Čekání na Ježíška

Rubrika: Dětské hry, Tradice a zvyky

Letošní „čekání na Ježíška“ mi uteklo díky vám všem opravdu rychle a velmi, velmi příjemně. Protože jsme pro vás každý den připravovali s ostatními dobrými „redaktorskými a dopisovatelskými dušemi“ články o Vánocích, které byly, stále jsou a malinkou chvíli ještě budou, nabity mnoha vánočními informacemi, krásnými nápady i příběhy ze života. Tato úžasná smršť „všehochutě“ je Vánoční speciál.

I já přispěji nějakými zajímavostmi o Vánocích. Ale nejdříve bych se malinko pozastavila a napsala vám, co mám na srdci o letošním „čekání na Ježíška“.

Tento článek už zdaleka nevypadá, tak jak měl vypadat. Díky Vánočnímu speciálu jsem si druhou adventní neděli vyrobila s dětmi krásné „svícny“ Mikuláše a čerta.  Přehodnotila svůj postoj k dárkům typu „ponožky a punčocháče“, doslova jsem se nadchla papírovými ozdobami a korálkovými hvězdičkami.

Velkou radost mi udělalo balení dárků, kdy konečně balení „slivovičky“ z našich jabloní pro mě nebude trestem, ale uměleckým výtvorem, za který se nemusím stydět. Těch mňamek a dobrot, co jsem přečetla, je tolik, že kdybych je chtěla všechny vyzkoušet, tak ze mě bude Otesánek. Zavonělo mi tu koření, které spíš používám jako vánoční dekoraci a díky tomuto článku jsem dostala chuť vyzkoušet zázvorky.

Moje oči se kochaly vaší Předvánoční fotosoutěží, připomněla jsem si něco o Barborkách, na které každý rok zapomínám a trhám je z naší třešně o něco později. Snad bych to už měla brát jako svou „vlastní předvánoční tradici“. Získala jsem krásnou inspiraci na jednoduchý adventní věnec.

Pozastavila jsem se s vámi nad vašimi příběhy ve Vánoční pisatelské soutěži, kde se opět ukázala stará dobrá pravda, že:  „Kdo se směje naposledy, ten se směje nejlíp“.  Se škodolibým úsměvem na rtu jsem četla článek o obr vánočním stromu. To jsem ještě netušila, že smát se naposledy bude Králíček4, protože náš letošní stromeček má 3 m… K unikátnímu vrcholu nám stále a naštěstí chybí 1,2 m. Stejně jako Králíček jsem upřesňovala požadovanou výšku, ale svému osudu prostě neuniknete.

Jako kouzelným vánočním mávnutím se tu šířila lavina velkého příchodu maminek z MD. Jako by se tu najednou rozsvítilo mnohem víc světla a do VDéček proudila nová krev, která s sebou přinesla šířící „mor“ v podobě „gravatarů“ a super smajlíků. Měla jsem opravdu velikou radost, že i takové dušičky, do kterých bych to nikdy neřekla, se nechaly nakazit.

Jsem vděčná za diskusi o počtu dárků, protože jsem přišla i na to, že nejsem v otázce „Budou mít děti dost dárků???“ sama.  A že i ostatní maminky si plní koupí dárků pro vlastní dítka svá vytoužená dětská přání.

Na otázku: „Kdo přišel s nápadem na Vánoční speciál???“ mi Petra odpověděla…

„Ten tvůj dotaz je zapeklitější, než se zdá 🙂 Tak nějak se to vyvinulo časem a okolnostmi 🙂 Úplný prapůvod je snad v nějaké příloze novin či časopisu, pak před xxx lety i nějaký (tuším těhotenský???) speciál na jiném webu, následovala neschopnost (časová i technická)  nápad realizovat. Vloni pak přišla Markéta s „článkovým adventním kalendářem“ (od 1. do 24. vyšel každý den 1 vánoční článek – to musím podotknout, že byl od Markétky naprosto heroický výkon), z toho vyplynulo přesvědčení, že příště je třeba připravovat s větším předstihem a více lidmi. Pak ještě přišlo zjištění, že se to po té technické stránce dá taky celkem rozumně zvládnout, no a jak to bylo dál už víš…“ A VY teď už taky 🙂

* * * * * * * * * * * * *

Vánoční speciál mi tak nádherně vyplnil čekání na Ježíška, že ti za něj, Petro, mnohokrát děkuji. A veliký DÍK patří i všem, kteří se na něm podíleli. Také vám čtenářům děkuji, že jste četli, chválili a oceňovali snahu nás všech.

* * * * *

A co třeba (ne)víte o Vánocích?!

Do konce roku by se měly vrátit všechny cizí věci, které najdete ve vašich domácnostech. Prohledejte celý dům nebo byt a vraťte vše, co vám nepatří.

Ježíšek by musel navštívit 822 domovů za sekundu, aby stihl na Štědrý den obdarovat všechny domácnosti. Navíc by musel cestovat rychlostí asi 1046 km/s.

Advent znamená „příchod“. Doba adventu trvá čtyři neděle a je přípravou na vánoční svátky. Znamená oslavu čtyř tisíc let, po které lidstvo čekalo na příchod „Vykupitele“.

Každý rok vyroste v Evropě skoro 60 milionů vánočních stromků.

Mnoho částí z živého stromečku se dá sníst. Například jehličí je velmi zdravé, protože obsahuje velké množství vitamínu C.

„Líbací zvyk“ pod jmelím pochází původně z Anglie. Muž smí pod jmelím políbit jakoukoliv dívku nebo ženu. Za každý polibek se utrhne jedna bílá bobulka. Poslední bobule se však nechává až do dalších Vánoc, aby z domu neodešla láska.

Nejúspěšnější vánoční písní všech dob je od B. Crosbyho, „Bílé vánoce“. Od roku 1942 se prodalo přes 50 milionů kopií po celém světě.

Jedna z legend praví, že jmelí bylo původně stromem, z jehož větví Josef vyřezal kolébku pro Ježíška. Po třiatřiceti letech tento strom Římané porazili, aby z něho mohli vyrobit kříž, na kterém Kristus zemřel. Strom hanbou seschl a přeměnil se v rostlinu, z níž jsou živy stromy, stejně jako jsou věřící živi z Kristova těla.

* * * * * * * * * * * * *

Přeji vám a vašim blízkým krásný vánoční čas. A také uvědomění, že v dnešní, tolik uspěchané době, je symbol Vánoc „láska a porozumění“ a ne velikost a drahost dárků… ač z lásky darovaných.

KRÁSNÉ A KLIDNÉ VÁNOCE vám všem přeje… suodal

Napsal/a: suodal

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (8 vyjádření)

 • Suodal moc hezky jsi nám to sesumírovala 🙂 musím přiznat,že články se mi moc líbily,nápady pro děti i dospělé,myslím,že každý si mohl vybrat co je mu blízké a dozvěděly jsme se i netušené novinky.
  takže také děkuji všem co se podílely a Tobě za pořádný kus dobře odvedené práce 😀

 • Peťka

  Soudal, máš pravdu. Vánoční speciál byl určitě krásný. Jen lituji, že pro pracující je naprosto nemožné vše přečíst. Ale nevadí, články dočtu postupně, třeba i v lednu. 🙂

 • Holky, děkuji všem 🙂 … docela jsem měla obavy z reakcí. A proto mě vaše slovíčka hřejí dvakrát tolik!!! 🙂

  Hanina25, moc, moc děkuji za pochvalu 🙂 A těší mně, že díky mému článku jsi našla ještě něco co jsi přehlédla.

  Lien, děkuji a jsem ráda, že se ti článek líbil. Myslím… tedy vím na 100% 🙂 , že „nabitý“ je s měkkým i. 🙂

  Marinada, děkujííí a byla to opravdu úžasná „vánoční smršť“ 🙂 Tak právě rychlost mě docela dostala. U nás se to taky řeší 🙂 No, Domula už neee, ale začal Honzík…kdyby tak věděli, že se ten Ježíšek může přetrhnout…a když mi se klidně z lásky přetrhneme, že jooo?! 🙂

  Mariko, děkujíííí a je to pro mě obr poklona…moc mě to potěšilo a hrozně moooc si tvých slovíček cením!!! 🙂

  Bamísku-zlatíčko, děkujíííí…“speciál“ se nám opravdu, opravdu vyvedl!!! Myslím, že jsme Petře a VDéčkům ostudu neudělali!!! Řekla bych, že jsme si docela všechny nasadily pro příští léta laťku hodně vysoko 🙂
  Já osobně ze „speciálu“ mám opravdu báječný pocit…jednak jsem taky přispěla svou troškou do mlýna a za druhé těch nápadů…ojojoj. Prostě bomba!!! 🙂

 • bamiska

  moc hezky napsané sluníčko a shrnuto na jedničku…..zajímavě a vtipně napsané….

 • Krásně shrnuto 🙂
  Soudal tobě taky díky, tebe už považuji za součást redakce, patříš tam, jsi skvělá pisatelka, takže piš, piš, piš, pokud mám čas, ráda si tě přečtu 🙂

 • Marinada

  Krásně sepsané, shrnuté…A těch zajímavých článků, receptů, návodů atd. bylo tak neuvěřitelné množství, že i to měkké i tam má svoje místo 🙂
  Informace o rychlosti Ježíška mě dostala (dcera to řeší každý rok, asi stejně jako všechny děti 🙂 ).

 • Lien

  není nab/i/ty informacemi s tvrdým Y?
  Jinak pěkně shrnuto 🙂

 • Nádherně jsi shrnula celý děj,klobouk dolů…
  Díky tomu jsem došla k tomu,že jsem něco překoukla a hned to napravuji s heslem : Nikdy není pozdě :-).
  A ač mám několik vánoc za sebou,žasla jsem a 2x četla,abych poznala,že o vánocích nevím vůbec nic :-(.
  Takže ještě jednou díky….

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist