Farma Hucul – Janova Hora

Rubrika: Cestování, Z našich cest

Dnes bych ráda pozvala všechny malé i velké milovníky koní a jiných zvířat na úžasné místo, kde si budete připadat jako v jiném světě – na farmu Hucul Janova Hora. Tato farma se nachází v západní části Krkonoš, dostanete se tam z vesnice Vítkovice buď autem, pěšky nebo na kole – ale jak už název místa (Janova Hora) napovídá, připravte se na pořádný výšlap.


Pokud se někdo bude těšit do cíle na moderní horský hotel, bude zklamaný. Stojí tam obyčejná (ale krásná) horská chata, na které už zahlodal čas, ale její hlavní kouzlo spočívá v prostředí, kde se nachází. Nikdy mě nepřestane fascinovat ten nádherný výhled do okolí, který je lemovaný pastvinami, na kterých při troše štěstí kromě koní zahlédnete i malá hříbata.

Farma Hucul 2Farma Hucul 3

Vedle chaty je  prostorné přírodní hřiště, kde se děti vyřádí na dřevěných prolízačkách a houpačkách (velmi oblíbená je např. růžová houpačka ve tvaru kravského vemene). Ale hlavní atrakcí pro děti jsou volně pobíhající roztomilé kozičky, které mají uprostřed hřiště svůj domek. A musím dodat, že jsem se nikdy nesetkala s tím, že by nějaké dítě kozám ubližovalo.
Zájem o jízdy na koních v posledních letech hodně vzrostl a na mnoha farmách se tomu pružně přizpůsobili a jde jim hlavně o výdělek. Naštěstí jsou ale pořád místa, kde to neplatí, a Farma Hucul je toho ukázkou, tady se snad zastavil čas. Takže pokud se chce Vaše ratolest (nebo Vy) naučit jezdit na koni, máte zde tu nejlepší příležitost – stačí si předem objednat hodinovou lekci, která stojí 280 Kč.

Farma Hucul 1Farma Hucul 4

Je to vůbec nejlevnější cena, kterou jsem kde viděla, a jako bonus hodina výcviku na Janově Hoře trvá skutečně 60 minut, zatímco na jiných farmách „hodina“ trvá jen 45 minut. Dceři na Farmě Hucul každý rok lekce objednávám a je nadšená, trenéři jsou zde velmi milí a kvalitní, lekci umí udělat zábavnou a huculové se velikostí ideálně hodí pro děti. Nejčastěji se ale děti nechávají vozit půl hodiny po okolí (za 180 Kč), i to je lepší předem objednat, ale personál je zde velmi pružný a myslím, že žádný malý jezdec neodejde s nepořízenou.
Součástí chaty je restaurace, ale tu jsme ještě nenavštívili, tak snad příští rok. Ale pokud i zde platí, že jaké toalety, tak taková restaurace, tak se musí jednat o dobrou restauraci.
Pokud se rozhodnete navštívit Farmu Hucul ve všední den, zažijete krásný pohodový den, o víkendu zde bývá rušněji, ale i když davy lidí nesnáším, nikdy jsem odsud neodcházela otrávená.
Toto místo můžu vřele doporučit všem milovníkům přírody a zvířat.


Článek byl zařazen do soutěže Podělte se o tipy na výlety a vyhrajte spoustu dalších, ve které můžete vyhrát za tip na výlet vyhrát i vy.
V září vybere redakce portálu VašeDěti.cz výherce, kteří si mezi sebou rozdělí 10 knih z edice Kam v České republice, které do soutěže věnovala společnost Albatros Media.

Pozn.red.: Text neprošel redakční úpravou.

Napsal/a: Marinada

Toto taky stojí za přečtení!

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (21 vyjádření)

 • Marinada

  Peťko, teď je mi až blbý, že jsem sem ten odkaz na Braňany dala, protože s tím táborem s Tebou musím souhlasit. Já chtěla udělat dceři před 3 lety radost a jely jsme tam na 5 dní, to byla poprvé na koních a pak už u nich zůstala. A byla to (myslím) dcery nejlepší dovolená, dodnes na ní vzpomíná a občas jsme se tam na den vracely. A dostala tam ty nejlepší základy, jaké dostat mohla. Pak první tábor – to se vrátila taky nadšená. A loňský tábor, i když byla majitelka i ta vedoucí stejné, nějak se to nepovedlo. Bylo extrémní horko, takže skoro (s ohledem na koně) nejezdili (ale co vím, na jiných táborech se jezdilo normálně). A tenkrát dcera dlouhodobě marodila se žaludkem, já tam dala papír A4 s jejími problémy a výsledek byl, že jsem se náhodně dozvěděla, že tam dceru nutí do jídla a ona že tam brečí nad plnými talíři. Tak jsem volala majitelce a ta mi řekla, že tam v žádném případě nikoho do jídla nenutí. A když jsem jela dceru vyzvednout, tak mi ta vedoucí spokojeně říkala, že dceři řekla, že musí od každého jídla sníst aspoň 5 velkých soust. Jelikož stejnou zkušenost má už dcera i ze školy v přírodě a sem jela s tím, že jim 100% věří, tak už nikdy nikam jet nechce.
  Takhle k táborům. Ale na krátkou dovolenou pro začínající milovníky koňů můžu opravdu doporučit, i když naše zkušenost už je tedy staršího data 🙂

 • Peťka

  Marinado, moje tam byla hned na začátku prázdnin. Tak to se holky nepotkaly. Přijela vcelku spokojená, takže jsem to už pak neřešila. Ale bylo tam víc věcí, co mě zklamalo, asi to není o lidech kolem koní, ale o majitelích, co chtějí ušetřit na dětech. Mluvím o tom Selském dvoře, aby nedošlo k mýlce, že jde Janovu Horu.

 • jana231

  aha,já taky myslela:)Marinádo,díky za info,láká mě to čím dál víc:)

 • Marinada

  Tak ještě musím opravit – hucul prý tedy není poník, ale malý kůň. Já myslela, že je to to samé 😀

 • Marinada

  Jani, ještě jsem zapomněla – ceny jsou stejné pro děti i dospělé…

 • Marinada

  Peťko, tak to mi ani neříkej! Chudinka Tvoje dcera. Jinak moje dcera tam loni taky byla, nějak koncem července 🙂

  Makineo, díky!

  Jani, koukala jsem na ty stránky, jde to i na půl hodiny za poloviční cenu – 140 Kč, ale na tu jízdárnu je 2,5 roku podle mě ještě málo. A kdyby, tak stejně začátečník musí být prvních pár hodin na londži (= kůň je přivázaný na laně a běhá dokola a děti se učí správně sedět, pak sedět bez držení, pak vysedat při klusu, pak klusat bez držení…) a to by bylo na půl hodiny za 145 Kč. V nabídce to mají taky i na hodinu, ale to by ten kůň už byl chudák…a dítě asi taky 🙂 Ale na tu vyjížďku do okolí jezdily i takhle malé děti a moc jim to na huculech slušelo 🙂 Hucul je totiž poník, jak jsem byla dcerou poučena 🙂

 • jana231

  Marinado,díky moc za tip.Zeptám se,od kolika let bys doporučovala hucul?Mám 2,5letou holčičku, takže to máme ještě času dost že?Ona nemá problém sednout na poníka a jet, i když jenom na chvilku. Pětiletý syn jezdí kdekoliv máme možnost.A ještě k tomu hodinovému výcviku,dá se tam domluvit na nějaké přestávce?pokud by to šlo, bylo by to ideální,protože vydržet u čehokoli delší dobu je u nás problém,i když třeba by překvapily:)A ta hodinová lekce za 280Kč by byla cenově stejná i u dospěláka?

 • Marinado, pěkná pozvánka. Na nás je to opravdu daleko, ale vypadá a zní to moc hezky.

 • Peťka

  Marinádo, díky za tip. Dcera má koně moc ráda, loni byla na koňském táboře, přesně jak jsi dala odkaz. Dceru tam nechali v bolestech se zubem 2 dny, nevzali ji k zubaři. Když přijela, měla tvář nateklou a zubař nechápal. Ale celkově se jí pobyt líbil, koně si zamilovala.
  Já na koni v živodě neseděla. Nebo možná jako dítě. Mám z nich respekt.

 • Marinada

  Petro, určitě nic jiného potřeba není (vlastně ani ta přilba, ale přece jen – stačí jedno zavšivené dítě a už to jede 🙂 ).
  S lyžováním tam nemám zkušenost, já bych se tam i v zimě bála jet, ta cestička je malinká a v zimě se neupravuje…

  Jinak když dcera začínala na koních, měla jsem šťastnou ruku a objednala jsem ubytování na 5 dnů a dvakrát denně jízdy zde:
  http://www.selskydvur.info/sluzby/
  Začátečníkům se tam maximálně věnují a dají jim dobré základy, můžu vřele doporučit. Na jiných farmách jsou dost hrrr a začátečníky moc v lásce nemají. Pak tam byla dcera ještě dvakrát na táboře, ale ono je to právě celkově laděné spíš pro ty začátečníky, takže už tam nejezdí.

  Tady na těch huculech se věnují jak začátečníkům, tak pokročilým, jsou tam opravdu skvělí trenéři. Dcera letos dostala slovenku, tak jsem se bála, jestli jí bude všechno rozumět a nakonec jsem zkonstatovala, že má dost často problém mluvit i s čechama (stydí se), ale tahle skvělá holka „od sousedů“ jí rozmluvila hned 🙂

  A tady ještě posílám odkaz na ty huculy, kdyby měl někdo zájem mrknout: http://www.hucul.cz/ofarme.php

 • Petra Vymětalová

  Marinado, takže kromě přilby nic speciálního není potřeba? Tak to je super. Koukala jsem letos na tábor u koní, co je tu kousek od nás, a tam chtěli snad všechno, ani mi ty názvy moc neříkaly 🙂 Přitom to mělo být pro začátečníky.
  Zkoušela jsem to hledat na mapě, tam je i nějaký skiareál?

 • Marinada

  Petro, ještě jsem si vzpomněla – na tu lekci by dítě mělo mít nějaké dlouhé nohavice (např. leginy) a pevné boty (např. botasky). To jsou taková obecná bezpečností doporučení ve všech stájích…

 • Marinada

  Petro, když by dítě nemělo svojí (třeba aspoň cyklistickou) přilbu, tak tam hromadně půjčují – mají obrovskou bednu a opravdu pečlivě zkouší, aby velikost přesně seděla.
  Jinak „miminka“ vozí pár minut po pastvině a větší chodí na vycházku do okolí – je to skupinka třeba 5 koní s jezdci (můžou být i dospělí) a vedle nich jdou vodiči a děti hlídají.

 • Petra Vymětalová

  Marinado, bezva tip, díky. Škoda, že je to od nás docela z ruky, Majdě by se to určitě líbilo, poslední dobou ji to ke koním taky nějak táhne. Tak třeba to někdy v budoucnu spojíme s nějakou dovolenou 😉 Jak vypadá to vožení dětí po okolí? A jaké vybavení musí mít, když chce absolvovat samostatnou lekci? – dá se půjčit nebo musí mít vlastní?

 • Marinada

  Lien, dcera taky jednou na projížďce usnula a pak tvrdila, že to není pravda, že jen „koukala do třmenů“ – tahle hláška u nás doma zlidověla 🙂
  My tam ubytovaní nebyli, dojíždíme vždycky z Pasek. Shodou okoloností jsem se dala letos do řeči s paní, která tam ubytovaná byla se 2 malýma vnučkama a říkala, že se tam trochu nudí…Ona je tam ta farma, určitě se dá jít na vycházku do okolí, ale mně by třeba vadili ti výletníci, co tam postupně celý den brouzdají, mám radši klidnější ubytování.

 • Marinada

  Ivčo, to je ten paradox – už je pokročilá jezdkyně a proto několikrát spadla 🙂 Ale oni těm dětem dávají opravdu hodné klidné koně. Ale bojím se, to je jasný.
  Ale tady na těch huculech jsou opravdu hrozně opatrní, jezdí tam úplní začátečníci (i mrňouskové) a trenérky to hodně hlídají. A hlavně jsou to spokojení poníci, ne jako ti chudáčci vystresovaní na pouti…Ale skoro všichni rodiče objednávají dětem tu projížďku do okolí, s tím tréninkem je dcera spíš výjimka.

 • Lien

  Moc hezký článek, naše holky také rády jezdí, je zvláštní, že mě nikdy nenapadlo se bát a to jezdí L. tak od dvou let, samozřejmě s doprovodem koňáka, ale drží se a jede, nedávno na koni usnula při projížďce a M. zase další jízdu šlápl na nohu, protože tam před ním pořád pobíhala a něco mu brebentila. To byl řev.

  A ceny v článku jsou tedy opravdu super. Chápu dobře, že bydlíte na té chatě a chodíte jezdit na koni? Je tam v okolí ještě něco dalšího, pokud by člověk chtěl strávit pár dní a nechtěl jen na koně a do chaty – koupání, zámek…..

 • Ivča a Domča

  Tak je fajn, že jí něco baví, to je super. A nebojíš se třeba, že spadne? Já bych asi šílela strachy…Fakt mi to přijde vysoko, zvlášť na dítě:-)Mám nějak z koní strach, nevím proč…Stačí mi to na pouti, když si Domča usmyslí, že se projede na těch mrňavech ponících, či co to je…Nebo, už je zdatná jezdkyně?

 • Marinada

  Ivčo, díky. Já se nevozím a ani jsem nechtěla, aby se vozila dcera. Ale ona si za tím svým snem odmalička šla a teď už má velkou podporu i u mě.

 • Ivča a Domča

  Moc hezká pozvánka. Já teda na koni nikdy neseděla, nějak se bojím, přijde mi to dost vysoko:-) I když bych to chtěla někdy zkusit, nevím zda platí, že nejkrásnější je pohled z koňského hřbetu…

  A ty se taky vozíš nebo jen dcerka?

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist