Odsávačka mateřského mléka

Rubrika: Jsem máma

Ačkoli většina zdejších čtenářek má porod již alespoň jednou za sebou, ráda bych shrnula několik mých poznatků, týkajících se odsávaček mateřského mléka. Pokud by tyto informace měly pomoci pouze jedné mamince k možnosti kojit své dítko, budu spokojená…

Moje cesta k odsávačce
O prožívání těhotenství a porodu se na těchto stránkách podělila nejedna maminka. Člověk prožívá mnoho změn a na mnohé se připravuje. Jak se ale připravit na kojení? Přiznám se, že mi v gynekologické ambulanci nebyla nikdy kontrolována prsa, ani v těhotenství ani kdykoli jindy. Je to špatně? Nevím. Má vůbec dnes lékař v ambulanci pro těhotné čas mluvit s nastávající maminkou o kojení? Ve většině případů je kojení necháno osudu samotnému nebo laktačním poradkyním přímo na oddělení šestinedělek. Pokud začnete sama hledat informace, pak se na mnohých místech dočtete o tom, jak Vám dítě bude přiloženo k prsu krátce po samotném porodu, dokonce Vám to mohou slíbit i lékaři, ale skutek může být jiný.
Já jsem před časem porodila své první dítko plánovaným císařským řezem, který byl proveden v lokální anestezii. Přímo od lékařů mi bylo slíbeno, že mi na pokoj dítko přivezou přiložit. Za celých 24 hodin se tomu tak nestalo. Jak se bránit? Nevím. Své dítko jsem navštívila poprvé cca 28 hodin po porodu – a to díky manželovi, který mne na oddělení, kde byl Davídek umístěn, zavedl. Tam mi bylo oznámeno, že mohu chodit o Davídka pečovat. Čím byl v mé nepřítomnosti Davídek krmen jsem se dozvěděla až mnohem později. V rámci tréninku péče o miminko mi byla dána elektrická odsávačka na obě prsa nemocničního typu s tím, že mám prsa stimulovat a nosit odsáté mlíčko jednou za osm hodin sestřičkám. A tak jsem se poctivě snažila… Mlíčka ale bylo pár kapek a při nácviku kojení jsem měla čím dál tím větší hrůzu. Sestřička používala metody tréninku, které Davídka absolutně nestimulovaly a mě spíše psychicky potápěly než povzbuzovaly. Nicméně jsme nic nevzdávali.
Když byl čtvrtý den po porodu Davídek přesunut na fyziologické novorozence, myslela jsem si, že ve stimulaci a tréninku kojení budeme pokračovat. Šok přišel ve chvíli, kdy sestřička z dětské JIP za mnou přišla na pokoj a odnesla mi odsávačku. Co teď? Snažila jsem se tedy se domluvit se sestřičkami, které nás měly na starost nyní. Dostala jsem k dispozici odsávačku stejné značky, rovněž elektrickou, ale již jen na jeden prs. Postup stimulace prsů byl stále stejný. Po „kojení“ (kdy Davídek ve většině případů nic sám nevypil) jsem dokrmila z lahvičky a šla odsávat – 15 minut z jednoho a 15 minut z druhého prsu. Bez rozdílu – ve dne, v noci – vždy a ve většině případů na úkor mého spánku a regenerace. Co by člověk pro dítko neudělal. Nicméně i na oddělení fyziologických novorozenců mne čekal šok. Ve chvíli, kdy se mi elektrickou odsávačkou dařilo Davídkovi odsát potřebné mlíčko, přišla sestřička s tím, že se budu muset o odsávačku dělit s jinou maminkou. Po pravdě – neuměla jsem si to představit. Mezitím jsem již na internetu hledala informace, kolik stojí odsávačka, která mi byla zapůjčena. Peníze to byly nemalé, i v případě, že někdo prodával již použitou odsávačku v bazaru. Jelikož jsem chtěla kojit, neváhala jsem sestřičku oslovit, zda nemají ještě jinou odsávačku než elektrickou. A tak jsem ozkoušela i mechanické odsávačky.
První z nich byla absolutně neúčinná – bohužel se mi s ní nepodařilo vůbec nic odsát. A tak jsem dále pokračovala s elektrickou odsávačkou, o kterou jsem se dělila s jinou maminkou. Čím více se blížil termín našeho odchodu z nemocnice, tím více jsem se snažila komunikovat se sestřičkami. S jednou z nich jsem tedy opět dala řeč o odsávačce a o snáze pořídit si ji domů, protože Davídek stále nepil z prsa dost (vlastně téměř z něj nepil – alespoň dle kontroly váhového přírůstku před a po kojení). A tak mi sestřička ukázala ještě jednu odsávačku. Mechanickou, která byla téměř šestkrát levnější než mnou používaná elektrická. Požádala jsem ji, zda ji mohu ozkoušet. Bylo mi vyhověno a jaké bylo mé překvapení, když odsátého mlíčka bylo více, nerušil mne hluk bzučící odsávačky a zároveň jsem nebyla závislá na zásuvce. Pak už bylo jen pár krůčků k pořízení této odsávačky.
Týden po porodu, když jsme odcházeli z nemocnice domů, mi ji manžel koupil a sloužila nám do věku Davídkových 8 týdnů, než se naučil sát dostatečně sám. Nyní je schovaná pod postelí pro případ, že by nastal nějaký problém. Ze strany mé maminky, kterou lékaři nikdy nedokázali rozkojit, jsem dostala hodně díků a obdivu. Čas strávený odsáváním nebyl zanedbatelný, ale chápu ho jako výbornou investici do mého chlapečka. V nemalé míře zmíním to, že odsávačka se nám několikráte splatila. Davídek v nemocnici dostával mlíčko Neocate (který za balení srovnatelné velikosti jako jiná mlíčka stál 1500,- Kč) a naše odsávačka nestála ani polovinu ceny jednoho balení! Ekonomická návratnost by byla i v případě, že by musel být krmen jakoukoli jinou běžnou variantou kojeneckých mlíček.

Že vše takto dobře dopadlo tedy vděčím sestřičkám, možná i delšímu pobytu v nemocnici a síle nevzdat to (a snad i čajíkům pro kojící maminky, o kterých jsem psala zde). Pro maminky, které se na svůj první porod teprve chystají bych měla několik rad:

  • Nekupujte odsávačku v době těhotenství – můžete vybírat dle ceny, dle doporučení Vašich známých, dle značky, ale dokud si ji neozkoušíte sama na sobě, nebudete si moci být jistá, zda Vaše investice nepřijde na zmar. (V porodnici jsem se setkala s maminkami, co si koupily odsávačku před porodem, pak si ji ozkoušeli v porodnici a zjistili, že s ní nic neodsají, i když mlíčka mají dost!)
  • I pokud nemáte problémy s kojením Vašeho dítka, zkuste požádat personál o možnost ozkoušet si odsávačku, abyste v případě nutnosti věděla, jakou značku a jaký typ zakoupit.
  • Informujte se, zda je ve Vaší porodnici možnost odsávačku si zapůjčit – většina porodnic tuto možnost nabízí – cena je většinou 50-90 Kč/den (dle typu odsávačky).
  • Pokud budete váhat mezi mechanickou a elektrickou odsávačkou, zvažte, jak pravidelně odsávačku budete používat. Např. u mechanické odsávačky se nepředpokládá denní použití, ale sama mohu potvrdit, že i s mechanikou odsávačkou lze zvládnout odsávat 8krát denně 8 týdnů v kuse.
  • Nepropadejte panice, že pokud zakoupíte odsávačku od jisté firmy, musíte pak všechny drobnosti nutné ke krmení zakoupit rovněž od ní (ačkoli to výrobce doporučuje). Na mechanickou odsávačku se mi podařilo přidělat jakoukoli kojeneckou lahev (ať značkovou nebo tu nejlevnější z hypermarketu). Takže pokud hlídáte rozpočet, řiďte se spíše svým citem a rozumem než letáky od výrobce, který se snaží prodat celou řadu jeho výrobků mnohdy za nemalé peníze.
  • Mnou zmiňované nejlevnější lahvičky lze využít i na zamrazení mlíčka v případě, že jej máte přebytek – je to jistě další varianta vedle sáčků na zamrazení.
  • Odsávat lze i „ručně“, ovšem chce to trochu zručnosti, resp. Radu někoho zkušeného – sama za sebe mohu říci, že při této metodě jsem měla mlíčko „všude“ kolem sebe (nedařilo se jej zachycovat tak, jak jsem viděla na instruktážním videu na DVD „Manuál pro každou maminku“ od Bepanthenu).

Pro doplnění jen uvedu, kdy se odsávačka mateřského mléka využívá:

  • nedonošené nebo nemocné dítě
  • sací problémy miminka
  • ploché nebo vpáčené bradavky
  • nalitá prsa/infekce
  • udržení či zvýšení tvorby mléka
  • zaměstnaná maminka

Za pomyslný „happyend“ mého příběhu jsem moc ráda. A přeji každé mamince šťastné mateřství (ať s odsávačkou či bez ní). Ono to opravdu není jen fráze, že každý den života s dítkem je úžasný (včetně těch, kdy nastane nějaké trápení, která se dříve nebo později podaří překonat). A někdy i ta trocha počátečních komplikací vede k ještě větší radosti, jak tomu je třeba i u nás!

BiolexikonČlánek byl zařazen do soutěže Napište bio článek a vyhrajte bio knihu, do které můžete až do 9. května 2009 poslat svůj příspěvek i vy.

Cenu do soutěže věnovalo nakladatelství IFP publishing.

Napsal/a: bokul

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (30 vyjádření)

  • kekunka

    Bokul, krásný článek! Dávám 5 bodů. 🙂 Máš můj obrovský obdiv, že ses i přes počáteční problémy nevzdala a svůj boj za kojení jsi vybojovala! Smekám. Znám totiž hned několik případů, kdy kojení po porodu byl problém. Odstříkávání mléka ovšem zabíralo moc času, tak se přešlo na UM. 🙁 Je opravdu nádherné číst o mamince, která se nevzdala, která i přes své nepohodlí kojení nevzdala. Článek mi vehnal slzičku od oka. 🙂

    Jinak já jsem vyzkoušela asi 2 nebo 3 odsávačky, ale nejvíc mi sedělo ruční odstříkávání. Naštěstí jsem ostříkávala jen proto, že jsem (hlavně ze začátku) měla mléka nadbytek a malá to nestíhala pít. 🙂

  • bokul

    Kacoritto, diky za popsani Tve zkusenosti, bohuzel neprilis dobre. Snad Tvuj dalsi porod a kojeni bude lepsi nez z te Tve prvni zkusenosti.

  • Kacoritta

    Ještě k té laktační poradkyni,.. Tu jsem vyhledala sama, ještě před tím, než jsme se dostali do nemocnice..

  • Kacoritta

    Má zkušenost s odsáváním začala v porodnici.. Měla jsem hodně mlíka a půjčili mi elektrickou odsávačku Medela,.. Ta byla úžasná,..ale věděla jsem, že si ji nebudu moct pořídit (s manželem jsme dodělávali VŠ a jako studenti jsme neměli nárok na žádnou podporu, až po narození malého- PPM:-( což stačilo na přežití:-) ), půjčit tuto odsávačku také nebylo kde,..
    Doma šlo všechno hladce jen chvíli,.. malý po nějakém týdnu přestal přibývat i když to vypadalo, že je mlíka dost,.. Bylo by co odsávat, jenže mi v porodnici řekli, že nemám moc odsávat, že se pak tvoří zbytečně moc mlíka.. takže jsem odsávala jen když to bylo fakt nutné.. Sehnala jsem si prehistorickou odsávačku skleněnou s tím pryžovým balónkem a později také skleněnou pístovou,.. šlo to, ale u obou byl problém se zachytáváním mlíka,..bylo všude jen ne v nádobce..
    Ve třech měsících jsme s malým skončili v nemocnici, kvůli tomu, že neprospíval (celou tu dobu neprospívání jsme akorát každý týden jezdili vážit k pediatričce, nic jiného se nedělo i když byl malý fakt hubeňoučký).. V nemocnici ale po pěti dnech na nic nepřišli a pustili nás s verdiktem ! dokrmovat !..A tak jsme nakoupili lžičkovou lahvičku a hypoalergenní Sunar (měsíčně nás vyšel na 2tisíce a to jsem stále kojila) a po každém kojení (to trvalo max půl hodiny cca 10x denně) jsme ještě zdlouhavě lžičkovali Sunar (Pamatuju na slova sester na šestinedělí, že já přikrmovat nikdy nebudu muset, že mám mlíka pro dvojčata,.. Těmito slovy mne jedna z nich odbyla, když jsem chtěla ať mi ukážou, jak že se vlastně miminka dokrmují)
    Tento způsob (kojení + HA Sunar lžičkou)jsme praktikovali do 6 měs., pak jsme začali s příkrmy a přešli na levnější variantu Sunaru,..Ještě jsem si koupila odsávačku Medelu pístovou dvoufázovou, ale ta na mne nefungovala,..nezbývalo než odstříkávat ručně.. Mlíka totiž s přikrmováním ubývalo,..vydrželo nám to do 8-mi měs. kdy mne malý odmítl a pak už jsem mu vpašovala vždy jen pár desítek ml odstříkaného MM po lžičce.. brzy po tom „odmítnutí“ se mlíko ztratilo úplně a já si teprve začala užívat..protože doposud to krmení byly pro mne galeje (hlavně časově)
    Čili poučení pro mne,.. rozhodně napodruhé nebudu „týrat“ dítě (ani sebe) jen kvůli tomu, abych nepřikrmovala!! Naše dětská to jen sledovala a drbala mne! a příkrm mi nedoporučila, až když bylo zle, poslala nás pro radu do nemocnice.. ovšem rada laktační poradkyně byla stejná- hlavně nezačít přikrmovat!
    Teď čekám druhé děťátko (až na listopad) a jsem moc zvědavá, jak si s kojením poradím a jaké to bude!..
    A porodnice?.. I když jsou ty ostatní dost z ruky, pravděpodobně si pojedu pro radu jinam než tam, kde se mi jí nedostalo! i když samotný porod tam nebyl špatný..

  • Danniella

    Je potěšující, že tyto prohlídky někdo dělá, Virenko, ale musím říci, že snad neznám nikoho, kdo by se s takovou péčí automaticky setkal. Myslím si, že by to při pravidelných prohlídkách v těhotenství nebyl problém.

  • bokul

    Virenko, diky za Tvuj profesni komentar k tematu!

  • Anonymní

    Bokul, prsa by správně měl opravdu kontrolovat gynekolog, i když já bych byla raději, kdyby to dělala jeho porodní asistentka (to určitě mohou tak spolu domluvit), ta má totiž trochu víc času na ženu promluvit, proč na prsa kouká a co vyplývá třeba z méně běžného tvaru bradavek pro možnosti kojení. Mělo by se, a já to dělám, prsa kontrolovat v první polovině těhotenství, aby byl čas na případné použití pomůcek k dosažení běžnějšího tvaru bradavek.
    Pojišťovna to zvlášť nehradí, ale to snad nevadí, stačí se na prsa opravdu jen podívat a nezabere to víc jak pár minut. Není to moc zvykem, když se v porodnici ptám, moc to lékaři nedělají. Na druhou stranu, není třeba se vyloženě bát, že některý tvar bradavek je „špatný“ – ony jsou děti, které pijí i z vyloženě vpáčených bradavek dobře a naopak, maminka s nádhernými ukázkovými bradavkami má netrpělivého nesavečka. Vždy je to o souhře a učení se vzájemnému souladu mezi miminkem a maminkou, opravdu se nedá říct, že kdyby žena věděla, že její bradavky jsou jiné a nějak jim pomáhala, byla by situace jiná…

    Virenka

  • bokul

    Virenko, když jsi se zapojila do sikuse na toto téma – ráda bych se Tě jako zkušeného gynekologa zeptala, zda k péči o těhotnou patří vyšetření prsů před porodem (třeba kvůli vpáčeným bradavkám apod.) nebo co se týče prsů a těhotenství, není na to „čas“ resp. pojištovna to nepovažuje za důležité? Ptám se proto, neb člověk zvídavý se může dočíst nejenom na internetu ale i v článcích spoustu informací co a jak bude a nakonec je realita jiná. Patří tedy péče o prsy (kontrola jejich stavu pro nastartování kojení) do starosti gynekologa v době těhotenství?

  • Danniella

    Tak já jsem asi ta výjimka. Při zánětu jsem odstříkávat nemohla vůbec, odsávačka zabrala perfektně. Neřekla bych, že odsála vše kromě zanícené části. Je fakt, že jsem ji používala naštěstí velmi zřídka, takže jsem nezaznamenala bolest ani jiné neblahé dopady. Po porodu, kdy člověk neumí ještě ani pořádně kojit, je to velká pomoc.

  • Virenka

    Daniello, nemám nic proti tomu, pokud někdo chce používat odsávačku, důvodů může mít nepočítaně, ale musím se ohradit proti tvrzení, že k prsům je odsávačka šetrnější – to není pravda. Mechanické odsávačky nejsou příliš vhodné, protože hmoždí jemnou tkáň dvorce, když při odsávání vytváří poměrně vydatný podtlak – dochází k otokům dvorce, někdy i dost bolestivým. Ruční odstříkávání správně zvládnutou technikou je nejen vůči tkáni prsu šetrnější (nebolí! – sama jsem musela odstříkat nepočítaně), ale hlavně při nějakých zánětech skutečně bolavé místo uvolní, narozdíl od odsávačky, která většinou dobře odsaje vše okolo kromě oteklého a zaníceného místa. Vůči tkáni prsou je nejšetrnější sání miminka a ruka maminky.

    Jinak chápu, že mnozí musejí použít odsávačku v nejrůznějších situacích, Bokul, gratuluju k přechodu na plné kojení 🙂 V takové situaci díky za odsávačky. A jak píše Pamina, někdy prima berlička – ono odstříkat oteklé prsy prvních poporodních dnů – nic moc. A když už člověk odstříkat musí, protože dítě z nějakého důvodu nepije dost (nebo tvoří nadbytek), a dostatečně mu to nejde, tak je to užitečný kompromis.

  • Danniella

    V porodnici mi půjčili tu od Medely, byla taky skvělá, ale Aventka mi seděla stejně, možná víc. Chtělo to trošku cviku a pak to bylo jednodušší a rychlejší. Jen jsem zmáčkla páčku a slyšela jsem pramínek, jak dopadá do lahvičky.
    Zboží se dá do 14 dnů vrátit bez udání důvodu, takže je možné si to zkusit doma a popř. vrátit.
    Odstříkávání mi moc nešlo, nevím, proč by na odsávačce mělo být něco špatného. K prsům je to určitě šetrnější.

  • Bokul, dobře, žes nakousla i toto téma:-). Když jsem rodila před desítkou let v Krči, moc se tam na odsávačku netvářili. Taky říkali cosi v tom smyslu jako JOLLY „Bububu, odsávačka je velké zlo!“ Hm, odstříkávat rúčo mi tehdy vůbec nešlo, prsa jak Pamela, tvrdá jak beton, odsávačka byla prima berlička. Hezky mě rozchodila a pak už jsem ji prakticky nepotřebovala. Koupila jsem si ji pro jistotu i domů a pak už prakticky nepotřebovala, protože prsa změkla a já se naučila odstříkávat sama. Ale využila ji kamarádka a moc si ji pochvalovala, obě jsme dlouho kojily všechny tři děti:-).

  • bokul

    Nechtela jsem zde, delat reklamu jednotlivym znackam – nicmene, kdyz uz se tu ty znacky objevily, snad zde alespon mohu zminit zkusenost…

    Aventku (mechanickou) – pry v obchode koupenou za 1800,- kc – bych doma neuzila, neodsala jsem s ni bohuzel ani kapku. Stejne tak jina pani, ktera ji potrebovala na odsati nalite zaniceneho prsa… (a ta uz ji doma mela koupenou). Pomohla ji odsavacka od Medely, stejne jako me (ja jsem od nich otestovala odsavacku nemocnicniho typu – ta stoji kolem 20 000,- Kc, elektrickou – ta stoji kolem 4 000,- Kc a nakonec jsem si bohate vstacila s tou mechamickou (pozn. byla jsem upozornena ze ta, co ma na konci tahla „kyticku“ je neucinna narozdil od toho konce pomyslne hlakeho) za 500 Kc).

    Nicmene jak jsem zminila – chce to ozkouset – co vyhovuje memu prsu a mym potrebam, nemusi vyhovovat vam.

    No a v obchode to neozkousite… Takze bud u nejake kamaradky – maminky, nebo v porodnici.

  • Danniella

    Neměli jsme s kojením žádný problém, ale koupila jsem si taky Aventku. Využila jsem ji, když jsem dostala zánět prsu. Všem bych radila mít ji preventivně doma, stát se může cokoli a odstříkávat, když vás prsa nesnesitelně bolí, to si nedokážu představit.
    Pak jsem ji občas použila, když malý dlouho spal, měla jsem hodně mléka a nechtěla jsem ho budit. Odstříkané mléko jsem mu nedávala.

  • JanaOss

    Kdyby tak odsávačky byly kdysi, to by bylo dobré. Představíte si některá, co to je, když musíte mléko odstříkávat ručně? No nepřála bych to nikomu. Po třech dnech vidíte všechny svaté

  • Lussy

    Bokul,
    díky za bezva článek.
    Já používala odsávačku Avent,měla jsem jí půjčenou od sestřenice a byla jsem spokojená.Malá měla silnou žloutenku a infekci a nesála a spala a spala. Ve 4 týdnech jsme stejně přešli na Nutrilon,protože mléka nebylo tolik,abych jí nakrmila a kombinace s nutrilonem byla katastrofa-zvracela,bolelo jí bříško.
    Souhlasím s tebou,je lepší investice do odsávačky než kupovat drahé mléko. Člověka samozřejmě mrzí,že se kojení nedaří a na peníze nemyslí,ale je prostě fakt,že mateřské mléko je zadarmo a my dávali za Nutrilon kolem 1500 měsíčně+nakoupit lahvičky,savičky,sterilizátor,termoobaly na mléko na cestu….

  • S odsávačkou mám také zkušenosti. Má dcera, která se narodila skoro před 4 roky, měla sací problémy. Nechtěla se přisávat, a když jsem pak na vlastní kůži zažila, to jak dvě sestry, každá z jedné strany jí drží a tlačí na mé prso třeba i celou hodinu. To bylo otřesné. Kojení se nezdařilo. Pohádala jsem se s paní doktorkou, odbornicí přes kojení, že takto to dál nechci a po 10 dnech na přímluvu staniční sestry jsme šli domů vybavení odsávačkou. Doma se také nedařilo. Odsávačku jsem si koupila a díky ní měla dcerka mlíčko bez příkrmů skoro celé 4 měsíce. Mlíka jsem měla dost. Z druhého mléka zase málo kolija jsem 2 hodiny v kuse i v porodnici a nikoho to nezajímalo. Po 14 dnech jsme už museli dokrmovat a ani odsávačka, která mi u prvního tak pomohla tentokrát nic neodsála. Tak přeji všem příjemné kojení a hlavně laskavé sestry!!!

  • Ježeček
    Ježeček

    Abych pravdu řekla, tak mé kojení se dá spočítat na prstech jedné ruky:-( Po porodu se u Laloňka projevila větší žloutenka a tím pádem byl více spavý. Z novorozeneckého odd. mi ho vzali na „solárko“ a dávali když brečel, ale nikdy se nepřisál k prsu natolik, aby se z něj napil. Pak mě docela naštvalo, že 3 dny ho nechali spát a nebudili, aby dostal aspoň trochu napít a neměla jsem ho budit ani já. Docela mě naštvalo, že se strašně na vizitách divili, jak hubne, tak jsem si doslova vybrečela, abych ho mohla krmit přes prst hadičkou a o odsávačku jsem škemrala, jak malé dítě o bonbon. Ale když jsem si tohle opravdu vybrečela, tak prcek začal baštit, přibírat a za pár dní jsme mohli domů. Tenhle přístup mi přišel zvláštní – hlavně to, že ho opravdu nechali 3 dny bez ničeho.
    Doma jsem koupila odsávačku mechanickou a odstříkávala co šlo. Ze začátku to bylo trochu nepříjemné, ale pak už pohoda. Hlavně, že prcek měl mateřské mlíčko:-) Nicméně, teď jsou to 2 týdny co jsme doma a mlíko bohužel nemám už vůbec žádné, takže jsme na Nutrilonu. A i tak se prckovi daří a roste líp, než v porodnici:-) Ale jsem ráda za každou kapičku mlíčka z odsávačky, kterou jsem mohla Laloňkovi odsát a dát.
    A jestli někdo váhá mezi elektrickou nebo mechanickou, tak můžu za sebe říct, že mechanická je lepší. Měla jsem možnost vyzkoušet oba typy a kromě toho, že je několikanásobně dražší jak pořízení, tak i potom provoz, tak ani tak dobře neodsávala. A jak píše Bokul, tak ten bzučivý zvuk mi šel po chvilce na nervy 🙂
    Tak maminy, zdravím vás a přeji hodně mlíka v prsou *

  • bokul

    To je mi lito, ze odsavacka nepomhla 🙁 Ono, asi ani sebelepsi odsavacka nedokaze vyresit vse…

  • Bokul hezký článek-zajímavý a dá se říct,že i k zamyšlení,jestli jsme pacienti nebo jenom položky pro nemocnici.Snad to bude s lepším přístupem jak od lékařů tak od personálu.Odsávačka je veliké zlo.Používala jsem ho také,ale nepomohlo mi.Tak jsem malého musela přikrmovat.Hezký zbytek dne.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist