Jak si pochutnávat na nejlepší zelenině a ovoci bez plahočení se na poli?

Rubrika: Domácnost a bydlení, Zdravá výživa

Není to žádné scifi, ani v roce 2018 nezačala hotová jídla létat sama přímo do úst, jde o tzv. bedýnkování, které zajistí bezpracné dodávky čerstvé zeleniny a ovoce třeba právě vám. Práce zůstane na farmářích a lidech, kteří se na systému bedýnkování podílí.

Když se mi narodila první dcera, začala jsem se tak nějak přirozeně více zajímat o původ potravin, které konzumujeme. V té době jsme bydleli s babičkou a měli jsme zásoby z její zahrádky. Musím však přiznat, že tehdá se mé kuchařské umění rozhodně nedalo nazvat uměním. Ač tu byly snahy o zdravé vaření, stejně nejlepší z mého repertoáru byly pořádně oslazené koláče, které jsem pekla už jako náctiletá a chápala je spíše jako experimentální pokusy s různými ingrediencemi doma v kuchyni.

Jak jsem již zmiňovala v článku Jak naučit děti jíst zeleninu?, u druhého dítka jsme dokonce kupovali zeleninové příkrmy, a tím ho dokonale odnaučili jíst zeleninu i ovoce v jeho přirozené podobě. Chybami se člověk učí a jsem opravdu vděčná za to, že jsem díky místní farmářce poznala pojem bedýnkování. U třetí dcerky jsme si dali pozor na to, co ji učíme jíst a ona si nyní přirozeně vybírá právě ovoce a zeleninu.

Na rodičovské dovolené by to byla určitým způsobem nuda, když bych se nevěnovala i něčemu dalšímu smysluplnému kromě plenek, úklidu a procházek s kočárkem. Chtěla jsem zajistit naší rodině to nejlepší jídlo a pustila se do organizování nejdříve nákupů z farem, ze kterého se postupem času vytříbilo právě bedýnkování. Ač to vždy nebyla zrovna procházka růžovým sadem, organizování se dá uskutečňovat bez větších problémů i s malými dětmi za zády, když třeba spí nebo si hrají na písku. Uvědomila jsem si, že o produktu, který doporučuji, musím být 100% přesvědčená a to zelenina a ovoce od známých farmářů pro mě jsou.

Je mi zároveň jasné i to, že nestačí samotná zelenina a ovoce, chce to i ty správné recepty, aby se z ní připravilo chutné jídlo. Když v bedýnce najdete třeba třikrát za sebou cuketu a nemáte recepty ani nápady na její upotřebení, když do ní syrové kousnete, asi vás ta její chuť zrovna nepřesvědčí. Bude poměrně mdlá a možná byste ji nakonec i vyhodili. Když však dostanete spolu s bedýnkou i recept a tip na to, že máte cuketu orestovat spolu s česnekovými výhonky, houbami nebo jak si z ní udělat výborné bramboráčky, pak si ji doslova zamilujete.

Bedýnkářská komunita České selky, pro kterou zařizuji bedýnky tedy já, je především v Liberci a Jablonci nad Nisou. Uvažujeme letos i o závozech do Prahy, odkud mi už někteří z vás psali, že chcete i v Praze takové krásné bedýnky jako mají na Liberecku. Možná jsou mezi vámi čtenářkami podobně laděné maminky jako já a hned vás napadne nějaké výdejní místo, do kterého byste si rády pravidelně chodily pro čerstvou zeleninu, ovoce a bylinky.

Nebojte se mi napsat, bedýnky jsou mé oblíbené konverzační téma, a pokud jejich systém zaujal i vás, najdeme rychle společnou řeč.

Mám ráda na talíři jídlo, které nejen dobře chutná a je zdravé, těší mě i fakt, že jsem podpořila svým nákupem farmáře, který hospodaří ekologicky a v souladu s přírodou.

Máte to podobně?

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist