Stravování v MŠ

Rubrika: Zdravá výživa

947480_eating_a_strawberryMožná si ještě někteří z vás vybaví, že se tu začátkem května objevil v SOS on-line dotaz na stravování v mateřské škole. Poslala jsem tenkrát i dotaz na Ministerstvo školství, aby se podařilo zjistit, jak to tedy je. Asi po měsíci mi přišla odpověď…

Nedávno se na podobné téma objevilo i pár komentářů u některých článků, takže jsem se konečně dostala k tomu, abych odpověď z ministerstva zveřejnila.

Nejdřív ale pro připomenutí dotaz:
„nevezmou je do skolky
Synovi budou v cervnu 3 roky a spis proto,ze sam chce a vyhledava spolecnost deti,chtela jsem ho dat do skolky. No,ale nastal velky problem. Moje deti jsou od narozeni vegetariani a protoze ja i pritel uz vice nez deset let maso nejime,tak pro nas nepripada v uvahu,aby to u nich bylo jinak. S necim takovym u nas skolky nepocitaji,takze moje deti jenom proto,ze se trochu lisi maji proste smulu. Zkousela jsem vsechno mozny.Slo mi o to,aby se nasel alespon jeden den v tydnu,kdy by byl mezi vrstevnikama. Jelikoz mam jeste rocni dceru s kterou jsem doma,nemusi chodit kazdy den. Prohlizela jsem jidelnicky skolek a zjistila,ze minimalne dvakrat tydne je bezmase jidlo,tak jsem myslela,ze by chodil v tyto dny,ale bylo me receno,ze je stejne polivka z masoveho vyvaru,kterou jist musi,nebo svacina se salamem atd. Nejdrive jem chtela si chtela dodavat a dokonce koupit do skolky i mikrovlnku,aby s tim nemeli praci,ale to pry zase zakazuje hygiena. Nepomohl ani papir od nasi doktorky s doporucenim,aby se syn i nadale stravoval,jak je od narozeni zvykli. Bydlime na male vesnici a takhle jsem dopadla ve 3 skolkach v okoli. Ted to pro me jeste neni tak akutni,ale ze 2 roky budu muset nastoupit do prace a co pak? A i kdybych zustala a nadale s detma doma,coz si ale neumim predstavit,tak snad rok pred skolni dochazkou ma byt skolka povinna. Jedina vegetarianska skolka je ve Praze,ale kdyz bydlime skoro 100km daleko,tak to nepripada v uvahu. Mate s timto nekdo nejakou zkusenost? Proboha urcite nejsme jedini,kdo ma deti vegetariany. Predem upozornuji,ze nejedi ani ryby a kurata,takovou hloupou otazku mi totiz pokladali vsude. A ani nechceme akceptovat to,ze budou jist neco jineho doma a neco jineho jinde. Ve skole uz to problem nebude,tam na obedy chodit nemusi,stejne konci vyucovani kolem poledne a svacinou dostanou doma. Ale co ted, nez jim bude 6let?
anonymní, 8. 5. 2005 v 13:31“

A co nám odpověděli?

„Vážená paní,
snahou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy je, aby v zařízeních školního stravování byla dětem poskytována kvalitní nutričně vyvážená strava. Z tohoto důvodu se příprava jídel v mateřských školách řídí výživovými normami stanovenými ve spolupráci s odborníky v oblasti výživy v dohodě s Ministerstvem zdravotnictví, a to na základě doporučených výživových dávek v České republice. Normy školního stravování, tzv. spotřební koš, jsou součástí právního předpisu-vyhl. č. 107/2005 Sb., o školním stravování, a musí být respektovány všemi stravovacími zařízeními poskytujícími školní stravování. Stravu podávanou ve školních jídelnách lze tudíž přizpůsobovat stravovacím zvyklostem strávníků jen do určité míry, tj. v mezích výše zmíněného právního předpisu.
Ve věci donášení vlastního jídla do školní jídelny mateřské školy je třeba konstatovat, že provozovna stravovacích služeb mateřské školy musí dodržovat velice přísná pravidla v oblasti ochrany veřejného zdraví, daná především zák. č. 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví, ve znění pozdějších předpisů, a jeho prováděcími předpisy, a touto praxí by hygienické normy porušovala.
Rovněž nutno připomenout, že podle zák. č. 561/2004Sb., školského zákona, není docházka do mateřské školy povinná ani poslední rok před školní docházkou. Podle § 34 zmíněného zákona jsou děti v posledním roce před zahájením povinné školní docházky do mateřských škol pouze přednostně přijímáni.
S pozdravem
Jeřábková
MŠMT“

Popravdě řečeno, já jsem se z toho moc nedozvěděla.
Podařilo se mi vyhledat vyhl. č. 107/2005 Sb., která skutečně stanovuje normy ohledně školního stavování. Normy určují, kolik gramů jednotlivých druhů potravin má strávník dostat.
Potraviny jsou rozděleny na ryby, maso, mléko tekuté, mléčné výrobky, tuky volné, cukr volný, zelenina, ovoce, brambory, luštěniny. Bohužel vyhláška neupravuje podávání těchto potravin přesněji, takže salám na svačinku a případně další uzeniny k obědu (čočka s opečeným špekáčkem apod.) pro předškolní děti je podle ní v pořádku. Pojem „nutričně vyvážená strava“ není nijak definován, tudíž si pod ním může každý představit, co bude sám chtít.
Ale pozor, vyhláška stanovuje i normy pro laktoovovegetariánskou výživu pro strávníky už od 3 let! Z toho usuzuju, že vegetariánské stravování v MŠ by nemělo být až takové sci-fi. Jenže to není až tak jednoduché, pokud školka nenabízí jídla na výběr:
„Laktoovovegetariánskou výživu lze uplatnit v případě, že s tím souhlasí všichni zákonní zástupci nezletilých strávníků nebo zletilý strávníci, nebo u provozovatelů stravovacích služeb, kde lze uplatnit podávání jídel na výběr.“ Znamená to tedy, že buď se budou stravovat vegetariánsky všechny děti (nutný je souhlas všech rodičů), nebo se musí jednat o školku, kde jsou jídla na výběr. Rozhodnutí vlastně závisí zas na MŠ.

Chápu, že vyvařovat pro jedno dítě speciální stravu je neekonomické, zvlášť v menších zařízeních, ovšem na druhou stranu nechápu, co mají dělat rodiče, jejichž děti potřebují speciální dietu ze zdravotních důvodů. Ano, vegetariánství je věc osobního rozhodnutí, ale co třeba alergie a tedy např. bezlepková dieta? Takové děti pak tedy musí zůstat s rodiči doma? Kromě toho mě zaráží skladba jídelníčku v některých mateřských školách – narážím opět na ten rohlík se salámem, který z mého pohledu do „nutričně vyvážené stravy“ nepatří.

Pokud se vám o pojmu nutričně vyvážená strava podaří zjistit něco víc, sem s tím. Těším se na Vaše komentáře i na případné články na toto téma.

Napsal/a: redakce (Petra)

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (138 vyjádření)

  • Anonymní

    U nás byl stejný problém. Dieta se nevařila a nešlo ohřívat přinesenou stravu kvůli hygieně. Svačiny jsme nějak zvládali, ale oběd měl jen někdy – podle toho, co vařili, takže také byl ve školce jen 4 hodiny, tj. nulová šance na zaměstnání. Ať paní zkusí požádat o prodloužený rodičák do 7 let.

  • halina

    Paní Věro, je mi to líto, že není jednoduché začlenit celikaka do provozu školky v plném rozsahu, ale ono to není jednoduché ani pro tu školku. Existují určitá hygienická a provozní pravidla, takže je možné, že to opravdu nejde. My máme výhodu, že vedoucí naší školní jidelny je vzděláním dietní sestra, takže můžeme vařit diety pro celiaky, diabetiky i děti, které nemohou mít ve stravě mléko. Ale první dotaz kontrolního orgánu byl, jestli tam je někdo právě s tímto vzděláním, jinak bychom nemohli. Další problém je, že do školní jídelny prostě na ohřátí nemůžeme přijmout jídlo připravené mimo školní jídelnu, to by nám hygiena dala. Já vím, jsou to pro Vás možná nesmyslná nařízení, ale mají platnost a jídelny se jimi musí řídit.

  • Anonymní

    Dobrý den,přiznám se,že jsem všechny příspěvky nečetla,ale víc než vegetariánství ve školkách mě v současné době trápí VYLOUČENÍ DÍTĚTE ZE SPOLEČNÉHO STRAVOVÁNÍ VE ŠKOLCE KVŮLI CELIAKII.V dnešní době plné možností a profesionálního personálu,je to z mého pohledu neslýchané.Zřejmě ve školce ve ŽĎÁRU NAD METUJÍ v kuchyni na vedoucím místě pracuje nějaká tetka-amatérka,co nemá děti ani srdce.Maminka dítěte nemůže do práce,na 4 hoďky ji nikdo nezaměstná a svoje jídlo ji ve školce nevezmou.Dítě si dopoledne s ostatními hraje,přijde čas oběda a dítě nikdo ke stolu nezve!! Děs!! Právě i ostatní děti by získaly povědomí o jiné formě stravování.Chtěla bych jí pomoci,nevím jak,s vedením zařízení se NEDÁ dohodnout.
    Věra Kubelková

  • bamiska

    moje děti třeba jako malí maso jedli pak přišlo období kdy o něj nestáli jen o některé druhy, sekaná kuře, řízek měli rádi ale oplácané v omáčce to nepozřeli…tad jedí vše jen nesmí být tlusté……no a k tomu veganství já do toho tak hluboce nevidím, ale ono to není jen o mase, ono se nejí pokud tuším dobře ještě dalších milion jiných věcích….kdyby to bylo jen o tom mase tak by to bylo v poho protožte děti jsou bud masožravci a všechno sní ale polovina ho ve školce nejí….

  • Lien

    A naše malá je masožrout, když jsem byla malá, byla jsem jako kukačky holčička a dcera se vyvedla tedy úplně naopak. Nedovedu si představit, že bych jí masíčko odmítla. U nás na talíři zbyde skoro vše, jen maso je vždycky pryč. 🙂

  • K tomu výběru vegetariánství: moje pětiletá dcera je od batolecího věku „vegetarián“. Odmítá maso v jakékoliv podobě, maximálně rybu jí někdy „vnutím“. Nikdo z naší rodiny vegetarián není, v těhotenství jsem taky maso jedla normálně. Žádné zdravotní příčiny to nemá, pouze si to tak vybrala (to prostě nezlomím). Ve školce to vypadá tak, že víceméně jí všechno, ale maso vždycky nechá. Naštěstí ji k dojídání nenutí.

  • bamiska

    souhlasím s mankaš…ale rozebírat tu veganství atd nechci, ale dítě nemá právo volby a to se mi nelíbí…no a k té školce to by se v té školce museli zbláznit, kdyby se to odvíjelo od veganství a já nevím čím ještě, vařit několik druhů a vymýšlet aby to sedlo rodičům….když si zvolili takovou alternativu musí počítat s tím že budou komplikace a problémy…holt soukromá školky by jim možná vyšla vstříc, ale ani tomu se mi moc nevěří…

  • Dítě by se mělo samo rozhodnout, zda-li bude vegetarián či ne…Zrovna teď se mě stala taková příhoda, Kamarádka začala s vegetariánstvím asi před šesti lety, automaticky to vyžadovala po manželovi i synovi, to že si manžel sem tam koupí salám, když je mamka v práci:-) je jedna věc, ale my jsme měli venku rohlík se šunkou a malý řekl, že by si dal také, samozřejmě, že se to mamince moc nelíbilo, malý na ni spustil, že ani oběd mu doma nechutnal, že maminka hnusně vaří, že on se nají nejlíp u babičky…proto když někdo píše že je deset let vegetariánem, tak by se měl zamyslet nad tím, jestli své dítě do tohu nutit od dětství, nebo ho v těch dvaceti nechat rozhodnout samotného…

  • Anonymní

    Pardon – nejsem anonym, mám jméno. Antonín Vorel

  • Anonymní

    Dobrý den, trochu mi vyráží dech věta „Moje deti jsou od narozeni vegetariani…“. Co je to za nesmysl? Jako že se dítě narodí a hned je vegetarián z přesvědčení??? Těm, kdo tohle tvrdí – zamyslete se nad sebou. Člověk je od přírody „všežravec“. Jistě, pokud se rozhodne sám a z vlastní vůle k tomu, aby si dobrovolně ničil zdraví, v pohodě. Je to jeho věc. Ale ničit zdraví dětem a to ještě úmyslně a vědomě? No… Tenhle týden zemřel třináctiletý chlapec, nucený vegetarián rodiči…

  • Anonymní

    Já mém jiný problém, mou dceru bude vyzvedávat z MŠ babička po obědě a přesto musím odebírat i odpolední svačinky a platit za ně,

  • Anonymní

    já jen chci podotknout, že když jsem vyšla některým rodičům vstříc, tak na mě jiní rodiče podali stížnost na hygieně a pak jsem už nezmohla nic,,,za dobrotu na žebrotu,,,,

  • Anonymní, s veganstvím s tebou souhlasím, ale máš zvláštní přirovnání 🙂
    A jěště by mě docela zajímalo, jak je to s mikrovlnkou ve školce

  • Anonymní

    několik generací jo? Už vidím jak se za totáče živili vegansky ha ha ha, nicméně , veganství dle mého nazoru hraničí se zdravím já si nedokážu představit , jak každý den do sebe láduji tuny toho vašeho salátu ,který zasytí snad na půl hodiny. Četla jsem někde , že hodně vápníku obsahuje mák, ten zrovna tedy nemusím, nechutnalo mi jako malé holce na těstovinách ,připadal mi takový nahořklý a to i když byl čerstvě umletý, proto i dnes nejím např. koláče či záviny s touto surovinou.Co se týče ostatních věcí tak si myslím že jím pestrou stravu ,kupuji i celozrný rohlíky, no za komoušů teda určitě nebyly sice nevím jaká byla situace ve větších městech ale my jsme z vesnice a tam prostě nebylo téměř nic k mání, dokonce si vzpomínám na sousedku která si k našim chodila kupovat brambory(měli jsme totiž babičku a ta měla zahradu) nebo jak si k nám někdo z čech jezdil kupovat merunky , (jsme z jižní moravy) jezdil každý rok , no a tak to bylo skoro se vším.Vegansky se snad mohl živit jen ten co tu zahradu měl. Ale jak jsem už řekla pro mne veganství znamená něco jako vstoupit k sektě svědků Jehvových ha ha ha

  • Anonymní

    „mikrovlnka ve školce být nesmí.“

    Hloupost, žádný takový zákaz v právních předpisech NENÍ. To znamená, že mikrovlnka se používat může a taky v mnoha školách a školkách používá.

  • Anonymní

    „když už jste se dotkla toho veganství, nezlob te se na mě ale podle mě je šílenost takto se stravovat mléko a mléčné výrobky ničím nelze nahradit a vím to zvlastní zkušenosti… Dnes je mi 36 a mám úplně zničený chrup…“

    Příčina vašeho zničeného chrupu bude pravděpodobně jinde. Vápník lze získat i z jiných zdrojů a podstatně lépe – třeba zelená zelenina. Pak je otázka, jestli máte zničený chrup z nedostatku něčeho (vápníku), nebo naopak ze špatné stravy… Sladíte hodně cukrem nebo nesladíte, jíte bílé pečivo nebo celozrnné obiloviny, kolik jíte syrové zeleniny, kolik jíte semínek, ořechů, kolik luštěnin, kolik sladkostí? To všechno se výrazně podepisuje na zdraví nejen zubů.

    Vzhledem k tomu, že existují rodiny několik generací veganů – naprosto zdravých včetně zubů, tak Vaše teorie o nezbytnosti mléka je empiricky dost narušena.

  • Anonymní

    Dobrý večer, k diskusi ohledně vegetariánské stravy přidávám vlastní názor a zkušenost-podotýkám, že sama vegetariánkou nejsem.
    Jsem učitelka MŠ, která vaří pro 100 (sto) dětí a sedmnáct dospělých. Jídla připravují většinou 2 (dvě) osoby, výjimečně jim ještě vypomůže třetí, když se vaří něco složitějšího. Mohu s čistým svědomím prohlásit, že jídelníček je velmi pestrý, paní kuchařka s týmem zařazují i „alternativní“ potraviny (tofu, seitan, pohanku, jáhly, kuskus…), ikdyž se vaří i „klasicky“ (rajská, svíčková…). Jsme státní zařízení a proto se musíme řídit normami (to je ten slavný „spotřební koš“), které ovšem na dnešní dobu jsou dle mého soudu značně zastaralé s tím množsvím cukru a masa, které je předepsáno… Naše paní kuchařka sama maso nejí, ale umí skvěle připravit i je. Uzeniny v jídelníčku naší školky vůbec nejsou, ani smažená jídla (obalovaná, jako třeba losos.nugetky paní kuchařka peče nasucho v troubě). A teď to hlavní: měli jsme ve školce už několik dětí-vegetariánů, také děti s nejrůznějšími potravinovými alergiemi, s cys. fibrózou… rodičům těchto dětí jsme nikdy neřekli, že „to nejde“, ale že se pokusíme něco vymyslet. Paní kuchařky samy se nabídly, že to zkusí (třeba jim zvlášť uvařit). ŠLO TO. Rodiče si toho nesmírně vážili a my učitelky také. Proto vyslovuji svůj názor – záleží jen na lidech a na přístupu. Chápu, že ne všechno je možné. Jde o to pokusit se společně domluvit. Je to práce navíc pro kuchařky a také chápu, že se školy bojí kontroly z hygieny. Normy jsou skutečně velice přísné. Ale jak jsem sama zažila, když se chce, jde (skoro) všechno. Přeju všem, aby naráželi jen na vstřícnost. Veronika

  • Anonymní

    reaguji na vaše vyřčené komunistické právo, pche ,všude se takto řeší problémy nechápu proč by to v mš mělo být jinak např. nájemníci versus nájemce , nebo pacienti versus zdravotnické zařízení apropo když už jste se dotkla toho veganství, nezlob te se na mě ale podle mě je šílenost takto se stravovat mléko a mléčné výrobky ničím nelze nahradit a vím to zvlastní zkušenosti ,kdy jako dítě sem odmítala mléko a nemám ho ráda dodnes, jogurty a sýry mi kupodivu nevadí, velice mi chutnají, škoda že za totality byly těžko k sehnání i výběr byl velmi omezený ,pokud vím existoval pouze bílý jogurt a ovocný a to jsme ještě museli vstávat velmi brzo jinak byli hned pryč, a to musím zdůranit že jako malé holce mi nechutnaly jedině co jsem mohla pozřít tak to bylo jahodové mléko(Alma) .Dnes je mi 36 a mám úplně zničený chrup (hodně jich už vypadlo,zůstaly pouze kořeny) a měla jsem s nimi problémy od mala, taky se mi křivila záda a musela jsem brát jakési vápníkové tablety. Moje děcka mají rády mléko a žádné problémy nemají spíš naopak a jak mají nádherné zuby ,holce je 14 a nemá ani jednu plombu , takže mě nikdo nepřesvědčí že je život bez mléka a mléčných výrobků o tolik lepší . Kde jsou ti odborníci kteří dokonce tvrdí že i mateřské mléko je škodlivé(bifenily) měli by jsme se snad řídit podle nich?

  • Myslím, že Dagmar, kuchařka, napsala všechno perfektně. Navíc její názor je z praxe. Kdyby si měl každý rodič vymýšlet, jakou stravu ve školce jeho dítě bude jíst, kuchařky si to můžou hodit, jak psala Dáša. Tady je, když si přečtu článek, nevýhoda vegetariánů, jelikož jsou menšina. Proč by se měla strava podle pár jedinců měnit? Asi jsem drsná, ale patřím mezi většinu, tudíž lidi, co jí a sní všechno a naštěstí mé děti taky.

  • Virenka

    Tak teď se, anonymní, opět ztrácím, tentokrát v motivaci. Jestliže je legální, aby dítě mělo individuální stravování, je třeba hledat schůdnou cestu. Nezlobte se, ale trochu mi to připomíná to známé:

    „kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody“

    Nevidím důvod, proč se obracet na soud kvůli stravování dětí. Vidím důvod k opakovaným debatám a konzultacím v předškolním zařízení a k vlastním návrhům řešení, na které potom školka může přistoupit. Pokud je školka ten, kdo nechce vůbec nic, ani přistoupit na stravu donesenou z domova, jednala bych rozhodně se zřizovatelem = obcí a ne hned mluvit o soudech.
    Jako pro matku bych rozhodně uvítala rychlé řešení toho, aby se dítě stravovalo podle mnou určených zásad. Rozhodně bych radši nosila nosiče, než čekala, až soud něco vyřeší… A trvám na tom, že je chybou, když zákon rovnou nemluví o tom, že právo je přímo provázáno s povinností. Náklady na suroviny nejsou školce dotovány, slušný rodič ví, že musí vyšší náklady dohradit nebo dodat surovinu. To je opravdu záležitost tržní, socialismus už skončil.

    Je to vždycky o lidech. Pokud narazíte na školku, kde nejde nic, pravděpodobně ty lidi ani soudem nepředěláte. Smysluplnější mi přijde hledat školku s jinými, vstřícnějšími lidmi. Ale to je jen můj názor.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist