ŠVD: Jak bylo letos poprvé ve škole?

Rubrika: Chodí do škol(k)y

Snad vám s tím začátkem školního roku už nepolezu na nervy. Ono mi to ale nedá, abych se ještě neohlédla za prvním školním dnem, přesněji za tím, co jste nám o něm napsali vy sami 😉

Ještě před koncem prázdnin jsem se ptala, co je v první školní den nejdůležitější a na co by se nemělo zapomenout. Očekávala jsem nějaké zábavné historky o tom, jak se někomu třeba podařilo zapomenout i na školu, nebo naopak že někdo dorazil do školy dřív než měl (třeba když 1. září připadá na pátek a do školy se jde až v pondělí 4.9.). Žádné veselé historky z natáčení se tentokrát k mému zklamání nekonaly. Tak jestli si ještě na něco vzpomenete, sem s tím 🙂

Neproběhla ani obvyklá rozsáhlá diskuze o kornoutech a kytičkách pro paní učitelky. Většina dětí nenosí ani jedno, ani druhé. Je fakt, že při té spoustě novinek, by to pro prvňáčka byla akorát další zátěž, kdyby měl myslet ještě na předávání kytky nebo hlídání kornoutu. Jak poznamenala Ivča a Domča: „Myslím, že Domča bude i tak dost v první třídě vyjukanej, že by na ten kornout stejnak někde zapomněl:-)“ Místo toho se pozastavila spíš nad slavnostním oblečením pro zahájení školního roku. I když mířila spíš k místnímu stužkování prvňáčků, které proběhne koncem září. Takže svoje tipy ještě můžete připsat.

Koncem srpna evidentně moc chuti do řešení 1. září nebylo, takže jsme vlastně zůstali u toho, že nejdůležitější je včas vstát a vykročit pravou. Všechno ostatní se dá vyřešit dodatečně.

O tom, jaký byl váš první školní den, jste se už rozepsali podstatně víc. I když některé děti ho dokázaly shrnout velmi stručně, jako třeba třeťák od vendy81 svým: „Dobrý.“ Zuzinina deváťačka se první den vrátila ze školy s postřehem: „Ty paka ještě nedospěly,“ přičemž měla na mysli své pubertální spolužáky.

Většina dětí se vrátila domů hned po první hodině. V některých školách první den nefungovala ani družina, tak třeba zbynula byla nucena vzít svého prvňáčka s sebou i do školy, kde sama učí. Měl tak možnost porovnat malou venkovskou školu (svoji) s velkou městskou (maminčinou). V diskuzi najdete, kde se mu líbilo víc 😉

Pro některé děti bylo minulé pondělí i jistou zkouškou. Adam od tvorenicka byl poprvé prakticky celý den sám doma. S maminkou na telefonu to ale zvládli oba na jedničku. I u ludlinky proběhlo samostatné vypravování dětí do školy bez problémů i přes počáteční obavy. Náročné to měl i Dominik od Králíčka4. Sice už předem věděl, že bude mít novou paní učitelku, ale velký počet dětí ve škole a další změny jako přemístěná šatna a asistentka s novým účesem ho zprvu zaskočily. I on to ale nakonec ustál a při povídání o táboře se už zapojil do hovoru s dětmi. Nica1 psala o tom, že Anetka úspěšně zvládla první samostatnou cestu do školy autobusem.

Všichni si zaslouží gratulaci, jak se s nástrahami 1. září poprali 😉

Marinada si oproti králíčkovic Domčovi změny jen pochvaluje.  Po letech se jim totiž s novou třídní blýská na lepší časy. Co na to říct, když jsou děti nadšené z toho, že se na ně učitelka celou hodinu usmívala?

Hned první školní den byla Piškotka nucena řešit se Sárou holčičí problémy: „Sára už nechtěla sedět s holkou, se kterou seděla.Akorát jí to nedala vědět zrovna nejšťastnějším způsobem, prostě ji ignorovala. Už jsem s ní o tom mluvila a uznala, že to nebyl nejlepší způsob, a že rozhodně stojí o to, aby se dál bavily, ale sedět s ní nechce.“ Bohužel situaci špatně nese i maminka „odvrhnuté“ spolužačky. Tak snad se to mezitím už podařilo srovnat…

S originální školní starostí přišla Jarmuschka. Její Lu je smutná z toho, že díky stěhování dětí přišla o své číslo 22 ve třídním výkazu. Tak mě napadá: Víte, jaké číslo ve třídním výkazu mají vaše děti? (Bez švindlování ;-))

Zajímavé bylo sledovat, jak probíhalo přivítání prvňáčků. V každé škole se to řeší nějak jinak, v řadě z nich je zavedená pěkná tradice, kdy prvňáčky vítají deváťáci, nebo mají tyto třídy společný slavnostnější program. Někde se odehrává přivítání v kulturním domě nebo ve školní jídelně, jinde děti jen zůstávají ve třídách.

Spousta prvňáčků si nesla domů různé pamětní listy. Zuzinu zaujaly letopočty na složkách – 2014-2023, taky vám to připadá tak zvláštní?

Jestli jsem něco nepřehlédla, tak se všem VD prvňáčkům ve škole líbilo. I když někteří do ní přicházeli s obavami. Spokojené byly naštěstí i děti rozčarovaných rodičů. Ivča a Domča se zmínila o organizačních nesrovnalostech, díky kterým rodiče s dětmi přešlapovali v drobném dešti před školou, zatímco učitelky je netrpělivě očekávaly ve třídách. Makinea zase byla nucena absolvovat otravné zdlouhavé proslovy. KubajzMD píše, že první den bylo ve škole nedýchatelno kvůli ohromnému počtu rodičů a prarodičů v prvních třídách, Kubíka ovšem zaujala interaktivní tabule natolik, že to ani nepostřehl 😉
Hodně náročný byl první den pro dcerku lnori,protože na konci srpna spolu absolvovaly 24hodinovou cestu vlakem, takže na fotkách z prvního dne mají místo zářivých úsměvů kruhy pod očima. Ale obě to zvládly a od středy už prý jsou fotky patřičně rozzářené 🙂

Na závěr jsem si nechala to, co mě zaujalo nejvíc.
Moc se mi líbil nápad, o kterém psala Lussy. V pátek před začátkem školy totiž na Lucy čekal ve schránce dopis od paní učitelky, která jí psala, jak moc se na ni už těší. No uznejte, který prvňáček by z toho nebyl nadšený?

stromekZajímavý je i dárek, který si donesl ze školy domů Pavluschčin Filípek. Všichni prvňáčci u nich totiž dostali stromek, o který se doma mají starat. Prý se k němu váže i nějaký příběh, tak doufám, že se s námi Pavluschka o něj ještě podělí. Zatím mrkněte aspoň na fotku 😉
Celkově bylo přivítání u nich ve škole originální. Zatímco děti plnily ve třídě s paní učitelkou první úkol, rodiče jim na chodbě chystali občerstvení. Narozdíl od většiny školáků tak 1. září neodcházeli domů hned kolem deváté, ale až o půl jedenácté po příjemně stráveném dopoledni.

 

Děkuju všem, kdo se s námi o své první dojmy podělili. Doufám, že se na mě nebudou zlobit ti, které jsem v článku nejmenovala. Třeba to vyjde někdy příště. Podobných článků by v rámci ŠVD mělo vycházet určitě víc. Pokud by se kdokoli z vás chtěl zapojit do jejich přípravy, určitě se nestyďte ozvat 😉 Každá pomocná ruka a klávesnice se počítá.

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (7 vyjádření)

  • Kyller

    Nápad se stromečkem je parádní. Moc se mi to líbí. Přeji, ať stromeček zdárně vydrží. 🙂
    Tak my první – nebo vlastně druhý – den školy ( první den měli přivítání v kulturním domě ) , jsme kornout nesli do školy, protože jsme zjistili, že by Tomášek byl asi jediný, kdo by kornout neměl a nechtěli jsme, aby se hned na začátku roku cítil nějak nepříjemně. Jinak u nás zatím škola probíhala celkem vpohodě, až tento týden se objevili první neshody s paní učitelkou. Ale o tom už jsem napsala v diskutárně, protože by mě zajímalo, zda si děti doma trénují, co se učili ve škole.

  • Pavluschka

    A proč by pokojovka nevydržela – mám některé už 12 let… a pro ten stromek musíme nutně najít místo venku, protože nevydrží v květináči (rozhodně ne 9 let). Ale padl tady návrh, že si z něj uděláme vánoční, tak uvidíme, jak to dopadne.

  • Lussy

    Pavluschko, ten příběh se stromkem je moc hezký. A pokojovka by 9 let asi nevydržela ;-). Já nejsem vůbec kytková, doma máme všeho všudy 6 pokojovek, takže já bych se stromkem problém neměla 🙂

  • Pavluschka

    Ahoj, tak jsme byli na třídních schůzkách a ptali jsme se na ten stromeček – co si spolu říkali a jestli je to tajné, neboť všechny děti s tím dělají opravdu tajnosti (-: Říkali si příbeh o tom jak strom roste ze semínka, klíčí a prodere se půdou a pak roste a roste – jakou má stále větší sílu a odvahu. A děti také porostou, budou umět čím dál více věcí a budou sílit také jako ten jejich stromek. A na té cestě stromečku k velikému stromu strom potřebuji někdy pomoci – a děti mají pomoc hledat u rodičů a učitelů a kamarádů… hezký příběh. O stromek se mají starat až do 9. třídy!!! Tak jsem zvědavá, jak douho nám vydrží. Zatím ho máme na balkóně, ale musí jít ven – jenže zatím nevíme kam. Osobně bych byla radší za pokojovou kytku, protože děti ten stromeček chtějí mít v pokojíku, protože mají za úkol o něj pečovat…Balkón zatím prošel, ale stěhování na zahradu bude muset malý ještě překousnout….

    Kornouty – mi se tento zvyk moc nelíbí… F. dostal od jedné babi obrovský kornout, plný sladkostí. Za měsíc má narozeniny a za další měsíc je Mikuláš – takže až do Velikonoc o sladké postaráno….

  • Jsem zvědavá jestli nadšení našich dětí bude pokračovat i za ty dva,tři měsíce.K tomu letopočtu mám ještě jednu perličku co mě rozesmála,když mi psala sms jedna kamarádka a přála Míšovi šťastné vykročení do školy a že těch 18-19 let vážně uteče,tak jsem na to nevěřícně hleděla a pak začala počítat a ono to tak vážně je,pokud bude šikovný,skončí se školou až za těch 18,19 let hlavně pokud zůstane u toho,že chce být doktorem 😀

  • Petra Vymětalová

    Peťko, taky jsem si říkala, kam by u nás stromek mohl přijít 🙂 Tak třeba Pavluschka připojí další info, možná ho opravdu někde vysadí…

  • Peťka

    Také jsem si říkala, že letos nebyla diskuze o kornoutech pro prvňáky. U nás je tento zvyk pořád hodně aktuální. Před školou jsem prvního viděla opravdu hodně různých kornoutů i kytiček.

    Letopočet 2014-2023 vypadá vážně hrůzostrašně, ale on to je pouhý fakt. 🙂

    Stromek mě zaujal. Paní učitelka to asi myslí dobře, ale už vidím ty nadšené rodiče, když jim dítko přinese do malého bytu takový strom. 🙂 Půjdou ho pak někam vysadit do přírody?

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist