Domácí jogurt

Rubrika: Ostatní

191894_peach_dessert_1Přestože snad ve všech obchodech máme na výběr z mnoha druhů jogurtů, můžeme si udělat doma vlastní. Je to velice jednoduché, rychlé, budeme mít jistotu, že náš jogurt neobsahuje žádné zbytečné přídatné látky. Domácí jogurt nás vyjde levněji a nebudeme zbytečně hromadit umělohmotné kelímky…

Receptů na výrobu jogurtu jsem objevila několik, a protože se od sebe trochu lišily, z každého jsem si vybrala něco a sestavila recept „vlastní“. Protože v naší rodině je spotřeba jogurtu poměrně velká, pokud se ho rozhodnu dělat, pak rovnou ze dvou litrů mléka. Toto množství nám stačí zhruba na týden, záleží na momentální chuti. Někdy by bylo potřeba více, jindy stačí méně. Ale ještě nikdy se můj domácí jogurt nezkazil.

Co potřebujeme:
* 2 litry čerstvého mléka, nejlépe BIO Olma
* 200 g bílého jogurtu Hollandia
* trocha sušeného mléka (dávám zhruba 1 plnou odměrku na 1 litr mléka)

Mléko ohřívám po jednom litru (neboť větší nádobu nemám) na zhruba 50 °C. V hrníčku rozmíchám jednu odměrku sušeného mléka a přiliju. Do mléka vychladlého na 45 – 47 °C přidám dobře rozmíchanou polovinu jogurtu a vše ještě důkladně promíchám. Potom naliju do předem připravených zavíracích lahviček – od výživy či jakýchkoli jiných a dám do trouby, ve které udržuji teplotu do 50 °C (optimální je teplota 42 – 45 stupňů). Po třech hodinách vyndám, nechám zchladnout a uložím do lednice. Pokud bychom neměli troubu, ve které lze udržet požadovanou teplotu, můžeme lahvičky po staru uložit do peřin.

Napsal/a: Vandula

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (64 vyjádření)

  • Domácí jogur je moc dobrý a vyjde levněji než kupovaný. Určitě ho vyzkoušejte. Já doma dělám tento.
    2 l mléka
    1 salko
    1 tatra
    1 jogurt

    Mléko přivedeme do varu,pak necháme vychladit na 50 stupňů,přidáme salko,tatru a jogurt.Dobře promícháme a plníme do připravených misek nebo skleniček.Dáme stát na topení (teplé) asi 4 hodiny.Pokud bude řídký necháme déle.Já sundávám z topení až když je hustý,ale většinou stačí ty 4 hodiny,taky záleží jak je topení teplé.
    Podle chuti můžeme přidat ovoce,kakao,marmeládu.Je hustý a dobrý.V lednici vydrží až 14 dnů.

  • Anonymní

    Dobry den, chtela bychs e zeptat, jake mliko bych mela pouzit pro vyrobu jogurtu pro 8mesicni dcerku. Dekuji za odpoved Blanka

  • Anonymní

    Ahoj všem! Taky se chystám vyrábět domáci jogurt. Někde jsem vyčetla, že mléko nesmí být pasterizované. Jenže i mléka označená jako „čerstvá“ (včetně biomléka) jsou pasterizovaná. Vadí to nebo ne? S jakou značkou máte dobrou zkušenost?
    A ještě jeden dotaz: dá se v létě dostatečná teplota pro vznik jogurtu zajistit postavením nádoby na sluníčko?Díky! Monča

  • Anonymní

    Ahoj, právě požírám vyrobený jogurt. V interšpáru jsem koupil jogobelu v maxibalení 1kg – je to takovej kyblíček. Řikal jsem si: tendle fešák bude prýma na šroubky a po sežrání jogína jsem ho schoval. Jenže přišla chuť na další jogurt, ale v lednici už byl jen ten chcípák pyjerot (je dobrej, ale malej). Do kýblu jsem dal mlíko (krabička s modrym šroub. výčkem) a toho chcípáka, teda jen ten vršek, marmoškou jsem si ucpal hlavu hned. Páč nám topení zapíná taky jak se mu zachce, prubnul jsem toto: Kýbl jsem zavíčkoval a vložil do papiňáku, ten zavřel a postavil přímo na radiátory. Vzduch mezi kýblem a vnitřními stěnami papiňáku slouží jako termoska a udrží teplo i když topení třeba 3 hod nehřeje. Jogína jsem takto připravoval kolem oběda, teď je půl desátý večer, jsem u kompu a píšu tohle: Ahoj, právě požírám vyrobený jogurt. V interšpáru jsem koupil jogobelu v maxibalení 1kg – je to takovej kyblíček. Řikal jsem si: tendle fešák bude prýma na šroubky …
    Všechny moc zdraví
    KYSELINA ŽRAVÁ

  • Anonymní

    Ahojky,včera jsem poprvé udělala domácí jogurt a jsme nadšení.Je to zdravější a levnější.Zjistila jsem že BIO není tak drahé jak si mnoho lidí myslí a tak jogurt jedině BIO.
    Naďa

  • Anonymní

    Na výrobu jogurtu se dá použít místo trouby nebo peřin jogurtovač. Je to výborný domácí pomocník. Myslím, že po nynějším zdražení mléka a mléčných výrobků bude o něj velký zájem. Proto neváhejte a zakupte si jej co nejdříve, protože o co je zájem, tak ihned podraží! Výroba jogurtů je velmi jednoduchá. Jogurtovač obsahuje 6 – 7 skleniček.
    Na dno skleniček, které jsou součástí jogurtovače dáte 3 kávové lžičky bílého jogurtu 250 ml. Dolijete vlažným mlékem a dobře rozmícháte. Potom vložíte do jogutrovače a necháte cca 6 hodin zapnutý (nejlépe přes noc). Ráno máte chutný domácí bílý jogurt, který se dá dochutit džemem, marmeládou nebo rozmixovaným čerstvým ovocem. Potom je nutné ještě skleničky vložit do ledničky, aby jogurt zchladl.
    K další výrobě jogurtů se dá cca 10x použít bílý jogurt z již vyrobené skleničky, protože jogurt je živá kultura.
    Tam, kde jsou v rodině děti, je to výborná věc.

  • Dáša P.
    Dáša P.

    Marci, jogurt sice nedělám, ale tak nějak je jasné, že se musí dělat z živého mléka, tedy ne trvanlivého.
    Tuším že když použiješ BIO-mléko, opravdu nic nezkazíš. :o)
    Tak ať se daří!

  • Ahoj,pročetla jsem si diskuzi.
    Chtěla bych se zeptat, jestli děláte jogurt z čerstvého mléka nebo trvanlivého (odstředěné, polotučné, plnotučné).
    Diskuze mě inspirovala a pokusím se jogurt vyrobit.
    Děkuji za odpovědi

  • Ještě jsem zapomněla, že vydrží dva dny. Tak se to doporučuje spotřebovat.

  • Ahoj všem, já mám osvědčený jeden způsob výroby domácího jogurtu, vychází z knížky Polévky a kašičky pro nejmenší (MUDr. J. Hofhanzlová). 1 l mléka (čerstvé), 1 čl sušeného mléka, 2 čl medu nebo přírodního cukru, 2 pl bílého živého jogurtu; mléko necháme projít varem, rozmícháme sušené mléko a necháme zchladnout na 40oC. Vmícháme med, poté jogurt. Dáme do skleniček se šroubovacími uzávěry a zabalíme. Já dávám do utěrky a deky na cca 4hod. nebo přes noc. Tak dvakrát za sebou se dá jogurt použít domácí, pak obnovím kulturu kupovaným, nejlépe jihočeský ve skle. Jo, to sušené mléko tam je , aby jogurt tuhnul a med (cukr), aby se kutura množila.

  • Anonymní

    Ahoj, tak jogurty se povedly. Jak už zde bylo řečeno, jde to i bez sušeného mléka, alespoň já jsem tam žádné nedávala. A v troubě při mérném zahřívání kolem 40 st. jsem měla skleničky na plechu 2 hod., pak jsem to nechala dojít a šla spát. Brzy ráno jsem je šoupla do lednice. Teď jen zjistit, jak rychle se musí sníst. Bez energie (trouba, ohřívání na sporáku) vychází 1 sklenička na cca 4,- Kč (cca 5 skleniček z 1 l mléka a půlky jogurtu).

    Elinka.

  • Anonymní

    Jé, já se zapomněla podepsat. Říkejte mi třeba Elinka.

  • Anonymní

    Tak jsem zabrouzdala na tuto diskusi a myslím, že zase zkusím vyrábět jogurty. Zkoušela jsem to asi před 10 lety, ale jednou to bylo moc řídké (ale dalo se to sníst), a podruhé se to nepovedlo (na jogurtu se ještě předtím, než stačil v hrnci dozrát, vytvořila taková černá pavučinová jemná plíseň, takže jsem to vylila). Teď jsem nově objevila, že se mlého nemá vařit (tehdy jsem ho podle nějakého receptu převařovala a když převařujete litr mléka, trvá to přece jen dlouho a trochu se to zespodu chytlo a ta pachuť pak byla v tom jogurtu). Neuvědomila jsem si (a ani popravdě řečeno nikde na netu nečetla), že každé kupované mléko je převařené, pasterované, UHT (zřejmě kromě toho bio mléka), takže se to vařit nemusí. Vždyť když krabicové mlého stojí déle v ledničce, nezkazí se, protože je už dávno mrtvé. Takže jsem o něco chytřejší, navíc je bezva, že se dá přidávat i med, který se při teplotě kolem 40 – 40 oC ještě nezničí. No, půjdu nakoupit a vyrobit, snad rodina ocení. Na adrese http://ekonomika.idnes.cz/tiskni.asp?r=test&c=A020723_100700_test_jan najdete taky povídání o jihočeských jogurtech ve skleničnách, možná jediných to opravdových klasických jogurtech v dnešní době na našem trhu.

  • Anonymní

    Ahoj, taky dělám domácí jogurt, zatím v jogurtovači. Postupně jsem vypozorovala:
    Když se použije krabicové nebo převařené mléko, tak je takový tahavý (to se mi moc nelíbí)
    Úplně nejlepší je: 1l polotučného čerstvého mléka, 1 šlehačka (stačí i smetana na vaření) a tak 4 lžíce sušeného mléka a živý jogurt. Ohřát, smíchat, nechám tak 3,5-4 hoďky v jogurtovači (nebo někde jinde) a je tuhý, jemný, smetanový a krémový. Vážně lahůdka.
    Já si med vždycky přidávám až pak a blbě se rozmýchává, zkusím ho fláknout rovnou do toho mléka.

    aaliana

  • Jejda, a já Tobě a Tvojí mamince zrovna chtěla poslat metál – že jste mi totiž ušetřily spoustu práce :)). Já nevím, proč mě nikdy nenapadlo udělat ho v jedné nádobě a tu pak šoupnout do lednice…jak prosté řešení, žádné pidlání s lahvičkama, rozlévání mléka, vymývání….
    To že je jogurt vodovější je určitě nižší teplotou, taky v domácích podmínkách tak hustý udělat nejde. Ale řekla bych, že v lednici trochu ztuhne.
    Já to ale mám jednoduchý, můj muž je jogurtožrout a ten můj mu chutná (a když kupuje v obchodě, tak zase jenom bílý) a děti jak kdy – někdy mají období, kdy si dají s chutí, pak se do něj zase moc nehrnou. Ale zatím se mi udělaná várka nikdy nezkazila.

  • Ještě jsem nedopsala a už odeslal, tak ještě dodám:
    Tím, samozřejmě nechci nikoho odrazovat od výroby jogurtů, asi existuje mnoho lepších a chutnějších receptů, než je ta má vzpomínka. Ale já se stím asi patlat nebudu :-).

  • Ahoj Vandulo, prosím tě nezlob se na mě, ale já mám na ten domácí jogurt taky docela negativní vzpomínky. Mamka ho totiž dělala v době hluboké total., kdy byly na trhu dva druhy jogurtů, možná je někdo pamatuje jako já – v oranžovém kelímku byl „ovocný“ a v modrém bílý a to ještě nic moc. A tak byl ten domácí jogurt jako slušná alternativa a když si člověk přidal višňový džem byl jiný, než s jahodovým. A ne jako ten stéle stejný „ovocný“. A ten domácí jogurt byl někdy hrudkpovatý, někdy moc vodový – možná to bylo podle toho jak zrovna bylo zapnuté topení 8-))). Což se s dnešními jogurty nedá vůbec srovnat. Zvažovala jsem výrobu. Pro svou jistotu zkusím jednu dávku vyrobit, ale moc šancí, že budu příště pokračovat tomu nedávám.

  • Tý brďo, tak to je asi nejrychlejší a nejúspornější způsob. Docela mě začíná lákat dělat ho do jedné větší nádoby místo do spousty lahviček – ušetřilo by mi to zpoustu práce. Jenom místo mít ho pořád na topení by šel z trouby do lednice, protože zas takovou spotřebu přece jenom nemáme.

  • Ahojky. Dnes jsem náhodou narazila na tento článek a pročetla si celou diskusi. Já teda doma jogurt nevyrábím, ale moc dobře si pamatuju, jak ho dělala mamka když jsme byli ještě děti. Hodně se u nás pilo mléko a jedly jogurty. Mamka měla na topení postavenou podložku a na ní hrnek na asi 2-3 litry a tam byl stále jogurt. Protože jsme byli se ségrou a bráchou žravci, tak si každý odebral co snědl do misky (brácha v pozdějším věku i do hlubokého talíře) a mamka, jak si pamatuju ke zbytku jen dolila mléko a do rána byla zásoba jogurtu doplněná. Bohužel už nevím, jestli mléko ohřívala a nebo něco dalšího přidávala, ale myslím si, že ne – zeptám se. My jsme si ho přislazovali až na talíři džemem nebo kakaem.

  • Anonymní

    Zdravim! Taky jsem nekolik dnu badala nad tim, jak na domaci jogurt. Serfovala jsem a hledala recept. Nasla jsem jich nekolik a ruznily se od sebe vetsinou v pouziti kondenzovaneho mleka, nebo mleka suseneho. Zkusila jsem kondenzovane mleko s trochou susene smetany a vysledek byl prekvapivy. Jogurt byl krasny tuhy a jemny. Byl to opravdu uspech… S trochou medu ma jogurt i sqelou chut! Vrele doporucuji! Louisa

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist