První příkrm, aneb začínáme s pevnou stravou

Rubrika: Příkrmy

474545_emanuelKaždá maminka, jejíž děťátko se dostane do věku, kdy začínáme s prvními pokusy o zavedení pevné stravy, má mnoho otázek. Kdy mám začít? S čím mám začít? Co k tomu potřebuji?

Pojďme spolu najít odpovědi na tyto otázky.

Kdy začínat s pevnou stravou?
Pokud miminko plně kojíte, je nejvhodnější doba pro první příkrm ukončený šestý měsíc, tedy začátek sedmého měsíce života dítěte. Pokud vaše dítě kojeno není, první opravdové jídlo by mělo ochutnat už na konci čtvrtého měsíce, tedy na počátku pátého měsíce života.

S čím začít?
Všeobecně platí pravidlo, že je potřeba začít jednou potravinou. Může to být vařená mrkev, či brokolice, nebo třeba jablíčko. Důležité je, aby měl pokrm konzistenci velmi jemného pyré a byl téměř tekutý. Měl by stékat po okraji lžičky. Je to proto, že dítě je zvyklé pouze na tekutou stravu a hustější pokrm by nemuselo umět spolknout. Každé jídlo připravujte zásadně z kojenecké vody. Ovoce je dobré také ze začátku lehce podusit, až když si ověříte, že nenastala žádná alergická reakce, můžete jej v kašovité formě podávat i syrové.

Jak pokrm připravit?
Vyberte si potravinu, kterou budete chtít připravit. Mohou to být brambory, mrkev, brokolice, jablko. Očištěnou a oloupanou nakrájejte nadrobno a poduste v menším množství kojenecké vody do měkka. Nezapomeňte přidat trošku rostlinného oleje (např. olivového).
Poté vše spolu s vodou dobře rozmixujte na hladké polotekuté pyré. Nebojte se uvařit větší množství, kaši můžete zmrazit do zásoby.
Do jednoho roku pokrmy nesolte ani nekořeňte.

První ochutnání
Připravte si bryndáček, umělohmotnou malou lžičku a obrňte se nadlidskou trpělivostí.
Dítě posaďte do dětské židličky, pokud samo nesedí, je třeba jej podržet na klíně.
Naberte menší množství jídla na lžičku – musí mít teplotu jako když připravujete mléko, tedy pokud si kápnete trochu kaše na vnitřní zápěstí, nesmí ani pálit, ani studit.
A teď dejte miminku ochutnat. Nenechte se prvním neúspěchem odradit. Na poprvé dítěti stačí pár lžiček, každý den pak porci zvyšujte. Během 2 až 3 týdnů byste měli dosáhnout toho, že celou polední mléčnou dávku nahradí příkrm. Ze začátku se dítě bude snažit jídlo ze lžičky spíš sát, teprve později se naučí jídlo normálně polykat.

Co dělat, když jídlo dítě odmítá?
Je potřeba, aby dítě, které bude poprvé chutnat novinku, bylo příjemně a pohodově naladěno. Může se stát, že pokud má veliký hlad, bude se dožadovat nejprve trochu mléka. Nebojte se mu vyhovět.
Pokud se opravdu nezadaří, klidně pár dní vyčkejte a pokus opakujte. Každé dítě je jiné, některé přijde na chuť příkrmu hned, jiné až napotřetí. Jsou to nové chutě, které nezná, musí si na ně zvyknout.

Jak pokračovat
Pokud během několika dní (minimálně tři dny) neobjevíte žádnou alergickou reakci, tedy především náhlé osypání vyrážkou, či výrazné trávicí obtíže, můžete do vyzkoušené potraviny přidat další.
Můžete podávat brambory s mrkví, nebo brokolici s brambory, mrkev s jablíčkem, rýžovou kaši s mrkví a podobně.
Mezi šestým až osmým měsícem byste měli do jídel pomalu přidávat i libové maso a žloutek.
Maso je nejlepší kuřecí, prsa bývají ale moc suchá a špatně se polykají, proto je nepodávejte v příliš husté kaši. Když budete vařit kuřecí polévky, určitě ponechejte na masu kůži. Dítě do pěti let potřebuje tuk a cholesterol pro tvorbu mozkových buněk.

Vařit, nebo kupovat?
Záleží jen na vás. Dnešní nabídka masozeleninových příkrmů je tak bohatá a pestrá, že si zcela vyberete podle vašich požadavků. Dokonce existují „skleničky“ První lžička, kde je v malém množství připraven jeden druh zeleniny.
Záleží jen na vás, kolik času a peněz chcete do výživy investovat. Výrobky pro kojence mají BIO kvalitu, tedy produkty, ze kterých jsou výživy připravovány, splňují ty nejpřísnější normy na škodliviny.

Jaké potraviny nejsou vhodné?
V dnešní době se doporučuje vynechat určité druhy potravin, aby se zabránilo předčasným podáním vyvolání alergie.
Dítě do jednoho roku života by nemělo ochutnat žádný lepek, tedy těstoviny, pečivo, sušenky, nebo tak populární piškoty. Také by mělo vydržet bez mléčných výrobků. Kojení, či umělá výživa plně postačí. Jogurty a různé mléčné pochoutky by měly počkat až do jednoho roku. Tvaroh určitě nepodávejte, má vysoký obsah bílkovin, příliš by zatížil nedozrálé ledviny dítěte.
Dalšími nevhodnými potravinami jsou uzeniny, tučné maso, ořechy, vaječný bílek, kakao nebo koncentrované ovocné džusy.
Pokud má dítě v rodině alergické zatížení, je vhodné dodržovat hypoalergenní dietu.

Seznam potravin vyvolávajících nejčastěji alergické reakce:
Citrusové plody, kiwi, ananas, mango, broskve, fíky, datle, bobulovité ovoce, ořechy, mandle, rajčata, med, paprika, ředkvičky, luštěniny, kyselé zelí, ryby, řeřicha, bazalka, soja, mléčné výrobky.

Kde získám další informace?
Zkuste se rozhlédnout v čekárně vašeho pediatra, zcela jistě naleznete brožurky distributorů různých značek. Najdete v nich nejen přehled vhodných výrobků, ale i praktické rady, či tipy na jídelníček a recepty.
Další informace určitě najdete i v knihách věnujících se péči o dítě.

První opravdové jídlo je velkým zlomem v životě dítěte. Proto vám a vašemu děťátku přeji, abyste všechny nástrahy prvních pokusů překonali a aby chvíle strávené krmením byly pro vás zábavou a příjemným okamžikem, na které budete rádi vzpomínat.
Hodně zdaru a dobrou chuť.

Napsal/a: Chromle

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (73 vyjádření)

  • anonymní první příkrm dávej podle původního data narození,takže o měsíc později. Prober to s dětskou lékařkou. Nekojené děti začínají s příkrmem od UKONČENÉHO 4.měsíce..u vás tedy od ukončeného 5měsíce. Nespěchej. K

  • Anonymní

    záleží ¨doba, kdy dám dítěti příkrm na tom, zda se narodilo předčasně? mám dvě holčičky narozené a měsíc a den dříve a nevím, zda to má vliv. holky nejsou kojeny a začínají 4. měsíc života, tak se chystám za měsíc na příkrm. je to vhodné?

  • kekunka

    Ivy, díky za tip. 🙂 To Hami kuřecí s jablkem kupujem. 🙂 Jinak mě rozčiluje, že výrobci hlásají, kolik toho vyrábí, ale v obchodech se dá sehnat jen něco. 🙁

  • ahoj keunko, nejsi moc přepečlivá, taky jsem složitě vbírala přesnídávky bez lepku, rajčat, mléka, škrobu, kys. citronocé atd. Takže náš výsledek- přesnídávky Alnatura z DM drogerie – jen masozeleniny pro starší děti obsahují bazalku, na tu u alergiků pozor- některé sunárky- telecí s hráškem, kukuřicí a mrkví, pak ještě kuřecí s bramborem a koprem, od ¨hami takové ty menší skleničky se žlutým víčkem- kuřecí s jablkem, krůtí se zeleninou, z ovocných do teď kupuju pouze frutapuru od hami- čisté ovoce bez škrobu, cukru a kys. citronové. Snad Ti to trochu pomůže, ale asi si každý prostě musí přečíst spoustu složení na skleničkách a vyhodnotit, co bude kupovat

  • kekunka

    Před měsícem jsme začali přikrmovat. V testu MF Dnes bylo, že raději výživy než kupované či vypěstované ovoce a zeleninu. Jenže dívali jste se někdo na složení některých výživ? Už od čtyř měsíců se prý můžou dávat jahody (tvrdí výživa), ovšem ve všech příručkách o příkrmech, co jsem četla, se jahody nedoporučují. Stejně tak i rajčata. Nebo do některých výživ přidávají sůl či mléko. Najít výživy, které obsahují jen to, co malá jíst může, je hodně těžké. Ale možná jsem moc přepečlivá.

  • Anonymní

    Ahoj poslední anonymní,
    doporučuji obrátit se spíše do Poradny Výživa, tam určitě zareaguje víc maminek. My jsme měli podobné problémy, malý se kol půl roku v noci dost budil, ale jídlo to nějak neřešilo:-). Takže má rada zní: Vydržať! Ale třeba někdo vymyslí něco lepšího. Každopádně hodně štěstí a hodně spaní:-)!
    Pamina

  • Anonymní

    Nazdárek,jsem tu dnes poprvé a prosím o radu.Mám půlroční dcerku a máme problém s přechodem na umělou výživu-malá mě nechce pít z láhve.V noci se budí i po kaši docela často a pře den jí to už taky nestačí.Začali jsme dávat i zeleninku-sice tomu moc nedá, ale lepší než nic. Mám už tříletého syna,taky měl problém s láhví, ale malá je nepřekonatelná.Vím,že to chce klid a trpělivost,jsem učitelkou v mateřské škole, ale tohle je něco jiného.Děkuji za radu.Mám už nějáké zkušenosti tak klidně v něčem poradím

  • Anonymní

    Ahoj, tak se take pripojim 🙂 Zdaleka jsem neprecetla vsechny prispevky, tak jen par bodu, co jsem postrehla ja a pak take otazka na vas maminka 🙂 Mam chlapecka 10 apul mesice, 74cm a asi 11,5kg. Kojim jak kdy, nekdy i pres den, ale hlavne na tom usiname a v noci se take dozaduje.
    – lipanky urcite ne a ani ovocne jogurty
    – kase varene z kravskeho mleka take urcite ne
    – doktorka, ktera by u mimca mladsiho 1roku takhle omezovala kojeni, by se mi nelibila
    My papame nejradeji bily jogurt, kupuji od Olmy Bio bily, obcas mu do toho propasuji nejkou ovocnou presnidavku, ale tak na 1/4 lzicky a prikryju bilym, jak to smicham uz to malemu nechutna, ovocnou presnidavku spapa vyjimecne. Take vyjimecne varim. Jsem spokojena s nabidkou na trhu a doma bych asi nikdy neuvarila z kontrolovanych potravin. No a k veceri instatni kasicky michane s vodou. Co se chci zeptat je, ze davam rano ted malemu pecivo nebo chleba, vzdy malicko, nakrajene na kosticky a lehce pomazane obycejnym maslem, zda se mi to uz mdle… co muzu na pecivo pridat? Tvrdy syr? Cottage? Je mi jasne, ze ne taveny syr, ale neco jineho bych mozna mohla ne? Diky za vase pripadne rady ohledne zlepseni naseho jidelnicku 🙂 Jo jinak pijeme caj granulovany z koj. lahve. To se budu ted snazit zmenit na vodu a hrnecek 🙂
    Michaela

  • halagajda

    Nas maly uz ma rok, prikrmovat jsem ho zacala kolem 5.mesice. Co se tyce vsech ryznych doporuceni, drzela bych se zdraveho selskeho rozumu(nebydlim v CR, takze mi bylo razeno jinak a doma znovu jinak:-)), maly jedl bile jogurty od 10. mesice a chleba a piskoty taky a zkusil ruzne ovoce a zeleniny i masa, takze tedkom ji upne skvele! Myslim ze variace je dulezita u maleho ditka, at si zvykne na ruzne chute kdyz je maly, pozdeji nejsou potize s „vybiranim“. A taky male nezvykat na sladke piti, voda je nejlepsi:-)))

    P.S.Nekdo se tu nekde ptal proc bile jogurty kdyz ovoce je povoleno-v kupovanych ovocnych jogurtech je vetsinou velky obsah cukru. Nejlepsi je do bileho jogurtu pridat svezi ovoce. Tak hodne stestiiiiiii!!!!:-))))

  • Ahoj, tak jsem to skoro vše přečetla, malá bude mít za 14d ní ukončený 6. měsíc, takže by jsem měli začít přikrmovat,mám trošku obavy, abych něco nepopletla atd, ale hlavně já isme alergik a exematik. A co se týče akce „čajíčeků taky malé nic krom mlíčka trošku vodu ve vedrech nedávám, myslím že je to tak dobře. Tak příkrmům zdar!!!

  • Úplně jsem zapomněla dát vědět novou informaci o prvním podávání lepku. Byla jsem poučena panem primářem na gastru, že pozdější podávání lepku(po 1. roce života) se doporučuje proto, aby nevyzrálý organismus na lepek nereagoval alergicky.
    Ovšem mladší sourozenem celiaka, popřípadě dítě rodičů celiaků mají lepek ochutnat velmi brzy, aby se celiakie proevila co nejdřív a tím se zabránilo budoucím komplikací. Pokud se celiakie rozjede(má ji v genech a dřív nebo později by ji dostal), dítě od mala bude na BD a nebude mít zdravotní potíže.
    Jinak lepek se narozdíl od mléčné bílkoviny či jiných alergenů nedostane do mateřského mléka.

    Jsme zvědavá, jaká doporučení budou dostávat naše děti.

  • quendolina
    quendolina

    Lucipuci, malý má 9 měsíců a kromě kojení mu dávám kojeneckou vodu v nekapajícím hrníčku. Taky nám to doporučila doktorka. Ale může se i čaj, nějaký dětský. Ten ale zatím nevařím, protože on toho zatím moc nevypije.

  • ahojky už mám větší dítko,ale pokud jsi dítěti plně k dispozici a můžeš kojit kdykoliv si řekne tak jen koj,na čajíky je času dost-maximálně můžeš pořídit hrníček s pítkem a dát dítěti na hraní s kojeneckou vodou nebo heřmánkovým čajem-ale jistě ne flašku s cuckem,nebo nějaké podávání po lžičkách-zbytečnost-kojení zdar:-)))) K

  • Chtěla jsem se zeptat,co dáváte svému drobkovi k pití.Nám je 6 1/2 měsíce a jako snad v každé rodině,babičky a dědečkové nutí,abych dávala nějaké čajíčky na žízeň.Jsem názoru,že kojit je to nejlepší a přední mlíko plně vyhovuje malýmu na žízeň.Konzultovala jsem to s pediatrem a ten byl samozřejmě na mé straně.Dohodli jsme se maximálně na přidání obyč.kojenecké vody..Jak jste na tom Vy v tomto parném počasí????

  • Anonymní

    Tak koukám,že mi ta strava malé Magi opravdu jde:( Ještě,že jsem se dostala na tyto stránky.Chybama se člověk učí.Tak se své dcerušce omluvím a začneme znovu.Pro jistotu se sem párkrát juknu,aby těch chyb bylo co nejmínˇ.A třeba se stane,že někdy někomu poradím i já.Mějte se zatím krásně a ještě jednou moc děkuji!MARUSˇ

  • Maruš tak to Tě zase nepotěším:-))) Kravské mléko je vhodné až od roku-plnotučné-na přímou konzumaci.Ale stejně se doporučuje podávat na pití mléka umělá do 2-3let. Do omáček,polévek,kaší bych ho dávala tak od 10měsíce nejdřív.
    Na krupici není nic špatného-jen pro malé dítko je těžce stravitelná-takže to v praxi vypadá tak,že dítku leží dlouho nestrávená v žaludku a to má umělý pocit nasycení-ale nic moc mu to nepřináší-spíš zatěžuje.
    Přešla bych na kupované rýžové kaše-co se rozmíchávají do vody-na trhu je velký výběr-nám chutnali banánové,meruňkové-myslím,že jsou i bez příchutě od 4měsíce:-)
    Aby to nevypadalo,že sem snědla všechnu moudrost tak se přiznám dlouho sem dávala malému jogurty dobrá máma a pak mě tady holky přesvědčily že zrovna tenhle jogurt není to pravé a že jsou i lepší-bez všelijakých přídavných látek. takže změnit jídelníček se dá vždycky-teď dávám smetanový kunín,florian,aktivii. Od 6-7 měs bych zkusila to krmení lžičkou – třeba v autosedačce-abys ji neposazovala moc brzy přímo do sedu a taky hrníček s pítkem na čajík/každé dítko ho zvládne jinak brzy -tak nevěš hlavu při prvním neúspěchu:-)/. Tak dobré chutnání Papa K

  • Anonymní

    Děkuji za radu.Lipánky raději vysadím.Ještě mám jednu otázku.Na noc dělám krupicovou kaši z kravského mléka. je to to kupované/trvanlivé/.Nejdříve ho převařím a pak teprve přidám kaši.Jíme to už skoro měsíc a nic.Zˇádná alergická reakce.Ale nezatěžuje to také nějaké orgány?Nerada bych,aby na tom se zdravím byla jako já.Podařilo se mi bez problémů porodit zdravé mimčo,tak abych to nějak nepokazila. MARUSˇ

  • Ahojky Maruš s tou zeleninkou bych si hlavu nelámala-ale ty lipánky bych vysadila a dávala jen ovocné přesnídávky.A zapít mlékem.Případně dej svačinky dvě-když bude mít po hodince hlad-dej zas jiné ovoce:-))) Pak kolem 7měs bych dala bílý jogurt a pak lipánky.Sama jistě vidíš jaké dítko máš-jestli je cvalík nebo hubenější-tak podle toho si potom můžeš dovolit lipánky dávat.Teď bych je vynechala kvůli ledvinám-tvaroh! K

  • Anonymní

    Ahojky maminy.Dnes jsem poprvé zabloudila na tuto stránku.Doporučila mi ji kamarádka z porodnice.A musím říci“to tedy koukám.Naši malou Magi přikrmuji už měsíc.I přes to,že já jsem alergická snad na vše co vidím,ona to zvládá v pohodě.Musím se přiznat,že z těch všemožných článků o tom co dávat a nedávat mi šla hlava kolem.Až jsem začala mít strach ji vůbec nějaký ten příkrm dát.Koupila jsem první lžičku od HAME/mrkev/,ohřála a nic.Ani když jsem to zkoušela na potřetí.Pak jsem ale jednou stála v supermarketu u regálu s dětskou stravou a objevila jsem První kaši od milupa.Na krabici bylo napsáno,že pokud máme problém s prvními zeleninovými příkrmi,stačí je přimíchat.Moc se mi nezdála ta kombinace.Ale vyzkoušela jsem to.A vážně to zabralo.Pak jsem začala kaši nahrazovat bramborami,přidávat hrášek/nevěděla jsem,že ten se nesmí/a vždy jsem ji do toho přidala trochu Nutrilonu,aby v tom byla nějaká chutˇ kterou zná.Dnes po měsíci už Nutrilon nedávám,zato jsem přidala kukuřici.Jestli je to dobře,nevím.Ale malé to chutná.Musím dodat,že to jíme z lahvičky.Na tu lžičku nemáme ještě dost trpělivosti.Je jí 5měsíců.To ještě doženeme.Tedˇ k těm lipánkům a jogurtům.Dávám ho každé dopoledne ke svačině.Podle článku je to špatné.Co tetˇ s tím?Papáme Juráška nebo Smetánka.Mám ho tedy vysadit a dávat raději ovocné svačiny jako k odpoledne?Ale po té má hlad už za hodinu.Předem děkuji za rady. MARUSˇ

  • TemnaPani – poradila bych Ti inspiruj se v obchodě jaké příkrmy nabízí-co obsahují skleničky od 6.měsíce.
    Kojené děti se začínají přikrmovat od 6.měsíce. Nekojené dříve od 4měsíce.
    Postupovala bych mrkev-brambor-brokolice-maso-žloutek-květák-tohle pár měsíců a pak přidat jogurt,dále zkusit omáčky,masozeleninové směsi-zkusit přidat hrášek,kukuřici,papriku,cibuli. Pak zkusit rajskou,špenát,přílohy….prostě postupně podle věku a chutě dítěte. Pozor na lepek-já mám názor dávat až od roku.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist