Domácí medicína – med

Rubrika: Onemocnění a léčba, Ostatní, Tipy pro zdraví

Med je hustý, sladký a lepkavý. Má zvláštní chuť, pro kterou mu někteří lidé dávají přednost před cukrem a jinými sladidly. Má vhodné vlastnosti pro pečení. Med je uznávaným a ceněným lékem po celém světě už po několik tisíc let. Med je jako prevence nemocí a jako lék pro všechny.

Co vlastně med obsahuje a k čemu nám slouží?
Základ medu tvoří cukry, a to především fruktóza, glukóza a sacharóza. Pro náš organismus jsou dobře zpracovatelné s rychlým uvolňováním do krve, působí jako okamžitý zdroj energie. Med obsahuje dlouhý seznam důležitých vitaminů a minerálů. Také v něm najdeme látky jako mateří kašička, aminokyseliny, pyl, éterické oleje. Účinky medu na lidské zdraví jsou více než blahodárné, často je proto nazýván elixírem zdraví a dlouhověkosti.
Med je považován za jedno z nejsilnějších přírodních antibiotik. Pravidelným užíváním medu ale můžeme také onemocněním předcházet. Med je účinná prevence – nachlazení, angín, zánětů průdušek a horních cest dýchacích, rýmy a také účinně posiluje naši imunitu.
Med má také tu vlastnost, že dobře léčí kůži. Používá se na špatně se hojící poranění kůže, na léčení různých vředových onemocnění kůže, urychluje hojení popálením a omrzlin, proleženin, rychle regeneruje např. suché rty a pokožku celého těla. Přitom jeho použití je úplně jednoduché, stačí ho v tenké vrstvě nanést na kůži a nechat působit. Výborný je také na „tenisový loket“, stačí ho v tenké vrstvě nanést na kůži, ovázat a nechat působit, stejně tak na bolavé klouby nebo záda.
A to není všechno, ale vypisovat vše, by bylo na několik článků :-).
Pojďme se teda podívat, jak nám med může pomáhat.

Cibule s medem na kašel
cibule
med

Sirup:
Cibuli pokrájíme na drobno a smíchame se třemi velkými lžícemi medu, tak na dva dny necháme odstát nejlépe v uzavřené nádobě, až cibule pustí šťávu. Podáváme po lžičkách.
Sirup mohou i roční děti.

Rychlý čaj
Dáme si vařit 2 cibule v kastrolku a pak to osladíme medem.

Domácí medicína – česnek s medem a citronem
asi 10 stroužků česneku
5 citronů
200-250 g tekutého medu

Nejdříve si připravíme suroviny, česnek oloupeme a pokrájíme ,pak si umyjeme citrony, konce odkrojíme a citron rozpůlíme, vypeckujeme a pokrájíme na menší části i se slupkou. Pak vše – česnek i citon – rozmixujeme na kaši. Přidáme med a vše dobře zamícháme. Máme hotovo. Naplníme do lahviček třeba od přesnídávek a uložíme na 14 dnů do chladna. Každé ráno užíváme 1 lžičku. Po několika dnech můžeme dávku zvýšit na 2-3x denně.
Je vynikajicí na snížení tlaku, cévy a očistu organismu a také hlavně je v tom hodně vitamínů.

Nachlazení
Kdo trpí na časté nachlazení, by měl užívat 3x denně 1 lžíci vlažného medu s ¼ lžičky skořice po dobu 3 dnů. Tím se vyléčí nachlazení, chronický kašel a pročistí průdušky.

Posílení imunitního systému
Každodenní užívání medu a skořice posiluje imunitní systém a chrání tělo před viry a bakteriemi a brání útokům virových infekcí. Pravidelné užívání medu posiluje bílé krvinky v jejich boji s viry a bakteriemi.

Nemoci srdce
Smíchejte med a mletou skořici a mažte na chléb místo džemu nebo marmelády a jezte pravidelně k snídani. Snižuje to hladinu cholesterolu v krvi a cévách a chrání pacienty před infarktem. Ti, kteří už infarkt prodělali a budou jíst toto denně, budou se držet míle daleko od dalšího infarktu. Pravidelné snídaně tohoto druhu ulevují při zadýchávání a posilují srdeční tep.

Infekce močového měchýře
Rozpustíme 2 lžíce medu a 1 lžičku skořice ve sklenici vlažné vody a vypijeme.
Tím se odstraní infekce měchýře a močových cest.

Bolesti zubů
Smícháme 1 lžíci skořice a 5 lžic medu.
Na bolavý zub přikládáme 3x denně a bolest přestane.

Kašel
Nastrouháme a rozetřete křen, který smícháme s medem.
Užíváme ráno nalačno, hodinu po obědě a večer před spaním po čtvrtině jedné kávové lžičky.

Těžký žaludek
1 lžička skořice a 2 lžíce medu před jídlem zabraňuje zvýšení kyselosti žaludku i u nejtěžších jídel.

Dlouhověkost
Čaj vyrobený z medu a skořice, je–li brán pravidelně, zabraňuje potížím dlouhého věku.Vezměte 4 lžíce medu, 1 lžíci skořice a uvařte spolu se 3 šálky vody jako čaj. Pijte ¼ šálku 3x denně.To udržuje kůži čerstvou a hebkou až do vysokého věku. Délka života stále vzrůstá a i 100 letí lidé mohou být svěží jako ve 20 letech.

Pupínky
3 lžíce medu a 1 lžička skořice se smíchá v pastu.Ta se aplikuje na pupínky před spaním a ráno se smyje teplou vodou.Když to děláte denně, pupínky do týdne zmizí i s kořeny.

Kožní infekce
Aplikace medu a skořice na postižená místa léčí ekzemy i pásový opar a všechny typy kožních infekcí.

Hubnutí
Každý den ráno, 1/2 hodiny před snídaní, na lačný žaludek a večer před spaním vypijte šálek nápoje – voda, med, špetka skořice ( 2 dcl vody, lžička medu).
Pravidelné užívaní zabraňuje usazování tuku i při požívání mimořádně tučných jídel.

Pampeliškový med
200 pampelišek
1 l vody
1 kg cukru krystal
2 citrony
2 pomeranče

Natrhané květy dáme do hrnce a zalijeme litrem vody.Vaříme je asi 30 minut na mírném ohni, pak hrnec odstavíme a květy necháme louhovat do druhého dne.
Následující den květy scedíme přes jemné síto a necháme okapat, abyste dostali veškerou tekutinu. Přidáme pomerančovou a citronovou šťávu bez dužniny a cukr. Promícháme a vaříme asi hodinu, aby se tekutina odpařila a med měl příjemnou konzistenci.

Bylinkový med
200 hlaviček podbelu,
200 hlaviček pampelišky
200 listů jitrocele
3 citrony i s kůrou
2 kg krystal. cukru

Citrony nakrájíme na kolečka a s bylinkami vaříme ve 2 a 1/4 l vody asi 15 minut. Pak vymačkáme přes plátýnko a dáme vařit s cukrem za stáleho míchání na 2 hodiny. Plníme do menších skleniček.
Výborné na bolest v krku a na nachlazení.

Znáte také nějaké fígle s medem? Nebo medicínu, kterou jsem nezmínila? Podělte se také s ostatními.

Recepty uvedené v tomto článku jsem nasbírala během několika let a pochází z různých zdrojů (letáky, časopisy, kuchařky i internet), které bohužel zpětně nedohledám. Všechny jsem vyzkoušela a doufám, že zachutnají i vám 🙂

Napsal/a: Nuninka

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (33 vyjádření)

  • Peťka

    Cože?
    …..z medovicového štiplavá hovínka broučků…..

  • Lien

    Ježečku, pastovaný med by měl být plnohodnotný. Při pastování se mění pouze fyzikální vlastnosti, rozbíjejí se krystaly, nic ze z něj nebere, ani do něj nepřidává a ani se nijak tepelně nezpracovává.

    Pak je ale ještě šlehaný, vypadá v podstatě stejně, ale je lehký a nadýchaný, tam už minimálně objem vezme za své, protože se do něj vešlehává vzduch, navíc rychlé šlehání nějakým přístrojem si taky nemyslím, že bymu zrovna přidalo na kvalitě.

    Osobně pastovaný ráda nemám, roztírat nejde nijak extra dobře, spíš se mi pod ním rohlíky nebo chleba rozdrolí (narozdíl od šlehaného) a navíc je téměř nerozpustný, v zchladlém čaji to je na dlouho, do cibule s medem vůbec nejde, zůstává pořád stejný a do krémů apod. totéž, prostě se nerozmísí.

    Jinak výroba je jednoduchá, můžete si ho udělat doma ;-), alespoň budete vědět, zda kupujete opravdu pastovaný, nebo šlehaný.
    Počkáte až med začne krystalizovat, při objevení prvních krystalků, jsou vidět v lahvi proti světlu jakoby někdo do medu něco hodil a ono se to propadlo a nechalo za sebou cestičku. No a potom už se jen několikrát denně POMALU promíchává HRANATÝM předmětem, tedy ne měchačkou, ale třeba čtvercatým klacíkem. Za pár dní máte pastovaný, ale upozorňuju, je opravdu hoooodně hutný.

    Rozdíl od tekutého medu je jen ten, že nikdy nezmění konzistenci, kdežto tekutý vždy zkrystalizuje.

    A k chuti medu, opravdu těžko se může poznat, pokud nemáte možnost srovnávání. Jsou to opravdu jemné rozdíly. Ale v podstatě pokud budeš mít opravdu čistě nektarový (je po ztvrdnutí téměř úplně bílý s nádechem smetanové) a úplně medovicový tmavě hnědý a dáš si lžičku od každého, ucítíš přesně to, z čeho je.
    Tedy z bílého nektar (vůni a chuť květů) a z medovicového štiplavá hovínka broučků :-(.

    Smíšený je všechno mezi tím, záleží v jakém poměru.

    Ten co se povede úplně světlý určitě neprodáváme :-), tak možná že jsi ještě ani takový neměla. Navíc lidi jdou po tmavém a jsou ochotni ho koupit i za vyšší cenu než nektarový, no občas nechápu.

  • Ježeček

    No, my máme poslední dva roky ten pastovaný. Nikdo mi nevysvětlil, jaký je rozdíl od normálně „tekutého“. Kromě konzistence, tu poznám i já 😀
    Nejsem znalec medu, takže nějak asi ani nepoznám rozdílné chutě. Snad jen, že některý mi příjde řidší. A ten pastovaný má pro nás velikou výhodu – když se dá na chleba, tak neteče a nejsme všichni a všechno od medu 🙂
    Lien, je něco špatného na tomto medu? Nebo je to normální a stále zdravý med se všema vitamínkama a enzymama? Nebo se touto úpravou něco znehodnotí? Díííky *

  • Lien, díky za super výklad i s procházkou do historie 🙂 Takže od teď díky tobě už nekupuji tmavý med, protože mám skvělé informace od tebe 🙂

    Vidíš a my si vždycky kupovali ten blbý „módní trend“ 🙁 Tak se budu těšit na ten první medík 🙂

  • Lien

    mmnooo, když se stáčí, musí se skládat, tzn. že když dopadne proud na hladinu, musí se napřed na chvilku udělat takový sklad /jako bys třeba pokládala pomalu šálu/ a až potom teprve splynout s hladinou, jakmile se chová jako voda, není ještě dobrý a mohl by se pak i kazit. Jenže to poznáš akorát než zcukernatí a ještě bys to musela vyzkoušet :-).
    No a jinak nevím, podle chuti, obecně je nejleoší ten první – luční, i když všichni pradoxně chtějí tmavý. říká se, že je lesní, ale je to blbost, je medovicový.
    A tady si dovoluji kopírovat:
    „Medovice (…) ne-li všechna, tedy skoro všechna, jest barvy tmavé a vůně špatné. Medovicový med (…) na medové pečivo jakžtakž se hodí, ale na stůl nikdy přijíti nesmí, ani tehdy, je-li s jiným smíšen. Medovice škodí nejen lidem, ale i včelám, tím více, musejí-li na ní zimovati. (…) Medovice dává med méně cenný, neboť obsahuje mnoho dextrinu, čímž se liší podstatně od nektaru.“ ( Fr. Vohnout, Včelařova čítanka, 1925)
    „Medovicový med je tmavé barvy – nelahodí oku a je nevhodný pro tabuli. Představuje velký problém pro včelaře, který má na mysli zisk a je to velká škoda, že medovici včely vůbec sbírají. Malé množství medovice, přimíchané do čistého medu zkazí barvu a med je prakticky neprodejný. Medovicový med nikdy nekrystalizuje, na rozdíl od dobrého medu.“ (A. Pettigrew, Handy book of bees, 1889)
    Není to legrační čtení?
    Současná módní obliba „tmavého lesního“ medu je navíc ryze středoevropskou záležitostí, ve „zbytku světa“ nadále přetrvává obliba světlých květových nektarových medů.
    Opravdu chcete vědět, který med je nejlepší? Odpověď je zcela jednoduchá: ten co Vám nejvíce chutná!

    S tím se ztotožňuji, čím je světlejší, je chutově lepší, ale musí mít právě člověk možnost srovnání, jinak to nejde poznat.

  • Lien a je nějaký fíglík na to, jak poznat dobrý med???

  • Lien

    no jasně, každý opravdový med zcukernatí, tmavému to trvá déle a má větší krystalky, takže není tak tuhý, jedině pastovaný zůstává pastou. Pokud vám zcukernatěl tak rychle po koupi, myslím, že ho pán rozehřával, po rozehřátí ztvrdne mnohem rychleji. Ted už bys vůbec tekutý med neměla sehnat, je dávno zcukernatělý. Osobně raději zcukernatělý než rozehřátý, nikdy nevíš, při jaké teplotě je rozehříván, takže už může být znehodnocený.
    O medy, které jsou tekuté stále bych ti doporučovala „neopřít ani kolo“.

  • No, že zcukernatění není u medu na závadu, ba naopak je to známka kvality. Vy myslím máte včelky, že Lien?! Tak doufám, že mi to potvrdíš 🙂

  • Lien

    a čeho suodal? to by mě zajímalo

  • Už jsem se dopídila 🙂

  • Mám jeden dotázek…když med zcukernatí je to kvalitní nebo nekvalitní med??? Od jednoho včelaře nám zcukernatěl do 3 týdnů od koupě.

  • Holky jsem moc ráda, že jsem se s článkem tak trefila a že se vám líbí 🙂

  • Anonymní

    taky se mi článek líbí
    Na bolavý zub a dáseň mi pomáhá i tinktura propolis + slivovice, namočím si do ní vatovou tyčinku a přitláčím k bolavému místu.
    Markittka.P

  • super článek 🙂
    my jsme také medový,takže aniž by to bylo cílené tak posilujeme imunitu.I když něco málo jsem už věděla,na bolavý zub jsem překvapená..

  • Lien

    nuninko super článek, medu máme haldy, takže určitě vyzkouším, třeba česnek jsem ještě nedělala

  • Taky máme med přímo od včelaře, je to mňam. Já třeba miluju chleba s máslem a medem, to je pro mě vyloženě pohodová nedělní snídaně 😉

    Minulý týden jsme se dívali na Malou farmu a byl tam včelař, který říkal, že med se má dávat až do čaje, který má teplotu na pití, jinak se tím všechny ty látky zničí. To jsem mrkala, já mám totiž ráda horký čaj, který se ještě musí usrkávat a asi tím ten med teda znehodnucuju… chjó, asi budu muset změnit přístup 😉

  • Nuninko, super článek s recepty!!! Med kupuju přímo od místního včelaře…takže mňamka!!!

    K té skořici…je hodně dezinfekční a antibakteriální.

    Teď jsem se dočetla, že TĚHULKY by měly dávat POZOR na skořici a jíst ji jen zřídka a v malém množství…pro mě nová informace 🙂

  • bamiska

    pampeliškový med dělám, na kašel používám cibuli s cukrem, medem si kluci sladí čaj….od kamarádky máme i včelí….koukám že se i hodně v receptech objevuje i skořice asi má teké nějaký blahodárný vliv….

  • Ježeček

    Já mám med ráda. Dávám ho na pečivo, do pečení. Když mě začíná bolet v krku, tak několikrát denně lžičku jen tak do pusy a zabere. Ale neumím si představit, že bych medem sladila čaj. Prostě v tom mi smrdí. A ani jsem nevyzkoušela tady zmiňovanou cibuli s medem, česnek s medem. Prostě si neumím představit tu chuť v puse.
    Mě udivilo, že med se dá dát na bolavý zub. Je to myšleno, že i na boalvý zub z kazu? Vždyť do té díry by ten cukr musel právě bolet, ne? Teda to je má představa… 🙂 *

  • MarieB

    Moc pěkný článek.
    Med jsem jako malá nesnášela a teď na něho nedám dopustit. Po ránu ho šupnu buď do mátového, nebo šalvějového čaje, aby se mi lépe dýchalo ;-). Mohu potvrdit, že tuto zimu piji pravidelně-několikrát denně (samozřejmě s mírou) bylinkové čaje a min. 1x děnně i s medem a prakticky jsem nebyla nemocná- oproti předchozím zimám se to nedá srovnat.
    Na omrzliny mě to udivilo. Manžel má šílenou pokožku na rukou, tak to na něm vyzkouším ;-). Sama používám med v kombinaci s krystalovým cukrem jako peeling na ruce, jsou potom nádherně hebké.

    Děkuji za informace! MarieB

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist