Krmení mravenečníka a další pohled na Svatý Kopeček

Rubrika: Z našich cest

Od svých studijních let jsem si velice oblíbila Svatý Kopeček. A zatímco moji spolužáci obdivovali historické jádro Olomouce, tak já jsem jezdila relaxovat a kochat se krajinou na Kopečku. Ne že by se mi historické jádro nelíbilo, to vůbec ne, ale já mám ráda klid a tohle místo ve mně jaksi vyvolávalo dokonalou harmonii. Snad i proto, že známý básník Jiří Wolker tohle místo měl také rád. Jezdil na Kopeček na prázdniny za babičkou a tvořil zde své básně.
Nedaleko stojí dům, který připomíná pamětní deskou tohoto literárního velikána a jistě stojí za zastavení každému poutníku. Bazilika (chrám) sv. Navštívení Panny Marie je dominantou a skvostem celého Kopečku. Je vidět již z daleka a navštívila ho i Marie Terezie nebo papež Jan Pavel II. Je zde bohatá sochařská výzdoba, velké nástěnné fresky a celkově je tato památka krásným dědictvím z doby baroka. Kdo můžete, určitě se tady zastavte a chvíli rozjímejte. Do třetice všeho dobrého je zde krásná zoologická zahrada, která je přímo šitá na míru pro rodiny s dětmi. Už jsem zde byla podruhé a zase mě měla čím překvapit! Celá trasa je v polostínu a terén je přizpůsobený opravdu pro všechny. Kočárky nepředstavují žádný problém, vozíčkáři mají maximální pohodlíčko a stín v horkých dnech je vždy zaručen.

IMG_2409IMG_2347IMG_2351

V zoo bydlí okolo 300 druhů zvířátek, tak si stačí jen vybrat a obdivovat živočišné druhy, které nám příroda stvořila. Nám se nejvíce líbila gepardí maminka s dvěma mláďaty (holka a kluk), kteří odpočívali ve stínu a čekali na svůj ranní příděl kuřecího masa. Stihli jsme totiž komentované krmení, kde nám ochotná ošetřovatelka vysvětlila veškerou péči, které gepardi vyžadují. Žirafy, hroši, lvy, opice, ryby, medvědi nebo vlci jsou dalšími lákadly nejen pro děti, ale i dospělé. Velký zážitek nám přinesl mravenečník, kterého jsme si mohli pohladit. A bylo to opravdu jedinečné. A co snídá takový mravenečník? Například namleté hovězí srdíčko a k tomu rajče. Děti byly opravdu nadšené a nechtěli se od mravenečníka odtrhnout.

IMG_2359IMG_2371IMG_2374IMG_2341

U vlků jsme stihli mohutné vytí, které slyšíte v hororových filmech, a musím se přiznat, že mi naskakovala husí kůže. Určitě bych smečku v lese potkat nechtěla. Zoo prostě na jedničku s hvězdičkou. Občerstvení celou cestu trasy je zaručeno. Vstupné 110 Kč/os. Děti od 3-15 let 70 Kč. Možnost svezení ve vláčku a hrací centrum „Lanáček“: ceny dle aktuální nabídky.

IMG_2409IMG_2396IMG_2350

Klady: nenáročný terén pro kočárky i vozíčkáře, polostín v parných dnech, cena je vzhledem k nabídce nízká, nádherný výhled po okolí ze Svatého Kopečku, Bazilika: Výtvarné a sochařské skvosty, přístupné všem.
Zápory: i když je parkoviště přímo u Zoo, tak je malé, auta jsou zde namačkaná a špatně se parkuje i vyjíždí. Platí se 50 Kč/den. Přemnožené vosy – dokonce nás i jedna poštípala. A lidí se ohánělo více. :o)


Článek byl zařazen do soutěže Podělte se o tipy na výlety a vyhrajte spoustu dalších, ve které můžete vyhrát za tip na výlet i vy. Výherci si budou vybírat knihy z kategorie Tuzemští průvodci na stránkách nakladatelství CPRESS. Těšíme se na všechny vaše soutěžní příspěvky a přejeme šťastnou cestu a spoustu skvělých prázdninových zážitků vám i vašim dětem.

Napsal/a: Spulkin

Toto taky stojí za přečtení!

Recenze: Víš, jak se co dělá?

Představuji vám zajímavou knihu Víš, jak se co dělá? z nakladatelství Albatros, kterou jsme s našimi osmileťáky četli a hlavně

Čtu dál →

[Soutěž] Rodičovský dohled vs. dobré vztahy. Lezete svým dětem na nervy?

Doprovázíte děti do školy a odpoledne domů? A jak to snášejí? Pravděpodobně dobře, pokud je jim méně než 10

Čtu dál →

Recenze: Strašidelná knihovna – Duch za oponou

Nakladatelství Fragment nám přináší již třetí dobrodružství ze Strašidelné knihovny autorky Dori Hillestad Butlerové s názvem Duch za oponou.

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist