Čekání na Ježíška

Rubrika: Dětské hry, Tradice a zvyky

Letošní „čekání na Ježíška“ mi uteklo díky vám všem opravdu rychle a velmi, velmi příjemně. Protože jsme pro vás každý den připravovali s ostatními dobrými „redaktorskými a dopisovatelskými dušemi“ články o Vánocích, které byly, stále jsou a malinkou chvíli ještě budou, nabity mnoha vánočními informacemi, krásnými nápady i příběhy ze života. Tato úžasná smršť „všehochutě“ je Vánoční speciál.

I já přispěji nějakými zajímavostmi o Vánocích. Ale nejdříve bych se malinko pozastavila a napsala vám, co mám na srdci o letošním „čekání na Ježíška“.

Tento článek už zdaleka nevypadá, tak jak měl vypadat. Díky Vánočnímu speciálu jsem si druhou adventní neděli vyrobila s dětmi krásné „svícny“ Mikuláše a čerta.  Přehodnotila svůj postoj k dárkům typu „ponožky a punčocháče“, doslova jsem se nadchla papírovými ozdobami a korálkovými hvězdičkami.

Velkou radost mi udělalo balení dárků, kdy konečně balení „slivovičky“ z našich jabloní pro mě nebude trestem, ale uměleckým výtvorem, za který se nemusím stydět. Těch mňamek a dobrot, co jsem přečetla, je tolik, že kdybych je chtěla všechny vyzkoušet, tak ze mě bude Otesánek. Zavonělo mi tu koření, které spíš používám jako vánoční dekoraci a díky tomuto článku jsem dostala chuť vyzkoušet zázvorky.

Moje oči se kochaly vaší Předvánoční fotosoutěží, připomněla jsem si něco o Barborkách, na které každý rok zapomínám a trhám je z naší třešně o něco později. Snad bych to už měla brát jako svou „vlastní předvánoční tradici“. Získala jsem krásnou inspiraci na jednoduchý adventní věnec.

Pozastavila jsem se s vámi nad vašimi příběhy ve Vánoční pisatelské soutěži, kde se opět ukázala stará dobrá pravda, že:  „Kdo se směje naposledy, ten se směje nejlíp“.  Se škodolibým úsměvem na rtu jsem četla článek o obr vánočním stromu. To jsem ještě netušila, že smát se naposledy bude Králíček4, protože náš letošní stromeček má 3 m… K unikátnímu vrcholu nám stále a naštěstí chybí 1,2 m. Stejně jako Králíček jsem upřesňovala požadovanou výšku, ale svému osudu prostě neuniknete.

Jako kouzelným vánočním mávnutím se tu šířila lavina velkého příchodu maminek z MD. Jako by se tu najednou rozsvítilo mnohem víc světla a do VDéček proudila nová krev, která s sebou přinesla šířící „mor“ v podobě „gravatarů“ a super smajlíků. Měla jsem opravdu velikou radost, že i takové dušičky, do kterých bych to nikdy neřekla, se nechaly nakazit.

Jsem vděčná za diskusi o počtu dárků, protože jsem přišla i na to, že nejsem v otázce „Budou mít děti dost dárků???“ sama.  A že i ostatní maminky si plní koupí dárků pro vlastní dítka svá vytoužená dětská přání.

Na otázku: „Kdo přišel s nápadem na Vánoční speciál???“ mi Petra odpověděla…

„Ten tvůj dotaz je zapeklitější, než se zdá 🙂 Tak nějak se to vyvinulo časem a okolnostmi 🙂 Úplný prapůvod je snad v nějaké příloze novin či časopisu, pak před xxx lety i nějaký (tuším těhotenský???) speciál na jiném webu, následovala neschopnost (časová i technická)  nápad realizovat. Vloni pak přišla Markéta s „článkovým adventním kalendářem“ (od 1. do 24. vyšel každý den 1 vánoční článek – to musím podotknout, že byl od Markétky naprosto heroický výkon), z toho vyplynulo přesvědčení, že příště je třeba připravovat s větším předstihem a více lidmi. Pak ještě přišlo zjištění, že se to po té technické stránce dá taky celkem rozumně zvládnout, no a jak to bylo dál už víš…“ A VY teď už taky 🙂

* * * * * * * * * * * * *

Vánoční speciál mi tak nádherně vyplnil čekání na Ježíška, že ti za něj, Petro, mnohokrát děkuji. A veliký DÍK patří i všem, kteří se na něm podíleli. Také vám čtenářům děkuji, že jste četli, chválili a oceňovali snahu nás všech.

* * * * *

A co třeba (ne)víte o Vánocích?!

Do konce roku by se měly vrátit všechny cizí věci, které najdete ve vašich domácnostech. Prohledejte celý dům nebo byt a vraťte vše, co vám nepatří.

Ježíšek by musel navštívit 822 domovů za sekundu, aby stihl na Štědrý den obdarovat všechny domácnosti. Navíc by musel cestovat rychlostí asi 1046 km/s.

Advent znamená „příchod“. Doba adventu trvá čtyři neděle a je přípravou na vánoční svátky. Znamená oslavu čtyř tisíc let, po které lidstvo čekalo na příchod „Vykupitele“.

Každý rok vyroste v Evropě skoro 60 milionů vánočních stromků.

Mnoho částí z živého stromečku se dá sníst. Například jehličí je velmi zdravé, protože obsahuje velké množství vitamínu C.

„Líbací zvyk“ pod jmelím pochází původně z Anglie. Muž smí pod jmelím políbit jakoukoliv dívku nebo ženu. Za každý polibek se utrhne jedna bílá bobulka. Poslední bobule se však nechává až do dalších Vánoc, aby z domu neodešla láska.

Nejúspěšnější vánoční písní všech dob je od B. Crosbyho, „Bílé vánoce“. Od roku 1942 se prodalo přes 50 milionů kopií po celém světě.

Jedna z legend praví, že jmelí bylo původně stromem, z jehož větví Josef vyřezal kolébku pro Ježíška. Po třiatřiceti letech tento strom Římané porazili, aby z něho mohli vyrobit kříž, na kterém Kristus zemřel. Strom hanbou seschl a přeměnil se v rostlinu, z níž jsou živy stromy, stejně jako jsou věřící živi z Kristova těla.

* * * * * * * * * * * * *

Přeji vám a vašim blízkým krásný vánoční čas. A také uvědomění, že v dnešní, tolik uspěchané době, je symbol Vánoc „láska a porozumění“ a ne velikost a drahost dárků… ač z lásky darovaných.

KRÁSNÉ A KLIDNÉ VÁNOCE vám všem přeje… suodal

Napsal/a: suodal

Toto taky stojí za přečtení!

Zařizujete svým dětem společný pokoj? Poradíme vám, jak na to

Pro rodiče je často náročným úkolem zařídit pokoj pro jednu svou ratolest. Zvážit všechny jeho potřeby, které musí s

Čtu dál →
muzikál Mauglí na Mall.tv

Muzikál Mauglí bude k vidění na Mall.tv

Muzikál Mauglí Ondřeje Soukupa a Gabriely Osvaldové v režii dua Skutr uvádí pražské Divadlo Kalich od září roku 2013. Od

Čtu dál →

Hledáte parťáka pro své koníčky? Zkuste to se svými dětmi

Malé děti znamenají ve většině případů sice menší starosti než ty velké, ale přece jen většina rodičů – a

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (8 vyjádření)

 • Suodal moc hezky jsi nám to sesumírovala 🙂 musím přiznat,že články se mi moc líbily,nápady pro děti i dospělé,myslím,že každý si mohl vybrat co je mu blízké a dozvěděly jsme se i netušené novinky.
  takže také děkuji všem co se podílely a Tobě za pořádný kus dobře odvedené práce 😀

 • Peťka

  Soudal, máš pravdu. Vánoční speciál byl určitě krásný. Jen lituji, že pro pracující je naprosto nemožné vše přečíst. Ale nevadí, články dočtu postupně, třeba i v lednu. 🙂

 • Holky, děkuji všem 🙂 … docela jsem měla obavy z reakcí. A proto mě vaše slovíčka hřejí dvakrát tolik!!! 🙂

  Hanina25, moc, moc děkuji za pochvalu 🙂 A těší mně, že díky mému článku jsi našla ještě něco co jsi přehlédla.

  Lien, děkuji a jsem ráda, že se ti článek líbil. Myslím… tedy vím na 100% 🙂 , že „nabitý“ je s měkkým i. 🙂

  Marinada, děkujííí a byla to opravdu úžasná „vánoční smršť“ 🙂 Tak právě rychlost mě docela dostala. U nás se to taky řeší 🙂 No, Domula už neee, ale začal Honzík…kdyby tak věděli, že se ten Ježíšek může přetrhnout…a když mi se klidně z lásky přetrhneme, že jooo?! 🙂

  Mariko, děkujíííí a je to pro mě obr poklona…moc mě to potěšilo a hrozně moooc si tvých slovíček cením!!! 🙂

  Bamísku-zlatíčko, děkujíííí…“speciál“ se nám opravdu, opravdu vyvedl!!! Myslím, že jsme Petře a VDéčkům ostudu neudělali!!! Řekla bych, že jsme si docela všechny nasadily pro příští léta laťku hodně vysoko 🙂
  Já osobně ze „speciálu“ mám opravdu báječný pocit…jednak jsem taky přispěla svou troškou do mlýna a za druhé těch nápadů…ojojoj. Prostě bomba!!! 🙂

 • bamiska

  moc hezky napsané sluníčko a shrnuto na jedničku…..zajímavě a vtipně napsané….

 • Krásně shrnuto 🙂
  Soudal tobě taky díky, tebe už považuji za součást redakce, patříš tam, jsi skvělá pisatelka, takže piš, piš, piš, pokud mám čas, ráda si tě přečtu 🙂

 • Marinada

  Krásně sepsané, shrnuté…A těch zajímavých článků, receptů, návodů atd. bylo tak neuvěřitelné množství, že i to měkké i tam má svoje místo 🙂
  Informace o rychlosti Ježíška mě dostala (dcera to řeší každý rok, asi stejně jako všechny děti 🙂 ).

 • Lien

  není nab/i/ty informacemi s tvrdým Y?
  Jinak pěkně shrnuto 🙂

 • Nádherně jsi shrnula celý děj,klobouk dolů…
  Díky tomu jsem došla k tomu,že jsem něco překoukla a hned to napravuji s heslem : Nikdy není pozdě :-).
  A ač mám několik vánoc za sebou,žasla jsem a 2x četla,abych poznala,že o vánocích nevím vůbec nic :-(.
  Takže ještě jednou díky….

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist