Kyselina listová v těhotenství podpoří správný růst vašeho miminka

Rubrika: Těhotenství

Objevily se na vašem těhotenském testu dvě čárky? Ať už jste si dítě přála několik měsíců, nebo to bylo překvapení, teď určitě nemyslíte na nic jiného než na zdraví vašeho miminka. Možná už jste slyšela, že v těhotenství je důležité zvýšit příjem kyseliny listové. Přečtěte si proč, a jak na to!

Propašujte vitamin B9 do vašeho jídelníčku

Kyselina listová je vitamin B9, můžete se ale setkat i s označením folacin nebo folát. Má velkou roli v metabolických procesech i při vzniku nukleových kyselin, které tvoří naši genetickou informaci. V těhotenství se stará o dělení buněk, a tak zajišťuje správný vývoj dítěte.

Pokud těhotenství teprve plánujete, zvyšte příjem kyseliny listové už teď. V prvním trimestru pak vaše dítě budete potřebovat asi 800 μg vitaminu B9 denně, protože se bude vyvíjet jeho mozek a mícha.

A co byste měla v těhotenství jíst? Hodně kyseliny listové obecně najdete v ovoci, zelenině, luštěninách, obilninách a ořeších. Podle názvu už ale asi tušíte, že nejvíce je jí v listové zelenině, jako je:

 • ledový salát
 • čínské zelí
 • hlávkový salát
 • špenát
 • mangold

V těhotenství se snažte omezit vaření potravin, kyselinu listovou tím totiž z 95% zničíte. Jezte tedy raději čerstvé nezpracované potraviny, které jsou nabité nejen kyselinou listovou, ale i dalšími důležitými vitaminy a minerály.

Vyzkoušejte odšťavňování!

odstavnovacZeleninu nemusíte celý den jen chroupat, zkuste ji jednoduše naházet do odšťavňovače a pak ji vypít. Ve šťávě zůstanou všechny cenné látky včetně kyseliny listové, a tělo je navíc v tekuté formě snadněji přijme.

Na odšťavňování listové zeleniny se nejvíce hodí dvouhřídelové a šnekové odšťavňovače. To dokazuje i nezávislý test, který zadala společnost Eujuicers. V testu si odšťavňovače musely poradit s kilem mrkve. V tabulce vidíte, kolik se kterému podařilo z mrkve získat kyseliny listové.

odšťavňovač množství získaného vitamínu B9
Angel Juicer 7500 3,01 μg
Sana Juicer by Omega 2,98 μg
Omega VRT 352 FS 2,66 μg
Champion 2000+ 2,21 μg
Catler JE 4010 1,66 μg

O první a druhém místo se dělí dvouhřídelový odšťavňovače Angel Juicer a šnekový Sana Juicer. Oba zvládnou mrkev i listovou zeleninu zpracovat velmi dobře, Sana Juicer je však výrazně levnější. Výbornou šťávu připravíte i v odstředivém nebo mechanickém odšťavňovači, výtěžnost ale bude o trochu nižší.

A čím si šťávu ze zelených listů dochutit tak, aby vás v létě osvěžila?

 • zkuste do odšťavňovače přidat půlku citronu nebo limetky
 • do přístroje nebo do hotového nápoje můžete nasypat i trochu čerstvé máty
 • nápoj podávejte s ledem nebo třeba s ledovým hroznovým vínem (nerozpustí se a nezředí nápoj jako led)

Hlavně pamatujte, že to vše děláte pro vaše zdraví, tedy i pro zdraví vašeho dítěte. Omezovat se v množství tedy nemusíte!

Napsal/a: Eujuicers.com

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

 • Anonymní

  Kyselina listová je moc důležitá už při plánování. Mně říkal doktor aspoň tři měsíce předtím, než se začnete snažit. Já brala Folgravid, ten také obsahuje listovku, a další látky, které miminko potřebuje.

 • endlisek

  Šťávy z mrkve, jablek, červené řepy a občas i jiné zeleniny (podle toho, co je zrovna za roční období po ruce) mi má chytrá maminka dělala už odmalička. Musím se přiznat, že asi do mých deseti až dvanácti jsem to brala jako nutné zlo a stěžovala si kamarádkám, co musím chudák doma pít (soucítily se mnou a radily mi ten „hnus“ vylít, když se mamka nedívá). No, a teď o pár let později, jsem moc vděčná, že jsem takto zdravě mohla vyrůstat a naopak jsem moc ráda, když ještě občas mamka takovou dobrůtku připraví. Odšťavňovač máme sice staršího typu, ale stále slouží a myslím, že je to super investice na dlouhou dobu a se zaručeným, zdravým výsledkem. Já jsem sice lenoch, takže spíše křoupu čerstvou zeleninu, nebo počkám, až mamka šťávu připraví, ale asi se do toho pustím brzy i sama, miminko zvýšený příjem vitamínků určitě jen prospěje a mě stejně nejvíc chutnají ovocné, nebo zeleninové šťávy, škoda, že netečou z kohoutku místo vody 😀

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist