O netradičním koníčku – sbírání hracích karet s Petrem Bílým

Rubrika: Kulturní a literární tipy

Většina z nás v dětství něco sbírala. Mezi sběratelské artikly nejčastěji patří známky, pohlednice, zápalkové nálepky, kapesní kalendáříky, telefonní karty, turistické známky a spousta dalších předmětů. Oborů sběratelství je více jak dvě stě…

Na sbírání hracích karet jsem se zeptala pana Mgr. Petra Bílého, absolventa právnické fakulty UK, který karty sbírá od šestnácti let (letos 30. výročí). Je zaměřen na českou produkci v nejširší míře. Pomáhá určovat nálezy karet ve Vladislavském sále a třídit sbírky karet v UPM. V rámci studia na Rudolfínské akademii obhájil nedávno práci „Nálezy nejstarších hracích karet v Čechách a na Moravě“ a je předsedou občanského sdružení Club sběratelů hracích karet.

Kdo Vás přivedl ke sbírání karet?

Asi jako většinu sběratelů mě ke sbírání přilákaly pěkné karty, co jsem našel po dědečkovi, se kterými jsem jako malý hrál s rodiči Canastu. Dnes vím, že je to standardní sada, ale přeci jen byly první.

Kterých karet ve své sbírce si nejvíce ceníte?

Zajímám se především o karty, které mají vztah k Čechám (Moravě, Slezsku, popř. Slovensku), o práce starých mistrů kartýřů (to je dobové označení pro výrobce karet, kteří byli cechovně organizováni) ale i o práce výtvarných umělců, kteří vytvořili specifické obrazy na karetních listech, ať již jde o produkci z dob národního obrození, I. republiky nebo umělce současné. Nejraději mám karty mariášové, ale ve sbírce mám i taroky, špády, rummy či karty vykládací. Určit svoji neoblíbenější karetní hru ve sbírce je asi nemožné, opravdu pěkné jsou Horáčkovy špády, vlastenecké taroky s českými hrady od Václava Severy, první vydání karet podle návrhu Mikoláše Alše vydané Janem Ritterem v r. 1893, ale i mnohé další.

Hrál jste někdy s touto hrou?

Se sbírkovými kartami nehrajeme – ani já ani mí přátelé z Clubu sběratelů hracích karet a obecně asi nikdo. Hráčská obec je velmi konzervativní a preferuje ustálené obrazy.

U mariášových karet jde o karty pražského typu (to je světově uznaný standard mariášových karet;  jsou to ty naše s medvědem na žaludském esu) a u tzv. žolíkových karet klasické obrazy anglické či vídeňské.

Sbírkové karty by se navíc mohly při hře poškodit.

Kde nejčastěji získáváte nové kousky do sbírky?

Protože se o mně ví, že karty sbírám, dostávám je od přátel, buďto když nějaké najdou doma či na chalupě, pravidelně mi přivážejí přírůstky ze svých dovolených.

Samozřejmě měním s ostatními sběrateli a nakupuji na bleších trzích, na internetových aukcích, ve starožitnostech, kde se dá.

Co byste doporučil začínajícím sběratelům? Jak začít?

Ze začátku je asi nejlepší sbírat všechno, jedině tak si člověk udělá představu, čemu se chce dále věnovat a jednak mu zbylý materiál poslouží na výměnu. Dobré je pořídit si i literaturu, která je zatím, bohužel, nepříliš četná a ne vždy přesná, ale jako vodítko dobře poslouží např. katalog z velké výstavy Hrací karty v Praze, kterou uspořádalo v r. 1989 Muzeum hl. m. Prahy.  Zatím se bavíme o sbírání celých herních sad, ale existují i sběratelé pouze žolíků či reversů. I ve sbírání her existují specialisté na taroky, špády nebo karty vykládací. Sbírat se dá i podle místa výroby, stáří, žánrů – každý si může vytvořit vlastní sbírkový program. Já jsem dlouho opomíjel dětské karty, ale v poslední době mě oslovily hry Černého Petra, tak si jejich sbírku doplňuji (a to nejen pro to, že jsem Bílý Petr 🙂 ).

Liší se karty velikostí? Jaké nejmenší a naopak největší karty máte ve sbírce?

Největší karty jsem získal teprve nedávno, protože je vydala společnost Hrací karty, s.r.o., která převzala výrobu karet po OTK. Karty jsou to mariášové, každá hra je číslována a opatřena certifikátem.

Pro představu o jejich velikosti – představte si, že vedle sebe poskládáte kartu složenou z 9 karet normální velikosti (3×3), vzniklý obdélník bude odpovídat velikosti těchto karet. I tyto karty jsou součástí výstavy v Týně nad Vltavou.

Naopak nejmenší karty jsou velké asi jako čtvrtina nálepky na zápalkové krabičce.

Je možné Vaši sbírku shlédnout?

Bohužel nemám vlastní muzeum karet, i když je velkým snem všech členů Clubu takovou instituci založit. Zatím svoji sbírku tedy prezentuji pouze v rámci výstav a akcí Clubu. Nicméně část mé sbírky je možné shlédnout v katalogu právě probíhající výstavy Netradiční české hrací karty.

Co musí sběratel hracích karet udělat, aby se stal členem Clubu?

To je jednoduché, stačí požádat o zaslání přihlášky o informacích o členství – zatím na e-mail : p.bily@volny.cz , popř. na adresu Petr Bílý – Club sběratelů hracích karet, o.s., Pod Kavalírkou 44, 150 00 Praha 5 nebo se informovat na telefonu 604 687099, až budou v plném rozsahu zprovozněny webové stránky, pak prostřednictvím webu. Club je otevřen pro všechny osoby starší 18 let, které mají zájem udržovat tradici především českých hracích karet a zostřovat obraz, který o historii i současnosti hracích karet máme.

Kolik členů klub má a kolik let je nejmladšímu a nejstaršímu členovi? Máte ve svém Clubu i ženy? Nebo je sběratelství karet především koníčkem mužů?

Club je jako instituce mladý, byl založen na jaře letošního roku 9 otci – zakladateli. Jeho jednotliví členové se ovšem znali a spolupracovali spolu již dříve. V současnosti se postupně hlásí další zájemci, zejm. v souvislosti s probíhající výstavou karet. Spolupracujeme i s dalším zájmovým sdružením –  se sběrateli kolků, protože naše aktivity se prolínají. I když Club je zatím výlučně pánský, ženy – sběratelky jsou samozřejmě v jeho řadách vítány (víme, že takové jsou). Stejně tak jsou vítáni i noví členové mladších věkových kategorií, protože věk členů Clubu prakticky nyní začíná na hranici 40 let.


Pokud Vás tento koníček zaujal, srdečně Vás zveme na výstavu Netradiční české hrací karty, která probíhá od 23. září do 31. října 2011 v Městském muzeu v Týně nad Vltavou.

Na výstavě budou k vidění i ukázky karet sloužících k propagaci výrobků či firem. Za pozornost stojí třeba karty našich pivovarů. Návštěvníky čekají i tradiční i netradiční kvarteta a herní sady „Černého Petra“.

Ve všední dny je výstava přístupná od 9 do 16 hodin. V době státního svátku lze výstavu navštívit od 14 do 16 hodin. Jednotné vstupné je 20 Kč, děti do šesti let mají vstup na výstavu i do celého muzea zdarma.

Více na http://www.tnv.cz/cz/kultura/mestske-muzeum/

Děkuji panu Petru Bílému za rozhovor a výstavě hracích karet přeji hojnou návštěvnost!

Napsal/a: Bokul

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • bokul

    Ivčo, já sbírala kde co a dosud mne sběr neopustil… a v souvislosti s kartami mne napadá, že jsem sbírala zápalkové krabičky, na kterých jeden čas vycházely hrací karty… a já je nakonec vystřihovala, bohužel nikdy jsem z nich nedala dohromady celou sadu 🙂

  • Ivča a Domča

    Bokul, moc díky za rozhovor! Panu Bílému přeju, aby se mu splnil sen a otevřel si vlastní muzeum, nebo resp. Club sběratelů:-)

    Já teda jako malá sbírala ubrousky:-)Kde je jim dneska konec, ale měla jsem dost velkou sbírku. Pamatuju si, jak jsme je s holkama ve škole vyměňovaly mezi sebou:-)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist