Na hrad v pondělí?

Rubrika: Z našich cest

Také se vám někdy stalo, že jste si naplánovali výlet na hrad či zámek a neuvědomili jste si, že na většině památek je pondělí zavíracím dnem? Samozřejmě to víme, přesto mi to nedalo a hledala jsem v okolí naší dovolené něco otevřeného i v pondělí. A našla jsem! Vypravili jsme se tedy na hrad a zámek Klenová.


Jedná se o rozsáhlou zříceninu jednoho z nejstarších hradů u nás a galerii v prostoru bývalého zámku. Nevím jak vaše děti, ale moje mají právě zříceniny nejraději. A ještě nejlépe, pokud je tam možnost volného pohybu, tedy bez průvodce. A právě Klenová toto splňuje. Zříceninu si můžete volně prohlédnout a pokochat se nádhernými výhledy na Šumavu. Nezapomeňte vylézt i na věž. Malé děti budete muset hlídat, ostatně jako na každé zřícenině. V celém areálu uvidíte galerii pod širým nebem. Jedná se o různé sochy či plastiky moderního umění. Musím přiznat, že u některých jsem si kladla otázku: „Co to asi je?“.
V 19. století byl vedle hradu přistavěn zámek, kde se nyní nachází galerie. Poslechnout si o historii hradu a prohlédnout si zámek můžete s průvodcem. Délka prohlídky je 40 minut. K vidění je expozice z historie zámku, české umění 20. st. a výstavy moderního umění. Původně jsem dceři slíbila, že na prohlídku nemusí, ale nakonec s námi šla. Prý se nudila, což jí věřím, neb tato prohlídka nic moc zajímavého nepřinesla ani mě. Asi nejsem znalec moderního umění, nebo mi nesedl výklad slečny průvodkyně. Příznivci umění si ale přijdou na své, údajně Klenová patří k nejvýznamnějším muzeím umění v ČR. Já bych příště prohlídku s průvodcem klidně vynechala. Nicméně ji máte v ceně vstupného.

Klenová (1) Klenová (2) Klenová (3) Klenová (4)

Vlastníkem areálu je klatovská galerie, které svůj majetek i některá svá díla odkázala poslední majitelka, malířka Vilma Vrbová-Kotrbová.
Pokud pojedete autem, je možno zaparkovat pod hradem. Plácek nepřehlédnete, stojí u něj socha býka. V době naší návštěvy bylo parkoviště zdarma. K hradu je to kousíček, cca 5 minut chůze mírně do kopce po asfaltce. Bez problémů nahoru tedy i s kočárky. Po zřícenině to ale s kočárkem již nepůjde, nicméně v areálu je dost odpočinkových zákoutí s lavičkami, kde můžete kočárek zaparkovat a posedět ve stínu stromů.
Dole u parkoviště si nezapomeňte zakoupit vstupenky. Pokladna je malý domeček, sice dobře označený, ale pokud ho přehlédnete a vydáte se nahoru k hradu, budete muset pro vstupenky zase zpět.
Přímo v areálu je Harantova zámecká restaurace, která nese jméno rodáka z Klenové. Zde jsme si dali oběd, všem nám moc chutnalo. Mají zde i hezkou terásku s výhledem do okolí, která ale byla v době naší návštěvy obsazená, poobědvali jsme tedy uvnitř. Občerstvení si můžete zakoupit i ve stánku, kde prodávají například i domácí koláče.
Sympatické mi přišlo, že zde je otevřeno v sezoně i v pondělí. Překvapila mě rozlehlost zříceniny, včetně nejrůznějších sklepů, výklenků či věží. Hezké a upravené prostranství s možností posezení. Návštěvu určitě doporučuji a přibalte si dalekohledy. Výhledy jsou zde opravdu daleké.
Kde: odkaz na mapu zde.
Parkování: zdarma pod hradem – z obce jsou směrovky a hrad je dobře značen
Za kolik: dospělý 70,-Kč; dítě, student, důchodce 30,-Kč
Pro koho: pro všechny
Časová náročnost: 2 hodiny
Web: odkaz na webové stránky zde.
Znáte také v ČR hrad či zámek, kde mají v sezoně otevřeno v pondělí? Který to je?


Článek byl zařazen do soutěže Podělte se o tipy na výlety a vyhrajte spoustu dalších, ve které můžete vyhrát za tip na výlet i vy. Výherci si budou vybírat knihy z kategorie Tuzemští průvodci na stránkách nakladatelství CPRESS. Těšíme se na všechny vaše soutěžní příspěvky a přejeme šťastnou cestu a spoustu skvělých prázdninových zážitků vám i vašim dětem.

Napsal/a: Peťka

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • Marci55

    supr výlet

  • Králíček4

    Mě se to samozřejmě stalo!Jeli jsme do Brna vlakem,tramvají do Bystrce na parník a parníkem na stanici hrad Veveří.Ještě tehdy se mnou jela dcera s dvěmi vnučkami a kočárkem a tato stanice není bezbariérová.Bylo to super,nést u vody po schodech kočárek a při tom hlídat dvě děti.A nakonec jsme došli k zamčeným vratům.Ale jinak byl výlet super 😀

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist