Naše Vánoce aneb „Jak jsme měli doma les Řáholec“

Rubrika: Tradice a zvyky (nejen) v naší rodině

Každé Vánoce, i když se opakují každý rok, jsou něčím jiné a vyjímečné. Někomu se podaří to a jinému zase něco jiného. Některé vánoční tradice se utlačují do pozadí, ale každý si určitě vybere, co je mu nejbližší. Průběh Vánoc je u každého jiný, i když vlastně podobný.

Já si vždy říkala, jak není nad vůni jehličí a proto musí být stromeček „živý“.  Ale přišel jeden rok, kdy jsem svůj postoj k umělým stromkům velice ráda přehodnotila. Já byla vždy zastáncem krásného co největšího stromečku. Proto mi nepřirostly k srdci borovičky, ale měla jsem ráda smrčky, i když brzo opadávaly. Jelikož jsme bydleli ve velikém bytě, který měl i vysoké stropy, tak se vždy vybíral vysoký strom, i když to byl problém ho sehnat.

Jeden rok mi slíbil kamarád, že mi doveze krásný, vysoký, vánoční smrk přímo od lesáka. On bydlel v paneláku, a tak to u něj vyhrála borovice s menší výškou.  Ještě jsem mu připomínala, ať mi nezapomene sehnat vyšší strom, protože mám stropy výšky 4,20 m. Byla jsem ubezpečena, že bude podle mých představ. Bohužel, to jsem opravdu netušila, co mě čeká a že se má představa bude tak dalece rozcházet se skutečností.

Nastal den „D“, kdy měl dorazit vysněný stromeček. Když dorazil a vyhlížela jsem je ode dveří, tak už mě zarazilo to, že šel na začátku jeden, co nesl strom a dlouho pouze strom, dokud se neobjevil za rohem ten druhý nosič na jeho konci.

No nemá cenu to nijak rozebírat, prostě byl to doslova „strom Svobody“ (jméno dodavatele). Manžel ho zdobil ze žebříku… byl i se špicí až ke stropu a rozpětí asi 2,5 m.

Pokud jsem potřebovala pro něco do skříní, lezla jsem po čtyřech a děti se mi u něj ztrácely.

Horší věc pak nastala při „ozdobování“. Myslím, že nemusím dlouze popisovat, že při sáhnutí na první ozdobu, mu sjelo všechno jehličí na koberec.  Při shrabání na jednu hromadu mi to připomínalo obr mraveniště a zaplnilo celou popelnici. Kdo někdy měl smrček, tak ví, jak se špatně zbavuje koberec jehličí,a to i rok poté.

No každopádně jsem se zařekla, že od té doby mi nesmí živý strom a obzvlášť smrček přes práh bytu. Děti si to užily!!! Nikdo takový strom neměl a já na něj ještě po hodně letech vzpomínám s hrůzou 🙂

Tento příspěvek byl zařazen do soutěže Vánoční pisatelská soutěž. Stačí jen do 18. 12. 2011 včetně poslat svůj příběh do redakce a tím se zařadíte do soutěže o zajímavé ceny.

Napsal/a: Králíček4

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (11 vyjádření)

 • Králíček4

  Lussy,že by se o letos zkusilo,mám ji asi 25 km.Ještě uvidíme,ale díky za tip.

 • Lussy

  Králičku,
  my máme jedli každý rok. Vloni i letos kupujeme v IKEA. Letos tam stojí dánská jedle 499,- bez ohledu na výšku a když jí v lednu s paragonem vrátíme, dostaneme poukaz na nákup 250,-. Ale to se vyplatí tomu, kdo neprojede víc, než ušetří 🙂

 • Králíček4

  No po této pohromě jsme měli párkrát jedličku a ta se vyhazovala jako právě uřezaná a na tu chvíli je mi fakt líto peněz,při dnešních cenách živých stromečků.

 • MarieB

  Tak ozdůbky chápu, vlastně máme také památeční ;-).Takže i letos umělý? MarieB

 • Králíček4

  Marie,já se nerada vzdávám a nyní se již také po letech směji.Tehdy mě,ale do smíchu moc nebylo a ozdob by bylo škoda,byli na něm i staré po babičce.Jen jsem čekala kdy mi se mi do hromady jehličí nastěhují mravenci,trvalo než se to poklidilo.

 • MarieB

  Sice se také směji Králíčku, ale to, co mě štve nejvíc, je právě odzdobování stromku a u tak velkého se divím, že jste to nevzdali a nešel i s ozdobami ;-). Krásný článek MarieB

 • Králíček4
 • Díky králíčku, vybavily se mi vzpomínky na dětství moje a našich dětí. Moc se mi čtení líbilo.

 • bamiska

  králíčku hezké na fotce je to strom jak hrom…:-D

 • Lussy

  Králíčku, tak to je úžasná historka, zasmála jsem se 🙂

 • Králíčku, děkuji za pěkný článeček. Docela se ti ani nedivím, že jsi přehodnotila svůj postoj k „živým“ stromkům…i když tomu tvému bych už „stromek“ raději neříkala 🙂 Ale na druhou stranu…děti měli super zábavu, když viděly jak se maminka plíží pod stromem 🙂

  Taky mám nejraději smrček a tak o vysávání a uklízení po-vánočního jehličí ještě v létě, vím své 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist