Stravování v MŠ

Rubrika: Zdravá výživa

947480_eating_a_strawberryMožná si ještě někteří z vás vybaví, že se tu začátkem května objevil v SOS on-line dotaz na stravování v mateřské škole. Poslala jsem tenkrát i dotaz na Ministerstvo školství, aby se podařilo zjistit, jak to tedy je. Asi po měsíci mi přišla odpověď…

Nedávno se na podobné téma objevilo i pár komentářů u některých článků, takže jsem se konečně dostala k tomu, abych odpověď z ministerstva zveřejnila.

Nejdřív ale pro připomenutí dotaz:
„nevezmou je do skolky
Synovi budou v cervnu 3 roky a spis proto,ze sam chce a vyhledava spolecnost deti,chtela jsem ho dat do skolky. No,ale nastal velky problem. Moje deti jsou od narozeni vegetariani a protoze ja i pritel uz vice nez deset let maso nejime,tak pro nas nepripada v uvahu,aby to u nich bylo jinak. S necim takovym u nas skolky nepocitaji,takze moje deti jenom proto,ze se trochu lisi maji proste smulu. Zkousela jsem vsechno mozny.Slo mi o to,aby se nasel alespon jeden den v tydnu,kdy by byl mezi vrstevnikama. Jelikoz mam jeste rocni dceru s kterou jsem doma,nemusi chodit kazdy den. Prohlizela jsem jidelnicky skolek a zjistila,ze minimalne dvakrat tydne je bezmase jidlo,tak jsem myslela,ze by chodil v tyto dny,ale bylo me receno,ze je stejne polivka z masoveho vyvaru,kterou jist musi,nebo svacina se salamem atd. Nejdrive jem chtela si chtela dodavat a dokonce koupit do skolky i mikrovlnku,aby s tim nemeli praci,ale to pry zase zakazuje hygiena. Nepomohl ani papir od nasi doktorky s doporucenim,aby se syn i nadale stravoval,jak je od narozeni zvykli. Bydlime na male vesnici a takhle jsem dopadla ve 3 skolkach v okoli. Ted to pro me jeste neni tak akutni,ale ze 2 roky budu muset nastoupit do prace a co pak? A i kdybych zustala a nadale s detma doma,coz si ale neumim predstavit,tak snad rok pred skolni dochazkou ma byt skolka povinna. Jedina vegetarianska skolka je ve Praze,ale kdyz bydlime skoro 100km daleko,tak to nepripada v uvahu. Mate s timto nekdo nejakou zkusenost? Proboha urcite nejsme jedini,kdo ma deti vegetariany. Predem upozornuji,ze nejedi ani ryby a kurata,takovou hloupou otazku mi totiz pokladali vsude. A ani nechceme akceptovat to,ze budou jist neco jineho doma a neco jineho jinde. Ve skole uz to problem nebude,tam na obedy chodit nemusi,stejne konci vyucovani kolem poledne a svacinou dostanou doma. Ale co ted, nez jim bude 6let?
anonymní, 8. 5. 2005 v 13:31“

A co nám odpověděli?

„Vážená paní,
snahou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy je, aby v zařízeních školního stravování byla dětem poskytována kvalitní nutričně vyvážená strava. Z tohoto důvodu se příprava jídel v mateřských školách řídí výživovými normami stanovenými ve spolupráci s odborníky v oblasti výživy v dohodě s Ministerstvem zdravotnictví, a to na základě doporučených výživových dávek v České republice. Normy školního stravování, tzv. spotřební koš, jsou součástí právního předpisu-vyhl. č. 107/2005 Sb., o školním stravování, a musí být respektovány všemi stravovacími zařízeními poskytujícími školní stravování. Stravu podávanou ve školních jídelnách lze tudíž přizpůsobovat stravovacím zvyklostem strávníků jen do určité míry, tj. v mezích výše zmíněného právního předpisu.
Ve věci donášení vlastního jídla do školní jídelny mateřské školy je třeba konstatovat, že provozovna stravovacích služeb mateřské školy musí dodržovat velice přísná pravidla v oblasti ochrany veřejného zdraví, daná především zák. č. 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví, ve znění pozdějších předpisů, a jeho prováděcími předpisy, a touto praxí by hygienické normy porušovala.
Rovněž nutno připomenout, že podle zák. č. 561/2004Sb., školského zákona, není docházka do mateřské školy povinná ani poslední rok před školní docházkou. Podle § 34 zmíněného zákona jsou děti v posledním roce před zahájením povinné školní docházky do mateřských škol pouze přednostně přijímáni.
S pozdravem
Jeřábková
MŠMT“

Popravdě řečeno, já jsem se z toho moc nedozvěděla.
Podařilo se mi vyhledat vyhl. č. 107/2005 Sb., která skutečně stanovuje normy ohledně školního stavování. Normy určují, kolik gramů jednotlivých druhů potravin má strávník dostat.
Potraviny jsou rozděleny na ryby, maso, mléko tekuté, mléčné výrobky, tuky volné, cukr volný, zelenina, ovoce, brambory, luštěniny. Bohužel vyhláška neupravuje podávání těchto potravin přesněji, takže salám na svačinku a případně další uzeniny k obědu (čočka s opečeným špekáčkem apod.) pro předškolní děti je podle ní v pořádku. Pojem „nutričně vyvážená strava“ není nijak definován, tudíž si pod ním může každý představit, co bude sám chtít.
Ale pozor, vyhláška stanovuje i normy pro laktoovovegetariánskou výživu pro strávníky už od 3 let! Z toho usuzuju, že vegetariánské stravování v MŠ by nemělo být až takové sci-fi. Jenže to není až tak jednoduché, pokud školka nenabízí jídla na výběr:
„Laktoovovegetariánskou výživu lze uplatnit v případě, že s tím souhlasí všichni zákonní zástupci nezletilých strávníků nebo zletilý strávníci, nebo u provozovatelů stravovacích služeb, kde lze uplatnit podávání jídel na výběr.“ Znamená to tedy, že buď se budou stravovat vegetariánsky všechny děti (nutný je souhlas všech rodičů), nebo se musí jednat o školku, kde jsou jídla na výběr. Rozhodnutí vlastně závisí zas na MŠ.

Chápu, že vyvařovat pro jedno dítě speciální stravu je neekonomické, zvlášť v menších zařízeních, ovšem na druhou stranu nechápu, co mají dělat rodiče, jejichž děti potřebují speciální dietu ze zdravotních důvodů. Ano, vegetariánství je věc osobního rozhodnutí, ale co třeba alergie a tedy např. bezlepková dieta? Takové děti pak tedy musí zůstat s rodiči doma? Kromě toho mě zaráží skladba jídelníčku v některých mateřských školách – narážím opět na ten rohlík se salámem, který z mého pohledu do „nutričně vyvážené stravy“ nepatří.

Pokud se vám o pojmu nutričně vyvážená strava podaří zjistit něco víc, sem s tím. Těším se na Vaše komentáře i na případné články na toto téma.

Napsal/a: redakce (Petra)

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (138 vyjádření)

  • Anonymní

    Dobry den.jestli mužu říct svuj názor tak to asi všichni moc prožívaji. Jsem kuchařka ve školní jídelně ktera vaři i pro školky. Ve školce jsou ruzne děti jeden nesmí mléko druhy zase jogurt třetimu mamka denně nosi bio jídlo čtvrty ma bezlepkovou dietu.tomu dítěti co nosí mamka bio jídlo tak se domluvila s vedoucí stravováni že ji bude denně donašet jídlo v uzavřenych nádobách podepsala jakýsi papír aby to bylo všechno podle předpisu.mikrovlnka ve školce být nesmí.ted si vemte že takových děti tam bude 10 tak ta kuchařka si to može hodit. Vařime jenom pro bezlepkovou dietu a to si suroviny nosí sami.A ten chleba se salamem maji jednou za měsic.Ja si myslím že je to na domluvě s vedoucí stravováni asi ste pravě narazila naNE TU PRAVOU.mějte se dagmar

  • Danniella

    Moje smýšlení není komunistické, ale realistické. A navíc dost tržní. Osobně bych byla opravdu ráda, kdyby se socialismus vytrácel o něco rychleji. Jen jsem chtěla říct, že dotace vedou k tomu, že nikdo neví, kolik co opravdu stojí. A je fakt, jak psala Virenka, že některé způsoby stravování jsou dražší samy o sobě. A pokud se vaří spec. způsobem pro jedno dítě, narůstá cena ještě víc.
    Nevidím logiku v tom, co píšete. Vy platíte daně stejně jako ostatní. Pokud vaše dítě nedostane to správné jídlo, je to diskriminace. Pokud dostane dražší jídlo, je to tedy dle této logiky diskriminace těch ostatních, ne? Ti by pak měli volat po kompenzaci?
    Mimochodem: dříve televize a reklama neexistovala, a přesto lidé jedli mléčné výrobky. Pokud chce někdo být veganem, je to jeho věc, nevím, proč si ale tito lidé myslí, že oni jedině TO vědí a ostatní jsou jen zmasírovaní reklamou a vpodstatě úplně hloupí.
    Atd. Nechce se mi už do této debaty více zabředat, obzvláště když se někdo ani neumí podepsat.

  • Anonymní

    „já bych se v prvé řadě zeptala těch ostatních rodičů jestli by jim nevadilo kdyby se ve školce začalo vařit vegetariánsky, pokud by se vám podařilo získat víc jak polovinu z nich snad by se vám podařilo školku přesvědčit.“

    A tady je zase problém – je potřeba někoho dalšího přesvědčovat. Proč? A co když chci veganské jídlo, opravdu si myslíte, že se mi podaří přesvědčit někoho z rodičů, kteří jsou denně masírováni reklamou na mléčné výrobky a jejich nutnost? To, co uvádíte, je pojetí komunistického práva – kolektivismus, kdy práva jednotlivce jsou opomíjena a musí zde být zájem většiny, nebo větší skupinky lidí. Přečtěte si prosím tento rozhovor se soudcem o koministickém právu, třeba pochopíte: http://www.komunistickepravo.cz/rozhovor-s-vojtechem-simickem-v-mf-dnes/

    Argument je tento – pokud v jiných evropských státech je možné podat individuální žádost z legitimních zdravotních nebo etických důvodů a v ní specifikovat, jaké potraviny dítě nemá dostávat, a této žádosti se vyhoví, tak PROČ to nejde v ČR? Já vám řeknu proč – protože lidé (třeba jako Vy) a pracovníci ve školství jsou pořád zvyklí na to komunistické právo a i po dvaceti letech se bohužel nezměnilo NIC.

    V této chvíli tedy BOHUŽEL nezbývá nic jiného, než se domáhat svých práv u soudu. Žádné sepisování peticí a škemrání ostatních rodičů o tom, aby taky chtěli, co chci já prostě nepomůže změnit systém. Systém změní jen to, že škola bude odsouzena k tomu, aby přestala diskriminovat, aby se omluvila. Pokud to nebude stačit, tak je legitimní chtít i přiměřené odškodné. Jedině peníze až v posledním případě totiž školu přinutí, aby respektovala lidská práva… apelovat na svědomí a respekt k právům u pracovnic, které léta pracovaly za totáče a stále mají stejný přístup, to nepomůže.

    Je legitimní chtít práva jako má jiný evropský občan – na rovný přístup. Což znamená stejnému stejně, rozdílnému rozdílně…

    Argument „platíme stejné daně“ možná připadá dětinský Vám, ale věřím, že soudu dětinský nepřijde 🙂

  • Danniella

    Možná by nám pomohlo platit nižší daně, mít méně dotací a znát pravou cenu věcí.
    Souhlasím s Virenkou v tom, že za speciální stravu by rodiče měli hradit speciální příplatek.
    Argument „platíme stejné daně“ mi připadá dětinský. Každý využívá různých dotací jiným způsobem a na jiných místech. Pak by o proplacení obědů mohli zažádat i ti, kdo nemají dítě ve školce.
    Např. člověk, který měří dva metry deset, se musí cítit diskriminovaný na každém kroku. Minimálně v každých dveřích.

  • Anonymní

    já bych se v prvé řadě zeptala těch ostatních rodičů jestli by jim nevadilo kdyby se ve školce začalo vařit vegetariánsky, pokud by se vám podařilo získat víc jak polovinu z nich snad by se vám podařilo školku přesvědčit. zkuste třeba podpisovou akci, ono je to tak, že osamělý jedinec nemá šanci něco změnit a netýká se to pouze stravování ve školce, vemte si takové zdravotnictví , všude se píše jaké práva má pacient a skoro nikde se nedodržují, každý za ně musí víceméně bojovat .

  • Anonymní

    Daniello, postoj „když nemám nic já, ať nemá nikdo“ je zcela legitimní v situaci, kdy rodič platí stejné daně jako ostatní a je mu odpíráno využívat služby z těchto peněz dotované.
    Ale dá se to vyřešit ještě jedním způsobem – ať tedy stejná dotace je poskytnuta rodičům, kteří ve svém volném čase vaří pro své dítě obědy, které škola není schopna zajistit 😉

    „Je to podle antidiskriminačního zákona stejně nespravedlivé jako odmítnutí dítěte kvůli alternativnímu stravování.“
    Virenko, pokud se vám to podle antidiskriminačního zákona zdá nespravedlivé, tak se zkuste bránit.

  • Danniella

    Nedovedu si představit např. venkovskou školku, v níž by měli připravit jídlo pro vegetariány a děti se všemi možnými alergiemi. Jedno má bezlepkovou, druhé bezvaječnou, třetí a desáté nějakou jinou.
    Ve větších jídelnách se vegetariánská jídla připravují dnes už celkem často, ale všude to asi není stejně jednoduché.
    A postoj „když nemám nic já, ať nemá nikdo“, s tím nemůžu souhlasit. Je to česká klasika se sousedovic kozou. Když ji nemám já, ať zdechne i jemu.

  • Virenka

    Troufám si podotknout, že strava podle správných zásad vegetariánského stravování mívá rozhodně dražší vstupní suroviny, nemluvě o případné stravě pro alergiky (bezlepkové potraviny navýší cenu jídla i 4x).

    Myslím, že by rodiče měli hradit skutečné náklady, tedy na vstupní potraviny, které budou vyšší proto, že vaří zvlášť pro jediné dítě (nebo pro velmi malou skupinku) – proto nebude mít školka množstevní slevu. Nic jiného jsem zvýšenou platbou nemyslela.

    Chápu, že školský zákon určuje nutnost přednostního přijímání předškoláků, ale neurčuje nijak, zda zbylých např. 15 míst mají dostat všechny děti 3-5 let, nebo, jak je někde zvykem, se přijmou jen děti nejstarší a mladší se odmítají. Je to podle antidiskriminačního zákona stejně nespravedlivé jako odmítnutí dítěte kvůli alternativnímu stravování.

  • Anonymní

    Marino,
    máte v mnohém pravdu. Taky si myslím, že je lepší dítěti připravit vlastní stravu a určitě mu tak dát to nejlepší (i v kvalitě potravin). Ale jde o to, aby rodiče měli na výběr – a to dneska bohužel nemají. Takže bohužel za to dneska někdo „musí“ bojovat. Ty máte třeba dneska volební právo, ale někdo to pro vás kdysi dávno musel vybojovat, nebyla to samozřejmost. A v Holandsku, jak vidíte, není diskriminace – ke všem se přistupuje stejně.

    Daniello,
    vegetariánům se rakovina nevyhýbá, ale mají statisticky významně menší šanci ji dostat. Vy byste právo na individuální jídelníček neměla – „vybíravost“ dítěte není záručené právo, ale právo na zdraví a na svobodu myšlení a svědomí a náboženství ano. Pak je otázka, jestli ta vybíravost spíš není přirozený instinkt dítěte, které místo tučného masa a hnědých omáček by radši pestrou a hodnotnou stravu. A to je zase otázka změn způsobu vaření a výživových norem.

  • Anonymní

    Nečetla jsem všechny reakce, jen někdo tady zmiňoval, ať se jedeme podívat na západ…Pokud tedy Holandsko můžu počítat za „západ“, i když je to geograficky sever…, tak tam si děti nosí jídlo v krabičce z domova, žádné společné stravování neexistuje.

    Pokud by bylo moje dítě vegetarián, společné stravování bych nechala být a dávala mu jídlo z domova. Kdo chce, řešení si najde. Kdo nechce, může poukazovat na diskriminaci a ohánět se zákony, ale svému dítěti tak moc nepomůže, jen zbytečně hlasitě upozorní na to, že dítě je „odlišné“. To je tedy jen můj (možná troufalý)názor.

    Marina

  • Danniella

    Bohužel není pravda, že se vegetariánům vyhýbá rakovina atd. To bychom měli opravdu velmi snadné. Rizika různých chorob se sníží samozřejmě „zdravým“ životním stylem, ale to není synonymum k vegetariánství.
    A svoje děti bych k vegetariánství asi opravdu nenutila, mají dost možností rozhodnout se sami, pokud jim to bude (dle příkladu maminky) vyhovovat.
    Můj syn nejí spoustu věcí, které mají k obědu, maso sní výjimečně, omáčku nikdy. Měla bych napsat osobní jídelníček pro něj a přinutit školní kuchyni, aby mu podle toho připravovali obědy?

  • Anonymní

    Milá paní,

    právní úprava je taková, jakou jsem uvedla. Proč by prosím vás měl rodič vegetarián dítěti vařit, když má právo na to, aby dítě odebíralo obědy? (ale ne s masem samozřejmě) Tak v tom případě, ať vaří všichni a školní kuchyně se zruší – ušetří se tak spoustu finančních prostředků, které ve školství tak zoufale chybí! 🙂

    Sice na toto nejsem odborník a umím číst a cukrovka, rakovina, infartkty – to opravdu souvisí i s nadměrným přijímáním potravy živočišného původu. A prostě je prokazatelné, že vegetariáni tím trpí mnohem méně. Tím nevnucuji názor, že by se mělo vařit pro všechny vegetariánsky, ale určitě by se měly přehodnotit ony zastaralé výživové normy, podle kterých musí mít děti maso a jiné živočišné výrobky každý den.

    Vezměte si to z pohledu dítěte – ono si nevybralo, jestli bude mít postižení, ale ani si nevybralo, že se narodí do vegetariánské rodiny. Tady nejde o vaření „podle gusta“ a o to, že dítěti „nechutná“ – tady jde o respekt k lidským právům a jinému smýšlení. A pak si taky přečtěte základní ustanovení školského zákona – všechny tyto deklarace:

    • § 2 odst. 1 – „Vzdělávání je založeno na zásadách
    a) rovného přístupu každého … ke vzdělávání bez jakékoli diskriminace
    c) vzájemné úcty, respektu, názorové snášenlivosti, solidarity a důstojnosti všech účastníků vzdělávání“
    • § 2 odst. 2 – „Obecnými cíli vzdělávání jsou zejména
    c) pochopení a uplatňování zásad demokracie a právního státu, základních lidských práv a svobod spolu s odpovědností a smyslem pro sociální soudržnost,
    e) utváření vědomí … respektu k etnické, národnostní, kulturní, jazykové a náboženské identitě každého,
    f) poznání světových a evropských kulturních hodnot a tradic, pochopení a osvojení zásad a pravidel vycházejících z evropské integrace jako základu pro soužití v národním a mezinárodním měřítku,
    g) získání a uplatňování znalostí o životním prostředí a jeho ochraně vycházející ze zásad trvale udržitelného rozvoje a o bezpečnosti a ochraně zdraví.“

    Kde tyto deklarace v praxi jsou? Pokud je rodičům s jiným smýšlením odpírána školní strava, tak jsou tato ustanovení jen výsměchem.

  • Anonymní

    Trochu přeháníte nééééé???? Cukrovka, rakovina a já nevím co ještě. Pokud má dítě dostatek pohybu,( určitě má) tak mu určitě žádná z těchto nemocí nehrozí.Spíš by se měli víc hlídat dospělí, mají už zpomalený metabolismus a sportu taky moc nedají a to už nemluvím o stresech a špatných návicích (jíst ve spěchu,nesnídat,popíjení kávy s přemírou cukru) Jak můžete dávat na roven´vegetariánství a dítě na vozíku ? Postižení si nikdo narozdíl od vegetariánství dobrovolně nezvolí a že by učitelka chtěla přidat za to že se o takové postižené dítě musí starat ?? Většinou tam má asistenta a nebo ve většině případů takové dítě vůbec do mš nepříjmou. Pokud to rodičům tolik vadí , že tam milánkovi nevaří podle jejich gusta , tak at mu každý den připraví jídlo doma a donesou do školky ( většina rodičů to tak dělá pokud mají dítě např. s celiakii, nebo jinými problémy) nebo si najděte školku pro vegetariány ( určitě taková alternativní školka bude draží než si to připravovat doma)

  • Anonymní

    Antidiskriminační zákon platí od 1. 9., takže už je v platnost – to jsem ověřila.

    Oni si na diskriminační zákon sami nezvyknou – oni ani nezaznamenají, že se vůbec nějaké diskriminace dopouštějí, dokud na to rodiče nezačnou poukazovat. Osobně se domnívám, že se toho bylo možné domáhat i před tímto zákonem, a to na základě zásahu do lidské důstojnosti – nerovné zacházení totiž do ní zasahuje.
    Přesně tak – to jste se trefila – závisí na výkladu. A ten by měl provést soud, výklad ze strany pracovníků jídelny je někdy až komický.

    Kritérium věku – domnívám se, že někde je v zákonech stanoveno, že musí být přednostně přijímány předškolní děti. Takže sice to není povinné, ale když se přihlásí předškolní děti, musí být přijaty přednostně.

    Finanční náročnost – ano, ale cena obědů, kterou platí rodiče je závislá na ceně surovin, pokud si to pamatuji správně. Práce zaměstnanců je dotována. A není chyba rodičů alergiků či vegetariánů, že zrovna jejich styl stravování je menšinový. Za co by rodiče měli platit víc, za jiné smýšlení, za zdravotní problémy dítěte? Není to tak trochu absurdní? Tak to by taky měli platit děti vozíčkáři, kteří paní učitelku stojí víc času, s touto logikou, že? Přitom nejde o nic jiného. Vozíčkář nemůže začít chodit stejně jako vegetarián „nemůže“ začít jíst maso… Přitom právo na zdraví nemá vyšší hodnotu než právo na svobodu smýšlení a svědomí. Pokud by rodiče měli platit víc za stravu, tak podle mého názoru za něco lepšího – třeba biopotraviny.

  • Virenka

    Moc děkuji za vyčerpávající odpověď.
    Jestliže vycházíte z antidiskriminačního zákona, potom je to věc nová, ještě by neměla být platná ani pro tento školní rok, předpokládám, že nelze zavádět platnost zpětně. Na to si asi všechna zařízení budou muset teprve zvyknout.
    Uplatnění je bohužel vždy závislé na výkladu. Podotýkám, že jedním z kritérií uvedených v tomto zákoně je právě věk. Pokud je předškolní zařízení otevřeno dětem od určitého věku, nemělo by potom být kritérium věku sítem, protože ani poslední předškolní rok není dosud povinný.

    To jsme ale na straně práv. Odlišná strava, ať z jakýchkoliv důvodů, je prakticky vždy finančně náročnější. Nepřijde mi logické, aby dopad nesla školka, potažmo všichni rodiče. Pokládala bych za vhodné, aby rodiče potom hradili adekvátně navýšené stravné-jako povinnost na straně rodičů. Nepokládal by někdo za diskriminaci toto? Podle mě by neměl, dotace zařízení se vztahuje na provoz, nikoliv na stravu. Ale jako laik se v kličkách kolem nevyznám.
    Já sama mám dítě alergické na řadu potravin, takže musíme mít odlišné stravování taky. Naše školka nám vyšla vstříc už roky zpátky, nebýt toho, nepřinutila bych je tehdy nijak. Jestli k možnostem jinak se stravujících dětí přispěje 2 měsíce starý antidiskriminační zákon, proč ne.

    Doufám, že to nevyznělo, že mám něco proti vegetariánům. Tak to není.

  • Anonymní

    Paní Virenko,

    není se v čem ztrácet – právní úprava mluví jasně. Podle antidiskriminačního zákona se jedná o diskriminaci, pokud je z důvodu etického přesvědčení rodičům a dětem bráněno v přístupu k sociálním výhodám a službám. Také je třeba připomenout, že tito rodiče platí daně stejně jako ostatní, tak by měli mít právo využívat tyto služby, které jsou dotované.

    Taky je možné se opřít o tzv. evropskou úmluvu o lidských právech, jejíž výklad je takový, že pokud stát poskytuje nějakou službu v rámci práva na vzdělání, musí být tato služba poskytována nediskriminačně. V jiných státech EU je běžné, že pokud rodiče žádají z důvodů etických, náboženských nebo zdravotních jinou stravu, je jim vyhověno. Jídelníček a individuální normy pro takové dítě pak sestaví odborník na výživu. Je tedy možné se domnívat, že takový postup lze uplatnit i u nás, ale bohužel k tomu není ochota a rodiče se toho nedomáhají.

    Přístup – komu nevyhovuje maso, tak má smůlu – odpovídá komunistickému pojetí práva, kdy vůle většiny a kolektivní zájem byly nadřazeny právům jednotlivců, ten se musel podřídit. Pokud si všimnete, tak v přístupu k rodičům se od těchto dob bohužel téměř nic nezměnilo (až na výjimky).

    U nás platí zastaralé výživové normy pro školní stravování a podle těch by se mělo postupovat, pokud rodiče nežádají něco jiného. Takže by se speciální strava měla vařit jen pro to dítě, jehož rodiče o to požádají z nějakého legitimního důvodu. Ostatní děti by se měly stravovat podle běžné normy. Jak to organizačně školní jídelna zařídí, to není problém rodičů. Určitě to bude stát trochu nepohodlí navíc, ale určitě nebude moc složité použít stejnou rýži jako na kuřecí rizoto, ale místo masa dát třeba tofu – například.

    To, že je školka nepovinná, to nehraje roli. Jde o to, že rodiče mají právo na přístup k této službě bez diskriminace. Ředitel školky nemůže nepřijmout dítě jen proto, že se stravuje odlišně. Zákon mu tuto možnost nedává. Nehledě na to, že při přijímání dítěte do školky rodiče nemají povinnost uvádět, jaké stravování budou následně požadovat. Ze zákona vyplývá, že na způsobu stravování se dohodne ředitel MŠ s rodiči, až když je dítě přijato. Pokud je dítě jednou přijato, nemůže jej ředitel vyhodit – to může pouze na základě důvodů uvedených v zákoně a odlišné stravování tam není. Pokud by pak školka odmítla připravovat jídlo v souladu s přesvědčením rodičů, mohou se rodiče pokusit se alespoň domluvit na donášení vlastního jídla (čemuž podle hygienika nic nebrání). Je možné podat stížnost i ke zřizovateli MŠ. Pokud nebude možná žádná domluva, porušuje ředitel práva rodičů a dětí a je legitimní se proti tomu bránit soudně (třeba i s žádostí o předběžné opatření). V případě, že v důsledku protiprávního jednání ředitele, vznikne rodičům škoda (např. náklady za soukromé hlídání dítěte), je možné tuto škodu rovněž vymáhat.

    Nedostatek míst ve školce a nepřijetí dítěte z tohoto důvodu není diskriminace. Diskriminace je odlišné zacházení z nedovoleného důvodu. Pokud má školka určitou kapacitu a nemůže přijmout všechny děti, jedná se o dovolený důvod. Ale při přijetí dětí musí postupovat podle určitých kritérií – buď přímo ze zákona (musí vzít předškoláky), nebo na základě dohody se zřizovatelem (zaměstnanost rodičů, samoživitelka apod.). Nejde o diskriminaci, pokud je opatření „objektivně odůvodněno legitimním cílem a prostředky k jeho dosažení jsou přiměřené a nezbytné.“ Kritériem však v žádném případě nemůže být strava – šlo by o nedovolený důvod.

    Chápu, že se toto možná ředitelkám MŠ a kuchařkám nebude líbit, ale musíme si uvědomit:
    zaprvé – jsme v Evropě a jsme demokratický a právní stát založený na respektu k menšinám,
    zadruhé – tyto pracovnice jsou placeny z veřejných prostředků, i z daní rodičů, kteří jsou vegetariáni.
    Těmto lidem bych doporučila, ať se pojedou podívat na západ.

  • Virenka

    Trochu se v tom ztrácím, ale opravdu je možné, aby někdo nutil školní zařízení k přípravě dvou odlišných jídel? Pokud to školka sama nabízí, pak jistě, ale pokud taktak finančně vychází, je opravdu možné chtít po ní čistě vegetariánskou stravu? Ono vyvážené vegetariánské jídlo se dost liší od jídla s masem. Řada všežravých dětí nechce a ve školce nepozře potraviny založené na soje jako tofu, nebo bude ohrnovat nos nad stále bezmasým jídlem (založením silnému masožravci se nelze divit). Není tedy řešením dát všem dětem jídlo vegetariánské.

    Školka jako zařízení s nepovinnou docházkou – opravdu by byla diskriminace, pokud takové dítě do školky nepřijmou pro nemožnost mu stravu organizačně zajistit? Potom je jistě diskriminace i to, že neberou tříleté děti pro nedostatek volných míst – jednou je kritérium strava, podruhé věk…

  • Anonymní

    Dobrý den,
    pokud si nevíte rady a nevíte, jaká máte práva vy a vaše děti při školním stravování, můžete se na mě obrátit. Zkusím vám z vlastní zkušenosti poradit, co zabírá. 🙂
    freegancat(at)gmail.com

  • Anonymní

    Nechápu, jak si tady někdo dovoluje vnucovat rodičům svůj názor, co jejich děti mají a nemají jíst.

    Zkuste se zamyslet samy nad sebou, jestli vůbec něco víte o vegetariánském stravování. Když si zjistíte nějaké odborné informace založené na výzkumech, tak zjistíte, že naopak vegetariánství je výbornou prevencí pro většině civilizačních onemocnění a že vyvážená vegetariánská strava poskytuje dítěti vše, co potřebuje. Takže jestli má někdo rozum, tak je to rodič, který nechce zbytečně zatěžovat organismus dítěte nevhodnou masitou stravou. Bohužel se asi lidi nedívají kolem sebe a nevidí všechny ty infarkty, rakovinu, cukrovku, obezitu apod., což je všechno spojeno s nevhodným stravováním, spoustou živočišných tuků apod.

    Je potřeba, aby se rodiče nebáli a vyžadovali po školách, aby jim byla připravena vegetariánská strava podle svého přesvědčení. Pokud na to školka nepřistoupí, tak je to podle nového antidiskriminačního zákona diskriminace a třeba se proti tomu bránit soudně. Jinak se bohužel nic nezmění.

    Doporučuji knížku Výživa pro člověka na zemi, Christian Opitz.

  • Anonymní

    Jak bylo již na začátku psáno, vegetariánství je věc osobního rozhodnutí. Vařit dítěti vegetariánskou stravu jen proto, že sama nejím maso, se mi zdá velmi nefér, vůči dítěti. Ať se dítě, až na to bude mít rozum, rozhodne samo, jestli maso ano, či nikoliv. Věřim, že vaše ratolest bude s nadšením ve školce jíst maso. Kdybyste toto řešili ve školním stravování, nepodivovala bych se, ale ve školce?? Znám spoustu školek, které vychází vstříc „nemocným“ dětem, např celiakií, různými alergiemi na potravinya pod. Buďte maminky vegetariánky rádi, že máte zdravé děti a své vegetariánství berte, jako životní styl a né jako vzor pro vaše děti, ať se jednou rozhodnou sami…. PS: také neznám v našem okolí školku, kde by se podával špekáček, salám a nezdravá jídla.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist