Stravování v MŠ

Rubrika: Zdravá výživa

947480_eating_a_strawberryMožná si ještě někteří z vás vybaví, že se tu začátkem května objevil v SOS on-line dotaz na stravování v mateřské škole. Poslala jsem tenkrát i dotaz na Ministerstvo školství, aby se podařilo zjistit, jak to tedy je. Asi po měsíci mi přišla odpověď…

Nedávno se na podobné téma objevilo i pár komentářů u některých článků, takže jsem se konečně dostala k tomu, abych odpověď z ministerstva zveřejnila.

Nejdřív ale pro připomenutí dotaz:
„nevezmou je do skolky
Synovi budou v cervnu 3 roky a spis proto,ze sam chce a vyhledava spolecnost deti,chtela jsem ho dat do skolky. No,ale nastal velky problem. Moje deti jsou od narozeni vegetariani a protoze ja i pritel uz vice nez deset let maso nejime,tak pro nas nepripada v uvahu,aby to u nich bylo jinak. S necim takovym u nas skolky nepocitaji,takze moje deti jenom proto,ze se trochu lisi maji proste smulu. Zkousela jsem vsechno mozny.Slo mi o to,aby se nasel alespon jeden den v tydnu,kdy by byl mezi vrstevnikama. Jelikoz mam jeste rocni dceru s kterou jsem doma,nemusi chodit kazdy den. Prohlizela jsem jidelnicky skolek a zjistila,ze minimalne dvakrat tydne je bezmase jidlo,tak jsem myslela,ze by chodil v tyto dny,ale bylo me receno,ze je stejne polivka z masoveho vyvaru,kterou jist musi,nebo svacina se salamem atd. Nejdrive jem chtela si chtela dodavat a dokonce koupit do skolky i mikrovlnku,aby s tim nemeli praci,ale to pry zase zakazuje hygiena. Nepomohl ani papir od nasi doktorky s doporucenim,aby se syn i nadale stravoval,jak je od narozeni zvykli. Bydlime na male vesnici a takhle jsem dopadla ve 3 skolkach v okoli. Ted to pro me jeste neni tak akutni,ale ze 2 roky budu muset nastoupit do prace a co pak? A i kdybych zustala a nadale s detma doma,coz si ale neumim predstavit,tak snad rok pred skolni dochazkou ma byt skolka povinna. Jedina vegetarianska skolka je ve Praze,ale kdyz bydlime skoro 100km daleko,tak to nepripada v uvahu. Mate s timto nekdo nejakou zkusenost? Proboha urcite nejsme jedini,kdo ma deti vegetariany. Predem upozornuji,ze nejedi ani ryby a kurata,takovou hloupou otazku mi totiz pokladali vsude. A ani nechceme akceptovat to,ze budou jist neco jineho doma a neco jineho jinde. Ve skole uz to problem nebude,tam na obedy chodit nemusi,stejne konci vyucovani kolem poledne a svacinou dostanou doma. Ale co ted, nez jim bude 6let?
anonymní, 8. 5. 2005 v 13:31“

A co nám odpověděli?

„Vážená paní,
snahou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy je, aby v zařízeních školního stravování byla dětem poskytována kvalitní nutričně vyvážená strava. Z tohoto důvodu se příprava jídel v mateřských školách řídí výživovými normami stanovenými ve spolupráci s odborníky v oblasti výživy v dohodě s Ministerstvem zdravotnictví, a to na základě doporučených výživových dávek v České republice. Normy školního stravování, tzv. spotřební koš, jsou součástí právního předpisu-vyhl. č. 107/2005 Sb., o školním stravování, a musí být respektovány všemi stravovacími zařízeními poskytujícími školní stravování. Stravu podávanou ve školních jídelnách lze tudíž přizpůsobovat stravovacím zvyklostem strávníků jen do určité míry, tj. v mezích výše zmíněného právního předpisu.
Ve věci donášení vlastního jídla do školní jídelny mateřské školy je třeba konstatovat, že provozovna stravovacích služeb mateřské školy musí dodržovat velice přísná pravidla v oblasti ochrany veřejného zdraví, daná především zák. č. 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví, ve znění pozdějších předpisů, a jeho prováděcími předpisy, a touto praxí by hygienické normy porušovala.
Rovněž nutno připomenout, že podle zák. č. 561/2004Sb., školského zákona, není docházka do mateřské školy povinná ani poslední rok před školní docházkou. Podle § 34 zmíněného zákona jsou děti v posledním roce před zahájením povinné školní docházky do mateřských škol pouze přednostně přijímáni.
S pozdravem
Jeřábková
MŠMT“

Popravdě řečeno, já jsem se z toho moc nedozvěděla.
Podařilo se mi vyhledat vyhl. č. 107/2005 Sb., která skutečně stanovuje normy ohledně školního stavování. Normy určují, kolik gramů jednotlivých druhů potravin má strávník dostat.
Potraviny jsou rozděleny na ryby, maso, mléko tekuté, mléčné výrobky, tuky volné, cukr volný, zelenina, ovoce, brambory, luštěniny. Bohužel vyhláška neupravuje podávání těchto potravin přesněji, takže salám na svačinku a případně další uzeniny k obědu (čočka s opečeným špekáčkem apod.) pro předškolní děti je podle ní v pořádku. Pojem „nutričně vyvážená strava“ není nijak definován, tudíž si pod ním může každý představit, co bude sám chtít.
Ale pozor, vyhláška stanovuje i normy pro laktoovovegetariánskou výživu pro strávníky už od 3 let! Z toho usuzuju, že vegetariánské stravování v MŠ by nemělo být až takové sci-fi. Jenže to není až tak jednoduché, pokud školka nenabízí jídla na výběr:
„Laktoovovegetariánskou výživu lze uplatnit v případě, že s tím souhlasí všichni zákonní zástupci nezletilých strávníků nebo zletilý strávníci, nebo u provozovatelů stravovacích služeb, kde lze uplatnit podávání jídel na výběr.“ Znamená to tedy, že buď se budou stravovat vegetariánsky všechny děti (nutný je souhlas všech rodičů), nebo se musí jednat o školku, kde jsou jídla na výběr. Rozhodnutí vlastně závisí zas na MŠ.

Chápu, že vyvařovat pro jedno dítě speciální stravu je neekonomické, zvlášť v menších zařízeních, ovšem na druhou stranu nechápu, co mají dělat rodiče, jejichž děti potřebují speciální dietu ze zdravotních důvodů. Ano, vegetariánství je věc osobního rozhodnutí, ale co třeba alergie a tedy např. bezlepková dieta? Takové děti pak tedy musí zůstat s rodiči doma? Kromě toho mě zaráží skladba jídelníčku v některých mateřských školách – narážím opět na ten rohlík se salámem, který z mého pohledu do „nutričně vyvážené stravy“ nepatří.

Pokud se vám o pojmu nutričně vyvážená strava podaří zjistit něco víc, sem s tím. Těším se na Vaše komentáře i na případné články na toto téma.

Napsal/a: redakce (Petra)

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (138 vyjádření)

  • Anonymní

    Vážená paní, pracuji v mateřské škole jako vedoucí školní jídelny a mohu Vás ubezpečit,že u nás děti žádný salám nedostávají – maximálně občas kousek dušené šunky. Nevím, ve které mateřské škole jste viděla jídelníček, ve kterém se objevují uzeniny nebo uzené maso 🙁 .Já osobně upřednostňuji pestrou vyváženou stravu s dostatkem zeleniny a vlákniny,ale i s potřebným množstvím kvalitního masa. Nezlobte se, ale jestliže trváte na vegetariánské výživě vašeho dítěte, za stávajících podmínek vám nikdo toto nezajistí. Není to jen o snaze,ale také o financích/a nemyslím tím potraviny,ale lidi,kteří se o přípravu stravy starají-díky finančnímu ohodnocení je jich ve školství velice málo a tudíž není možné zajistit zvlášť přípravu stravy pro jakékoliv výjimky./ Jediné,co vám mohu doporučit – pokuste se sama zřídit vegetariánskou MŠ. Uvidíte, že to zdaleka není tak snadné, ale třeba se k vám nějaké nadšené maminky přidají a pomohou vám. Přeji Vám mnoho úspěchů.
    Marie Černá

  • Můj syn si pochvaluje školní jídelnu nemůže si ji vynachválit.Když,ale chodil do školky tak to bylo hrůza vařily tam samá věci,které se nám jako rodičům nelíbily.Pořád dělali mrkvu po hustu a buchty na tisíc způsobů no hrůza.Ještě,že je to za námi.

  • Anonymní

    Dobrý den všem, právě také řešíme problém se stravováním našeho syna ve školce, měl nastoupit do školky v září, ale z důvodu že je silný alergik hlavně na vaječný bílek a nemohl by některá jídla uvařená ve školce jíst, dostali jsme se do problému, že na toto asi neexistuje žádná legislativa jak by měli školky v takových případech postupovat a tak se místní paní ředitelka MŠ bojí ho přijmout, aby si někdo nestěžoval, že si donášíme vlastní jídlo, nebo kdyby z důvodu podání špatného jídla vznikla u něj alergická reakce. Myslím si že podobných případů je víc, pokud by jste někdo znal nějaký předpis na jehož základě bychom mohli změnit postoj paní ředitelky k tomuto problému aby mohl navštěvovat místní školku budu vám velice vděčná. A přeji maminkám s podobnými problémy včetně vegetariánů hodně úspěchů v řešení stravování jejich dětí v MŠ.

  • Anonymní

    bůčkem teda ditě necpu,to ne,ale napadlo mě,kdyz vyjedete s dítětem do města a ono má hlad,co mu koupíš?

    naše 2 letá miluje párek v rohlíku nebo jí koupím ty hranolky.sušenky se moc nenají a ráno doma je všechno vyjedené,takže v tech 10 má hlad.

    zasje pravda že jezdim maximálně 2x do měsíce,jinak sedíme doma

  • Poslední anonymní ,prosím z čeho usuzuješ že za války byli lidi zdraví? máš nějaké statistiky ? sem s nimi.

    já vegetarianství nijak neodsuzuju,líbí se mi jejich styl života..mám ráda vegetariánské ,,pochoutky“…ovšem bez masa bych nebyla:-)))) a to nemyslím hovězí a vepřové-bez toho se obejdu a ani ho nijak nevařím-tak 4x ročně možná.

    ale kuřecí,krůtí,králičí,telecí,někdy skopové-domácí,a ryby-ty miluju-sladkovodní i mořské… myslím že středomořské národy mají svůj velmi osvědčený recept na dlouhý život…

    Myslím,že tu jde spíš o to,že kulturně jsme zatím vychováni na mase…a i když maso lze nahradit plně vyváženou veget. stravou tak je to poměrně složité a vyžadovalo by to přeškolení kuchařek a taky přidání korunek do rozpočtu jídelen…a co když dítko jídlu moc nedá? jak pak splní denní přísun bílkovin-stavebních látek ?

    souhlasím že strava založená na luštěninách je naší kulturní tradicí,která byla později převálcována Dobromilou Rettigovou-s jejím pověstným ,,vraž tam hroudu másla“— a naše babičky tak prostě vařily-omáčky,tučná masa atd…je to dáno právě dostatkem a tím ukázat velkým břichem že já na to mám…dneska si myslím,že jsou maminky vesměs osvícené a dítě necpou bůčkem nebo hranolkama…

  • Anonymní

    anonymní vedoucí stravování – a vaříte z biomasa? To by mě docela zajímalo… a jaké druhy masa vaříte? Dítě má samozřejmě právo na vyváženou stravu, ale věřte, že zrovna vegetariánská strava je vyvážená (nemluvím o veganské stravě, ale o lakto-ovovegetaiánské)…. mnohdy víc než ta „normální“… když je dítě odkázáno na rodiče a k jídlu dostává řízky, guláš, knedlíky, salámy, hranolky apod., tak nic vyváženého nedostává… a to může sníst masa kolik chce… v mase je tolik škodlivin, že to může dětem akorát ublížit – hormony, antibiotika, pesticidy atd… to se dítě taky nemůže svobodně rozhodnout, jestli chce jíst nadopovaná zvířata… vegetariánstvím se zdraví ublížit nedá, pokud člověk ví, co dělá, ale to platí i o „všežravství“… proč je mezi námi tolik nemocných lidí? Protože se špatně stravují a vegetariáni to nejsou :))))) Já sama vegetarián jsem, moje 22 měsíční dcera maso občas jí, ale snažím se jí dávat to nejmíň toxické, což je v dnešní době veliký problém… za války se maso téměř nejedlo, protože na něj prostě nebylo a lidi byli zdraví a nikoho netrápilo, jestli to dítě má nebo nemá právo na maso… a přitom dostali ten nejlepší start do života – zdraví

  • Ja si to myslim take… kazde dite ma pravo na plnohodnotnou stravu, takze vcetne masa. K tomu byt vegetarian se muze rozhodnout casem. Ale ve chvili kdy si dite samo nemuze vybrat, tak by mu melo byt nabizeno vse.

  • Anonymní

    Jsem vedoucí stravování a pracuji ve dvou mateřinách v Brně. Nepodařilo se mi přečíst všechny články, ale mandle mi nadzvedl článek o vegetariánství. Prosim apeluji na rodiče vegerariány, jezte si co chcete, ale dětem do 10 let prosím dávejte normální vyváženou stravu, která obsahuje i maso. Tak malé dítě je odkázáno na rodiče a samo si vegetariánství nevybere. Navíc to ohrožuje zdravotní stav dítěte. Přijít mi do školky matka, která po mě chce, abychom vařili dítěty stravu veganů, tak jí nakopu do pr…Máme děti kterým vaříme zvlášť, ale to jsou děti nemocné cukrovkou, bezlepkovou dietou a alergické na některé potraviny.Máme od lékaře potvrzení a dětem bychom nijak nechtěli způsobit zdravotní komplikace.Takže vedoucí stravování, které takové rodiče odmítnou mají zdraví rozum, na rozdíl od rodičů.

  • Anonymní

    Ahoj, moje dcerka jde v Listopadu poprvé do školky. Bojím se toho že tam bude špatně jíst. Když jsem si přečetla co psali jiné maminky tak jsem ae trošku uklidnila. Doufám že se moje málá taky rozjí a bude jíst všechno. Moc dobře vím jaké to je vařit denně dvě jídla. Chci poděkovat maminkám které sem píšou. Hodně jsem si z toho vzala. Mějte se krásně. M

  • Anonymní

    Chtěla bych požádat o radu.Máme 4 letého syna Tomáška a máme zhruba od 3 let problém z jídlem.Dříve to byl vzorný jedlík co spořádá jalékoliv jídlo a s velkou chutí, ať to bylo maso nebo zelenina prostě cololi.Zhruba po 3-tím roce ze dne na den začal odmítat hlavně objedy.Odmalička byl zvláštní v tom že odmítal sladké jídla,cukrovinky,hranolky a podobné dobroty což mě upřímě jen těší. Ale je pravda že hlavní problém nastal ve školce .Tam začal odmítat jídlo zcela.Doma se docela nají ale pouze některá jídla.Začal se časem u něj projevovat problé a to pouze večer s boloném bříška občas i zvracení.Docela mě to trápí a přestávám si vědět rady.lékaři mu vyšetřily žaludek a nic závadného neobjevily.

  • Anonymní

    Sice jsem narazila na tyto stránky, tak trochu, náhodou, ale po přečtení většiny příspěvků jsem se ujistila o jedné věci. O tom, že způsob stravování mojí rodiny prošel mnoha vývojovými fázemi. A také o tom, že způsob stravování v současnosti je celkem v pořádku, z čistě subjektivního pohledu. I když je vždy co vylepšovat.
    A pro zařazování kvalitnějších a zdravějších potravin do jídelníčků doma je vždy prostor… Vždycky pro mne bylo směrodatné výsledné – chutnost. Ať už jsem musela omezovat a uzpůsobovat stravu z důvodů alergií, věku, jakýchkoliv přesvědčení anebo různých onemocnění, vždycky nám to muselo prostě chutnat. Pokud člověk vaří pro své děti (rodinu) se schopností integrovat určité vědomosti, znalosti a informace o potravinách, vždycky najde „zlatou střední cestu“ – ideální je bez extrémů. Vždycky najdete v širokém spektru aktuální nabídky potravinových produktů to, co hledáte. Nikdy nikoho nepřesvědčíte o správnosti svého subjektivního názoru na stravování a zabíhání do klišé zase mnozí prokouknou. Díky za fakt zajímavé příspěvky.
    Kdo chce – může. A kdo nechce, vždycky si najde pro sebe důvod… toliko k individuálnímu stravování v MŠ a ZŠ a i jinde. Mnoho zdaru v prosazování zdravého pohledu na ozdravění našeho komerčně pohodlného stravování všude… Kaena

  • Anonymní

    Ahoj, tento článek mi mluví z duše. Mám 4roky starého syna a je vegetarián, jako my rodiče. Chtěla jsem ho dát do školky a dohodnout se na stravování. Jídlo bez masa je problém. Sousedka ve školce chvilku vařila a já nahlédla do příručky pro kuchařky v mateřských školkách a vlasy se mi zježily hrůzou. Nejen, že tam jsou ve velkém množství uzeniny, ale ruku na srdce, kdo z nás by dítěti dal na dopolední svačinku chleba se sekanou. Taky je tam na můj vkus hodně sladkého. Naštěstí máme hodné paní učitelky a tak mi dovolily,že když bude na svačinu maso, tak mu můžu přinést sváču bez masa. Teď ovšem chci jít do práce a nastává velký problém, malej bude muset zůstávat ve školce na oběd a ten už mu nahrazovat nebudu moct. A tak se snažím sehnat školku, kde by byly vhodnější podmínky. Mimochodem není to tak dlouho, co jsem četla článek o výzkumu stravování ve školkách a školách. Naše země dopadla dost špatně. Stravování plné tuků a karcinomů. Byli jsme hned těsně za Ukrajinou. Nutno podotknou, že ani ostatní proti nám vyspělejší státy nedopadly o mnoho lépe. Nejlépe na tom byly ty státy, kde stravování ve školních jídelnách není a maminky připravují jídlo dětem sami.Asi by se s tím mělo něco dělat.

  • Anonymní

    Dobrý den, pročítám různé články k tématu stravování dětí v MŠ, bohužel v naší školce nejme moc spokojeni z jídlem pro naše nejmenší, docela nás překvapila příprava jídel z polotovarů, například bramborová kaše z prášku!!! Dále polévky také tzv bez chuti a zápachu,a téměř nic v nich neplave.Na dotaz o přípravě kaše v prášku nám bylo zděleno, že je to normální, že se to už dělá ve všech jídelnách…..a vůbec reakce na naši stížnost byla hodně zvláštní, dokonce jim vadilo, jak je možné, že vůbec víme, jaké jídlo děti mají, že jídlo je jen pro děti a ne pro rodiče a působí to na nás dojmem, že lépe aby jsme my rodiče nevěděli…….přitom se jedná o naše děti, obědy platíme, jsme v podstatě zákazníci a nás rodiče samozřejmě zajímá, co dítě jí a jak je jídlo kvalitní, bohužel už se to nelíbí druhé straně…..obzvlášť pokud si někdo stěžuje.

  • Anonymní

    Ahoj všechny a všichni, jsem ráda , že jsem narazila na následující stránky, nejsem jediná, kterou zajímá stravování našich dětí.
    Přečetla jsem si Vaše příspěvky a mám následující prosbu. Již asi rok plánuji, a nyní se k tomu konečně dostávám. Chci, s pomocí ostatních a s pomocí odborníků, provést rozbor jídelníčků v mateřských školkách, z hlediska nových pohledů na zdravou stravu, na různé alergie, coeliakií, atd..Zpracovaly by se tam pohledy na výživu od alergologa, dietologa, dětských lékařů, hygienika..atd..
    Následoval by finanční rozbor nově navrženého jídelníčku, možnosti zapojení bio potravin,atd.
    Nevíte o někom /nebo o nějaké instituci/, kdo se tím již zabýval /zabývala/? Poprosila bych je o rady. Děkuji za odpověď.
    MUDr.Jana Krtičková

  • Anonymní

    meje dítě nechce jíst ovoce azeleninu ani maso. no, maso někdy ano. ve školní jídelně se s jídlem slepšila ale doma nic.můj názor nebijte své děti. třeba jim nic jeného nedávejte. to je podle mě řešení. jednou sme byli u psichyjatra a říkal totéž. ale já to nedělám jen párkrát má dcerka jí poslední dobou jen brambory a polívku.už nejednou sem ji říkala že pudem na odběr krve aŤ ji to tam dodaj. ale ona ne. ona se toho vlastně bojí. kdyby sme tam šli tak by brečela.ale každý ví, že brečením se nic neviřeší. jen když něco bolí. poslouchám hudbu takže se taky trochu odvažte a na děti nikdy neřvěte.budou si mislet že jte zlí.takže čau

  • Anonymní

    Dobrý den,
    mé zkušenosti: Malé děti často neradi jedí zeleninu, protože nevidí rodiče, jak by rádi jedli zeleninu (rodiče se raději nacpou párkem s hořticí) a také jim ji rodiče neumí připravit (ozdobit, nakrájet). Když dítě dostává odmala sladkosti, zvykme si na ,,přeslazené“ a necítí chuť zeleniny a ovoce.
    Já osobně jsem jako malá nerada jedla maso a mléko (maminka mě do něj nutila, protože v té době panovaly názory, že je to zdravé), měla jsem ekzém a alerg.reakce (ne tak velké). Pak mě přestala do masa nutit a hle: ekzém zmizel. Neříká vám to něco?
    Dnes jsem čtyři roky vegetarián a mám s tím problémy (do jídelny nechodím atd.) není to jen mé rozhodnutí, ale i podle subjektivních zkušeností (zhoršení zdrav.stavu po mase,či mléku) si myslím, že kdybych šla na vyšetření, zjistilo by se, že jsem alergická na něj.složky stravy, kt.uvádím. To samé by se mohlo stát i mým dětem. Proto se jim budu snažit připravovat zeleninu (bez geneticky modifikovaných organismů) a jiné složky dle mého osobního výzkumu (čtení mnoha knih na toto téma, článků a os.zkušenosti) zdravé stravy.
    Stav v dnešních školkách je neúnosný. Souhlasím s větším výběrem stravy a rozhodně změnění 10 let starého zákonu, kt.určuje ,,vyváž.nutriční hodnoty stravy“, podle kterých se řídí mateřské školky a školy! Vždyť už je to zastaralé!
    Vegetariánská strava může být nezdravá i zdravá. Když jedí vegetariáni hodně zeleniny, připravují si pestré obědy a večeře, kupují si ,,náhražky masa,, atd. – může to být jedna z nejzdravějších diet (a podle veganské diety se mohou řídit i alergici na živoč.výrobky), ale pokud lidé jedí jen přílohy, nenahrazují vitamíny, minerály a jiné složky masité stravy jinou formou (a mají jednostranný jídelníček), může to být velice zdravotně nebezpečné.
    Ale i jednostranná strava, kde bude maso může mít negativní vliv na budoucí zdrav.stav!
    Chtělo by to více ,,zdravých jídelen“ ať už pro děti, či dospělé!
    Ještě bych chtěla říci, že rozhodně není řešením přestěhovat se do většího města! Ano, v Praze je vegetariánská školka a mnoho restaurací se zdravou výživou, ale také hluk, prach a nezdravé životní prostředí, což je samozřejmě mnohdy právě to, čemu se chtějí lidé, kteří se rozhodnou pro vegetariánství nebo zdravou stravu obecně, vyhnout.
    Paní Monice moc fandím a plně ji chápu.
    Kristýna

  • Anonymní

    Mám tři děti a snažíme se jíst „bio“ včetně masa. Děti ovšem navštěvují místní školku kde mají jednou až třikrát do týdne uzeninu nemluvě o vnitřnostech, guláších a pod. Občas mi jejich jídelníček připomíná IV. cenovou. Od té doby co jsem se ozvala se na mě dívají jako na vraha. Co mám dělat? Sepisovat petice? Občas beru děti domů před obědem, ale nechci, aby oni byli ti jiní a aby jim to dal někdo pocítit. Možná by se nad tím měli zamyslet jinde. Vyhláška se snad dají měnit?
    Petra, 22.12.2006

  • Tak připojím i svůj názor, možná spíš chválu, na naši školku „Na Paloučku“ v Horažďovicích. Můj Daliborek tam chodí už druhým rokem a je tam moc spokojený. Ve školce sní úplně všechno. Mají hodně pestrý jídelníček (jídla mají pohádkové názvy např. Špenát Pepka námořníka, Nudle od Makové panenky apod.) Děti to moc baví. Navíc se malý naučil ve školce pít kakao a jíst kakaový pudink!!! Z počátku jsme s tím „bojovali“, protože to vyloženě odmítal. Paní učitelky ho do ničeho nenutily a malý začal sám!!!
    Takže se stravováním v „naší“ školce opravdu problémy nemáme, spíš naopak.:-)) Občas slyším:“Mami, ve školce to vaří líp“:-(( To byste mu potom nejraději….:-)) Ale každopádně jsem spokojená, že se mu tam po všech stránkách líbí.

  • Anonymní

    Jsem velice ráda, že jsem nalezla tyto stránky o
    „zdravé výživě“, která je předkládána našim dětem v mateřských školách. Jen úvodem pro ty, kteří si myslí, že kdo je zastáncem zdravé výživy, musí být zákonitě vegetariánem, tak je na velkém omylu.
    Vegetarián nejsem a do zdravé výživy podle mě nepatří bílé pečivo, uzeniny, smažené pokrmy, houskové knedlíky, uzená masa, mletá masa z bůčku, přesolená a přeslazená jídla atd.
    Moje dcera je alergik a od září navštěvuje mateřskou školku v Pelhřimově. Tuto mateřskou školku jsem si vybrala na základě informací od personálu, jak se snaží dodržovat zásady zdravé vyživy a vaří dětem tak, aby jim chutnalo. Tudíž uvážené rozhodnutí.Velice mě však potom zarazila skladba jídelníčku, která v jednom týdnu obsahovala : smaženou brokolici, sekanou pečeni, knedlo, vepřo, zelo, čočku s párkem a zapečené brambory s uzeným masem. Svačny jsou různorodé, čas od času tvarohová nebo rybí pomazánka, ovšem namazaná na bílý chléb. Ovocné nebo zeleninové saláty, max. jednou týdně, protože prý o ně děti nejeví zájem. Jedním slovem katastrofa!
    Já sama jsem navštěvovala školku v dobách socialismu, jídelníček týden co týden kontroloval dětský lékař. Teď nikdo! Nutela, uzeniny a fritovaná jídla se tam téměř nevyskytovala, strava možná nebyla tolik pestrá, jak by mohla být nyní a přesto není, ale to bylo dáno možnostmi tehdejší doby. Takže žádné velké rozdíly nevidím, bohužel ten socialistický jídelníček mi připadá nutričně vyváženější, než ten, co je předkládán našim dětem, které se min. ze 40% řadí mezi alergiky, astmatiky a děti s ekzémy, a proto by složení stravy mělo odpovídat jejich zdravotním stavům. Takže názory, co tu také padaly, že se jídelna přece nebude přizpůsobovat jednomu dítěti a doma, že nevaříme také dvě jídla…. Ano, souhlasím s vařením jednoho jídla, ale zdravého jídla. A 40% /to je výsledek ze statistiky, kolik dětí má alergii/ není zanedbatelný počet a musí se na něj brát ohled.
    Snažím se bojovat za lepší stravování, setkávám se však s pohledy, co ta ženská po nás vůbec chce, ale nevdávám se.
    Zdraví našich dětí mi není lhostejné a mlčením nic nezměníme!
    Zdravím Ivana R.

  • Hano, to záleží na vedení školky, u nás mají děti pití ve třídě i odpoledne venku na zahradě bez problému, to samé pokud dítě něco nejí, tak ho nikdo nenutí.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist