Jak je to teď s anonymními příspěvky

Rubrika: Co, kde a jak na VD

Něco jsem naznačila v posledních Védéčkovinách, vysvětlení ohledně anonymních příspěvků padlo i v článku Jak fungují poradny na VD, ale po doplnění úprav v Diskutárně by bylo nejspíš dobré všechno to shrnout a vysvětlit, co „anonymní příspěvek“ vlastně obnáší.

Od konce tohoto týdne lze do Diskutárny psát jen po přihlášení. Protože ale některá témata mohou být dost osobní, nebo třeba můžete stát o názor nezkreslený tím, kdo se ptá, mají všichni členové KLUBka možnost zatrhnout při zakládání diskuze speciální políčko, které zajistí, že její autor bude na stránkách anonymní.

Pokud jde o reakce v diskuzích, tam je to už přísnější a „anonymně“ mohou reagovat pouze aktivní členové KLUBka. Jedinou výjimkou je zakladatel diskuze (pokud je vložená anonymně), který tak má možnost ve své diskuzi reagovat a anonymitu si přitom zachovat. Zároveň ji ale využít nemusí, aby se mohl případně „odtajnit“.

V Poradnách mohou vkládat anonymní dotazy jen aktivní členové KLUBka. Nevýhodou je, že pak nemohou dále své dotazy komentovat, ani nedostávají upozornění na radu poradce. Jejich dotaz je totiž vázán na univerzální anonymní účet, ke kterému nelze přiřadit konkrétní email.

Anonymita jen pro čtenáře

To, že vložíte příspěvek „anonymně“, neznamená, že budete skutečně anonymní po všech stránkách a tudíž nedohledatelní (ostatně 100% anonymita na internetu stejně neexistuje). Tato anonymita platí 100% v rámci webu, čtenáři opravdu nemají možnost zjistit, kdo příspěvek vložil (když pominu nezaměnitelný styl psaní apod.).
Info o uživateli, který anonymní příspěvek poslal, se ale ukládá do zvláštní tabulky v databázi. V případě, že by kdokoli tuto možnost zneužíval, mohu jej poměrně snadno dohledat (nikdo další k těmto údajům nemá přístup).

Pokud by nastala situace, kdy by bylo potřeba někoho takto dohledávat, věřím, že bude stačit dotyčného kontaktovat emailem nebo přes OV a situaci tak vyřešit. Pranýřování hříšníků určitě nemám v plánu. Předpokládám, že tato funkce se bude využívat hlavně pro zmiňované osobní dotazy a podobně.

Tolik k tomu, jak to je a jak by to mělo fungovat.
Aktivní členové KLUBka si to mohou vyzkoušet „nanečisto“ v diskuzi anonymní pokus 😉.

Na závěr mám námět k diskuzi – mělo by podle vás být využívání anonymity regulované nějakými konkrétními pevně danými pravidly? Pokud ano, jaké pravidlo byste stanovili vy?

Toto taky stojí za přečtení!

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (47 vyjádření)

 • ctiradka
  ctiradka

  Já jsem si taky nevšimla nějakého velkého množství spamových příspěvků, tak mě tato změna taky zarazila. Ani ne tak psát pod přihlášeným účtem, jako o některcýh omezeních pro „aktivní členy klubka“…. Jako na to, že jsem tu tak dlouho, tak klubko vůbec neřeším a netuším, co je to aktivní člen – takže za mě vadí spíše složitost – kromě toho, že se musím (jako nový zájemce například, ne já teď) registrovat, tak musím ještě někde hledat, zda jsem dostatečně aktivní… a pokud nejsem, tak ono stejně stačí napsat pár nějakých nicnevypovídajích žbleptů? tomuhle nerozumím. Když už psát pouze přihlášeným, proč ještě podmínka aktivního účtu?

 • Petra Vymětalová

  Kukačko, fakt 😉 Teda drastická změna byla (18.1.2010) – z té lila na oranžovou a obličejíčky při ní na chvíli zmizely, někomu na delší dobu (kvůli rozlišení počítače se už nevešly).

 • Kukačka

  Fakt? 🙂 Já mám totiž zafixovanou nějakou drastickou změnu právě s těmi „obličejíčky“ 🙂

 • Petra Vymětalová

  Kukačko, letos to bude 10 let, tak snad nějaké retro náhledy dám dokupy. Po všech těch stěhováních webu a přeinstalacích počítače to bude detektivka.
  Ale přijde mi vtipné, že sis musela zvykat na verzi s obličejíčky, ty jsou na VD totiž odjakživa 😉 Jen místo oranžové holčičky byla růžová 😉

 • Kukačka

  Taky mě přišlo úsměvné, jak zmínila Petra, to „mně to nevadí, ale co ti nováčci“ 🙂 Možná by bylo někdy fajn udělat takové retro vzpomínání, jak vypadaly VD dřív, jsem tu nějakých 9 let (cca) a za tu dobu se událo mnoho změn. Nejdéle jsem si asi musela zvykat na nynější podobu s „obličejíčky“.

 • Petra Vymětalová

  bami, nejdřív děkuju za odpověď na otázku v článku, píšu si 😉

  Přijde mi zajímavé, že píšete, že vám samotným to nijak zvlášť nevadí a zásadním problémem je pocit omezení pro potenciální nováčky 😉

  No a k důvodům – to by bylo na další článek nebo spíš celý seriál. Jak jsem už psala, to rozhodnutí zrálo hodně dlouho, určitě není založené na jednom zlém anonymovi ;-), proto ani není jeden konkrétní důvod, prostě jsem postupně došla k tomu, že takto to bude pro VD lepší, nevycházím jen z hnutí své mysli, ale i z konkrétních údajů – pro zajímavost naprostá většina anonymních příspěvků je od registrovaných návštěvníků, pak je dost těch, kteří napíší jen párkrát anonymně a pak už se tu neobjeví, 2 nebo 3 osoby tu psávaly jen anonymně. Těch kteří píší nejdřív bez registrace a pak se rozhodnou zaregistrovat, je naprosté minimum.
  Možnost volby zůstává pořád, jen se volí z jiných možností, na anonymní příspěvky pořád ještě zbývají články (nechci to zakřiknut, ale zdá se, že spamový útok je zase na nějakou dobu zažehnán).

  danasi, jak vidím ty tvoje dnešní časy, tak jste toho s Deniskou asi moc nenaspaly, co? Tak doufám, že dnes už bude líp.

 • bamiska

  mě ba zajímalo proč a co tě k tomuto kroku vedlo..nepřišlo mi osobně že je problém v anonymním příspěvku v diskutárně nebo že by tu byl někdo kdo dělá problémy a proto se to zavede…

  tak nějak mi to přijde jako možnost si sám rozhodnout co chci, mluvím o nových členech, mluvím o těch co sem nakouknou a nechtějí se hned registrovat…

  osobně nakukuji i z jiného pc a tam se přihlašovat nechci, pod příspěvky se jen podepisuji….

  k otázce pravidel…líbí se mi že v poradnách je možnost si zvolit jestli anonymně či ne…já si myslím že jediné co je potřeba je když někdo opravdu přestřelí tak by jsi měla možnost ho nějak kontaktovat, řešit to s ním a mít na něj páku třeba i jen v zatrhnutí možnosti sem psát…ale to když opravdu bude někdo oplzlec….

  jinak si myslím že a anonymita některým lidem dovolí napsat to co si myslí a nechtějí být přihlášeni, nebo je nějaké intimčo téma…

  to přihlášení mi v tuhle chvilku přijde trochu jako diktát, ale doma mi to neva tady se přihlašuji a jsem většínou stále, jen jinde to omezím a musí to počkat na
  doma…

 • danasi

  Petro, ono je paradoxní, že kolikrát mám čas právě, když jsou ty děti nemocné. Neb v noci při bdění u nemocného poplakávajícího dítěte mám čas napsat i nějaký ten komentář a ne jen v rychlosti přečíst dění. A zbytek pak neb je právě řev.

 • Petra Vymětalová

  Marinado, Lien, děkuju za odpověď na otázku.
  Čím míň pravidel, tím líp, taky po nějakých dalších neprahnu. Jen mi při sepisování článku proletělo hlavou, že by mohlo nastat pár komplikovanějších situací, které by zjednodušila možnost odvolat se na nějaké pravidlo. Ale nechci nic přivolávat, doufám, že se bez toho v pohodě obejdeme.

  Pro anonymku – v diskutárně to už bez přihlášení prostě nejde, takže tvoje rozhodnutí chápu.

  Ježečku, podle toho, co píšeš, se pro tebe nic nemění, registrovat se nemusíš, možnosti máš pořád stejné jako dřív a ještě ti navíc přibyla možnost anonymních dotazů v poradnách…
  Ale chápu, že to může být šok, když to přijde takto najednou. Já v těchto plánech žiju už měsíce, zvažuju to jistě víc než rok, takže je mi to všechno už důvěrně známé, i když finální podoba přišla až minulý týden.

  danasi, je mi líto, že Deniska už zase marodí. Jak tak průběžně čtu zprávy od vás, tak si říkám, kdy naposledy jste byli komplet všichni zdraví a bez nějakých kalamit:-( Musí to být strašně vysilující, takže se nedivím, že pak máš pocit, že se proti tobě spiklo i VD (nebo minimálně já svými úpravami).
  V čem konkrétně ti chybí to aktivní členství?

 • danasi

  Když jsem přišla poprvé na VD, také jsem chvíli jen pokukovala a psala jako nikdo. Zalíbilo se mi a přihlásila jsem se. Jen mne již delší dobu odrazuje aktivní člen. Přestěhovala jsem se na vesnici a založila hospodářství. Ráda sem chodím, ale není již tolik času. I když každý týden pravidelně píši do První třídou s VD, kromě jednoho opomenutí. Jsem vlastně odsunuta na vedlejší kolej. Nejsem aktivní člen. Ale jsem sama na celé hospodářství, dům i rodinu. Manžel s kamionem celé dny pryč a já nemám možnost den natáhnout na 48 hodin. Ráno vstávám kolem 4 a hajdy do chléva poklidit. Navařit psům a kočkám, přes den vyvést hnůj a dát čistou slámu. K tomu děti a vaření a dům. Již začala zahrada, oprášila jsem a po zimě rozjela traktor. Rostlinky po teplé zimě již pěkně letí ke sluníčku a já vysazuji další.
  Hodně mě tyto změny odrazují od chození sem. Jsem vlastně trestaná za to, že makám. A nesedím v paneláku a nenudím se u pc. Drsné myšlenky, ale ty mi právě letí hlavou. Snad se ještě tento týden dostanu k pc, ke všemu tomu onemocněla nejmladší. Má 38 a já ji tady houpu na koleně a zkroucená jak paragraf píši tyto řádky.

  Nic ve zlém, jen konstatuji dění.

 • Lien

  Jinak tedy k anonymnitě jako takové, mně to přijde super, protože kolikrát vnímám, že píše anonymně někdo, koho velmi dobře znám a už jen ta možnost, že to někdo jiný (Petra) ví by ho mohla odradit psát úplně (což většinou nebývá na škodu, protože když se bojí pod příspěvěk podepsat, asi k tomu má pádný důvod), nebo se podepsat, což také vnímám pozitivně, protože diskutující protějšek alespoň ví na čem je.
  Ale je fakt, že je to pohled někoho, kdo se podepsat nebojí ;-).

 • Lien

  Přiznám se, že tu otázku moc nechápu, jestli by mělo být regulováno nějakými pravidly, zda budu přispívat anonymně, nebo pod svých nickem? to asi nemusí žádná pravidla omezovat, protože, kdo bude chtít reagovat anonymně, tak stejně bude a pravidla mu můžou budou ukradená
  To je tedy můj názor, ale možná jsem otázku špatně pochopila

 • Ježeček

  Musím přiznat, že se mi to nelíbí. Byť jsem psala jako anonym jen ojediněle, když se to týkalo osobních věcí, tak se i tak teď cítím, jaksi „svázaná“, chybí mi pocit volnosti a prostoru. Opravdu to cítím, jako by mě tady teď někdo zavřel. Tím, že je podmínkou jakékoli reakce registrace mám divný omezující pocit. Mě se to nelíbí a rozhodně jsem proti takové cenzuře. *

 • Anonymní

  No to tedy potěš koště. Tím definitivně s VD končím.

 • Marinada

  Mně to taky nevadí. (Nestává se mi, že bych cizí počítače využívala k diskutování na VD).
  Jinak moje odpověď na Petřinu otázku je ZATÍM NE.

 • Petra Vymětalová

  Peťko, Ježečku, děkuju za váš pohled na věc. Měla (a vlastně pořád mám) jsem stejné protiargumenty a dlouho byly dostatečné, je to ale už pár měsíců, co převládly argumenty pro tuto změnu. Nemůžu říct, že je to na 100% řešení na věky věků, to ukáže čas.
  Původně měly zůstat anonymním příspěvkům otevřené alespoň články, ale po té spamové smršti, co se spustila o víkendu, už si ani tím nejsem tak docela jistá. Dávám tomu čas do konce týdne, jestli se to přežene.

  Ale ráda bych se vrátila k té závěrečné otázce – měla by být zavedena nějaká další pravidla, kdy (jak) lze využít možnost anonymních příspěvků?

 • supice

  Mě osobně to tedy nevadí, ale dokážu si představit, že někdo s tím bude mít problém.. Hlavně jak píše Peťka o tom, že se na některých cizích PC nechce přihlašovat. To dost dobře chápu..

 • Aspoň ale ubyde spamů, kteří to tu akorát zamořují, ne? Nevím, kolik spamů se tu třeba za týden musí vymazat, ale odhaduji, že docela dost. Nehledě na to, že doufám v slušnější diskuzi ( i když tam to není ani o tom, jestli je někdo anonymní nebo ne, ale o tom, jak své názory prezentuje).

 • Ježeček

  No, příjde mi, že v diskutárně regulovat anonymitu je trochu přísné. Do diskutárny můžou přijít lidé, kteří se sem dostzanou náhodně, díky vyhledavači a mají potřebu se podělit o názor…. Takhle se bude muset zaregistrovat.
  Mám pocit, že se to tady tímto krokem „uzavře“, už nebude volný průchod dalším návštěvníkům, kteří potřebují čas na to, než se někam zaregistrují. Stejně jsem na tom byla i já. A upřímně, pokud by podmínkou k diskuzím byla registrace, už bych sem nešla. Působí to dojmem uzavřené komunity, kde cizinci nemají jen tak volný přístup. *

 • Peťka

  Pokud všemu rozumím dobře, není již možné psát komentáře bez přihlášení. Pokud jsem na cizím PC, někde kde se přihlašovat nechci, pak mám smůlu a reagovat nemůžu i kdybych chtěla jako anonymní s tím, že bych se pod příspěvek podepsala svým nickem. Z domácího PC jsem většinou pevně přihlášena, tam není co řešit. Jako nevadí mi to přímo osobně, ale je možné, že zkrátka někdy reagovat nebudu jen proto, že zrovna jsem u cizího PC na kterém se nechci přihlašovat. A znamená to vlastně i nosit si přihlašovací heslo v hlavě, což mě třeba v tuto chvilku nevadí, ale už mám pár přihlašovacích hesel, které si zkrátka nepamatuji a mohu se tam přihlásit jen z domácího PC, který si hesla pamatuje. (školní jídelna např. a další podobné)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist