Prevence poškození dítěte před narozením I.

Rubrika: Těhotenství

Každá maminka, jakmile zjistí, že se její přání splnilo a budoucí potomek za 9 měsíců spatří svět, se podvědomě snaží tohoto človíčka ochraňovat ještě před jeho narozením.

Velmi často této ochraně pomáhá i sama příroda. Například tím, že kuřačkám přestávají chutnat cigarety a dým z nich je silně obtěžuje. Příroda ale není všemocná a v silách maminky také není všechno vědět a sledovat. Proto je zde na místě lékař – gynekolog, který by měl maminku seznámit se všemi věcmi, které se jejího těhotenství budou týkat. To znamená, že ji seznámí se správnou životosprávou a životním stylem v době těhotenství, seznámí ji se všemi vyšetřeními, kterými si bude muset projít, a zároveň by ji měl seznámit i se všemi riziky, pokud jí nějaké hrozí. Tohle všechno tvoří podstatnou část prevence rizik v těhotenství a možného poškození dítěte před narozením.

Velice důležitou součástí prevence je správná životospráva a zdravý životní styl. To, jakou má těhotná žena stravu, významně ovlivňuje průběh celého těhotenství. V jídelníčku by měly být zastoupeny všechny složky potravy, včetně vitaminů. Těhotná potřebuje asi 100 gramů bílkovin denně a asi 80 gramů cukrů a tuků denně. Do stravy by měly být zařazeny mléčné výrobky, z masa potom hlavně ryby a drůbež. Doporučuje se denně zkonzumovat asi 250 gramů masa. Nutnou složkou v těhotenství jsou vitamíny, buď v přírodní formě nebo vitaminové preparáty průmyslově vyráběné. Přírodní zdroje vitamínů, tj. syrová zelenina a ovoce, jsou navíc prevencí zácpy. Rovněž dostatek vlákniny má příznivý vliv na prevenci v této oblasti. Před otěhotněním a až do 3. měsíce těhotenství je pak vhodné užívat kyselinu listovou, která je velmi nutná pro správný vývoj plodu a je součástí prevence některých vrozených vývojových vad. Lékař by měl mamince tento preparát předepsat jako přípravek Acidum folicum, popřípadě se dá volně v lékárně zakoupit preparát Acidofolan. Budoucí maminka by také měla dodržovat pitný režim, to znamená, že by měla denně vypít přibližně 2-3 litry tekutin. Z nich jsou pak nejvhodnější neochucené minerální vody, neperlivé. Je zároveň vhodné střídat výrobní značky minerálních vod, neboť každá z nich má jiné složení, některých minerálů se pak může nedostávat nebo naopak. K pití nejsou vhodné nápoje s chininem, jako například Tonik, ale i s kofeinem, jako je káva. Co se týká alkoholu, tak ten může znamenat pro plod ohrožení. Maminka by se měla vystříhat pití alkoholu. Podle prováděných studií občasná sklenička dobrého vína či kvalitního piva neškodí, nemělo by to být ale pravidlem. Dítěti může z nadměrného nebo denního požívání alkoholu hrozit poškození nebo alkoholový syndrom. Co se týká kouření cigaret, budoucí matka by měla zcela přestat kouřit, neboť opět může dojít k poškození plodu, předčasnému porodu (nikotin podporuje kontrakce dělohy), samovolnému potratu během prvního trimestru, ke snížení porodní váhy novorozence apod.
Užívání bylinek v těhotenství by měla maminka vždy konzultovat se svým lékařem. Některé bylinky jsou vhodné, některé ale mohou například vyprovokovat předčasné stahy dělohy a vyvolat předčasný porod. Například listy maliníku a skořice mohou vyvolat porodní stahy. Není vhodné dát přímo na rady blízkých, ale vždy konzultovat toto téma s lékařem.

Sport je velice zdravý, ale pokud žena otěhotní, měla by své sportovní aktivity vždy konzultovat se svým gynekologem. Zvláště pak maminka, která provozovala sport aktivně apod. Je žádoucí, aby měla těhotná během těhotenství za fyziologických podmínek dostatek aktivity. Vhodná je denní chůze na čerstvém vzduchu, ale také plavání. Plaveme pouze v čistých koupalištích, koupání v rybníkách není během těhotenství vhodné, neboť vaginální sliznice je velice náchylná během těhotenství k různým infekcím. Velmi vhodné je navštěvovat kurzy cvičení pro těhotné. Maminka se zde naučí správně posilovat bříško a pánevní svaly, což jí pak významnou mírou pomůže při porodu.

Velice diskutovatelnou částí těhotných je sex v těhotenství. Platí, že pokud je těhotenství fyziologické, pak nic nebrání sexu. Pokud si žena není jistá, měla by tuto otázku konzultovat s lékařem, který jí, podle jejího zdravotního stavu, doporučí či nedoporučí sex během těhotenství. Partner by zde ale měl akceptovat přání ženy, především pro její pohodlí a to hlavně ve vyšších stádiích těhotenství. Pokud se jedná o těhotenství rizikové, pak musí tyto aktivity mamince doporučit lékař. Ještě je vhodné zmínit, že v pozdějších stupních těhotenství může zvýšená hladina oxytocinu vyvolat dřívější nástup porodu. Oxytocin je hormon, který zvyšuje kontrakce dělohy a jeho vyplavení může být zvýšeno například drážděním prsních bradavek.

Co se týká cestování v těhotenství, pokud jde o normální průběh těhotenství, může maminka cestovat bez problémů i do vzdálenějších krajů. Vždy by ale měla mít s sebou doprovod, popřípadě telefon, aby mohla v případě jakýchkoliv komplikací kontaktovat lékaře, nebo záchrannou službu. Rovněž by si měla uvědomit rizika dnešního cestování autem, kdy dochází k častým dopravním nehodám. Proto by měla vždy používat bez vyjímky bezpečnostní pásy. Rovněž jsou v nabídce výrobců bezpečnostní pásy pro těhotné. Používání bezpečnostních pásů chrání nejen matku, ale i její dítě. Vlivem nárazu, i když by nebyl velký, může dojít například k odloučení placenty apod. V nabídce jsou například norské bezpečnostní pásy pro těhotné BeSafe Pregnant Bent. Tyto pásy jsou fixovány v bezpečné poloze pod bříškem a chrání tak maminku i její děťátko.

Bezpečnostní pás

Cestování do vzdálenějších zemí se, zvláště v pokročilých stádiích těhotenství, nedoporučuje. Cestovat letadlem těhotné ženě rovněž nic nebrání, ale některé letecké společnosti nechtějí přepravovat těhotné ve vysokých stádiích těhotenství bez vyjádření lékaře. V těchto stupních těhotenství hrozí ve vysokých výškách riziko tromboembolie vzhledem k tlakovému rozdílu, také je tu možnost dřívějšího porodu.

Základem správného životního stylu v těhotenství je hygiena. V době těhotenství je zvýšené riziko infekce vaginální cestou, proto by těhotná měla dodržovat zvýšenou hygienu. Nedoporučuje se koupat či sprchovat v příliš horké vodě, nebo chodit do sauny. V pozdějších stádiích těhotenství může tato horkost vyvolat porod. Z mýdel by měla žena používat neparfemovaná, nedráždivá mýdla. Rozhodně nejsou vhodné poševní výplachy. Kůže ženy v těhotenství je více ohrožena vznikem strií, pajizévek. Při používání vhodných krémů se toto riziko snižuje. Základem těchto krémů by měla být kyselina hyaluronová. Tyto krémy by měla těhotná používat denně, zvláště pak po koupeli. Větší pozornost se věnuje bříšku, zadečku, kůži na stehnech, prsům. V nabídce jsou značky mnoha výrobců, z nichž si budoucí maminka jistě vybere.

Příště budeme pokračovat na téma správný životní styl, povíme si také o užívání léků v těhotenství, změnách v psychice těhotné ženy a o spánku.

Studium – přednášky, vlastní zkušenosti z těhotenství

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist