Jak si pochutnávat na nejlepší zelenině a ovoci bez plahočení se na poli?

Rubrika: Domácnost a bydlení, Zdravá výživa

Není to žádné scifi, ani v roce 2018 nezačala hotová jídla létat sama přímo do úst, jde o tzv. bedýnkování, které zajistí bezpracné dodávky čerstvé zeleniny a ovoce třeba právě vám. Práce zůstane na farmářích a lidech, kteří se na systému bedýnkování podílí.

Když se mi narodila první dcera, začala jsem se tak nějak přirozeně více zajímat o původ potravin, které konzumujeme. V té době jsme bydleli s babičkou a měli jsme zásoby z její zahrádky. Musím však přiznat, že tehdá se mé kuchařské umění rozhodně nedalo nazvat uměním. Ač tu byly snahy o zdravé vaření, stejně nejlepší z mého repertoáru byly pořádně oslazené koláče, které jsem pekla už jako náctiletá a chápala je spíše jako experimentální pokusy s různými ingrediencemi doma v kuchyni.

Jak jsem již zmiňovala v článku Jak naučit děti jíst zeleninu?, u druhého dítka jsme dokonce kupovali zeleninové příkrmy, a tím ho dokonale odnaučili jíst zeleninu i ovoce v jeho přirozené podobě. Chybami se člověk učí a jsem opravdu vděčná za to, že jsem díky místní farmářce poznala pojem bedýnkování. U třetí dcerky jsme si dali pozor na to, co ji učíme jíst a ona si nyní přirozeně vybírá právě ovoce a zeleninu.

Na rodičovské dovolené by to byla určitým způsobem nuda, když bych se nevěnovala i něčemu dalšímu smysluplnému kromě plenek, úklidu a procházek s kočárkem. Chtěla jsem zajistit naší rodině to nejlepší jídlo a pustila se do organizování nejdříve nákupů z farem, ze kterého se postupem času vytříbilo právě bedýnkování. Ač to vždy nebyla zrovna procházka růžovým sadem, organizování se dá uskutečňovat bez větších problémů i s malými dětmi za zády, když třeba spí nebo si hrají na písku. Uvědomila jsem si, že o produktu, který doporučuji, musím být 100% přesvědčená a to zelenina a ovoce od známých farmářů pro mě jsou.

Je mi zároveň jasné i to, že nestačí samotná zelenina a ovoce, chce to i ty správné recepty, aby se z ní připravilo chutné jídlo. Když v bedýnce najdete třeba třikrát za sebou cuketu a nemáte recepty ani nápady na její upotřebení, když do ní syrové kousnete, asi vás ta její chuť zrovna nepřesvědčí. Bude poměrně mdlá a možná byste ji nakonec i vyhodili. Když však dostanete spolu s bedýnkou i recept a tip na to, že máte cuketu orestovat spolu s česnekovými výhonky, houbami nebo jak si z ní udělat výborné bramboráčky, pak si ji doslova zamilujete.

Bedýnkářská komunita České selky, pro kterou zařizuji bedýnky tedy já, je především v Liberci a Jablonci nad Nisou. Uvažujeme letos i o závozech do Prahy, odkud mi už někteří z vás psali, že chcete i v Praze takové krásné bedýnky jako mají na Liberecku. Možná jsou mezi vámi čtenářkami podobně laděné maminky jako já a hned vás napadne nějaké výdejní místo, do kterého byste si rády pravidelně chodily pro čerstvou zeleninu, ovoce a bylinky.

Nebojte se mi napsat, bedýnky jsou mé oblíbené konverzační téma, a pokud jejich systém zaujal i vás, najdeme rychle společnou řeč.

Mám ráda na talíři jídlo, které nejen dobře chutná a je zdravé, těší mě i fakt, že jsem podpořila svým nákupem farmáře, který hospodaří ekologicky a v souladu s přírodou.

Máte to podobně?

Toto taky stojí za přečtení!

Co byste měli vědět, než koupíte dítěti první kolo

Pokud se chystáte koupit svému dítěti kolo, měli byste vědět, že při jeho výběru je nejdůležitější správná velikost. To

Čtu dál →

Víc energie a času na sebe i děti? Udělejte 2 věci a máte vyhráno!

Mít tak návod na to, abychom měly jako mámy na dítě více času, abychom mu nekřivdily, aby bylo samostatné,

Čtu dál →

[Soutěž] CD Playground English: Frog Biscuits

Písničky pro děti v angličtině pobaví i naučí. Na trh přichází novinka projektu Playground English. A 3 z vás

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist