Odsávačka mateřského mléka

Rubrika: Jsem máma

Ačkoli většina zdejších čtenářek má porod již alespoň jednou za sebou, ráda bych shrnula několik mých poznatků, týkajících se odsávaček mateřského mléka. Pokud by tyto informace měly pomoci pouze jedné mamince k možnosti kojit své dítko, budu spokojená…

Moje cesta k odsávačce
O prožívání těhotenství a porodu se na těchto stránkách podělila nejedna maminka. Člověk prožívá mnoho změn a na mnohé se připravuje. Jak se ale připravit na kojení? Přiznám se, že mi v gynekologické ambulanci nebyla nikdy kontrolována prsa, ani v těhotenství ani kdykoli jindy. Je to špatně? Nevím. Má vůbec dnes lékař v ambulanci pro těhotné čas mluvit s nastávající maminkou o kojení? Ve většině případů je kojení necháno osudu samotnému nebo laktačním poradkyním přímo na oddělení šestinedělek. Pokud začnete sama hledat informace, pak se na mnohých místech dočtete o tom, jak Vám dítě bude přiloženo k prsu krátce po samotném porodu, dokonce Vám to mohou slíbit i lékaři, ale skutek může být jiný.
Já jsem před časem porodila své první dítko plánovaným císařským řezem, který byl proveden v lokální anestezii. Přímo od lékařů mi bylo slíbeno, že mi na pokoj dítko přivezou přiložit. Za celých 24 hodin se tomu tak nestalo. Jak se bránit? Nevím. Své dítko jsem navštívila poprvé cca 28 hodin po porodu – a to díky manželovi, který mne na oddělení, kde byl Davídek umístěn, zavedl. Tam mi bylo oznámeno, že mohu chodit o Davídka pečovat. Čím byl v mé nepřítomnosti Davídek krmen jsem se dozvěděla až mnohem později. V rámci tréninku péče o miminko mi byla dána elektrická odsávačka na obě prsa nemocničního typu s tím, že mám prsa stimulovat a nosit odsáté mlíčko jednou za osm hodin sestřičkám. A tak jsem se poctivě snažila… Mlíčka ale bylo pár kapek a při nácviku kojení jsem měla čím dál tím větší hrůzu. Sestřička používala metody tréninku, které Davídka absolutně nestimulovaly a mě spíše psychicky potápěly než povzbuzovaly. Nicméně jsme nic nevzdávali.
Když byl čtvrtý den po porodu Davídek přesunut na fyziologické novorozence, myslela jsem si, že ve stimulaci a tréninku kojení budeme pokračovat. Šok přišel ve chvíli, kdy sestřička z dětské JIP za mnou přišla na pokoj a odnesla mi odsávačku. Co teď? Snažila jsem se tedy se domluvit se sestřičkami, které nás měly na starost nyní. Dostala jsem k dispozici odsávačku stejné značky, rovněž elektrickou, ale již jen na jeden prs. Postup stimulace prsů byl stále stejný. Po „kojení“ (kdy Davídek ve většině případů nic sám nevypil) jsem dokrmila z lahvičky a šla odsávat – 15 minut z jednoho a 15 minut z druhého prsu. Bez rozdílu – ve dne, v noci – vždy a ve většině případů na úkor mého spánku a regenerace. Co by člověk pro dítko neudělal. Nicméně i na oddělení fyziologických novorozenců mne čekal šok. Ve chvíli, kdy se mi elektrickou odsávačkou dařilo Davídkovi odsát potřebné mlíčko, přišla sestřička s tím, že se budu muset o odsávačku dělit s jinou maminkou. Po pravdě – neuměla jsem si to představit. Mezitím jsem již na internetu hledala informace, kolik stojí odsávačka, která mi byla zapůjčena. Peníze to byly nemalé, i v případě, že někdo prodával již použitou odsávačku v bazaru. Jelikož jsem chtěla kojit, neváhala jsem sestřičku oslovit, zda nemají ještě jinou odsávačku než elektrickou. A tak jsem ozkoušela i mechanické odsávačky.
První z nich byla absolutně neúčinná – bohužel se mi s ní nepodařilo vůbec nic odsát. A tak jsem dále pokračovala s elektrickou odsávačkou, o kterou jsem se dělila s jinou maminkou. Čím více se blížil termín našeho odchodu z nemocnice, tím více jsem se snažila komunikovat se sestřičkami. S jednou z nich jsem tedy opět dala řeč o odsávačce a o snáze pořídit si ji domů, protože Davídek stále nepil z prsa dost (vlastně téměř z něj nepil – alespoň dle kontroly váhového přírůstku před a po kojení). A tak mi sestřička ukázala ještě jednu odsávačku. Mechanickou, která byla téměř šestkrát levnější než mnou používaná elektrická. Požádala jsem ji, zda ji mohu ozkoušet. Bylo mi vyhověno a jaké bylo mé překvapení, když odsátého mlíčka bylo více, nerušil mne hluk bzučící odsávačky a zároveň jsem nebyla závislá na zásuvce. Pak už bylo jen pár krůčků k pořízení této odsávačky.
Týden po porodu, když jsme odcházeli z nemocnice domů, mi ji manžel koupil a sloužila nám do věku Davídkových 8 týdnů, než se naučil sát dostatečně sám. Nyní je schovaná pod postelí pro případ, že by nastal nějaký problém. Ze strany mé maminky, kterou lékaři nikdy nedokázali rozkojit, jsem dostala hodně díků a obdivu. Čas strávený odsáváním nebyl zanedbatelný, ale chápu ho jako výbornou investici do mého chlapečka. V nemalé míře zmíním to, že odsávačka se nám několikráte splatila. Davídek v nemocnici dostával mlíčko Neocate (který za balení srovnatelné velikosti jako jiná mlíčka stál 1500,- Kč) a naše odsávačka nestála ani polovinu ceny jednoho balení! Ekonomická návratnost by byla i v případě, že by musel být krmen jakoukoli jinou běžnou variantou kojeneckých mlíček.

Že vše takto dobře dopadlo tedy vděčím sestřičkám, možná i delšímu pobytu v nemocnici a síle nevzdat to (a snad i čajíkům pro kojící maminky, o kterých jsem psala zde). Pro maminky, které se na svůj první porod teprve chystají bych měla několik rad:

 • Nekupujte odsávačku v době těhotenství – můžete vybírat dle ceny, dle doporučení Vašich známých, dle značky, ale dokud si ji neozkoušíte sama na sobě, nebudete si moci být jistá, zda Vaše investice nepřijde na zmar. (V porodnici jsem se setkala s maminkami, co si koupily odsávačku před porodem, pak si ji ozkoušeli v porodnici a zjistili, že s ní nic neodsají, i když mlíčka mají dost!)
 • I pokud nemáte problémy s kojením Vašeho dítka, zkuste požádat personál o možnost ozkoušet si odsávačku, abyste v případě nutnosti věděla, jakou značku a jaký typ zakoupit.
 • Informujte se, zda je ve Vaší porodnici možnost odsávačku si zapůjčit – většina porodnic tuto možnost nabízí – cena je většinou 50-90 Kč/den (dle typu odsávačky).
 • Pokud budete váhat mezi mechanickou a elektrickou odsávačkou, zvažte, jak pravidelně odsávačku budete používat. Např. u mechanické odsávačky se nepředpokládá denní použití, ale sama mohu potvrdit, že i s mechanikou odsávačkou lze zvládnout odsávat 8krát denně 8 týdnů v kuse.
 • Nepropadejte panice, že pokud zakoupíte odsávačku od jisté firmy, musíte pak všechny drobnosti nutné ke krmení zakoupit rovněž od ní (ačkoli to výrobce doporučuje). Na mechanickou odsávačku se mi podařilo přidělat jakoukoli kojeneckou lahev (ať značkovou nebo tu nejlevnější z hypermarketu). Takže pokud hlídáte rozpočet, řiďte se spíše svým citem a rozumem než letáky od výrobce, který se snaží prodat celou řadu jeho výrobků mnohdy za nemalé peníze.
 • Mnou zmiňované nejlevnější lahvičky lze využít i na zamrazení mlíčka v případě, že jej máte přebytek – je to jistě další varianta vedle sáčků na zamrazení.
 • Odsávat lze i „ručně“, ovšem chce to trochu zručnosti, resp. Radu někoho zkušeného – sama za sebe mohu říci, že při této metodě jsem měla mlíčko „všude“ kolem sebe (nedařilo se jej zachycovat tak, jak jsem viděla na instruktážním videu na DVD „Manuál pro každou maminku“ od Bepanthenu).

Pro doplnění jen uvedu, kdy se odsávačka mateřského mléka využívá:

 • nedonošené nebo nemocné dítě
 • sací problémy miminka
 • ploché nebo vpáčené bradavky
 • nalitá prsa/infekce
 • udržení či zvýšení tvorby mléka
 • zaměstnaná maminka

Za pomyslný „happyend“ mého příběhu jsem moc ráda. A přeji každé mamince šťastné mateřství (ať s odsávačkou či bez ní). Ono to opravdu není jen fráze, že každý den života s dítkem je úžasný (včetně těch, kdy nastane nějaké trápení, která se dříve nebo později podaří překonat). A někdy i ta trocha počátečních komplikací vede k ještě větší radosti, jak tomu je třeba i u nás!

BiolexikonČlánek byl zařazen do soutěže Napište bio článek a vyhrajte bio knihu, do které můžete až do 9. května 2009 poslat svůj příspěvek i vy.

Cenu do soutěže věnovalo nakladatelství IFP publishing.

Napsal/a: bokul

Toto taky stojí za přečtení!

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (30 vyjádření)

 • Anonymní

  Musím se přiznat, že jsem o této metodě neměla valné mínění. Přeci jenom bradavku matky nic nenahradí, tím spíš nějaký stroj. Bohužel to bylo nevyhnutelné, kvůli prsní infekci, a tak jsem zkusilu tuhle: http://www.gigalekarna.cz/produkt/avent-odsavacka-mataterskeho-mleka-natural-elektronicka/ a nakonec jsem docela ráda, důležité je si správně vybrat, tahle Avent odsávačka je rozhodně kvalitní a dobrá.

 • Lien

  Sběrače mléka, to slyším úplně poprvé. Je pravda že zezačátku mi taky často z druhého prsu vytékalo.

 • jinak na rozpraskane bradavky mi bylo doporuceno potirat je kapickami mleka a musim rict ze to fungovalo naprosto skvele (a semo tamo jsem je namazala bepanthenem plus ze zacatku ale ted uz mam ty bradavky tak super ozuzlane ze uz je nepotiram ani tim mlekem)

 • holky musím teda říct že mám super gynekoložku která mi prsa kontroluje preventivne snad při každé druhé návštěvě (i mimo těhotenství a vždy mi připomene abych si je prohlížela i doma) a i při prohlídce po šestinedělí na ně nezapomněla Jinak v porodnici mi Julča z prsou tahala o stošest celé dny aj noci a i přes to měla hlad protože mi z nich pořád nic neteklo tak jsem ji přikrmovala stříkačkou nutrilonem a chodila jsem na novorozenecké ještě v mezičase na elektrickou odsávačku abych tu tvorbu mléka ještě víc podpořila (druhý den jsem z toho měla už docela depku…), semtam už pak Julča něco z prsu i vytahla ale po propuštění jsem si pro jistotu koupila ještě i nutrilon, doma jsem ji přikrmila asi tak ještě dvakrát ale kojení se mi pak rozjelo uplně super – prsa nalitá až k prasknutí a kojím plně doted kdy má malá tři a půl měsíce Měla jsem už i zatvrdlé mléko tak jsem musela odstříkavat ručně a byla to dost fuška tak jsem si pak obejdnala el.odsávačku od farlinu ale tu jsem použila jen párkrát (odstříkané mléko mám v mrazáku ale ještě jsem ho nepoužila), moc mi ta odsávačka nevyhovuje, přijde mi že to tou rukou šlo vlastně líp, docela bzučí a bradavky jsou potom docela oteklé – asi to je tip na jiné prsa než mám já 🙂 Taky kdo chce odstříkavat mléko do mrazáku tak je fajn pořídit si sběrače mléka – pri kojení mi z druhého prsa vždycky hodně mléka vyteklo takže mi to přijde ještě lepší než odstříkavat ať už jakkoliv a nosím je občas i mimo kojení-jen doma (odvětrávané mušle i kvůli cirkulaci vzduchu – ale pozor na ohýbání se – když jsem se zapomněla tak se mi to sem tam vylilo na košili…)

 • Ježeček
  Ježeček

  Jo, jinak to kojení i dostatek mlíčka závidím… Mých deset dní a Tvých 14 měsíců… 🙂
  Tak ať je mlíčko i u druhého!!! *

 • Ježeček
  Ježeček

  Já v nemocnici vyzkoušela Medelu jak ruční, tak elektrickou. Ruční mi vyhovovala víc (hlavně kvůli hluku) a doma si pak koupila o polovinu levnější Farlin. A s tou jsem byla taky dost spokojená i bez toho, že bych ji zkusila dříve. Ale na druhou stranu z mé vlastní zkušenosti myslím, že ty odsávačky jsou stejné… *

 • Danniella

  Janne, nejvíc se mi osvědčily pákové odsávačky Medela a Avent. Ta první je levnější a funguje vpodstatě stejně dobře, někdo dokonce říká, že líp. Já mám doma Aventku, sloužila výborně. I když jsem ji použila jen párkrát, hodně mi pomohla, když jsem měla hodně mléka, odstříkávání mě bolelo. O zánětu ani nemluvím.

 • bokul

  Jabych Ti dporucila odsavacku, lec je to tezke, co vyhovovalo me, nemusi vyhovovat Tobe. Navic, pokud mas alespon stredne sikovneho manzela, tak v nemocnici to ozkousis a v nemocniccni lekarne to zakoupite… Tedy za predpokladu, ze nebudes rodit doma.

 • Anonymní

  Hledala jsem nějaké články o odsávačkách a našla tenhle… Mám doma 19 měsíčního synka a v září čekáme druhé miminko. Malého jsem kojila 14 měsíců, mléka jsem měla až moc, i když pěkně pil, a odsávačku jsem neměla. Teď jsem ale rozhodnutá si ji koupit – s malým jsem měla tolik mléka, že jsem během šestinedělí měla třikrát zánět prsu, a to byl fakt hnus. Až pak jsem se dozvěděla, že v šestinedělí je nutné odsávat nebo odstříkávat všechny zbytky mléka z prsu. Odstříkávání mi tedy moc nešlo, navíc mlíko bylo skoro všude, jen ne v lahvičce. Navíc díky „skvělým“ radám naší lékarnice a dětského doktora jsem si už týden po porodu úplně zlikvidovala bradavky – prý mám kojit při každém kojení z obou prsů (i tak jsem měla mlíka tolik, že se mi prsa zdvojnásobily, a po tomhle ze mě mlíko neustále crčelo) a hlavně prý je nutné si před každým kojením prsa umývat!!!! Prosím vás, pokud to čte některá budoucí maminka, ať toto rozhodně nedělá. Moje prsa vypadala tak, že jsem si myslela, že mi odpadnou bradavky. Hojilo se to asi dva měsíce a zachránily mě kojící kloboučky. Taky jsem měla s malým problém, že když jsem někam chtěla jít, musela jsem se vrátit do dvou hodin a nakojit ho.(Pil po dvou hodinách pravidelně ve dne v noci až do osmi měsíců). Takže si chci pořídit odsávačku jednak na nalitá prsa a taky na odsávání do zásoby. Myslíte, že se nedá doporučit značka a typ odsávačky aniž bych ji vyzkoušela??? Tuším, že co si nezařídím do porodu, to už prostě nezařídím nikdy, s dvěma prcky a bydlením na vesnici. Díky za rady a doporučení, Janne

 • bokul

  kekunko, dekuji za pochvalu… I kdyz, co si budeme vykladat, pro me je tou nejvetsi pochvalou spokojeny Davidek.

  Jinak musim podptknout – jelikoz mam sama cukrovku prvniho typu – a nikoli dedicnou (s velkou pravdepodobnosti jsem ji mozna ziskala prave diky tomu, ze jsem nebyla kojena) – tak zvysovat riziko toho, ze sve ditko vystavim podobnemu riziku…

  Opravdu se modlim za to, at mi nikdo nezavidi, ze mohu kojit a preju si, abych mohla kojit co nejdele. Ostatne, vsem maminkam preji ze srdce totez… At mohou jit tou jejich cestou, cestou pro ne a jejich miminko nejlepsi.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist