Třetí těhotenství – Můj těhotenský deníček

Rubrika: Moje cesta k miminku

Mám za sebou další měsíc. Nevolnosti pomalu ustupují ale stále mi bývá zle. Už mám za sebou genetiku u Apolináře a tak víme, že je náš drobek v pořádku. Manžel byl se mnou, malé viděl a byl nadšen.
Lékař na genetice mi upravil termín porodu na 4. 4. 2012 a dnes jsem tedy 13+5tt, krásný čtvrtý měsíc.


Co se váhy týče, úspěšně hubnu, což je u mne dobře a lékařka v poradně bude mít radost.
Malé zatím měří 6,3 cm od temene po kostrč, takže říkal lékař, že celkově může mít těch 8 cm.
Doma mi každý moc pomáhá, kromě malé, která samozřejmě ničemu ještě nerozumí. Ale každému na potkání hlásí, že maminka má v bříšku miminko.
Od Mimi klubu z Globusu jsem vyhrála vstupenky na veletrh v PVA Letňany. Konaly se souběžně 3. For Babies,Toys a Hobby. V pátek 30. 9. jsme dali malou ke tchýni a vyrazili jsme. Já vytáhla těhu lacláče a aspoň jsem se cítila pohodlně. Na veletrhu jsem od Malvíka dostala jako dárek rychlozavinovačku,takže první nová věc pro budoucí miminko. Zvládla jsem to v pohodě, i když mi bylo chvílemi špatně, ale udělala jsem si i radost, manžel mi předplatil na rok Maminku.

Zatím jediná nepříjemná věc je neustálé měření tlaku, snad se pro tentokrát vyhnu lékům. Také se mi hůř dýchá, ale to je vzhledem k tomu, že jsem astmatik, normální. V klidu je to v pořádku. Jen doufám, že se to nebude zhoršovat a porodím normálně. Maximálně s kyslíkovou maskou.
Těhotenskou průkazku mám vystavenou od 8.tt,  je tam vše napsáno, takže jsem v klidu.
Jméno máme jisté zatím jen pro chlapečka – Josef po tchánovi. Jméno pro děvče vybere manžel a bude to možná Regina nebo Renata. Vzhledem k tomu, že mně se nelíbí ani jedno z dívčích jmen, bude ještě diskuze, času je dost.

Lékaři mě zatím žádní něčekají, až na pravidelnou kontrolu na plicním. Jen s tou starší budu muset znovu lítat po doktorech, ale to snad zvládnem. Kdyby bříško zlobilo, přeobjednáme se a budu odpočívat.
Jediné, čeho se trochu děsím, je test na cukr, mám totiž problém vypít cokoliv sladkého.
Tak doufám, že i nadále bude vše v pořádku 🙂

Napsal/a: knizkova8

Toto taky stojí za přečtení!

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (27 vyjádření)

 • bokul

  Tak, abych tu osvětlila několik informací.

  Orální glukózová test (oGTT) je povinný pár let zpět, bohužel se mi nedaří najít přesné datum, za čež se omlouvám. Fakt samotný tedy v maminkách, co už nějaké dítko nebo děti mají doma, vyvolává pocit zbytečnosti… Proč je něco povinné, když dříve nebylo. Vysvětlení je zcela jisté, protože včasné zachycení těhotenské cukrovky podporuje zdravý průběh těhotenství. Eliminují se tak rizika matky i dítěte.

  A Lien, k tomu mému „zkreslenému“ pohledu. Vystudovala jsem klinickou biochemii, nejde jen o to, že o diabetu vím víc než průměrný vzorek populace.

  A moc ráda Ti vysvětlím, co je schopný odhalit screening (tedy sledování moči proužkem) moči. Existuje něco, čemu se říká „ledvinný práh pro glukózu“, což je hladina glykémie, při které se začíná glukóza dostávat do moči. U většiny lidí je ledvinný práh cca 10 mmol/l. Abys porozuměla, normální hladina glykémie je 3,6-5,6 mmol/l. Po jídle o cca 2 mmol/l vyšší.

  Pokud přijde do těhu-poradny žena, která má v moči prokazatelně glukózu, je to už trochu těžší „kalibr“ než to, co se snaží zachytit orální glukózový test.

  Orální glukozovy test sleduje, jak je tělo schopno poprat se s dávkou sacharidů (75 g glukozy). Proto to měření po hodině a po dvou… Pokud je výsledek mimo referenční hodnoty, znamená to, že se tělo hůře vyrovnává (pomaleji reaguje na inzulin) s větší dávkou sacharidů a je navržena dieta, která vlastně šetří organismus a přechází mnohým komplikacím. Zvýšené hodnoty tedy může mít i žena, resp. člověk, který přijde do ambulance s normální glykémií (tedy v moči „cukr“ nemá).

  Toto vyšetření v žádném případě nemůže nahradit test moči proužkem!

  Takže jsem se to snažila uvést na pravou míru a vyvrátit ty té bláboly… Promiň, ale strašně nerada bys v případných čtenářích vzbudila dojem, že ty Tvé komentáře jsou k věci a oni nemají na vyšetření chodit. Nezlob se, ale příště nejdřív přemýšlej a pak reaguj nebo si o tom zjisti víc… Díky!

 • Lien

  taky bych asi neměla problém s pitím sladké vody, mám sladké ráda, ale různých vyšetření mi prostě přijde moc

 • bamiska

  no já si myslím že se to klouže jiným směrem tato diskuze 😀 tak se mamino opatru a koukej napsat další denníček s novinkami

  lien to by jsi nebyla ty aby jsi v tomhle směru nekopala proti 😀
  já si prostě myslím, že by nedělali nic zbytečně a myslím a škoda že tu není maminka co jí to právě díky tomu zjistili a pomohlo to…na druhou stranu já tam byla a vypití sladké vody nevidím jako nějaký problém….a za mě radši jedno vyšetření navíc a pak mít mimi a těhu v poho

 • Lien

  ….a vůbec, nic není povinné, je to každého VLASTNÍ rozhodnutí kolik jakých vyšetření, testů, UZ atd. podstoupí

 • Lien

  není povinné já jsem tam nebyla navíc i moje dr. mi potvrdila, že je to nemysl, že kontrolou v moči se zjistí problém tak by stačilo kdyby chodily jen ty rizikové, spíš si zase někdo potřebuje mastit kapsu, mysím že tvůj pohled je prostě zkreslený tím, že s touto nemocí žiješ.

 • bokul, co je povinné? Mě dělali (před 5 lety) jen krevní náběry a nikde jsem nic pít nebyla… Ale kdoví, možná pojišťovně byl úkon vykázán… 🙂

 • Jarmuschka

  Já jsem čokoholik, ale když mi dělali test na cukrovku před těhu, tak jsem se jim tam málem vyvrátila – blé blé blé.
  Ale aspoň mě toho ušetřili v těhu.
  ;o)

 • bokul

  Lien, to jsou mi ale rady? 🙂 Já si naopak myslím, že je moooc dobře, že kliničtí biochemici prosadili toto vyšetření za povinné pro každého.

 • knizkova8

  No vzhledem k tomu,že mám dost velkou nadváhu tak by to byl zbytečný risk

 • Lien

  tak tam nechoď a je to

 • knizkova8

  Bokul – já samozřejmě chápu,že život s diabetem je těžký. Jsem asmatik a to také není pohodička,i když raději tohle než to Tvé. Ale pro mně ,pro člověka který nejí a nepije sladké, je prostě velký problém to pozřít a ještě když je mi stále zle.

 • bokul

  Díky za další super reportáž! Máš překrásný termín – kdyby se ten termín nakonec vyvedl, tak s Tebou budeme slavit dvojnásob, moje mamka v ten den bude slavit 70 narozeniny, brácha bude mít 20 let výročí svatby… 😀 Jinak přeji dobrý výběr jména, času máte ještě dost. Já jsem přesvědčená, že pokud dojde na další mimi, tak holčičku vyberu já, protože k chlapečkovi jsem nemohla nic říct… jmenovala by se po mě i přes to, že mám netradiční jméno. Také ti držím pěsti, ať zvládneš ten OGTT test na těhotenskou cukrovku… Já to nikdy nezažila a ani nezažiju a mohu snad jen říct, ačkoli se tím možná vystavím slovním „útokům“… Raději bych tisíckrát vypila nějakou sladkou vodu než mít celý život cukrovku. Přiznám se, že mi to fňukání těhulek nad pitím sladké vody trochu vadí. Já mám cukrovku 20 let a myslím si, že nemít ji klidně bych tu sladkou vodu pila každý ráno místo snídaně… (omlouvám se, ale musela jsem to napsat). Hodně zdravíčka, pohody a už teď se těším na další reportáž!

 • bokul

  Pro Anonymní – dotaz s diabetem – napiš mi na info@diabetesaja.cz, pokusím se ti nějak poradit, moct… Ok?

 • bamiska

  anonymní po levé straně jsou ve sloupečku poradny odpovídají tam odborníci a lidi co danému tématu rozumí, a nebo laici co k tomu něco ví…pokus napsat stejný dotaz tam snad se ti tam sejdou nějaké odpovědi…..držím palečky at něco vyjde….co zkusit jiného lékaře…hlavně je důležité zdraví tak se opatruj..

 • Anonymní

  jsem diabetička 1 stupně a chtěla bych otěhotnět ale nedaří se mi udržet nískou hladinu cukru v krvy a lékařka mě nechce napsat inzulýnovou pumpu aby se mě to srovnalo co bych měla udělat poradíte mě

 • Marinada

  Milý článek. Připomnělo mi to, jak jsem si dělala v těhotenství v práci každý týden podle pravítka čárku, o kolik miminko v břiše (teoreticky) povyrostlo. Přeju hodně zdraví, už žádné nevolnosti a i nadále tu pohodičku, která na mě dýchla z článku.

 • knizkova8

  Petra – Tak doiskuze by asi byla fajn. Zatím nemám ani foto z utz snad teď v pondělí,tak ho sem kdyžtak s příštím příspěvkem dám.

  Lien- no my o tom včera debatovali a k těm dvěma jménům jich pár přibilo a jsou to Gabriela,Leona,Alexandra,Klára,Sandra,Denisa,Radka,Michaela a Simona+ ty dvě původní já jsem asi nejvíc pro Alexandru a Sandru

 • bamiska

  tak hezky se to četlo mě by se taky líbilo mimi ale to už nevím kam by jsme se přestěhovali 😀 tak se budu kochat alespon tvým těhotenstvím…přeju at se tlak srovná co nejdřív a za diskuzi za jméno holčičky se přimlouvám taky 😀 no ale ženský takt to určitě uvede na jméno které se ti bude líbit

 • Lien

  pěkně to letí, nedávno jsem přispívala do jarnátek 2011 a on už zase o rok víc

  Tak přeju ať se vše daří a jména pro holčičku se mi líbí obě , taky jsem si na to naše vybrané nemohla zvyknout, ale jak se malá narodila, sedlo mi k ní jako zadek na hrnec 🙂

 • Petra Vymětalová

  knizkova8, koukám, že už ti to taky pěkně utíká 🙂 Je fajn, že jste si veletrh užili i přes těhu nevolnosti.
  Miminko taky roste jako z vody, 8 cm je už pěkný kousek :-)))
  Tak mě napadá – nechtěla bys k článku přidat nějakou fotku? A ještě jeden návrh – co založit diskuzi pro jarní miminka 2012? Pokud se nepletu, tak Marýskovi by měl termín vycházet podobně. A určitě tu bude i víc podobně těhotnících maminek, třeba se přidají…

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist