Blíží se zápis do školy…

Rubrika: Základní školy

420824_in_giving_we_receiveJsou Vánoce, trochu volného času, tak snad svým článkem nějak poradím, nebo pomůžu, rodičům nastávajících „prvňáčků“. Ti už určitě dostali od Ježíška aktovku a začínají se těšit… nebo ne?

I když si myslíte, že Váš drobeček je na školu ještě nezralý (věřte, že půl roku do září je dlouhá doba), pokud splňuje věk, na zápis jít musíte i s dítětem (s OP rodiče a RL dítěte). Sami se o odkladu rozhodnout nemůžete. Na zápise Vám řeknou přesně, jak postupovat a také Vám poradí, zda dítě na odklad je, či není.

Zápisy proběhnou od poloviny ledna až do poloviny února. Na každé škole je to jiné. Přesné datum bývá vyvěšeno na školách, pokud má školy webové stránky, bývá to i na nich. Některé školy mají zápisy i v sobotu. Můžete se účastnit více zápisů, pokud ještě nejste rozhodnuti (v dnešní době už neexistuje tzv. spádovost, ale samozřejmě při naplněnosti tříd dostávají přednost děti z dané oblasti). Nehledejte dobrou školu, ale dobrého učitele. Jako rodiče ho určitě poznáte podle citu, protože jen Vy víte, co na Vaše zlatíčka platí. I na dobré škole narazíte na „špatného učitele“, stejně jako na „špatné škole“ může být výborný učitel. Využijte Dnů otevřených dveří, jděte do škol i před zápisem, mimo vyučování, ptejte se, protože Vám určitě záleží na tom, v jakém prostředí bude Vaše sluníčko trávit většinu dne. Pokud se zúčastníte více zápisů a poté se rozhodnete pro určitou školu, je nutné nahlásit na ostatních školách, že jste se rozhodli pro školu jinou.

Zápisy bývají vedeny v uvolněné atmosféře. Na spoustě škol je to pojato jako pohádka, kde pomáhají starší žáci. Nemusíte mít ze zápisu strach, nejde o to dozvědět se, co dítě neumí, ale zjistit, zda 1. třídu zvládne. Děti by měly zvládat základní barvy a tvary, rozpoznat rozdíl mezi více a méně, větší a menší, mělo by být komunikativní – odpovídat na položené otázky, zazpívat, zarecitovat, nakreslit postavu (kdo nezvládne dokresluje polovinu předkreslené postavy). Není nutné, aby dítě umělo rozpoznávat písmena, čísla.
Toto vše by měly zvládnout bez asistence rodiče, který mezitím informuje dalšího u zápisu, jaké zdravotní či jiné problémy má dítě – logopedické obtíže, častá nemocnost, alergik, zda je v péči nějakého odborného lékaře. Toto vše je důležité pro rozdělení dětí do tříd, aby se nestalo, že se v jedné třídě sejde více dětí s danými obtížemi a v druhé třídě nebude takové dítě žádné. Následný individuální přístup k těmto dětem je tak pro budoucí učitelky snazší.
Také je možné říci, u které učitelky chcete mít dítě, nebo s kterým kamarádem ze školky chce ve třídě být. Těmto požadavkům se vyhovuje v mezích možností. Píšu, jak je to u nás na škole, ale vetší rozdíly v zápisech na jiných školách nebudou.

O školní zralosti (připravenosti dítěte na školní docházku) už tu bylo napsáno mnohé. Nechci tady vypisovat odborné výrazy, ale budu psát jako praktik. Spoustu věcí děti umí. Chtěla bych však napsat o tom, co pro mne, jako učitele, je důležité, aby dítě zvládalo.
Jednou z nejdůležitějších deviz, kterou si dítě do školy ponese je „jazyk“ – slovní zásoba, výslovnost atd. Mělo by správně mluvit („ř“ a „š“ se toleruje), protože ze začátku to bude jediný nástroj jeho vyjadřovaní, být samostatné při hygieně a oblékání, držet psací načiní (ve školkách se učí, ale pokud není stoprocentní, doučí se ve škole), cca 10 minut vydržet u jedné činnosti, brát dospělou osobu jako autoritu, umět vycházet s kolektivem dětí.

Přeji budoucím prvňáčkům a jejich rodičům jen ty nekrásnější zážitky. Udělejte si hezký den, aby na něj děti rády vzpomínaly a do školy se těšily. Školou je nestrašte (i takoví rodiče se najdou). Myslete na to, že je čeká minimálně 13 let každodenní docházky do školy.

Koukám, že už se rozepisuji moc, takže cokoli by Vás ještě zajímalo ohledně zápisu a odkladů, ptejte se.

Autorka je zkušená učitelka.
Na serveru VašeDěti.cz se podílí na vedení poradny Škol(k)a.

Napsal/a: Brmbulka

Toto taky stojí za přečtení!

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (114 vyjádření)

 • VlaďkaP

  Ono je to tak, že vždycky najdu nějaký fígl, který chvíli funguje – měsíc, dva… Ale není to tak, že by se naučila sama se krok za krokem rychle obléct. Bez donucení to neudělá.

  Jít do školky v tričku a v kalhotkách – no to můžu zkusit, ale to mi musí manžel Honzíčka pohlídat minimálně 4 dny za sebou, aby to mělo nějaký efekt. Protože ona při porušení jakéhokoli rituálu dostane hysterickej záchvat – takže já jí můžu tak akorát odvléct do auta, cesta do školky trvá 10 min, to se sklidní a oblékne se. Další dny už by to bylo lepší. A tak ten čtvrtý den by se z toho poučila. Ale to s Honzíčkem prostě nezvládnu. Navíc pak jí bolí břicho a nejí – ve školce mě na to upozorňujou… Taky už jsem to párkrát udělala.

  Vymyslela jsem dnes, že jí nakreslím obrázky, kde budou nakresleny kalhotky, punčocháče, tričko, mikynu, bundu atd… Dám za 1/,za 2/ … a ona si bude odškrtávat co už udělala. Na to jí natáhnu budíka. Už jsem s ní domluvená, že od zítřka to tak budeme dělat. Tak jsem na to zvědavá.
  Sama si takhle často také píšu úkoly, co udělat a moc mi to pomáhá. Mám taky problémy s pozorností.

 • Brmbulka

  tak tak:)

 • … a upřímně, pokud vydrží tři (!) hodiny ve výtvarce a jinak je šikovný, myslím, že v září z něj bude krásný prvňáček 🙂 !

 • Brmbulka

  presne….vsak vse ma svuj cas a i Matysek muze udelat velke pokroky do zari…

 • Anonymní

  Ahoj a díky za rady. Určitě o odkladu ještě popřemýšlím. Matýsek je sice divoch ale zase zručný a šikovný. Na tý výtvarce dělají každou hodinu jinou formu činnosti a jeho to baví. K tomu poradci zajdu až po zápisu až co mi řeknou tam. Díky. Iva

 • Brmbulka

  nemela byste ji ustupovat:)…jinak bude mit ve skole s timhle problem…zkuste jinou metodu…rict za pet minut odchazime…a opravdu po 5 minutach odchazet…nehledet an to co na sobe ma a nema…zkusit takhle oblecena vyjit aspon za hlavni dvere….bude se to muset naucit…ve skole opravdu nikdo nebude cekat a pokud tak bude zdrzovat ostatni deti…nektere dokazou byt velmi zle…..tam ani um pani ucitelky potom moc nepomuze

 • Anonymní

  Brmulko, já minutku používala asi rok. Ale to bych jí musela dát minutka na každý díl oblečení zvlášť – protože pokud jí stejně nevedu, tak obleče kalhotky a kouká se z okna. Když to náhodou stihne, tak má radost a je ráda za odměnu. Pokud to nestihne (když jí nepřipomínám), tak propadne zoufalství a pláče a další den, když jí nařídím budíka, tak propadá panice hned – ale stejně se neobléká.
  Já jsem to přestala dělat z toho důvodu, že ona hysterčí, už když ten budík natahuju. To by to musela stihnout pokaždé – tzn, pokud bych viděla, že to nestihne, musela bych budík poposunout.

  VlaďkaP

 • Brmbulka

  pokud prvnak vydrzi u jedne cinnosti 15 minut je to nadstandard…(predpokladam ze se ve vyucovaci hodine citajici 45 minut vystridaji minimalne 4 cinnosti pri kterych maji deti minimalne moznost se projit po tride..

 • Anonymní

  Ivo, to si teda myslím taky, že asi 3 hodiny výtvarky za sebou spíš ukazujou patologii u někoho jinýho než u malýho předškoláčka, já zírám, že je schopný pracovat ty dvě, to by asi nevydrželo spousta dětí, jejichž rodiče o odkladu vůbec neuvažují :-))).
  Renata

 • Brmbulka

  nevim jakeho poradce mate na mysli (ped. psych. poradnu?)….podle veku stejne budete muset zapis absolvovat a uvidite co vam reknou ucitelky….kdyz tak je sama informujte o tom ze uvazujete o odkladu a proc..poradi vam…a kdyz tak vam i reknou kam zajit a daji vam potrebne formulare…

  nezlobte se ale tri hodiny vytvarky najednou …to by nevydrzel ani kun:):)

 • Anonymní

  Moc hezký článek. My jdeme letos také k zápisu. Matýskovi bude v srpnu 6.let a je to raubíř. Ve školce říkají, že je vnímavý, rychlý, spolehlivý, ale neposeda a někdy zbrklý. Doma procvičujeme podle obrázků výslovnost, chodíme na logopedii. Zaměňoval l uprostřed slova za v a teď už trénujeme r. Od září chodí na výtvarku. Tu má tři vyučovací hodiny úterý. První dvě vydrží a pak poposedává a nedokáže se soustředit. Zvažujeme, jestli nemáme dát odklad. Chci s ním zajít k poradci, ale mám z toho i strach, aby se malej u něj nezasekl. Nemáte s poradci zkušennosti nebo co by jste mi v tomto případě poradila? Díky Iva

 • Brmbulka

  Vladko…a jeste me napadla jedna vec….deti obcas samy nevi kterou maji psat…hlavne ty se zkrizenou lateralitou a vazne vahaji kterou rukou ze to pisou…ja temhle detem pomaham naramkem(u holek prstynkem)…proste na ktere ruce na naramek..prsytnek…tou pisou:)…

 • Brmbulka

  JanaK…tva dcerka to zvladne na vybornou….

 • Brmbulka

  vladko….zkuste ji vysvetlit ze uz je velika…a pokud jde do skoly…mela by si vybrat rucicku kterou ma radeji a ktera ji bude reprezentovat:)….vy sama zkuste nenasilnou ale duslednou formou odpozorovat kterou pouziva casteji a tu uprednostnovat….jsou pripady kdy deti levou rukou pisou do sesitu..pravou strihaji..mozna ma zkrizenou lateralitu….ale mela by si uz ted rozhodnout kterou ruckou bude psat….a co se tyka sebeobsluhy….to bude problem…zzkuste uz ted zacit trenovat…pouzit kuchynsky casovac a formou souteze a pozitivnich odmen trenovat oblekani a plneni ukolu na cas:)

 • JanaK

  Dobrý den,
  mám 6 letou dceru a chystáme se na zápis, narozena je v říjnu, tak proto až letos. Bára knížky miluje, a i když číst ještě neumí (pozná pár písmenek), ve školce občas dětem „čte“ – opravdu to tak vypadá, ovšem ona si jen bravurně vymýšlí příběhy. Bohužel už má oblíbenou televizi i počítač, na druhou stranu si hraje se vším, co ji přijde pod ruku.
  Ze zápisu mám asi větší strach já, než ona. Barvy uměla ještě než začala pořádně mluvit, minulý rok se naučila i r a ř, občas ji dělá problémy slabiky některých slov – donedávna říkala například telezive místo televize. Se slovy si docela vyhraje, pokud nezná správný výraz, hned nějaký vymyslí – např. neznala hřbitov a vymyslela si hrobiště.
  Doufám že se zápisy vydaří a Bára se do školy bude těšit. Přeji všem maminkám pevné nervy a trpělivost s jejich malými poklady 🙂

 • VlaďkaP

  A ještě mám s Terkou jeden problém – já už nevím, jak to v první třídě vypadá… Ona není schopná se obléct, aniž by nad ní někdo stál a říkal jí: „Obleč si svetr, polož ten papír, obleč si kalhoty, stoupni si, obuj se“ Ona je prostě úplně mimo.

 • VlaďkaP

  Já bych ráda věděla, co se v první třídě dělá s dětmi, které nemají vyhraněnou ruku…. Terka bere odjakživa věci spíš do levé ruky, ale teď si usmyslela, že je lepší být pravák 🙁 Takže někdy píše pravou a když na to své přesvědčení zapomene, píše levou.

 • Brmbulka

  zuzkasim…jj:)

 • zuzkasim

  Brmbulko, trochu mimo mísu, ale ty jsi z Brna?

 • Anonymní

  Díky za reakce i podporu, nebylo to tak, že by děvčátka asi 10letá nějak fungovala přímo při zápisu, ale měla provádět rodiče s dítkem po školní budově a ukázat, oč je zájem, oslovily nás již u vstupních dveřích a Tomášek se s námi začal o ty dveře přetahovat, že půjde radši domů. S paní učitelkou pak již vůbec nechtěl komunikovat, taky ale asi proto, že jak slyšela o odkladu, nijak zvlášť netoužila ho „rozmluvit“. Teď jsme ale o rok starší a v komunikaci mu odklad rozhodně prospěl, měla jsem jen co dělat, aby se neučil číst sám, strašně ho to láká, sám přepisuje tiskací písmena třeba z map, číslice, které zná, data atd. Zapsala jsem ho na piáno-hravou formou vedené, aby cvičil prsty, to určitě pomůže i té řeči – a odvádí to pozornost od vyloženě školních činností, aby se pak ve třídě nenudil víc než je nutné. Díky Brmbulko a Pavlínko.
  Renata

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist