Hou, hou, hou, výprava za záchranou Vánoc začíná

Rubrika: Kulturní a literární tipy

Za dveřmi jsou Vánoce, a proto tvůrci animované komedie Velká vánoční jízda přicházejí s českým dabingem ve formátech 35 mm, 2D a 3D právě 8. prosince 2011 do kin. Celý projekt se stal společným dílem klasických vypravěčů z Aardmanu, animátorského týmu ve společnosti Sony Pictures Animation a počítačových odborníků v Sony Pictures Imageworks a Aardmanu.

Film uvede píseň oblíbeného amerického zpěváka Justina Biebera, která nabízí ukázky z filmu.

Skladba pochází z Bieberova vánočního alba Under the Mistletoe a zástupci studia Sony Pictures si spolupráci s touto popovou hvězdou pochvalují. Poprvé k ní došlo v případě loňského filmu Karate Kid a aktuální klip považují za báječnou přidanou hodnotu pro všechny diváky Velké vánoční jízdy.

Jak doručit zapomenutý dárek, aby o tom nikdo nevěděl

Santa je tu, ale už nechodí komínem. Každý rok Santa doručuje dárky pomocí hypermoderních saní, vybavených štíty, díky kterým může být neviditelný, ale i důležitou funkci mají skřítci, kteří pracují v trojčlenných týmech a mají přesně 18.14 sekundy na to, aby se dostali do každého z domů a doručili dárek.

Hlavním hrdinou je nemotorný, dobrosrdečný, nosatý puberťák Arthur, jenž je nejmladší z rodu Santů Clausů. Už od nepaměti rozdává rodina ze Severního pólu dárky všem dětem na světě a svůj původ datuje až ke svatému Mikuláši. Pan a paní Santa Clausovi mají dva syny (Steva a Arthura), Steve je starší namyšlený syn, miluje techniku, nic mu neříká kouzlo Vánoc, vyžívá se v armádních povelech, organizaci a má slabost pro nejmodernější stroje. Nemotorný Arthur sedí v oddělení dopisů, kde jako chodící katastrofa nemůže nic pokazit. Zbožňuje Vánoce tak moc, že má adventní kalendář s 365 dny a dokáže zazpívat úplně celou Tichou noc pozpátku.

Únavou zmáhaný otec Santa Claus díky svým skřítkům a nejmodernějšímu plavidlu dokáže během Štědrého večera a noci obdarovat všechny děti na světě. Jednou však náhodou nedoručí dárek holčičce Gwen. Ale Santa Claus se nechá uchlácholit Stevem a neřeší možný dopad na fakt, že holčička nedostane své kolo, které si moc přeje. Arthur nemešká a se svým mručivým dědečkem (Santou v důchodu) nasedne do prastarých saní taženými 8 soby a vyráží na divokou jízdu, aby doručili poslední zapomenutý dar.

Děda Santa je protivný a otravný, ale má s Arthurem něco společného – prostou, hlubokou a nezdolnou oddanost vánočním svátkům a všemu, co symbolizují,“ prohlašuje Bill Nighy (dabér dědy v angličtině). Pomocnicí se jim stane elfka Bryona, která pracuje v sekci balení dárků, dokáže vyjmenovat 118 druhů uzlů a na balení dárků je vždy připravena. Při své výpravě se omylem dostanou do Afriky, Mexika, zápasí s mnoha problémy, vzbudí strach a fikci o napadení mimozemšťany, ale nakonec se dostanou na správné místo. Zvládnou to? Mají jen pár minut na obdarování holčičky, než se rozední, a pokud doručení nezvládnou, kouzlo Vánoc je pryč.

Vánoční šílenství tvůrců

Někteří animátoři, kteří se na filmu podíleli, měli na svých stolech dokonce vánoční ozdoby, stromečky, svíčky a celé dva roky, co se film animoval, aby si navozovali vánoční atmosféru. Na scénáři pracovala ne moc známá Sarah Smith (televizní, seriálová scénáristka a režisérka) a Peter Baynham (herec, filmový a televizní scénárista, který má na kontě Borata, Bruna). Tito dva se snažili o líbivý film po mladší spektrum diváků, ale ani rodiče se nebudou nudit. Film provází opravdu zábavné chvilky, snoubí se zde moderna a tradice. Nemám žádné zvláštní výhrady k dabingu, shledávám ho kvalitním. Český dabing zastoupily zvučná jména jako je např. Matouš Ruml, Lukáš Hlavica, Jiří Hromada, Radka Stupková, Patel Tesař, Bohuslav Kalva, Jana Altmanová a další. Animace se mi líbila, rozhodně byla cítit americká vlna animátorů a neomezený rozpočet. Skoro 80 tvůrců si pohrálo s legendou docela dobře, akorát místy mi chyběla větší gradace a spád.

Tento film je sezónní záležitost s prvky vkusných, inteligentních vtipů, které neurazí. Pro naladění na vánoční svátky super volba! Jen nezapomínejme, že tady nelítá Santa, ale chodí Ježíšek.

Rozhovor s Arthurem

Co znamená „Vánočnit“?

Když máte rádi Vánoce. Pořád. A užíváte si vánoční zábavy. A děláte vánoční věci. A každý centimetr místa kolem sebe vyplníte třepením a papírovými řetězy.

Oblíbený předmět?

Moje huňaté sobí papuče. Umějí hrát dvě různé koledy a jsou vyrobené v Číně. (Číňani mají zřejmě taky rádi Vánoce!)

Hodnocení: 80%

 

Napsal/a: Pavlína Ticháčková

Toto taky stojí za přečtení!

Pořízení tažného zařízení je snadné a cenově výhodné

Disponovat vozem bez tažného zařízení není žádný hendikep, jak by se mohlo zdát. Pokud potřebujete využívat přívěsný vozík, karavan, nosič

Čtu dál →

Cyklistické dárky pro malé i větší cyklisty

Máte doma nadšeného cyklistu a nevíte, co mu pod stromečkem udělá největší radost? Podobným problémem se rok, co rok

Čtu dál →
Jindřichův Hradec

Prohlédněte si Jindřichův Hradec. S našimi tipy o nic nepřijdete

Jindřichův Hradec si zaslouží vaši pozornost. Je to nádherné město s pěknou historii. Najdete tu nádherné chaty a chalupy,

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist