[Ukázka] Opravdové jídlo pro děti

Rubrika: Stravovací návyky, Zdravá výživa

Úryvky z knihy Opravdové jídlo pro děti – Proč a jak začít vařit paleo

 

Je paleo stravování dogma?

Pokud se zeptáte vyznavačů palea, co pro ně tento způsob života znamená, nikdy nedostanete stejnou odpověď. Paleo není žádné dogmatické následování přesně určených pravidel. Má sice vytyčené hranice, ale je na každém, jak se k těmto hranicím postaví.

Paleo stravu si můžete představit jako rámec nebo šablonu. Je inspirována jídelníčkem, na který byl náš organismus původně nastaven, a je pro něj tudíž nejpřirozenější. Není to ale o tom, že se přestěhujeme do jeskyní a začneme se živit lovem a sběrem jako naši předci. Každý si v dnešní době může svůj jídelníček přizpůsobit k obrazu svému.

Někdo má svou stravu postavenou na paleu z 80 % a zbytek doplňuje třeba některými vhodně upravenými obilovinami, luštěninami nebo fermentovanými mléčnými výrobky, někdo ho dodržuje téměř na 100 %. Někdo přijímá více sacharidů v podobě ovoce a škrobovité zeleniny, někomu vyhovuje více varianta nízkosacharidová. Vždy záleží na individuálním zdravotním stavu a preferencích každého člověka.

Nejsme všichni stejní a nelze doporučovat jeden schematický jídelníček pro všechny.

Knížka Opravdové jídlo pro děti je základní příručkou pro všechny, kteří se chtějí dozvědět, co paleo stravování skutečně znamená. Kniha je nejen praktickým průvodcem s vysvětlenými základními principy paleo životního stylu, ale hlavně by chtěla být skutečným pomocníkem rodinám s dětmi, které se rozhodly přemýšlet o jídle a svém zdraví. V knize se dozvíte základní principy, na kterých paleo životní styl stojí, co by rozhodně mělo v dětské stravě být a co je vhodné omezit či úplně vynechat.

Tato kniha není jen další odbornou knihou na téma „zdravá a pestrá strava“. Tato kniha ukazuje, jak má vypadat opravdové jídlo pro vaše děti a jak ho s úspěchem zavést u vás doma.

Máte kvalitní informace o výživě?

Jedna z nejdůležitějších věcí v životě, kterou by měl každý vědět, tedy jak jíst, se nikde neučí. To, co si vezmeme od svých rodičů, je vlastně v podstatě to jediné, co nám pak v dospělosti slouží jako vodítko. Ale stačí to? Čím byli, nebo stále jsou ovlivněni naši rodiče?

 

Opět tím, v čem vyrůstali, co jim servírovala jejich rodina (která ale žila v naprosto odlišném prostředí a jedla naprosto jiné potraviny z hlediska kvality). Dále jsou to lékaři západní medicíny, kteří stále ještě v drtivé většině nevěří, že jídlo ovlivňuje zdraví, byť už zakladateli moderní medicíny Hippokratovi je připisován výrok: „Nechť je jídlo tvým lékem a tvým lékem nechť je jídlo.“ Obrovský vliv pak měly a stále více mají i reklamy potravinářského průmyslu, kterému ale zcela určitě nejde o vaše zdraví.

Stačí informace z těchto zdrojů dnešním rodičům k tomu, aby své děti mohli živit tím, co je pro ně nejlepší, co jim zajistí zdraví a pohodu?

Myslím, že ne. Když jsem se před lety začala o výživu zajímat, překvapilo mě, kolik nejasností a mýtů se v této oblasti vyskytuje a s jakou setrvačností fungují stále, přičemž už jsou třeba roky vyvracené, nebo nikdy ani nebyly potvrzené, jen se prostě hodily do krámu potravinářskému průmyslu, který je začal propagovat.

Západní civilizace je na tom dnes po zdravotní stránce velmi bídně.

Chronická civilizační onemocnění narůstají obrovským tempem a týkají se stále mladších lidí. Přesto se západní medicína (v područí potravinářských koncernů) drží dogmat jako nízkotučná strava, základní zdroj energie z obilovin (tedy ze sacharidů), snižování kalorického příjmu, pohyb jako dostatečná kompenzace nezdravého jídla atd. atd. Napadá mě k tomu věta z filmu Pelíšky: „Mě by jenom zajímalo, kde udělali soudruzi z NDR chybu.“

Evoluční pohled na lidský organismus

Zdroje informací, které najdete v knížce Opravdové jídlo pro děti, vychází z evolučního pohledu na lidský organismus. Evoluce se samozřejmě nezastavila, dál pokračuje. Změny na biologické úrovni se dějí ale mnohem pomalejším tempem než kultura kolem nás.

Faktem je, že máme téměř totožná těla s našimi předky, kteří žili před desítkami tisíc let, ale naše kulturní revoluce nás nasměrovala na úplně jiný život. Změnila se nejen naše strava, ale i denní rytmus, pohybová aktivita či okolní prostředí. S nadsázkou jsme lovci a sběrači uvěznění v postmoderním světě, který, jak se zdá, nám po zdravotní stránce svědčí čím dál méně. Je na každém z nás, jak se k tomu postaví a jak naučí zacházet se svým tělem své děti.

Principy paleo stravy

Paleo strava

  • respektuje naše biologické nastavení,
  • je založena na přirozených, čerstvých a průmyslově nezpracovaných potravinách,
  • dbá na kvalitu potravin,
  • obsahuje potraviny, které mají nejvyšší výživovou hodnotu z celého spektra potravin (nejvíce minerálů, vitamínů, fytochemikálií)
  • je protizánětlivá,
  • je dobře stravitelná, neobsahuje látky, které jsou pro tělo těžko stravitelné,
  • má základ v příjmu tuků a bílkovin, přičemž tuky tělo využívá jako primární zdroj energie,
  • je strava, při které člověk přijímá méně sacharidů, než je běžné u konvenční stravy, přičemž rafinované sacharidy jsou z jídelníčku zcela vyloučeny,
  • je strava, u které se nepočítají kalorie, nic se neváží, jí se při pocitu hladu a do nasycení.

Základ paleo jídelníčku pak tvoří zelenina, maso, vnitřnosti, vejce, ryby, vývary z masa a kostí, zdravé tuky (kokosový olej, přepuštěné máslo, bio sádlo, olivy a olivový olej, avokádo), ovoce, ořechy a semínka. Pokud se vám to zdá jednotvárné, zkuste si do vyhledávače zadat slovo „paleo“ a vyjedou vám tisíce úžasných receptů.

Šťastná a zdravá mláďata?

Na závěr citace z knihy Vyživující tradice od Sally Fallonové:

„Dobře vyživované dítě má dobrou barvu, rozzářené oči, žádné modré či tmavé kruhy pod očima a hladké, lesklé vlasy. Jeho držení těla je dobré, jeho krok pružný, jeho tělo pevné a jeho svaly dobře vyvinuté.

Ve svém rozpoložení je obvykle šťastné, a dobře naladěné; je až po okraj naplněno životem a živočišným elánem a je neustále aktivní jak fyzicky, tak mentálně. Jeho spánek je zdravý, jeho chuť k jídlu a trávení dobré, jeho vyprazdňování pravidelné.

Je zkrátka tím, čím ho měla příroda v úmyslu mít, než čímkoliv jiným: šťastným a zdravým mládětem.“

Opravdu takto vypadají naše děti?

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist