Jak je to teď s anonymními příspěvky

Rubrika: Co, kde a jak na VD

Něco jsem naznačila v posledních Védéčkovinách, vysvětlení ohledně anonymních příspěvků padlo i v článku Jak fungují poradny na VD, ale po doplnění úprav v Diskutárně by bylo nejspíš dobré všechno to shrnout a vysvětlit, co „anonymní příspěvek“ vlastně obnáší.

Od konce tohoto týdne lze do Diskutárny psát jen po přihlášení. Protože ale některá témata mohou být dost osobní, nebo třeba můžete stát o názor nezkreslený tím, kdo se ptá, mají všichni členové KLUBka možnost zatrhnout při zakládání diskuze speciální políčko, které zajistí, že její autor bude na stránkách anonymní.

Pokud jde o reakce v diskuzích, tam je to už přísnější a „anonymně“ mohou reagovat pouze aktivní členové KLUBka. Jedinou výjimkou je zakladatel diskuze (pokud je vložená anonymně), který tak má možnost ve své diskuzi reagovat a anonymitu si přitom zachovat. Zároveň ji ale využít nemusí, aby se mohl případně „odtajnit“.

V Poradnách mohou vkládat anonymní dotazy jen aktivní členové KLUBka. Nevýhodou je, že pak nemohou dále své dotazy komentovat, ani nedostávají upozornění na radu poradce. Jejich dotaz je totiž vázán na univerzální anonymní účet, ke kterému nelze přiřadit konkrétní email.

Anonymita jen pro čtenáře

To, že vložíte příspěvek „anonymně“, neznamená, že budete skutečně anonymní po všech stránkách a tudíž nedohledatelní (ostatně 100% anonymita na internetu stejně neexistuje). Tato anonymita platí 100% v rámci webu, čtenáři opravdu nemají možnost zjistit, kdo příspěvek vložil (když pominu nezaměnitelný styl psaní apod.).
Info o uživateli, který anonymní příspěvek poslal, se ale ukládá do zvláštní tabulky v databázi. V případě, že by kdokoli tuto možnost zneužíval, mohu jej poměrně snadno dohledat (nikdo další k těmto údajům nemá přístup).

Pokud by nastala situace, kdy by bylo potřeba někoho takto dohledávat, věřím, že bude stačit dotyčného kontaktovat emailem nebo přes OV a situaci tak vyřešit. Pranýřování hříšníků určitě nemám v plánu. Předpokládám, že tato funkce se bude využívat hlavně pro zmiňované osobní dotazy a podobně.

Tolik k tomu, jak to je a jak by to mělo fungovat.
Aktivní členové KLUBka si to mohou vyzkoušet „nanečisto“ v diskuzi anonymní pokus 😉.

Na závěr mám námět k diskuzi – mělo by podle vás být využívání anonymity regulované nějakými konkrétními pevně danými pravidly? Pokud ano, jaké pravidlo byste stanovili vy?

Toto taky stojí za přečtení!

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (47 vyjádření)

 • ctiradka
  ctiradka

  Petro, nic neřeším, jen prostě nějaký „pocit“, ale jinak mi fakt o nic nejde.. :-):-):-):-)
  Asi jsem si jenom chtěla pokecat.. 🙂
  To, že do tří měsíců zase něco vymyslíš, to mě taky napadlo hned, ale na plnou hubu jsem to teda nenapsala.. 🙂

 • Peťka

  Tak fajn, doufám, že tím ale někoho neurazím, když se tady veřejně přiznávám k zakládání dalšího účtu. 🙂 A mohla bych si jich založit třeba hned 10, ono by se to asi hodilo i na soutěže.
  (hmm, soutěžila jsem naposledy, ani nevím kdy 🙂 )

 • Petra Vymětalová

  Jé, ctiradko, ten tvůj poslední komentář jsem přehlídla…
  … 😀 tak vidíš, co tu řešíš 😉 Já za tři měsíce zase něco vymyslím a ty si pak pojistíš zase další kvartál a tak to můžeme naplánovat i dál 😉 Aspoň budu mít nějaký motor do těch dloooouho plánovaných úprav, ke kterým se vždycky ne a ne odhodlat 😉

 • Petra Vymětalová

  Peti, prima, jsme domluvené 😉

 • Peťka

  Dobrá tedy, počkám, zatím si promyslím nick, ať je nějaký hezký. 🙂
  (to byl vtip)

 • Petra Vymětalová

  Peťko, no s tou testovací registrací ještě vyčkej, až to dotáhnu, pak ti dám vědět 😉 (a ty mi pak napíšeš, jak to z pohledu „nováčka“ funguje ;-))
  Jinak, jestli jsem tě pochopila správně, tak spolu se shodnem 😉

  ctiradko, ty důvody tu padly několikrát, i když asi ne napřímo v nějakém výčtu, ono to asi nejde nebo to neumím, je to spíš výsledek spousty různých úvah, sesbíraných dat i načtených článků a absovovaného kurzu, prostě spousta faktorů.
  Já už mám taky pocit, že tu kolem toho všechno, co mohlo z mojí strany zaznít, zaznělo. Nechci nikoho přesvědčovat o tom, že jedině takto je to správně, vlastně ani o tom, že to je vůbec nějak správně. Prostě v tom vidím smysl a z dlouhodobého hlediska i přínos pro VD, to je celá „věda“.

  K porovnání redakce a „obyčejných“ přispěvatelů – z mého pohledu je to totéž, i redaktorky jsou původně „jen“ běžné návštěvnice stránek, které časem díky své aktivitě získaly pravomoce navíc.

 • ctiradka
  ctiradka

  A vlastně, za poslecních pár dní jsme tu naflákala příspěvků, že mám na tři měsíce pokoj.. :-):-):-):-):-):-)

 • ctiradka
  ctiradka

  JJ, čas ukáže. Pro mě byla dost nemyslitelná změna řazení všeho doleva, zezačátku jsem se orpavdu nakláněla při čtením ale taky jsem si zvykla.. 🙂
  A ve změněn je vždy problém, to je jasné… :-):-) Vždy se lépe kritizuje něco nového, to umíme všichni.. :-):-):-)

  S pravomocema to chápu, ale porovnávat pravomoci redakce a „obyčejných“ přispěvatelů, to není totéž, jako mluvit o tom, že se změní pravidla pro ty přispěvatele…

  Já to už pouštím k ledu. Ptala jsem se na důvod, to jsem se teda nedozvěděla, ale stejně ho vlastně ani znát nemusím. Je to jedno a nic s tím neudělám, názor jsem vyjádřila.. 🙂 Nejde v podstatě o nic, z čeho bych se měla hroutit…

 • Peťka

  Peti, mám chuť se zaregistrovat znovu a vyzkoušet si, jak to funguje. Předpokládám, že nováček dostane nějaký email. Já jsem na tohle lajdák, uvítací mejlíky nečtu, nebo jen tak přelétnu okem. Takže pokud na nováčka čeká dlouhá příručka použitelnosti či návod na obsluhu VD, pak si myslím, že se ztratí úplně stejně, jako bez návodu. Pokud bych byla nováčkem, asi by mě na začátku nijak nezajímalo aktivní či neaktivní členství a byla bych ráda, že jsem se prokousala registrací a uvidím. Něco jiného je asi registrace za účelem soutěží.
  Na druhou stranu, pokud už se registruje, asi chce i někdy napsat, vložit třeba dotaz, reagovat.
  No a v neposlední řadě, pokud někdo nemá nick např. Anička Vopršálková, pak ať napíše cokoliv, je vlastně stejně anonymní. Nick, který nečteme často, který se objeví např. jen v jedné diskuzi je prakticky taky „anonymní“. kdo je na VD delší dobu, nebo píše často, často se vyjadřuje, už pro ostatní zkrátka anonymní není. A takový nick pak opravdu může mít v určité chvilce, třeba právě u intimních diskuzí potřebu být na chvilku za anonymní a vyjádřit se. A přijde mi to v pořádku, proč ne? Pořád je lepší, když se diskutuje než „mlčí“. A jestliže někdo nechce diskutovat pod nickem, protože to je třeba hodně osobní a přesto chce napsat, chce zdělit svůj názor, třeba jen protože tím chce zakladateli/lce diskuze pomoct, pak ať to napíše jako anonymní. Tím se diskuze posune.
  Už jsem dlouhá, tak abych to uzavřela. Možnost psát jako anonymní mi nevadí a myslím si, že více ji využije právě ten aktivní člen než nováček.

 • Petra Vymětalová

  Tak jsem si přečetla komentář od ctiradky a šla zkoušet česká pohoří a u toho mě napadlo něco podobného jako Peťku – že je docela zvláštní, že nemá potřebu se k tomu vyjádřit někdo, koho se to týká (když pominu ten jeden anonymní komentář od osoby, která už celkem dlouho píše anonymně a od té doby se tu s námi loučí víceméně pravidelně).

  K složitosti pro nováčky – určitě je to složitější, než se zaregistrovat a šlus (buď píšu nebo nepíšu). Součástí změn je i info systém pro nováčky, který ještě není úplně dotažený do konce, v tuto chvíli je každý hned po registraci informován o tom, jak to funguje, včetně tipů, jak se stát členem KLUBka (ty jsem ladila zrovna dnes).

  ctiradko, jak nad tím přemýšlím, tak mi trochu přijde, že problém není ani tak v tom nastavení, jako v té změně (že to dřív bylo jinak). Taky mi přijde, že kdybych to nesepsala, jak to funguje a jen to nastavila, tak by se to taky tolik neřešilo. K té rovnosti – ani doteď tu nebyla a nemohla být, prostě všichni nemůžou mít stejné pravomoci, jen se ty výsady doteď týkaly velmi úzké skupiny osob (redakce), teď je zvýhodněná větší skupina a navíc má relativně každý možnost stát se její součástí, záleží to jen na jeho vlastním přičinění.

  Chápu, že to nemusí sedět každému, může to být otázka zvyku (kolik změn bylo zpočátku nemyslitelných a teď je to nemyslitelné bez nich), někoho to může stát i dost sebezapření, někdo se přes to nemusí vůbec přenést, někdo si počká, jestli se to zase nezmění do původního stavu,… těch možností, jak se k tomu postavit, je nepočítaně, každý má na výběr. Já věřím, že to je správný krok, ale teprve čas ukáže, jestli to tak opravdu je, nebo jsem vedle jak ta jedle 😉 teď je na hodnocení ještě brzo.

 • Peťka

  Rozumím jak to Ctiradka myslí a má určitě v něčem pravdu. Myslím si, že pro návštěvníka, který přijde poprvé je tento systém aktivní a neaktivní a počet příspěvků atd. opravdu složitý.

  A co mě vysloveně štve, jsou ty mraky nediskutujících, na jejichž nicky koukám v nyní aktuální jiné diskuzi, co když vše tedy poctivě čtou a bez VD nemůžou být, tak proč se nemůžou alespoň jednou vyjádřit třeba právě v této diskuzi? Zrovna tady, kde se o nich píše, kde spekulujeme jak se cítí nováček na VD a jak aktivní/neaktivní účet vnímají ti, co píší velmi málo. Nemám nic proti čtenářům, čtěte, fajn, ale možná by bylo fér aspoň někdy napsat a podílet se tím na chodu stránek. Kdyby byl každý čtenář, za chvilku by už nebylo co číst.

 • ctiradka
  ctiradka

  Petro, přemýšlela jsem. Já asi nemám potřebu psát anonymně, opravdu nevím, jestli jsem to vůbec někdy udělala, buďto reaguji normálně, nebo prostě nereaguji a moc osobní věci obvykle na netu neřeším. Nejspíše mi vadí asi jen ten pocit, že je to teď více omezené, nebo vlastně cenzurované…nebo nevím, jak to napsat, prostě krok vedoucí k tomu, že všichni jsme si rovni, ale někdo je tu rovnější. Nicméně chápu, že mám na výběr se s tím smířit, nebo nesmířit – to je tak vše… :-):-):-):-):-)

 • Marinada
  Marinada

  Pokud bych nebyla zrovna aktivní člen a měla tu potřebu reagovat anonymně, prostě bych si založila nový nick a byla bych rázem taky anonymní. ale to určitě není účelem, jen mě napadlo, jak to obejít.
  Jeden web jsem před lety navštěvovala, tam byla pravidla jasná – buď jsi registrovaný nebo nemůžeš přispívat, žádná anonymita neexistovala. Takže to beru jako bonus navíc, že ta možnost bude.
  Ale nevím, jak často to ostatní využívají, já nemám potřbeu anonymně se vyjadřovat (intimní problémy neřeším na webu – a zrovna moc intimních témat tady teda zatím nebylo, ale možná mi něco uteklo).

 • Petra Vymětalová

  aleno, v tuto chvíli je to 40 anonymních ku 5 přihlášeným, takže v podobném poměru, jako píšeš ty, nevidm v tom nic divného, ty počty odpovídají dlouhodobé skladbě návštěvníků stránek. Na většině obdobných webů to bude podobné, na čistě obsahových webech bude převaha anonymních návštěvníků ještě mnohem vyšší, zatímco na čistě komunitních webech se o dost zvýší počet přihlášených.

  ctiradko, i když se to moc nemá, tak nejjednodušší mi přijde odpovědět otázkou – vážně si myslíš, že v době, kdy budeš psát jen sporadicky, budeš mít potřebu v nějaké diskuzi vyjádřit anonymně svůj intimní názor? …myslím ty osobně 😉
  Co jsem si všimla, většinou má tu potřebu člověk v případě, že se chce sám zeptat, takže diskuzi rovnou založí (což anonymně může každý člen KLUBka).
  Aktivní člen má toto zvýhodnění právě proto, že píše často a je tak „odhalenější“ než ten, kdo přispívá jen sporadicky a není tolik na očích.

 • alena5

  Petro momentálně je stav_ Právě je na VD 89 návštěvníků online: 8 registrovaných a 81 anonymních. Když se na ty stavy podívám většinou je zde velká převaha nepřihlášených,takže ti jen čtou a zrovna nepíšou,což dělám často taky a přihlašuju se jen na napsání.

 • ctiradka
  ctiradka

  No vidíš Petro, to je právě ta „složitost“, o které mluvím.. až teď se dozvídám, že i ten počet příspěvků se „nenačítá“ ihned… proto pořád mluvím, že je to složité.
  Můžeš mi třeba vysvětlit, proč prostě nestačí být registrován, nebo třeba členem klubka (to je od 5 napsaných příspěvků, pokud jsem správně pochopila a nezapoměla na nějaké další „ale“)… proč je nutné, aby to byl aktivní člen klubka? Proč ten, kdo nepřispívá aktivně (dle nějkaé definice), nemá právo vyjádřit svůj intimní názor anonymně? Když mi to vysvětlíš, třeba to pochopím…

 • Petra Vymětalová

  Máte pravdu, i tak se to dá „řešit“, ale bude dost záležet i na konkrétním datu – pokud někdo 1. pojme nutkavou touhu anonymně reagovat v diskuzi, bude muset počkat do dalšího měsíce, než si ji bude moct naplnit, i kdyby těch komentářů nasekal třeba 1000 …taky zjednodušuju, ale i tak to je 😉

 • alena5

  Souhlasím s Ctiradkou,taky se mi podařilo spadnout mezi neaktivní uživatele-prostě nebylo moc času a ani moc témat ke kterým bych měla co napsat a tak mi někdy příjde honba za příspěvky trošku divná.No a psát jako anonym-u citlivých tématů je to dobrá možnost jak se vyjádřit,ale zároveň nebýt dohledatelná přes vyhledávač.Nebo i u těch poraden je fajn ptát se anonymně,ne vždy chci aby všechny problémy věděl každý

 • ctiradka
  ctiradka

  Jenže přece nikdy nevím, jestli budu chtít něco psát jako anonym.. 🙂 teda já si ani nepamatuju, jestli jsem tak někdy psala (nepřihlášená s podpisem ano, al ejako anonym nevím…), ale nějak třeba se naskytne diskuze, kde zrovna budu chtít jako anonym napsat a najednou, ejhle… zrovna to nejde, minulý měsíc (kvartál) jsem se flákala a tak dobře mi tak. Mám na výběr nepsat vůbec (tak potom proč tu chodit), nebo naflákat někde 30 nesmyslných příspěvků typu „ano, pěkné, souhlasím“, nebo si prostě zahrát nějaké hry typu „slovní fotbal“…. Uznávám, trochu to zlehčuju, ale vlastně je to tak… 🙂

 • Petra Vymětalová

  ctiradko, pokud neplánuješ psát jako anonym, tak žádnou aktivitu řešit nemusíš 😉 Jinak stačí mrknout na svůj profil (proklikneš svoji přezdívku v pravém sloupci) a máš to tam napsané 😉

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist