Žraločí dobrodružství z Malajsie

Rubrika: Kulturní a literární tipy

Příběh dvou žraločích „bratrů“ malého Pupa a velkého Juldy míří do kin v polovině listopadu. Můžete se těšit na boj dobra se zlem, a to vše z úst oblíbených hvězd českého filmu.

První malajský animovaný rodinný film v angličtině režíroval režisér Goh Aun Hoe, jenž je zároveň majitelem studií Silver Ant, díky kterým se snímek dostal do kin. Prý se na tomto filmu sešlo několik desítek animátorů a dva roky společně pracovali na finální podobě. Nemůže se sice rovnat americkým animacím, ale to neznamená, že nepředstavuje příjemně strávený čas nás a našich dětí v kině. Nápad se Žraloky na s (o)uši dokonce předcházel hollywoodskému snímku Příběh žraloka, se kterým se nabízí srovnání. Příběh žraloka shledávám v mnohém lepší, protože nelze srovnávat mistry animace v Americe a malajské animátory, ale klobouk dolů před jejich vyvedenou prací na snímku, která neurazí.

Zachránci zachráněni?

Animovaný film Žraloci na s (o)uši nás vtáhne pod hladinu moře, kde se představují hlavní hrdinové snímku, „bratři“ Pup (malý bambusový žralok) a Julda (velký bělocípý žralok). K Pupovým vlastnostem patří velká obětavost, a proto se rozhodne při krádeži rybích jiker, kterou páchají zlí chlapci zakročit a „rybí miminka“ zachránit. Dozví se, že má jednu velkou výhodu oproti ostatním živočichům moře, tj. dokáže dýchat na souši, ale jen po dobu několika hodin.

Jeho kamarád Julda se mezitím zajímá o úplně něco jiného, a to o jídlo, což o něm vypovídá samotné latinské jméno Triaenodon obesus. Tento velký, věčně hladový žralok se rozhodne nahlédnout nad hladinu, skočit na pláž a chytit jednu ze slepic, které se na pobřeží procházejí. Slepici se mu však nepodaří ukořistit, což se ukáže později jako velmi důležité. Malý žralok se na dobrodružnou výpravu rozhodl plout sám, a když se dozví jeho kamarád Otík (inteligentní chobotnice) a dobrosrdečná a moudrá želva Marta, že vyrazil na vlastní pěst, okamžitě informují Juldu a spouští záchrannou akci.

Julda je odhodlaný malého kamaráda najít, a proto Otík coby mořský konstruktér sestaví z trosek vojenských lodí speciální robotický skafandr. V tomto monumentálním stroji vyskočí na hladinu Julda se svými nazlobenými sluhy (Moe, Curly, Larry). Cestu jim zkříží naštvané slepice, ze kterých se později stanou výborní spojenci a bojovníci podobní Karate Kidovi.  Tito 4 zachránci se setkají se zlem v podobě dvou již zmíněných chlapců a jejich strýce, kteří se nehodlají žádného zvířete z mořského světa vzdát kvůli prodeji do gurmánských restaurací. Ve finále se ze zachránců stanou vězni, kterým přispěchá na pomoc několik nových suchozemských přátel.

Mám slabost pro nemotorné, roztomilé postavy, a proto mě tvůrci pobavili a potěšili palmovými kraby, kteří nemluví, jen mrkají, gestikulují klepety, sbírají plody a v mnohém připomínají veverku Scrat z Doby ledové. Dle mého názoru to byl záměr autorů, aby se v této věci přiblížili Době ledové, neboť popularita veverčí postavičky je po celém světě neuvěřitelná. Myslím však, že to úplně nevyšlo. Není nad bláznivou veverku.

Ekologický atak?

Film na jedné straně ukazuje svět žraloků, kteří pro člověka představují hrozbu, ale na druhé straně připomíná, že největším ničitelem živočišného i rostlinného života je právě člověk. V 92 minutách se poukazuje na ekologické problémy doby (zbytečný lov těchto velkých bílých tvorů, ničení mořského bohatství vypouštěním špíny).

Docela vkusně film bez patosu poukazuje na žravost člověka, jenž je schopen zvířeti uřezat ploutve, a pak ho vhodit zpátky do moře, kde zvíře následně zemře. Inu, sociální status jedince pojídajícího žraloka ve světě vzrůstá, což vidím jako úplnou hloupost, ale bohužel, realita je taková (stoupá poptávka po žraločím mase a náš druh je více a více chtivý).

Ve filmu se setkáme s několika formami zla (mořská stvůra Murray a jeho červenoocí přátelé a člověk). Většinou nás však ve filmu oslovují hravé, hodné bytosti, díky kterým si uvědomíme sílu přátelství, obětavosti a statečnosti.

Režisér se nevyvaroval hluchých míst, kde chybí akce, napětí, spád, což vidím jako jediný neduh, jelikož udržet pozornost dítěte hodinu a půl je setsakramentský úkol a on ho úplně nezvládl.

Pokud se pozastavím nad českým dabingem, tak mě lehce zklamal. Stojí na jménech jako Petr Rychlý, Dalibor Gondík, Tomáš Matonoha, Jitka Molavcová, Ota Jirák nebo Kryštof Hádek, ale i přes tato hvězdná jména mně občas chyběla dynamika v jejich projevu.

A jak to celé dopadne, to už je na lačném divákovi. Můžete si udělat vlastní obrázek, proto nezapomeňte, že tomuto snímku se pomyslné dveře kina otevřou 17. 11. 2011. Neopomeňte se na film vypravit, uznáte, že i v islámské Malajsii působí fantastičtí animátoři.

Hodnocení: 60 %

Premiéra filmu Žraloci na s(ou)ši – 17. 11. 2011


Žraloci na s(ou)ši

Uvádí společnost Hollywood Classic Entertainment

Premiéra: 17. listopadu 2011

Světová práva: Golden Asia Network
Délka filmu:
92 min
Zvuk/formát:
DD 5.1/1.85 : 1
Verze:
český dabing
Přístupnost:
přístupný

Napsal/a: Pavlína Ticháčková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist