První příkrmy

Rubrika: Příkrmy

Připravit to správné jídlo pro děti není vůbec jednoduché. Kdy s příkrmy začít? Čím začít? Bude to vůbec jíst?
Na tohle všechno myslíme v momentě, kdy začínáme přemýšlet o příkrmech. Jedinou chuť kterou dítě zná, je chuť mateřského mléka. Takže i když se nám zdá, že připravované jídlo je  ″ nemastné, neslané″ neznamená to, že takhle to vnímá i dítě. Pro něho to je pouze nová chuť, kterou nezná a na kterou si musí zvyknout.


Kdy začít s příkrmy?
Signálem pro zavedení příkrmu je, když dítěti již nestačí mateřské mléko. Má hlad i po kojení, musí se kojit daleko častěji než bylo doposud. Plně kojeným dětem se doporučuje začít koncem 6. měsíce. Dětem nekojeným asi o měsíc dříve. S příkrmy začínáme v čase, kdy kojenec už sedí s oporou a umí koordinovat s hlavičkou, tzn. že jí už dobře drží. Také záleží na hmotnosti dítěte. Pokud chcete začít s příkrmy, váha dítěte by měla být větší než 6kg. Dřívější podávání příkrmu by jinak mohlo způsobit komplikace jako bolení bříška, potíže se stolici atd…
Na krmení používáme plastovou lžičku.

Čím začít?
Všeobecně se doporučuje začít zeleninou, protože neobsahuje tolik alergenních látek. Takže začínáme nejprve podávat zeleninové příkrmy. Nejprve mrkev, pak brambory, rýži, brokolici. Ideální je také dýně Hokkaido.
Připravený druh zeleniny podáváme tři dny za sebou. Pokud dítěti nepůsobí žádné problémy, vyzkoušíme další zeleniny.
První příkrmy podáváme hladce rozmixované. Postupně můžeme zeleninu kombinovat (brambor-mrkev). Do příkrmu můžeme přidat mateřské mléko. Někdy to pomůže, pokud dítě příkrm odmítá.

Zelenina
Mrkev, brambory, brokolice, dýně, cukina, lilek. Vyzkoušet můžete také brambory – bataty, po uvaření jsou barevně a chuťově podobné dýni.
Pozor na nadýmavou zeleninu. Tu ze začátku raději vynechejte.

Ovoce
Jablíčka, banány, meruňky, švestky, hrušky.
Vynecháme tropické ovoce.

Máte obavy, zda mu jídlo bude chutnat?
Rozhodně nečekejte, že hned sní všechno, co mu nachystáte. Bude si na nové chutě muset zvykat. Možná bude stravu nejprve úplně odmítat. Proto toho nechystejte moc. Stačí 1-2 lžičky. NIKDY dítě nenutíme, aby jídlo snědlo. Raději pár dní počkáme a pak zkusíme znovu.
Dítě i nadále kojíme, příkrm podáváme 1x denně. Většinou to je v poledne. Jídlo dvakrát neohříváme a nedojedené neuschováváme na příště.

Zaváděním příkrmů se zvyšuje riziko průjmových onemocnění a výskytu alergií. Proto pečlivě vybíráme suroviny, ze kterých budeme vařit.
Pokud máte dojem, že příkrm dítěti nesedí, vyzkoušejte něco jiného. Pokud to nepomůže, odložte to o dva týdny. Pak začněte zase zkoušet. Může se totiž stát, že některé děti ještě na příkrmy prostě nejsou připraveny. Pak je lépe chvíli počkat. Nikde není řečeno, kdy se musí začít přikrmovat. Důležité je to, zda dítě prospívá a pokud mu mateřské mléko stačí, není třeba spěchat.
Místo zeleniny můžete vyzkoušet ne-mléčnou kaši, nejlépe obilnou, do které můžete přidat ovocnou přesnídávku. A pokud i tohle dítě odmítne, počkejte, nespěchejte na něho, dejte mu více času.
Podle našeho pana doktora některé děti mohou příkrmy odmítat až do 1 roku. Ale pokud má maminka dostatek mateřského mléka a dítě prospívá, není třeba ničeho se bát.

Následující díl: První příkrmy II.

Recepty uvedené v tomto článku jsem nasbírala během několika let a pochází z různých zdrojů (letáky, časopisy, kuchařky i internet), které bohužel zpětně nedohledám. Všechny jsem vyzkoušela a doufám, že zachutnají i vám 🙂

Napsal/a: nuninka

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist