Po příchodu z porodnice

Rubrika: Porod

703888_newborn_3Šestinedělí
Bez ohledu na to, jak proběhl porod, se každá maminka musí vyrovnat s určitými obtížemi, které patří k období zvanému šestinedělí…

Děloha se během šesti týdnů po porodu navrací do původního stavu, vyrovnává se hormonální hladina, tělo se zbavuje přebytečné tekutiny. Některé ženy po porodu krvácejí zhruba dva týdny, ale u mnoha maminek přetrvává krvavý výtok, tzv. očistky, celých šest (někdy i osm) týdnů. Kdyby se vám cokoli nezdálo (může se např. objevit silný, jasně červený, krvavý výtok, který se od předešlého liší, může vás trápit nadměrné pocení, můžete dokonce zažívat návaly horkosti), neváhejte se poradit s lékařem!
Po vaginálním porodu se kontrola provádí – pokud je vše v pořádku – až po šestinedělí, po císařském řezu již po dvou týdnech. Pokud se vám však zdá, že něco není v pořádku, jděte na kontrolu kdykoli! Mnohé maminky trápí po porodu hemoroidy (vyhřezávající žíly v konečníku). Jejich příznaky se dají zmírnit používáním speciálních prostředků. Poradí vám lékař nebo i lékárník. Pomoci mohou i prostředky na zjemnění stolice a také strava bohatá na vlákninu. Během šestinedělí by se hemoroidy měly zlepšit, pokud se tak nestane, je na místě porada s lékařem!

Když bolí „šití“
Pokud byla provedena tzv. epiziotomie (nástřih hráze) nebo došlo ke spontánnímu natržení, lékař hráz po porodu zašil.
V prvních dnech po porodu možná cítíte mírné pobolívání v místě jizvy. V takovém případě měňte vložku co nejčastěji (oblast genitálu je ostatně nezbytné udržovat stále v čistotě, i kdyby nic nebolelo) a nechte „šití“ občas větrat (na lůžku si sundejte kalhotky a pod hýždě si podložte vložky). Jestliže vás bolest hojící se hráze příliš obtěžuje, přiložte si na chvilku led z mrazáku, který jste vložila do plastikového sáčku. Sezení si usnadníte, když si na židli dáte dětský nafukovací kruh.
Rodidla je třeba opláchnout po každém močení i stolici (po stolici se nikdy neutírejte směrem od konečníku k pochvě, aby se do oblasti genitálu nedostala nečistota) a vždy pečlivě osušit, nejvhodnější jsou jednorázové papírové ubrousky nebo trhací ubrousky v roli (papírové kuchyňské utěrky). Není vhodné genitál otírat osuškou na celé tělo, protože stopy očistků by se mohly přenést na prsa.

Děloha se zavinuje
Po porodu se musí děloha „smrsknout“ na původní velikost, proto prodělává velké změny.
Někdy je to doprovázeno bolestmi, které maminka pociťuje nejčastěji a nejsilněji při kojení. Když totiž kojenec saje mateřské mléko, zvýší se v těle maminky tvorba oxytocinu – hormonu, který mimo jiné způsobuje stahy dělohy. Proto je také kojení nejlepším pomocníkem dělohy při jejím „zavinování“. Jestliže tedy při kojení ucítíte pobolívání v podbřišku, podobné bolestem při menstruaci, neznepokojujte se – znamená to, že vše probíhá tak, jak má.
A vzhledem k tomu, že porodní kanál není ještě zcela uzavřený a mohla by se do něj zavléci infekce, nedoporučuje se v prvním měsíci po porodu užívat menstruační tampony.

Maminka potřebuje odpočinek
Příchod maminky s miminkem z porodnice přinese do života rodiny velkou změnu. Stojí za to společně probrat, co je pro rodinu nejdůležitější a bez čeho je možné se aspoň nějaký čas obejít. Mezi prioritami rodiny by mělo být dost odpočinku pro maminku. Starší sourozenci a tatínek by měli vymyslet, jak by mamince ulevili a ulehčili v jejích dosud samozřejmých povinnostech. Mohou třeba připravit pro všechny večeři, třídit prádlo do pračky, i mladší děti mohou pomoci s žehlením rovných kousků – o nápady jistě nebude nouze.
Mnohá novopečená maminka trpí stálou únavou. Má za sebou porod, což je sama o sobě těžká práce, neustálá péče o miminko ji vyčerpává. To vše je normální a časem se to upraví. Při déletrvající únavě je však dobré myslet na to, že se může projevovat chudokrevnost (pomůže železo obohacené o vitaminy) či hormonální problémy. Když je maminka trvale a dlouhodobě unavená, je vždy na místě poradit se s lékařem.

Otec a péče o novorozeně
Otec by se měl zapojovat do všech aktivit, které s péčí o novorozené dítě souvisejí. „Vzhledem k tomu, že každá činnost může mít jen jednoho šéfa, pokládám za vhodné, aby zejména v prvních měsících vývoje dítěte přijal muž roli pomocné síly,“ radí dětský psycholog PhDr. Václav Mertin. Žena díky okolnostem většinou lépe zvládá rutinní činnosti s dítětem jako oblékání, přebalování apod. Když má muž dostatek příležitostí, dospěje i on postupně k větší jistotě. Provádí pak tyto činnosti nepochybně dobře, ale přece jen trochu jinak než matka. „V této chvíli je důležité, aby žena akceptovala tyto dílčí odlišnosti přesto, že neodpovídají zcela jejím představám,“ říká V. Mertin. Pokud nejde o ohrožení zdraví dítěte (což většinou opravdu nejde!), není nutné prosazovat vlastní způsoby jako jediné správné.
Téměř každý novopečený tatínek, pokud nemá zkušenosti ze své původní rodiny např. s výrazně mladšími sourozenci, je zpočátku ve vztahu k novorozenci a malému kojenci spíše divákem než iniciativním aktérem. A mnohou maminku jeho „okounění“ ještě přivede k reakcím typu „teď se mi tady nepleť“. Tatínkovi-divákovi by však naopak měla dát najevo, že o pomoc stojí a že jeho aktivní přítomnost je pro ni i pro dítě důležitá. Často také mamince po příchodu z porodnice pomáhá babička. Dejte však pozor, aby tatínek nebyl v prvních dnech odstaven na vedlejší kolej!

Jedná se o ukázku z knihy 300 rad pro první rok s dítětem (autor: Helena Chvátalová)
vydal Portál, 2006

Napsal/a: Helena Chvátalová

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • Tak to šestinedělí probíhalo úplně stejně u obou dětí, tada u dcery(druhé dítě) to bylo všechno nějak lepší.. Hlavně jsem byla lépe „zašitá“. Po narození Dádíka mě pan doktor „zašil“ tak, že jsem si skoro celé šestinedělí nemohla sednout!:-)) Bylo to náročnější, ale všechno jsme zvládli! No a tatínek- ten se účastnil obou porodů a musím říct, vše zvládne! Od přebalování přes krmení, zkrátka je to moje VELIKA OPORA!!! Moc mi pomáhá s dětmi a v domácnosti – je výborný kuchař, ale nebojí se ani nádobí (jen to luxování:-oo), ale nemůže dělat přece všechno…:-)) Zkrátka mám ZLATÉHO MANŽELA!!!

  • quendolina
    quendolina

    Můžu potvrdit z vlastní zkušenosti, že tatínci zvládají péči o dítě dobře, ale přeci jen jinak než matka. Včera tatínek vyslíkal před koupáním našeho malého a když mu přetahoval body přes hlavu, malý zaplakal. Přiběhnu a co nevidím, tatínek netušil, že body má rozpínání i na ramínku 🙂 A to se mi ještě přiznal, že mu to přetahoval i přes cumel v puse :-))

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist