s podkožním tukem dostávají odpadní látky, kůže a kosti jsou z kuřete to nejhorší/. Kupované kuře bych malému dítěti vůbec nedala. Já jsem dětem dávala domácí králičí maso.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist