Blíží se zápis do školy…

Rubrika: Základní školy

420824_in_giving_we_receiveJsou Vánoce, trochu volného času, tak snad svým článkem nějak poradím, nebo pomůžu, rodičům nastávajících „prvňáčků“. Ti už určitě dostali od Ježíška aktovku a začínají se těšit… nebo ne?

I když si myslíte, že Váš drobeček je na školu ještě nezralý (věřte, že půl roku do září je dlouhá doba), pokud splňuje věk, na zápis jít musíte i s dítětem (s OP rodiče a RL dítěte). Sami se o odkladu rozhodnout nemůžete. Na zápise Vám řeknou přesně, jak postupovat a také Vám poradí, zda dítě na odklad je, či není.

Zápisy proběhnou od poloviny ledna až do poloviny února. Na každé škole je to jiné. Přesné datum bývá vyvěšeno na školách, pokud má školy webové stránky, bývá to i na nich. Některé školy mají zápisy i v sobotu. Můžete se účastnit více zápisů, pokud ještě nejste rozhodnuti (v dnešní době už neexistuje tzv. spádovost, ale samozřejmě při naplněnosti tříd dostávají přednost děti z dané oblasti). Nehledejte dobrou školu, ale dobrého učitele. Jako rodiče ho určitě poznáte podle citu, protože jen Vy víte, co na Vaše zlatíčka platí. I na dobré škole narazíte na „špatného učitele“, stejně jako na „špatné škole“ může být výborný učitel. Využijte Dnů otevřených dveří, jděte do škol i před zápisem, mimo vyučování, ptejte se, protože Vám určitě záleží na tom, v jakém prostředí bude Vaše sluníčko trávit většinu dne. Pokud se zúčastníte více zápisů a poté se rozhodnete pro určitou školu, je nutné nahlásit na ostatních školách, že jste se rozhodli pro školu jinou.

Zápisy bývají vedeny v uvolněné atmosféře. Na spoustě škol je to pojato jako pohádka, kde pomáhají starší žáci. Nemusíte mít ze zápisu strach, nejde o to dozvědět se, co dítě neumí, ale zjistit, zda 1. třídu zvládne. Děti by měly zvládat základní barvy a tvary, rozpoznat rozdíl mezi více a méně, větší a menší, mělo by být komunikativní – odpovídat na položené otázky, zazpívat, zarecitovat, nakreslit postavu (kdo nezvládne dokresluje polovinu předkreslené postavy). Není nutné, aby dítě umělo rozpoznávat písmena, čísla.
Toto vše by měly zvládnout bez asistence rodiče, který mezitím informuje dalšího u zápisu, jaké zdravotní či jiné problémy má dítě – logopedické obtíže, častá nemocnost, alergik, zda je v péči nějakého odborného lékaře. Toto vše je důležité pro rozdělení dětí do tříd, aby se nestalo, že se v jedné třídě sejde více dětí s danými obtížemi a v druhé třídě nebude takové dítě žádné. Následný individuální přístup k těmto dětem je tak pro budoucí učitelky snazší.
Také je možné říci, u které učitelky chcete mít dítě, nebo s kterým kamarádem ze školky chce ve třídě být. Těmto požadavkům se vyhovuje v mezích možností. Píšu, jak je to u nás na škole, ale vetší rozdíly v zápisech na jiných školách nebudou.

O školní zralosti (připravenosti dítěte na školní docházku) už tu bylo napsáno mnohé. Nechci tady vypisovat odborné výrazy, ale budu psát jako praktik. Spoustu věcí děti umí. Chtěla bych však napsat o tom, co pro mne, jako učitele, je důležité, aby dítě zvládalo.
Jednou z nejdůležitějších deviz, kterou si dítě do školy ponese je „jazyk“ – slovní zásoba, výslovnost atd. Mělo by správně mluvit („ř“ a „š“ se toleruje), protože ze začátku to bude jediný nástroj jeho vyjadřovaní, být samostatné při hygieně a oblékání, držet psací načiní (ve školkách se učí, ale pokud není stoprocentní, doučí se ve škole), cca 10 minut vydržet u jedné činnosti, brát dospělou osobu jako autoritu, umět vycházet s kolektivem dětí.

Přeji budoucím prvňáčkům a jejich rodičům jen ty nekrásnější zážitky. Udělejte si hezký den, aby na něj děti rády vzpomínaly a do školy se těšily. Školou je nestrašte (i takoví rodiče se najdou). Myslete na to, že je čeká minimálně 13 let každodenní docházky do školy.

Koukám, že už se rozepisuji moc, takže cokoli by Vás ještě zajímalo ohledně zápisu a odkladů, ptejte se.

Autorka je zkušená učitelka.
Na serveru VašeDěti.cz se podílí na vedení poradny Škol(k)a.

Napsal/a: Brmbulka

Toto taky stojí za přečtení!

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (114 vyjádření)

 • Pavlinkav

  Renato, zvládli jste to skvěle, teda hlavně Tomášek a přeju vám oběma, aby to nadšení neopadlo a „vaše“ paní učitelka byla opravdu ta nej:o)

 • Reni…gratuluji Tomáškovi k zapisu:)

 • Anonymní

  Tak jsme úspěšně absolvovali zápis!! Tomášek šel podruhé, načisto, strašně se těšil a i když od rána napětím vibroval, už oproti loňsku dokázal to napětí zvládnout a normálně komunikoval, předvedl, co umí, dokonce zazpíval písničku, to je u něj fakt výkon, nerad se předvádí. Dostal odměnu, prohlédl si (podruhé) celou školu, potkal pár známých dětí… Doma k večeři byla slíbená a vrcholně oblíbená pizza, s jeho komentářem, že je to ovšem nezdravé, ale když teda půjde do té školy…
  Strašně se mi ulevilo!! I když jsem to takhle čekala, jsem moc ráda, že se nekonalo žádné nepříjemné překvapení a není ze sebe zklamaný jako vloni.

  Paní učitelka u zápisu dle očekávání pravila, že kdo bude mít první třídy, bude možné odhadnout až v červnu, kdy bude jasné, kolik dětí bude odloženo a tím kolik bude prvních tříd, taky jestli bude nějaká třída tzv.speciální (před 2 lety se sešly 2 hluchoněmé děti, 1 autista a 2 tělesně postižení, takže je spolu s asistenty dali do třídy o 16 dětech a říkali jí speciální). Ale já myslím, že každý, kdo učí první třídu, může být nejlepší. Nejdůležitější je, že se Tom opravdu těší!!
  Renata, teď už jsem registrovaná jako Virenka

 • Pavlinkav

  Máš ho tam;o) – „Škola z pohledu rodičů“

 • tak Pavlinko zakladej:)…ja ted dosla z prace ajdu spat:)

 • Pavlinkav

  Nebo můžem přidat Zápisníček – třeba „Co vás zajímá o škole?“ „Co byste vylepšili z pohledu rodičů?“ a tak…

 • a nebo tema na clanek co by vas zajimalo ohledne skoly:)

 • tak ja si jdu zitra sednout k zapisu:)…uz se na ty trpasliky moooooc tesim…a tem vasim preji vse nej:)…a pak dejte vedet jake to bylo at ve sve praxi muzu zase neco vylepsit:)

 • Irka…a kam ji budes davat?…muzu ti poradit na kterou skolu dat nebo ke komu…:)ucila jsem v Havirove 11 let:)

 • No vidíš, a máš motivaci :))) Jó, láska kvete v každém věku… 🙂

 • Anonymní

  Ájíku, Brmbulko díky.

  Já vím. Je to moje zlatíčko :-)) Já to beru většinou s humorem, tady píšu dlouhé slohy, protože se o tom nemám s kým pobavit… Občas na mě dolehne pocit takové bezmoci.

  Terezka mi před nedávnem oznámila, že „miluje Fandu“, včera ve školce mu potřebovala ukázat novou mikinu, to ale byla rychlost, jak si jí oblékla 🙂 Kromě oblékání je samostatná až až 🙂

  VlaďkaP

 • Brmbulko, díky za článek. Také nás to letos čeká. Naše Kačka je asi nějaký vzácný exemplář – ona se totiž vůbec do školy netěší, nejraději by totiž zůstala ve školce s kámoškama (a už má zjištěné, že ony jdou jinam). Dost těžce se totiž seznamuje, je hodně nesmělá a stydlivá, když si má sama dojít koupit třeba žvýkačky, tak je raději oželí atd. Navíc je hodně citlivá – včera ji kluk z vedlejší třídy řekl, že je sirotek, Kačka (neznajíc výraz toho slova) se málem složila, učitelka nebyla schopna z ní vytáhnout, co se vlastně stalo…
  Jinak je šikovná, miluje kreslení a všelijaké ruční práce, vymýšlí básničky, listujeme spolu v mapách, vykládáme o všem možném… V tomhle směru o ni strach nemám, spíš se bojím, že bude terčem všelijakého škádlení atd. a ona to těžce ponese.
  Brmbulko, škoda, že už nejsi v Havířově, to bych se prala o to, aby se dostala k Tobě do třídy!:-))

 • Brmbulka

  Vladko… neni zac..a kdykoli cokoli…jsem tu pro Vas:)

 • Brmbulka

  Vlaďko…ale i presto vsechno je to tvoje zlaticko:)))a bude i pro pani ucitelku..uvidis….jen dobre vybirej:)

 • Vladi, přeju ti pevné nervy a hóódně trpělivosti – je mi líto tebe i Terezky. Pro prcka to určitě není nic příjemného, vždy´t víš, jak děti berou všechno smrtelně vážně a nad čím my mávnem rukou, z toho se hroutí. Zvládněte to obě!

 • VlaďkaP

  Ještě zkusím vydržet ráno s touto taktikou do pátku. Věřím, že v pátek už žádný záchvat nebude. Ale zato v pondělí opět ano.

 • VlaďkaP

  Má ADHD, já jsem nedávno psala také do poradny ohledně výběru školy 🙂

  No – dnes seznam nepomohl. Tak jsem tedy s ní šla za dveře – s neoblečenou… Dostala záchvat, odnesla jsem jí do auta (byla bez bot), v autě se trochu sklidnila, ale stejně jsem jí musela pomoct ještě před školkou. Ona mi fakt někdy připadá jak Rain Man – hystericky pláče a opakuje – „Nemůžu si vzít bundu, nemám zaplou mikinu“ – třeba 10x, dokud mikinu nezapne.
  Ale v tu chvíli nepomůže prostě nic. Ani kdyby hořelo.

  Ve školce si na ní ale moc nestěžujou (no, kromě toho, že nereaguje na oslovení a skáče do řeči). Co mám vypozorováno, tak ona je takhle pomalá hlavně ráno, než se „probere“ a pak, když je unavená – z něčeho. Když se vrátí ze školky, po pohádce v televizi a tak. Takže předpokládám, že ve škole to dopoledne s oblékáním až taková krize nebude. Dopoledne Terezka celkem funguje.

  Jinak má dobrou logiku a má zájem se učit. Různé úkoly jí baví – hlavně ty, u kterých se něco nevého dozví. Nebaví jí opakovat to, co už umí – ví, pak nedává pozor.

  Asistent dítě – tedy to by pro ní byl asi konec… Dospělého by chápala jako pomoc, ale dítě jako trest.

  No, asi si koupím prášky na nervy. Brmbulko díky za rady 🙂

 • Brmbulko, moc se mi líbí cos napsala o tom Komenském a sdílím to s tebou 🙂

  “ Kdo prospiva ve vedach a vazne v mravech spise vazne nez prospiva „

 • Ahoj Brmbulko, holky 🙂 Taky nás to za pár dní čeká 🙂 Aktovku taky ještě nemáme, ani nic jiného, počkám až co nám řeknou ve škole. Náš Matýsek je chytrý jako opice, ukecaný, ve 4 letech dokonce vyhrál soutěž ve zpěvu, kde zpíval před plným sálem dětí a dospělých, umí všechno co píšeš, že by měl umět, ale má jednu vlastnůstku se ketrou si nevíme rady. Když se mu prostě něco nechce, tak se šprajcne a buď se urazí, nebo brečí a to je jediná věc, ketré se u zápisu bojím. Jsou dny, kdy se do školy moc těší, aby se naučil číst a mohl si sám konečně přečíst své encyklopedie :-))), ale pak najednou začne vést řeči, že do školy chodit nebude a nic s ním nehne. Ale myslím, že takové obavy má skoro každá maminka, že jo a věřím, že paní učitelky budou vědět, jak na něj 🙂

  Ale jedna věc u nás na škole nejde, nemůžem si vybírat k jaké paní učitelce a s jakými dětmi by chtěly děti chodit.Na druhou stranu, pokud bych věděla, že by ho oddělili od nejlepších kamarádů, asi bych do školy šla a snažila se s tím něco udělat.

 • Brmbulka

  no obavam se ze o prestavce ktery cita 10 minut kde se bude muset prevleknout a jeste zajit na zachod se s kreslenim panenek nikdo nebude delat…ja v tomhle pripade davam takovym detem asistenta..vetsinou takove ty skolacky co vzdy vse maji a hned si ji vezmou na starsot a budou suplovat to co delas ty….treba ji to poleze na nervy:)…(nema ADHD?)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist