Mýtus č. 1: Poloha na bříšku

Rubrika: Péče o miminko, Vývoj dítěte

Milé maminky,

pracuji jako dětský fyzioterapeut a mou vášní je podporovat rodiče a jejich děti ve zdravém pohybovém vývoji.

Připravila jsem si pro vás cyklus 5 nejčastějších mýtů v pohybovém vývoji dětí a ke každému mýtu mám připravený vhodný cvik s fotkou či videem, podle kterého můžete hned začít cvičit.

Mýtus č. 1: Poloha na bříšku není důležitá

Poloha na bříšku je pro děti hodně důležitá. Od té doby, kdy se otočí ze zad na břicho, se celý vývoj odehrává už jen z této polohy. A proto je potřeba, aby děti polohu na břiše dobře znaly, uměly v ní vydržet dostatečně dlouho a aby se jim tam hlavně líbilo.

Kdy začít dítě pokládat na břicho a kam?

Miminko by mělo ležet na břiše alespoň pár minut denně už od narození.

Vhodnější je pro něj tvrdá a hladká podložka. Ideální jsou pěnové puzzle, hrací deka není úplně vhodná z důvodu podporování pěstiček. Pokud děti uchopují deku, nedaří se jim většinou otevírat ruce v poloze na bříšku.

Postupně by se měla prodlužovat doba na bříšku tak, že ve 3 měsících tam zvládnou být 30 % celkového času, ve 4 měsících 50 % a v 5 měsících dokonce 70 % času.

Miminko, které si hraje na zemi můžete volně přenášet, podle toho, v jakém pokoji zrovna jste vy. Výhodou pobývání dětí jinde než v postýlce je i snadnější ukládání dítěte ke spánku. Postýlka je na spaní, zem na hraní. Je to jasně rozdělené.

Děti, které nechtějí být na bříšku, tak nevědomě (možná i vědomě) blokují svůj pohybový vývoj.

Psychický vývoj ale jde stále dopředu svým tempem, takže děti jsou na zádech postupně nespokojené, chtějí vidět z lepší perspektivy. To by jim sice umožňovala poloha na břiše, ale tam být nechtějí. A tak si hlasitě vynucují nošení v náručí, které jim zajistí blízkost maminky a lepší výhled.

Jak takovému miminku pomoci?

Jeden se základních cviků, jak zlepšit stabilitu na bříšku je tzv. koleno a loket. Dá se cvičit i na zemi i na míči a dokáže výrazně prodloužit pobyt dítěte v poloze na bříšku:

Držím vám palce, ať se dobře cvičí a přeji vám tu úžasnou změnu nespokojeného miminka v radostné dítě, které ovládá své vlastní tělo.

Toto taky stojí za přečtení!

Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Hravé kostky: Objevte říši kouzel i pestré barvy globálního světa

Na začátku byla… kostka. Ale nebyla obyčejná. Za vším stojí Dán Öle Kirk Christiansen. V roce 1932 zakládá firmu Lego,

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist