Podzimní deprese je mýtus…?

Rubrika: Aktuality, Životní styl

Závěr roku s sebou přináší nejen očekávání vánočních svátků a silvestrovského veselí, ale i čím dál tím méně denního světla a delší noci. Umocněno změnou z letního času na ten „náš“, středoevropský, často z domova za tmy odcházíme i se domů za tmy vracíme. Díky inverzi navíc často chybí i sluneční svit. Na mnoho lidí tak dolehne tzv. podzimní deprese.

Jak se ale uvádí v tiskové zprávě fy Commservis.com, ve většině případů se jedná jen o špatnou náladu a únavu.

Podzimní deprese je mýtus. Lidé mají jenom špatnou náladu (tisková zpárva)
Hradec Králové – Poslední roky se plní ambulance psychologů stále častěji. Lidé si každý podzim stěžují na deprese. Odborníci však upozorňují na to, že se ve většině případů jedná o špatnou náladu a únavu, kterou si lidé mylně vykládají jako podzimní depresi.
„Často v našem okolí slýcháme, že má někdo depresi. Je ale třeba rozlišovat depresi a smutnou náladu. Zatímco smutná nálada je přechodná, deprese je déletrvající nemoc. Depresivní člověk prožívá beznaděj, smutek, prázdnotu, nedokáže se radovat, redukuje svoje povinnosti, ztrácí energii i vůli, není schopen plnit své každodenní povinnosti.  Je tedy rozdíl, když se nám ráno nechce vstát, protože nás čeká nepříjemný den, a tím, že vstát prostě nemůžeme, protože na to nemáme dostatek síly,“ popisuje psycholožka Vladana Skutilová.

Na psychiku má vliv současná ekonomická situace
Psychická kondice u lidí středního a staršího věku klesá. „Souvisí to s politickými a ekonomickými změnami. Lidé se bojí zdražování a ztráty zaměstnání. Ti, kteří práci nemají, toto období prožívají daleko hůře,“ říká pedagožka Eva Fruhwirtová z agentury Commservis.com.
Nálada ve společnosti je celkově velmi vyostřená, což ukazují různé průzkumy. Lidé nejsou spokojeni s politickou scénou, s ekonomickou situací a také se stavem demokracie po dvaadvaceti letech. To vše se ve spojení s krátkým dnem a letošní dlouhou inverzí podepisuje na špatné náladě.

Lidé se neumějí vyrovnat s Vánocemi a koncem roku
Ke špatné náladě přispívá také předvánoční shon, který začíná už v listopadu. „Obchody jsou přeplněné, lidé vystresovaní, v práci je potřeba uzavřít rok. Získáváme tak pocit, že nic nestíháme a začnou nám vadit i lidé na ulici,“ popisuje Eva Fruhwirtová a dodává, že tato cesta vede ke kolapsu a problémům v rodině.

S depresí bychom se měli svěřit do rukou odborníka.
S únavou a špatnou náladou ale můžeme něco udělat něco sami. Tady je několik tipů:
Na stránkách Žena.cz se dočtete, že vám pomůže, když si „vyladíte biorytmy“. Tím zabráníte poklesu energie i nálady.
Je třeba se naladit na pocity vlastního těla – to nám napoví, kdy je čas na práci, na jídlo, na spánek. Tento režim dne by měl být pravidelný a přibližně stejný každý den.
Spánek by měl trvat déle než šest, ale ne více než devět hodin. Nerespektování tohoto pravidla může vést naopak k obezitě.
Člověku neprospívá ani práce na noční směny, či časté návštěvy bujarých večírků.
Pokud máte problém se změnou času, doporučuje se zvýšená fyzická aktivita (třeba i rychlá chůze či běh), při které se v mozku uvolňuje více serotoninu, který pomůže naladit vnitřní biologické hodiny.

Řešením na podzimní splín může být dovolená v jižních krajinách.
Ne každý ale má možnost na takovou dovolenou třeba o vánocích vyrazit. Nic ale není ztraceno – postačí prý, když si posvítíme do ucha. Světelným paprskem totiž opět stimulujete mozek k vyšší produkci serotoninu (hormonu dobré nálady). Tomuto způsobu terapie se říká fototerapie.
Fototerapie se dá použít jako prevence už při počátečních příznacích splínu. Dva finští vědci provedli pokus, při kterém používali iPod, který měl místo klasicích sluchátek dvě světýlka, která svítila do zvukovodu. Pod názvem Valkee se tento iPod již od srpna 2010 prodává jako zdravotnický prostředek (dle klasifikace EU).
Kdo se raduje, že se bude léčeit baterkou, bude asi zklamán – klasická baterka má příliš žluté světlo.

Více se dozvíte na stránkách Novinky.cz.

Na stránkách Novinky.cz se můžete dočíst také o chromoterapii – léčbě barvami. Barvy jsou vlastně různé formy bílého světla, po rozložení dostanete sedm barev duhy: červenou, oranžovou, žlutou, modrou, zelenou, indigo a fialovou.
„Světelné paprsky mají význam pro naše zdraví a náš celkový dobrý pocit, protože svou energií pronikají každou buňkou našeho těla a způsobují tím určité molekulární reakce, které jsou nutné pro tělesnou a duševní vyrovnanost,“ vysvětluje Petr Zach, odborník na chromoterapii ze studia Energy Care.

K terapii se používá chromatoterapeutické vodní lehátko, které umožňuje střídání a frekvenci barev dle aktuální potřeby klienta, což není v běžném životě možné.
Takto se dá pečovat nejen o pokožku těla, ale můžete působit i na vnitřní problémy, jakou jsou např. alergie, úzkostné stavy, chudokrevnost, deprese, záněty kloubů, migrény, srdeční problémy a další.
Konkrétní využití jednotlivých barevných paprsků naleznete na výše uvedeném odkazu.

Máte vy nějakou osvědčenou radu, jak se zbavit podzimního splínu, zvednout si hladinu energie a zlepšit náladu?

Napsal/a: Jarmila Vrkošová

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • Jarmuschka

    Teď bylo naštěstí dva dny slunečno, nicméně jsem oprášila aromalampu. Teď do ní kapu „červený pomeranč“. Jednak je to světýlko (dnes jdu ještě honem zapálit třetí svíčku na adventním kalendáři, jestli už to neudělal choť s holčičkama), a taky příjemná vůně.
    Vařím si pečený čaj – o kterém píše na jiném místě nuninka. A v zásobě mám dost čtivých knížek.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist