První stoj – jak nahoru a jak dolů

Rubrika: Péče o dítě, Péče o miminko

Ve čtvrté části cyklu Pět nejčastějších mýtů ohledně pohybového vývoje dětí se budeme zabývat prvním stojem a bezpečností dětí z pohledu, který vás možná překvapí. Popíši  vám, jakým způsobem by si měly děti stoupnout a jak se samy nejčastěji dostávají ze stoje dolů. Nebude chybět ani cvik s fotkou vhodný k nácviku správného stoje.

4. mýtus:

Chytáním dětí  snižujeme počet pádů a podporujeme jejich bezpečnost.

Právě naopak. Pokud vás zajímá proč, čtěte dál.

Děti si si začínají stoupat nejčastěji mezi 8. a 10. měsícem věku. Nejdříve většinou lezou, poté si stoupnou a nakonec se posadí.

Do stoje by se měly děti dostat z kleku u opory (stůl, židle, postýlka) přes tzv. rytíře (viz fotka). U rytíře hlídejte, aby chodidlo přední a zadní nohy bylo rovné.

Někdy se děti do stoje nesprávně vytahují pomocí opory přes ruce a obě nohy přitáhnou najednou, bez nákroku. Pokud tento způsob uvidíte, doporučuji stáhnout dítě zpátky do kleku a přední nohu nastavit do rytíře sami. Tak své dítě i jeho pohybový systém učíte správný fyziologický pohyb.

Když už dítě samo stojí u pevné opory,  jsou důležité dvě věci:

  1. Aby se opory pevně drželo a nepouštělo.
  2. Aby vědělo, jak se dostat bezpečně dolů.

Nechte to na něm

Pokud své dítě jistíte a chytáte, má pocit, že jeho stoj je váš problém a pouští se  kdykoliv jste na blízku. Takové dítě padá nekoordinovaně dozadu na hlavu a čeká, že vy s tím něco uděláte. A to pro něj může být velmi nebezpečné. Rodiče totiž „uchytají“ jen část jeho pádu. A to co neuchytají tvoří zbytečné dětské úrazy.

Děti nejsou hloupé a nechtějí si ublížit. Naopak, většinou jsou na sebe velmi opatrné, ale musíte jim k tomu dát prostor.

V první  řadě je důležité, aby se dítě pevně drželo opory. Stále ho k tomu slovně nabádejte. Stůjte tak, aby na vás dítě vidělo, ale ne úplně blízko něho. Poté mu ukažte, jak se bezpečně dostane dolů. Nejčastější způsob je držení  se jednou rukou opory, druhou postupně dosahovat až na zem a skulit se na bok (dá se trénovat pomocí hračky). Některé děti jdou dolů přes rytíře nebo přes pokrčení  obou nohou do kleku. Třetím způsobem je sednutí si na zadek. Ten využívají hlavně děti, které už samy sedí.

Jakmile se dítě naučí samo dolů ze stoje, čeká vás zasloužená odměna v podobě klidu a důvěry ve schopnosti dítěte. Máte před sebou človíčka, který umí perfektně ovládat svoje tělo a nespoléhá se na nikoho kolem.

Předchozí díly seriálu

Mýtus č. 1: Poloha na bříšku

Kdy děti samy sedí?

Proč některé děti nelezou?

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist