Každá maminka, jejíž děťátko se dostane do věku, kdy začínáme s prvními pokusy o zavedení pevné stravy, má mnoho otázek. Kdy mám začít? S čím mám začít? Co k tomu potřebuji?
Pojďme spolu najít odpovědi na tyto otázky.Kdy začínat s pevnou stravou?
Pokud miminko plně kojíte, je nejvhodnější doba pro první příkrm ukončený šestý měsíc, tedy začátek sedmého měsíce života dítěte. Pokud vaše dítě kojeno není, první opravdové jídlo by mělo ochutnat už na konci čtvrtého měsíce, tedy na počátku pátého měsíce života.
S čím začít?
Všeobecně platí pravidlo, že je potřeba začít jednou potravinou. Může to být vařená mrkev, či brokolice, nebo třeba jablíčko. Důležité je, aby měl pokrm konzistenci velmi jemného pyré a byl téměř tekutý. Měl by stékat po okraji lžičky. Je to proto, že dítě je zvyklé pouze na tekutou stravu a hustější pokrm by nemuselo umět spolknout. Každé jídlo připravujte zásadně z kojenecké vody. Ovoce je dobré také ze začátku lehce podusit, až když si ověříte, že nenastala žádná alergická reakce, můžete jej v kašovité formě podávat i syrové.
Jak pokrm připravit?
Vyberte si potravinu, kterou budete chtít připravit. Mohou to být brambory, mrkev, brokolice, jablko. Očištěnou a oloupanou nakrájejte nadrobno a poduste v menším množství kojenecké vody do měkka. Nezapomeňte přidat trošku rostlinného oleje (např. olivového).
Poté vše spolu s vodou dobře rozmixujte na hladké polotekuté pyré. Nebojte se uvařit větší množství, kaši můžete zmrazit do zásoby.
Do jednoho roku pokrmy nesolte ani nekořeňte.
První ochutnání
Připravte si bryndáček, umělohmotnou malou lžičku a obrňte se nadlidskou trpělivostí.
Dítě posaďte do dětské židličky, pokud samo nesedí, je třeba jej podržet na klíně.
Naberte menší množství jídla na lžičku – musí mít teplotu jako když připravujete mléko, tedy pokud si kápnete trochu kaše na vnitřní zápěstí, nesmí ani pálit, ani studit.
A teď dejte miminku ochutnat. Nenechte se prvním neúspěchem odradit. Na poprvé dítěti stačí pár lžiček, každý den pak porci zvyšujte. Během 2 až 3 týdnů byste měli dosáhnout toho, že celou polední mléčnou dávku nahradí příkrm. Ze začátku se dítě bude snažit jídlo ze lžičky spíš sát, teprve později se naučí jídlo normálně polykat.
Co dělat, když jídlo dítě odmítá?
Je potřeba, aby dítě, které bude poprvé chutnat novinku, bylo příjemně a pohodově naladěno. Může se stát, že pokud má veliký hlad, bude se dožadovat nejprve trochu mléka. Nebojte se mu vyhovět.
Pokud se opravdu nezadaří, klidně pár dní vyčkejte a pokus opakujte. Každé dítě je jiné, některé přijde na chuť příkrmu hned, jiné až napotřetí. Jsou to nové chutě, které nezná, musí si na ně zvyknout.
Jak pokračovat
Pokud během několika dní (minimálně tři dny) neobjevíte žádnou alergickou reakci, tedy především náhlé osypání vyrážkou, či výrazné trávicí obtíže, můžete do vyzkoušené potraviny přidat další.
Můžete podávat brambory s mrkví, nebo brokolici s brambory, mrkev s jablíčkem, rýžovou kaši s mrkví a podobně.
Mezi šestým až osmým měsícem byste měli do jídel pomalu přidávat i libové maso a žloutek.
Maso je nejlepší kuřecí, prsa bývají ale moc suchá a špatně se polykají, proto je nepodávejte v příliš husté kaši. Když budete vařit kuřecí polévky, určitě ponechejte na masu kůži. Dítě do pěti let potřebuje tuk a cholesterol pro tvorbu mozkových buněk.
Vařit, nebo kupovat?
Záleží jen na vás. Dnešní nabídka masozeleninových příkrmů je tak bohatá a pestrá, že si zcela vyberete podle vašich požadavků. Dokonce existují „skleničky“ První lžička, kde je v malém množství připraven jeden druh zeleniny.
Záleží jen na vás, kolik času a peněz chcete do výživy investovat. Výrobky pro kojence mají BIO kvalitu, tedy produkty, ze kterých jsou výživy připravovány, splňují ty nejpřísnější normy na škodliviny.
Jaké potraviny nejsou vhodné?
V dnešní době se doporučuje vynechat určité druhy potravin, aby se zabránilo předčasným podáním vyvolání alergie.
Dítě do jednoho roku života by nemělo ochutnat žádný lepek, tedy těstoviny, pečivo, sušenky, nebo tak populární piškoty. Také by mělo vydržet bez mléčných výrobků. Kojení, či umělá výživa plně postačí. Jogurty a různé mléčné pochoutky by měly počkat až do jednoho roku. Tvaroh určitě nepodávejte, má vysoký obsah bílkovin, příliš by zatížil nedozrálé ledviny dítěte.
Dalšími nevhodnými potravinami jsou uzeniny, tučné maso, ořechy, vaječný bílek, kakao nebo koncentrované ovocné džusy.
Pokud má dítě v rodině alergické zatížení, je vhodné dodržovat hypoalergenní dietu.
Seznam potravin vyvolávajících nejčastěji alergické reakce:
Citrusové plody, kiwi, ananas, mango, broskve, fíky, datle, bobulovité ovoce, ořechy, mandle, rajčata, med, paprika, ředkvičky, luštěniny, kyselé zelí, ryby, řeřicha, bazalka, soja, mléčné výrobky.
Kde získám další informace?
Zkuste se rozhlédnout v čekárně vašeho pediatra, zcela jistě naleznete brožurky distributorů různých značek. Najdete v nich nejen přehled vhodných výrobků, ale i praktické rady, či tipy na jídelníček a recepty.
Další informace určitě najdete i v knihách věnujících se péči o dítě.
První opravdové jídlo je velkým zlomem v životě dítěte. Proto vám a vašemu děťátku přeji, abyste všechny nástrahy prvních pokusů překonali a aby chvíle strávené krmením byly pro vás zábavou a příjemným okamžikem, na které budete rádi vzpomínat.
Hodně zdaru a dobrou chuť.
Napsal/a: Chromle
Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (73 vyjádření)
Pokud neni dítě kojeno, klidně začít dávat příkrmy od konce 4 měsíce. A co se týká potravin s lepkem, názory se různí. Ale co převažovalo a vlastní zkušenost je taková, že neni nutné čekat až na 1 rok. klidně dávat od 6 měsíce.
„Pokud vaše dítě kojeno není, první opravdové jídlo by mělo ochutnat už na konci čtvrtého měsíce.“
NIKOLIV. Doporučení Světové zdravotnické organizace o zahájení podávání příkrmu v ukončeném 6. měsíci (180 dnech) platí i pro nekojené děti.
„V dnešní době se doporučuje vynechat určité druhy potravin, aby se zabránilo předčasným podáním vyvolání alergie.
Dítě do jednoho roku života by nemělo ochutnat žádný lepek, tedy těstoviny, pečivo, sušenky, nebo tak populární piškoty. Také by mělo vydržet bez mléčných výrobků. “
NENÍ V SOULADU SE SOUČASNÝMI ČESKÝMI DOPORUČENÍMI.
EK
Já se takovým maminám spíš divím, že se jim chce něco takového dělat. Proč? Děcku tím spíš ublíží než prospějou a není nic pohodlnějšího než kojení. Já jsem si to natáhla i přes půlrok, protože se mi s těma příkrmama nechtělo vařit (skleničky nekupuju, máme vlastní zeleninu, takže vařím).
Pokud teda dítě není kojené a UM mu nestačí, dobře, po čtvrtém měsíci se začíná s příkrmama, ale hezky postupně, od mrkvičky, zeleninku, pak ovocné přesnídávky, případně na noc kaše. Rozhodně bych počkala s jogurtem do 7. měsíce a pribinák – to je záležitost po roce, je to přece z tvarohu, ne? (Nekupuju to, starší to nemůže, takže si fakt nejsu jistá…)
Takže anonymní – být tebou, tak si užívám to kojení a jsem ráda, že nemusím řešit jiné jídlo. Samozřejmě jestli prcek nepřibírá a neprospívá, tak to zkonzultuj u pediatra, ale myslím, že se nic jiného nedozvíš.
S čím si dovolím nesouhlasit, je věta v článku, že do roka žádný lepek – nejnovější rady lékařů jsou zařadit lepek, dokud se kojí…
Anonymní,
to je sakra velký problém!
Podívej se třeba na http://www.kojeni.net, kdy se má s čím začít.
Já bohužel mám ve svém okolí taky maminku,která půlročnímu chlapečkovi dělá pudink a krupičku z vody :-(.
Nebo mi říkal pediatr, jak mu měsíční dítě na prohlídce vydávilo salám a rodiče se chlubili že jí i instatntí polívku z pytlíku a jak mu šmakuje.
Děti jsou možná na první pohled v pořádku, ale mají zaděláno na pořádné zdravotní problémy, buď v dětství nebo v dospělosti 100 %. Vždyť jejich trávicí ústrojí je připravené na to strávit mlíko a ne knedlík s omáčkou.
A jak píšeš, že ti přijde dlouho čekat do 6 měsíců, tak mě to tak přijde akorát. V jedné knížce od pana Fořta, odborníka přes výživu jsem zase četla názor, že dítě do 1 roku (!) by mělo pít pouze mléko, a z jiné stravy pouze banán a začít s ostatním až po roce. Tak to mi ten půlrok přijde tak akorát. Synovi je 6,5 měsíce a zatím měl na příkrm jen brambory,cuketu, brokolici, mrkev, květák a banán a rozhodně nemám pocit, že by nějak strádal nebo jsem ho nějak šidila.
Hamburgrů a hranolek se ještě nacpe dost…
ahojky, chtela bych se zeptat – znam maminy, ktere cpou detem normalni dospelacke jidlo (jen rozmixovane) uz pred koncem druheho mesice, je to extremni, ale deti to normalne prezili a jsou ok, my jsme ted v pulce ctvrteho mesice a zacala jsem s prikrmy ( bud presnidavku, nebo pribináček) vždy pár lžiček k obědu a potom dokojit. Kojim jinak normalne, ale cekat do pul roku mi prijde dlouho. Mysite ze je to velky problem?
vydržet!
Mojí malé to trvalo dva měsíce, než něco ochutnala, občas jsem i pár dní úplně vynechala, ale jinak jsem zkoušela každý den.
ahoj holky prosím o radu už pár dní zkoušíme první příkrmy ale malá to odmítá..zkoušely jsme nejdřív jen mrkvičku a dneska jsem zkusila přidat i bramboru ale opět jsem neuspěla..v noci se mi budí stále často dneska i po hod nebo po 2.stále kojím
Chci podekovat Vam vsem,které jste sem psali,moc jste mi pomohli a odpovedeli na spoustu otazek.Je videt,ze nejen ja,ale i jine maminky maji stejne nebo podobne problemy.Me by zajimalo do kolika let se budi deti v noci,tak casto na jidlo.A zda přijde nekdy noc a ja se vyspim,mam půl rocni holcicku a ta se budi po dvou hodinach a nekdy po hodine.Davam dopoledne zeleninovy prikrm a odpoledne presnidavku.A mezi tim kojim.A take mam docela problem s prijimani tekutin.Nechce mi pit z hrnecku s pitkem.ani s flasky a ani ze zlicky.Tak mi nekdo poradte.Predem moc dekuji a preji krasny vecer.Alena.
Zuzko jogurt by měl být bílý a neslazený-jinak myslím,že je to v pořádku-začíná se kolem 7měs-cca půlka jogurtu na svačinku.
Osobně bych začala mrkvičkou a další zeleninou a dávala dopít UM. K
Prosím vás, je vhodné dávat dítěti, po ukončeném 6.měsíci jogurt ( aktíviji)? Malé ho občas dám a moc ji chutná, ale nejsem si jistá, zda dělám dobře. Od 4.měsíce nekojím. Díky za odpověď Zuzka
Já bych to taky nedělala.A aby tolik nepřibýval,zkusila bych ho někdy „oblafnout“ čajíkem
Luci já bych to nedělala…pokud je jedlík,tak bude přibývat i po příkrmech a taky se bude dožadovat jídla. Dětský organismus je nutné zatěžovat postupně a vše má svůj čas. Nenech se strhnout malým a začněte jak máte a opravdu po lžičkách-opatrně. Kvůli alergiím. K
AHoj, chci se zeptat..je možné začít s příkrmy dříve??? Jsme na Umělé výživě téměř od narození, malému ted´ jsou tři měsíce a pár dní. Je možné s příkrmy začít třeba 14 dní před ukončeným 4. měsícem? Malý je velký jedlík….a po Nutrilonu hodně přibývá, protože má pořád hlad tak se dožaduje jídla častěji…a tak přibírá. Doufám že se to s příkrmy zlepsí:) Můžem tedy začít dříve? Dík Lucka a malej Vojtíšek
Mobile Sliding Menu