Ukázka: Jak přežít, když si nevím rady se školou

Rubrika: Střední školy, Vzdělávací tipy, Základní školy

Na následujících řádcích najdete ukázku z rádce pro děti, které nevědí, jak se učit. Je určená především dětem staršího školního věku,  například těm, které přešly na víceleté gymnázium a potřebují zvládnout vyšší nároky dalšího stupně školy.

Appka 7: Pracovní stůl v hlavě

Co že to mám udělat dál?

Pracovní stůl v hlavě je to místo v mysli, kam si ukládáš informace, zatímco na nich pracuješ. Také se mu říká „pracovní paměť“. Využíváš ho k zapamatování různých věcí, zatímco myslíš na něco jiného.

Pracovní stůl v hlavě potřebuješ ve škole prakticky na všechno. Zkus si například představit, co přesně se stane, když učitel řekne: „Vytáhněte si učebnice matematiky, otevřete je na straně 39 a spočítejte příklady 1 až 18.“ Nejdřív se snažíš vyhrabat učebnici matematiky. Ale zatímco to děláš, držíš číslo stránky a čísla příkladů na svém duševním „Pracovním stole“.

Nebo si představ takovouhle situaci: Když z hlavy násobíš 42 krát 6, možná si nejdřív spočítáš 40 × 6. Pak umístíš ten výsledek (240) na vnitřní „Pracovní stůl“, zatímco násobíš 2 × 6 a tento výsledek
(12), přičítáš k tomu původnímu, a tak získáš odpověď: 252.

Zní to jako hračka, ale je v tom háček: na vnitřním „Pracovním stole“ je hrozně málo místa, a jakmile ti to místo dojde, působí to velké problémy. Kdykoli ti do mysli pronikne nová informace, může některou ze starších vytlačit a shodit na zem.

Ovládání aplikace

Místo na „Pracovním stole“ je vzácné. Když ho máš tak málo, musíš je využít co nejlépe. Za tímto účelem využij následující dvě strategie – „Odstraň to, co je možné odstranit“ a „Využívej ‚Pracovní stůl‘ lépe“.

Odstraň to, co je možné odstranit

Když si něco na „Pracovní stůl“ vůbec nedáš, je to o jednu věc míň, která se tam musí udržet. Aby bylo na tvém „Pracovním stole“ čisto, drž se následujících čtyř jednoduchých pravidel.

1. Zapisuj si věci

Jakmile si informaci někam napíšeš, už ji nemusíš držet v hlavě. Můžeš to vyzkoušet: spočítej 47 × 23 na papíře a 47 × 23 z hlavy a uvidíš, co je snazší.

Dejme tomu, že máš k vyřízení hromadu úkolů: vyklidit myčku, zalít květiny, poslat e-mail učiteli, cvičit na tamburínu, sebrat prádlo a vynést koš. Sepiš si je jako seznam, což ti pomůže nezapomenout na koš s odpadky, zatímco se soustředíš na myčku a kytky.

Papír se na seznamy hodí – ovšem nesmíš ho ztratit. Jestli používáš smartphone nebo jiné elektronické zařízení a často se na ně díváš, možná ti připadá rozumné psát si seznamy do něj.
Hlavně si dej pozor, ať ho neztratíš!

2. Používej připomínky na mobilu

Jestli máš něco, na co pořád zapomínáš, nastav si na mobilu (nebo na jiném přístroji) připomínku, která tě upozorní, že je čas to vyřídit. Můžeš si nastavit připomínky i na různé denní doby.

„Hodně často si dávám věci do mobilu, aby mi je připomněl v určitou hodinu. Pak je nahraju i do kalendáře v Googlu, takže můžu plánovat do budoucna. Používám telefon často, takže je jen rozumné psát si poznámky
do něj místo na papír, protože ho mám stejně pořád u sebe. A připomíná mi věci tehdy, když to potřebuju.“
Michael

3. Zaveď si rutiny

Některé úkoly můžeš dělat na autopilota. Když dokážeš brát některé činnosti jako rutiny a provádět je automaticky, nemusíš se vždycky zarazit a rozpomínat se na ně. To ti uvolní prostor na „Pracovním
stole“ na věci, na které opravdu myslet musíš. Například, jestli si vždycky necháváš učebnice na stejném místě, nemusíš plýtvat drahocenným místem v paměti a pátrat po tom, kde právě jsou. Jestli
vždycky cvičíš na tamburínu patnáct minut hned po večeři, nepotřebuješ přemýšlet o tom, jak si to cvičení vecpat do denního plánu.

4. Omez rušivé prvky

U většiny studentů je hlavním problémem hudba. Když ze sluchátek posloucháš nejnovější hity, zatímco se snažíš číst si v učebnici o starověkých civilizacích, bude hudba soupeřit s dějepisem
o místo na „Pracovním stole“. O to bude pro tebe těžší si přečtené zapamatovat.

Jestli při učení nesneseš ticho (to platí pro hodně lidí), poslouchej instrumentální hudbu. Jelikož neobsahuje žádná slova, nezaneřádí ti „Pracovní stůl“ tolik jako hudba s texty. Někomu také pomáhá jemný šum v pozadí, třeba větrák nebo tekoucí voda (například stolní fontánka).

jakprezitJedná se o ukázku z knihy Jak přežít, když si nevím rady se školou, kterou vydalo nakladatelství Portál.

Knihu si za zvýhodněnou cenu můžete objednat ZDE.

autoři: Ron Shumsky, Susan M. Islascox, Rob Bell

Rádce pro děti, které nevědí, jak se učit

brožovaná
152 stran

Napsal/a: Portál

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist