Domácí jogurt

Rubrika: Ostatní

191894_peach_dessert_1Přestože snad ve všech obchodech máme na výběr z mnoha druhů jogurtů, můžeme si udělat doma vlastní. Je to velice jednoduché, rychlé, budeme mít jistotu, že náš jogurt neobsahuje žádné zbytečné přídatné látky. Domácí jogurt nás vyjde levněji a nebudeme zbytečně hromadit umělohmotné kelímky…

Receptů na výrobu jogurtu jsem objevila několik, a protože se od sebe trochu lišily, z každého jsem si vybrala něco a sestavila recept „vlastní“. Protože v naší rodině je spotřeba jogurtu poměrně velká, pokud se ho rozhodnu dělat, pak rovnou ze dvou litrů mléka. Toto množství nám stačí zhruba na týden, záleží na momentální chuti. Někdy by bylo potřeba více, jindy stačí méně. Ale ještě nikdy se můj domácí jogurt nezkazil.

Co potřebujeme:
* 2 litry čerstvého mléka, nejlépe BIO Olma
* 200 g bílého jogurtu Hollandia
* trocha sušeného mléka (dávám zhruba 1 plnou odměrku na 1 litr mléka)

Mléko ohřívám po jednom litru (neboť větší nádobu nemám) na zhruba 50 °C. V hrníčku rozmíchám jednu odměrku sušeného mléka a přiliju. Do mléka vychladlého na 45 – 47 °C přidám dobře rozmíchanou polovinu jogurtu a vše ještě důkladně promíchám. Potom naliju do předem připravených zavíracích lahviček – od výživy či jakýchkoli jiných a dám do trouby, ve které udržuji teplotu do 50 °C (optimální je teplota 42 – 45 stupňů). Po třech hodinách vyndám, nechám zchladnout a uložím do lednice. Pokud bychom neměli troubu, ve které lze udržet požadovanou teplotu, můžeme lahvičky po staru uložit do peřin.

Napsal/a: Vandula

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (64 vyjádření)

  • Určitě dala, mělo by stačit daleko míň, než celá lahvička nebo kelímek, ony se ty potvůrky rozmnožej. Já to tam většinou šoupnu celý, ale je to zbytečný. Ten domácí by jako kultura měl být použitelný několikrát, alespoň tak to bylo psáno v knížce. Zrovna dneska jsem kupovala malou Hollandii a pak si říkala, proč vlastně nepoužívám část toho domácího….:)).

  • Ahoj, ještě se chci zeptat – nedala by se jedna lahvička toho domácího jogurtu použít při výrobě další várky (místo té Hollandie)?

  • Tvaroh jsem nedávno dělala taky, ale je to práce nevděčná – ta troška tvarohu, co se udělá z litru mlíka ani nestojí za to. Takže jedině, když mlíko zkysne. Nevím teda, jak moc dobře to jde udělat z obyčejného čerstvého, já to dělala z bio a šlo to dobře. Jenom jsem ještě nevěděla o té syrovátce a blbka ji vylila. Pak jsem si ji koupila sušenou :))).

  • Anonymní

    Ahoj.Včera jsem se potřeboval poradit co s tím jogurtem.Zkoušela jsem se podívat po informacích ještě jinde a zjistila jsem,že to co jsem dělala s tím citronem není jogurt,ale tvaroh.Tak jsem to přes plínku scedila a dneska ráno byla skvělá snídaně.Ta voda byla syrovátka.Prý je dobrá pro organizmus.Má se smíchat třeba s nějakou ovocnou šťávou a pít i několikrát týdně.Dobré třeba při hubnutí.Takže dneska jsem si koupila nové mléko a jogurt.Už je to v troubě.Tak uvidím jestli se to dneska povede.Zdenka

  • Jarmuschka
    Jarmuschka

    za to může ta „živá jogurtová kultura“…
    já tomu taky úplně přesně nerozumím, ale vysvětluju si to tak, že ta „ŽJK“ prostě nějak změní to mléko a jeho součásti, že je to stravitelnější…

  • Proč to tak přesně je, to nevím, ale jogurt opravdu můžou děti už od těch měsíců, jak se tady psalo. Domácí je určitě vhodný pro mrňata, naopak – aspoň víš, co v něm je.
    Jinak taky ho mám tekutější než kupovaný, v domácích podmínkách to asi jinak nejde.

  • Ahoj Vandulo, teď bylo v sos poradně o jogurtu, že je to něco jiného než jen mléko. Zdá se mi to divné, vždyť mléko je základní ingredience..
    To ty bakterie úplně změní charakteristiku mléka?
    Ještě se chci zeptat, jestli domácí jogurt je vhodný i pro nejmenší, asi tedy od tech 8 měsíců???
    Jogurt jsem už dělala, byl dobrý, ale poněkud tekutější než kupovaný, a přišel mi takový jako by trošinku slizovatý.Ale to má asi být.
    Asi budu brzo dělat znovu – ňam!

  • No v podstatě „jak na to“ jsem psala v článku. V poslední době jsem ale postup trošku změnila, neohřívám mléko po 1 litru jako dřív (dělala jsem to ve skleněné varné nádobě, kteráž to se mi rozbila), ale 2 – 3 litry mléka ohřeju naráz v kastrólu. Přestala jsem přidávat sušené mléko a naopak přidávám trošku cukru nebo medu – ten dávám v poslední době a zdá se mi, že jogurt je s ním ještě lepší. Takže když to shrnu: naráz ohřeju mléko zhruba do těch 50°C, při teplotě o něco nižší přidám 2 plné lžíce medu a jogurt, dobře promíchám a naleju do lahviček a dám do trouby, jak jsem už psala.
    V podstatě fungují všechny metody – dát lahvičky do peřin nebo na radiátor – obě ale mají jednu nevýhodu – složitější manipulaci. Jogurtovač se hodí tak maximálně pro rodinu, kde je spotřeba jogurtu malá.
    A k tvým otázkám – osobně se mi zdá zbytečné ohřívat mléko na víc než těch 45-50°C. Tahle teplota je nutná, aby se jogurt udělal. Upřímně řečeno, už jsem se odnaučila teplotu hlídat na stupínek – jak je okolo těch 45°C přidám ingredience, rozleju do lahviček, šoupnu do trouby a jdu si po svých :))). A jestli dělat jogurt naráz v hrnci, nebo v lahvičkách – tak to je asi jedno, podle mě je snazší rozlít do lahviček mléko, než pak rozdělovat hotový jogurt.

  • Anonymní

    Ahoj,chtěla bych poradit.Kamarádka začala doma dělat v jogurtovači domácí jogurt.Tak jsem si najela v internetu na slovo jogurtovač a našla jsem spoustu námětů jak neutrácet za jogurtovač,ale udělat si doma jogurt vlastní.Prý hodně jednoduché…?!?!Jenže každý ten recept je úplně jiný.Někdo mlíko neohřívá předem vůbec jen zamíchá jogurt a nechá stát na radiátoru.Jiní zase ohřívají,ale každý jinak.Od40-85st.Někdo píše dělat v hrnci,jiní zase po smíchání ingrediencí nalít do skleniček.Pak nachat buď jen v teple a nebo do trouby.Já jsem zkoušela recept kdy smíchám 2L mlíka,velký jogurt Holandia,Salko a štávu z půlky citronu.Nechá se do rána na radiátoru.Jenže my nemáme stálou teplotu radiátoru a tak si myslím,že jsem něco pokazila.Byl tedy moc dobrý,ale bylo tam hodně vody,nevím co s tím.A myslím si,že když bych to nalila předem do skleniček,tak tam ta voda bude taky.Ráda bych nějakou střední cestu.Jogurty máme všichni doma moc rádi.Můžete mi někdo poradit jak jste začínali vy?Děkuji moc

  • Konečně se dostávám k napsání, jestli se jogurt povedl i bez sušeného mléka (ach ta skleróza): povedl, i když poprvé byl trochu řidší, spíš jsem ale udělala někde chybu, moc jsem se na něj nesoustředila. Po druhé byl už hustší – asi jako dřív. Takže výsledek – jogurt lze dělat i bez sušeného mléka :)).
    Ještě k troubě. Dostal se mi do rukou orientační seznam spotřeby energie (vydala PRE). Elektrická trouba prý za hodinu pečení při 180°C sežere 7,– korun. Z toho vyplývá, že ty tři hodinky provozu na nějakých 40°C opravdu nemají velkou spotřebu (nastavovala jsem teď troubu na čtvrtou čárku – takže asi na těch 40°C, po zhruba 3 hodinách vypla a nechala skleničky vevnitř až do rána).

  • Jarmuschko, používala jsem kojenecký mlíko takový, který jsme zrovna měli, nejčastěji Hamilon. Takže jsem dala tu přiloženou odměrku. Teď jsem dlouho jogurt nedělala, ale zase se na to chystám – co taky za dlouhých zimních večerů :)). Kojenecký mlíko ale už nemáme a tak to zkusím bez něj, myslím že jsem někde i četla, že to jde. Výsledek napíšu.

  • Jarmuschka
    Jarmuschka

    Vandulo, jakou odměrku používáš!? A jaké sušené mléko!?

    Trvanlivé krabicové mléko bych nepoužila…
    Někde jsem četla, že to vlastně ani není mléko… ale olej a cosi k tomu…
    Ověřila jsem si to – když jsme přetáhli dobu uskladnění krabicového mléka (otevřené v lednici), žluklo. To dělá kdejaké „mléko“…
    Když takhle „přetáhneme“ mléko z Olmy (plastová lahev), zkysne… a z toho je ještě třeba dobrá kyšková polívka…
    Ale teď už ani zkysnout nestihne… ;o)

  • Anonymní

    Já bych ještě připsala mou zkušenost, že jsme vubec jogurt nedavali do trouby, že se udělal sám na teplejším místě asi do druhého dne.Dobré je také do něj rovnou přidat ovesné vločky, které se úžasně nacucnou a pak chutnají trochu jako oříšky 🙂 .
    Ahoj Markéta

  • Anonymní

    V prodejnách elektro jsou za mírný peníz k dostání jogurtovače i se skleničkami, ve kterých se udržuje termostatem správná teplota při minimální spotřebě elektřiny. V zimě můžete slkeničky dát někam vhodně nad radiátor ústředního topení. Já používám k přípravě jogurtu trvanlivé UHT mléko, které je sterilní a nemusíte ho tedy předem ohřívat (aby nezkyslo). Do 1 litru mléka bohatě stačí vmíchat jednu lžičku dobrého jogurtu, jogurtové bakterie se velmi rychle samy množí.

    Martin, Vrchlabí

  • Alespoň nám se ta trouba zapíná velice málo – na těch 50° to podle mě nic moc nežere. Jestli chceš levnější výrobu, zabal lahvičky do něčeho, co dobře drží teplotu a dej je do peřin. I když ono u toho jogurtu nejde ani tak o úsporu finanční, jako spíš o to, že jogurt je zdravý (když použiješ dobré ingredience) a nevytváříš pořád odpad. Ta finanční úspora je bonus navíc :-).

  • Omlouvám se za ten anonymní, myslela jsem, ze me to automaticky podepíše, dokonce se to tak tvářilo 🙂 Klára

  • Anonymní

    Ahoj, to vypada zajimave, ale fakt to pri trech hodinach v troube vyjde levneji nez kupovane?

  • Uzrálý je při té doporučené teplotě za 3 hodiny. Pokud jsem ho dávala jen do peřin nebo na kamna, trvalo to déle, tam jsem ho nechávala celou noc. Poznáš to podle toho, že už je tuhý. Pozor ale, domácí jogurt je vždycky o něco tekutější než koupený. Ale ne o moc, když se ti to podaří správně udělat. Nám vydržel v lednici týden, dělala jsem rovnou velkou dávku. Vypadá to, že dnes udělám zase, neboť koupený už dochází a abych o tom jenom nepoučovala ostatní :-)).

  • Díky za dobrej tip, určitě to musím vyzkoušet. Jen mám ještě dvě otázky:
    – za jak dlouho je jogurt uzrálý ke konzumaci?
    – a jak zhruba dlouho vydrží v lednici?
    díky

  • Super recept i výběr surovin ! Hollandie je kvalitní na probiotika, podle testu, který nedávno dělali naši kamarádi.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist