Proč některé děti nelezou

Rubrika: Péče o dítě, Péče o miminko

Milé maminky,

mám pro vás 3. část z cyklu 5 nejčastějších mýtů ohledně pohybového vývoje dětí. Tentokrát se budeme věnovat lezení. Popíši vám proč je lezení důležité, jak ho můžete podpořit a proč některé děti nikdy do lezení nedojdou.

Mýtus o  tom,  že lezení je jen pro vyvolené a některé děti prostě nelezou, je u rodičů stále hodně rozšířený.

Jaké různé formy pohybu děti vlastně využívají?

Většinou už kolem 5. měsíce se začínají odrážet rukama dozadu a točit se kolem osy, poté často následuje u některých dětí plazení dopředu nebo válení sudů.

U plazení je důležité, aby se střídavě pohybovaly horní a dolní končetiny (jako když se plazí partyzán). Pokud děti používají jen jednu ruku a opačnou nohu, plazí se tzv. asymetricky a je potřeba cvičením podpořit druhou polovinu těla.

Poté většinou následuje lezení po čtyřech. Nejčastěji děti lezou kolem 9. měsíce. Ne všechny děti se v průběhu vývoje plazí. Naopak v ideálním případě jdou rovnou do lezení po čtyřech. Děti, které válí sudy se do lezení dostanou také, ale většinou později, než běžná populace.

Proč některé děti nikdy nelezou?

Nejčastěji nelezou pasivně posazené děti, které se nedokáží samy dostat do polohy na čtyřech a tím se zablokuje celý jejich přirozený vývoj, včetně lezení. Tyto děti se nejčastěji pohybují šoupáním po zadečku.

Dalším důvodem proč děti nemohou lézt jsou chodítka. Myslím tím ta chodítka, kde dítě pasivně sedí a pohybuje nohama. Tuto pomůcku pro děti určitě nedoporučuji. Podrobněji tento problém popisuji ve článku Maminko, nedávej mě do chodítka, naučím se chodit sám.

Proč je lezení důležité?

Lezení je naprosto přirozená součást pohybového vývoje zdravého dítěte.

Je to jeden z nejzdravějších pohybů ve vývoji vůbec. Nejenže propojuje hemisféry a tím zlepšuje koordinaci a soustředění, ale hlavně posiluje zádové a břišní svaly a připravuje tělo na sed a stoj.

Děti, které lezou jsou samy sobě nejlepším terapeutem. Dokáží se “prolézt“ drobnými nesrovnalostmi těla a zlepšují svoji koordinaci, kterou později využijí ve stoji a při chůzi.

Jak podpořit lezení?

Před 15 – 20 lety, kdy většina rodin měla doma koberce, se plazilo málokteré dítě. Dnes je ve většině domácností plovoucí podlaha, lino nebo dlažba a plazících dětí je mnohem více. Pohyb po břiše na klouzavém terénu je pro ně jednodušší než lezení po čtyřech.

Proto nejjednodušší, co můžete udělat, je pořídit jako podložku pěnové puzzle nebo kusový koberec. Také protiskluzové punčocháče či  holá kolínka sníží klouzání hladkého povrchu. V létě zase dobře funguje pohyb na trávě nebo mírný kopeček.

A teď už slíbený cvik s názvem ZÁVĚS, který ráda používám jako formu hry.

Pokud se dítě symetricky plazí, můžete ho nadzvednout rukama v oblasti hrudníku a nechat střídavě pohybovat horními a dolními končetinami. Nadzvednutí hrudníku je možné provést  také pomocí šátku, ručníku atd.

Děti mají tento cvik rády a zároveň je velmi účinný v podpoře lezení.

Předchozí díly seriálu

Mýtus č. 1: Poloha na bříšku

Kdy děti samy sedí?

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist