Třetí těhotenství – Můj těhotenský deníček

Rubrika: Moje cesta k miminku

Mám za sebou další měsíc. Nevolnosti pomalu ustupují ale stále mi bývá zle. Už mám za sebou genetiku u Apolináře a tak víme, že je náš drobek v pořádku. Manžel byl se mnou, malé viděl a byl nadšen.
Lékař na genetice mi upravil termín porodu na 4. 4. 2012 a dnes jsem tedy 13+5tt, krásný čtvrtý měsíc.


Co se váhy týče, úspěšně hubnu, což je u mne dobře a lékařka v poradně bude mít radost.
Malé zatím měří 6,3 cm od temene po kostrč, takže říkal lékař, že celkově může mít těch 8 cm.
Doma mi každý moc pomáhá, kromě malé, která samozřejmě ničemu ještě nerozumí. Ale každému na potkání hlásí, že maminka má v bříšku miminko.
Od Mimi klubu z Globusu jsem vyhrála vstupenky na veletrh v PVA Letňany. Konaly se souběžně 3. For Babies,Toys a Hobby. V pátek 30. 9. jsme dali malou ke tchýni a vyrazili jsme. Já vytáhla těhu lacláče a aspoň jsem se cítila pohodlně. Na veletrhu jsem od Malvíka dostala jako dárek rychlozavinovačku,takže první nová věc pro budoucí miminko. Zvládla jsem to v pohodě, i když mi bylo chvílemi špatně, ale udělala jsem si i radost, manžel mi předplatil na rok Maminku.

Zatím jediná nepříjemná věc je neustálé měření tlaku, snad se pro tentokrát vyhnu lékům. Také se mi hůř dýchá, ale to je vzhledem k tomu, že jsem astmatik, normální. V klidu je to v pořádku. Jen doufám, že se to nebude zhoršovat a porodím normálně. Maximálně s kyslíkovou maskou.
Těhotenskou průkazku mám vystavenou od 8.tt,  je tam vše napsáno, takže jsem v klidu.
Jméno máme jisté zatím jen pro chlapečka – Josef po tchánovi. Jméno pro děvče vybere manžel a bude to možná Regina nebo Renata. Vzhledem k tomu, že mně se nelíbí ani jedno z dívčích jmen, bude ještě diskuze, času je dost.

Lékaři mě zatím žádní něčekají, až na pravidelnou kontrolu na plicním. Jen s tou starší budu muset znovu lítat po doktorech, ale to snad zvládnem. Kdyby bříško zlobilo, přeobjednáme se a budu odpočívat.
Jediné, čeho se trochu děsím, je test na cukr, mám totiž problém vypít cokoliv sladkého.
Tak doufám, že i nadále bude vše v pořádku 🙂

Napsal/a: knizkova8

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (27 vyjádření)

 • Peťka

  Knižkova8, přeji pohodové těhotenství a zdravé miminko! 🙂

  Jelikož sem bokul hodila do placu odkaz na můj článek, taky přidám svůj komentář.
  Když to vezmu zpětně jsem moc ráda, že jsem na tento test šla. Protože jsem se opravdu hlídala, což bych jinak rozhodně nedělala, neb mám sladké ráda.

 • knizkova8

  Lien Tvé názory jsou opravdu poněkud zavádějící až bláboly jak píše Bokul.
  Cukrovka je civilizační nemocí,znám dost štíhlých žen u nichž se objevila jen díky tomuto nechutnému ale potřebnému testu.Jedné to bohužel zůstalo i po těhu a je na inzulínu.
  Kamarádky známá test odmítla a málem zemřela o dítě bohužel díky záchvatu přišla.
  Ono je to totiž podobné jako s očkováním proti TBC,povinné není protože u nás je minimální výskyt. Ale to se berou v potaz pouze trvale zde žijící lidé. A přitom převčírem utekl Ukrajinec s otevřenou tuberou.
  Ono je totiž lepší si o všem zjistit více a nevěřit jen jednomu lékaři byť k němu člověk chodí léta.

 • Matilda

  Zdravím a mamince knizkove8 přeji hladký průběh a zdravé miminko.

  Já bych jen dodala za sebe jako máma tří dětí – s těhotenskou cukrovkou jsem neměla nikdy problém. Do rizikové skupiny ovšem patřím, jelikož cukrovku měli oba prarodiče a nyní i moje maminka. Tudíž jsem se nechala u třetího těhu přemluvit a na test jsem šla. Kdyby šlo o vypití sladké vody, tak jak jsem to absolvovala u minulých dvou těhu, tak neřeknu nic, ale tentokrát jsem musela jít na test do laboratoře polikliniky (předtím to bylo v ordinaci mé lékařky) a prošla jsem si očistcem. Nalačno, tři hodiny jsem trávila na hrozné tvrdé lavici, se šílenou nevolností a navíc to, čemu říkáte sladká voda, byla lahev s jakousi nechutnou páchnoucí chemikálií, které jsem musela natřikrát vypít pokaždé jeden decilitr doředěný vodou v hrnku.

  Dodám, že dnes bych tento test už opravdu odmítla. Musela jsem volat manžela, aby si pro mě dojel, protože jsem se neudržela na nohou, bylo mi hrozně zle a po prvním kousnutí do sušenky jsem letěla do křoví na parkovišti zvracet. Hnus, velebnosti.
  Vysvětlí mi někdo, co jsem to vlastně pila? Já jsem nějak neměla odvahu se té sestry výzoru gestapačky ptát a pak už jsem se jen klepala a neměla jsem na nic sílu. Teď si říkám, že jsem se měla hned po tom prvním hrnku a odebrání krve sebrat a odejít…

 • bokul

  Virenko, moc zdravím a jsem ráda, že jsi to mohla okomentovat osobně 🙂 Snad jen, možná by bylo zajímavé k tomu dodat, že výskyt těhotenské cukrovky se zvyšuje… Cca 5% (někde jsem dokonce četla 5-10%). Tedy každá dvacátá nastávající maminka… (snad se nepletu a pokud ano, tak snad né příliš – data se postupem času hodně mění).

 • Virenka

  Můj noční nálet na VD zase přišel ve chvíli, kdy můžu něco z mé odbornosti komentovat – jako vždycky „náhoda“, že 😉

  Test na cukrovku v těhu opravdu není povinný, pravdu má Lien, je to test doporučený, poslední asi 2 roky už je doporučený VŠEM ženám, nevybírají se tedy již ženy z jakéhokoliv úhlu pohledu rizikové, jak to bylo dřív. Důvod: výskyt cukrovky druhého typu stoupá v populaci raketově, proto se i četnost mezi mladšími lidmi včetně těhulek stále zvyšuje. U pisatelky, která píše o nadváze, to pokládám za velmi vhodné vyšetření, blahopřeju k těhu a držím paleček, aby do té doby, než na test dojde, nevolnost ustoupila. Mnoho žen se testu ze stejného důvodu bojí, ale není jich zase tolik, kterým to potom opravdu dělá potíže, i když se to tak zdá…

  Těhu cukrovka se jen zcela výjimečně dá odhalit testem moči na cukr, toto není bohužel možnost zachytit testováním moči, kdyby to šlo, nedělal by se test se zátěží. Můj postoj je asi takový – stále ženy hodnotím z hlediska možného rizika, ženám rizikovým o testu řeknu a doporučím, ženám bez zřetelného rizika o testu také řeknu (musím doporučit všem), ale dodám, že nevidím velkou nutnost test podstupovat. Zda absolvuje, nebo ne, mi řekne žena sama. Potíže mohou být v některých porodnicích, jsou takové, které na testu trvají striktně a žena, která jej odmítla, je potom důrazně vyzývána k jeho absolvování na samém konci těhotenství, kdy už to jednak nic pro dítě nevyřeší, jednak to bývá opravdu mnohem hůře snášeno…

 • bokul

  Lien, vím, že jsi rodila „nedávno“.

  Virenka, jejíž obor je gynekologie tady:

  http://www.vasedeti.cz/tehotenstvi/tehotenstvi-tehotenstvi/pruvodce-tehotenstvim-%E2%80%93gestacni-diabetes-a-ogtt/

  píše, že je to test doporučený. Na straně druhé připouští, že je často formulovaný jako povinný. Aneb jak se „pomoc“ lehce zvrhne v „násilí“.

  V každém případě, ačkoli jsem napsala svůj předchozí příspěvek trochu „ostřeji“, divím se každé ženě, která test odmítne… Že by ze strachu z diety? Po pravdě, znám paní, co měla diagnostikovanou těhotenskou cukrovku a jelikož si prostě sladké odpustit nechtěla, raději spoléhala na inzulin.

  Proč jsou vlastně těhotné ženy stresovány představou, že by měly jíst racionální stravu?

  I přes všechny „komerční“ tahy, které zatím mohou lidé vidět, myslím si, že zrovna toto vyšetření by člověk neměl odmítat a pokud se rozhodne, že jej nepodstoupí, měl by znát i rizika.

  Těhotenství je specifická část života ženy a chápu, že nám to vadí, když nám do těch 9 měsíců furt někdo kecá a něco nám doporučuje a přikazuje. Na straně druhé právě zvýšená péče o ženu a plod vede ke snížení úmrtnosti, že?

  Zdravím a knizkova8 přeji pozitivní myšlenky a co nejméně komplikací.

  Pro zájemce ještě k tomuto tématu mohu doporučit článek:

  http://www.vasedeti.cz/tehotenstvi/tehotenstvi-tehotenstvi/gestacni-diabetes-mellitus-tzv-cukrovka-v-tehotenstvi/

 • Lien

  Taky díky za vysvětlení, ale jak jsem psala, info o moči je od mé doktorky, která se o mně v těhotenství stará/la a těhotná jsem byla před nedávnem a o žádné povinnosti nevím, takže až takové bláboly to nebudou. To že je na každé ženě, na co je ochotna se nechat vyšetřit, za tím si stojím.

  O zbytku by sis musela popovídat s lékařkou, já jsem nestudovala ani to co ona, ani to co ty, přesto nebo možná právě proto, je pro mě tohle vyšetření zbytečné, i když možná, narozdíl od jiných, nijak nebezpečné.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist