Zvyšte si inteligenci a zabraňte infekcím!

Rubrika: Tipy pro zdraví

V článku věnovaném chřipce jsem se zmiňovala o důležitosti příjmu vitamínů pro náš organismus. V nynějším podzimním uplakaném počasí je potřeba většina těchto, pro naše tělo nezbytných, látek. Zaměříme se na ten, který konzumujeme v tomto čase nejvíce. Věděli jste například, že je údajně jedním z nejdůležitějších článků zabraňujícím stárnutí…..

Řeč je o kyselině askorbové, neboli vitamínu C. Všichni jistě víme, jak je důležitý v boji proti infekcím, ale je také spousta věcí, které jste o něm třeba ještě neslyšeli.

Vitamíny obecně jsou látky nezbytné pro život. Za posledních sto let bylo odhaleno mnoho z jejich účinků, přesto stále některé zůstávají zahaleny rouškou tajemství. Přesto můžeme jasně říci, že nedostatek těchto látek v našem organismu se projeví nemocí.

Malá špetka historie
Jako první izoloval v laboratoři kyselinu askorbovou nositel Nobelovy ceny Albert Szent-Gyorgyi. Další vědec, badatel Linus Pauling, který si odnesl hned dvě Nobelovy ceny, ji dokázal syntetizovat. A právě tento druhý jmenovaný byl zároveň přesvědčený, že kyselina askorbová je článkem, který dokáže prodloužit lidský život, tj. zabraňuje výrazným způsobem stárnutí.
Jen pro zajímavost – oba vědci studující tento vitamín zemřeli ve věku 93 let.

Nejsilnější antioxidant
Vitamín C se považuje za nejsilnější přírodní antioxidant. Pokud vezmeme v potaz proces stárnutí, pak je tato látka právě tím „anti“ nesmírně důležitá, neboť vlastně zabraňuje oxidačnímu procesu, nebo jej alespoň zmírňuje. Při stárnutí nám také ubývá kolagenu a vyskytují se vrásky. A protože kyselina askorbová je nezbytná pro jeho tvorbu, pak se jeho nízká hladina projevuje nejen nepříjemnými estetickými problémy, ale tedy i věcmi souvisejícími se stárnutím, tj. nemocemi, pomalým hojení nejrůznějších ran, bolestmi, převážně zad a páteře, záněty, revmatismem atd. Nezapomínejme ani na stres, který nám vrásek přidělá někdy ještě více, a jak víme, psychická stránka je neméně důležitá pro lidské zdraví.

Jak spolu souvisí inteligence a infekce?
vitamín COpět stačí dvě slovíčka – vitamín C.
Podle Linuse Paulinga zvyšuje tato látka inteligenci. Podle něj se jedná o nesmírně cennou substanci pro mozkovou činnost, zároveň důležitou i v řadě biochemických procesů.

Pokud se v našem těle uchytí infekce, dají se do pohybu bílé krvinky neboli leukocyty. Někdy je ale infekce velice silná a tyto krvinky již nejsou schopné dostatečně bojovat s její zákeřností. Zajistíme-li našemu tělu zvýšení kyseliny askorbové, pak se účinnost ničení výrazně zvýší. Tím je také vysvětleno, proč lékaři v období zvýšení infekčních nákaz svým pacientům radí zvýšit příjem této látky. Vitamín C podporuje správnou funkci našeho imunitního systému, zkracuje dobu nachlazení a v neposlední řadě i mírní projevy těchto nemocí.

Vitamín C je mnohostranný
V posledních letech se obrovská naděje vkládá právě do této látky při léčbě nádorů. Za jejich vznikem stojí především celkové oslabení našeho organismu, jež spolu s dalšími vlivy působí jejich rozvoj v těle. Právě oba zmiňovaní vědci jsou přesvědčeni, že pokud se dávky kyseliny askorbové zvýší několikanásobně, pak je možnost prodloužení života.
Druhou stránkou věci ale je fakt, že se vitamín C v přebytku, který naše tělo nezpracuje, vylučuje močí. Organismus si totiž vezme pouze tu část, kterou potřebuje, zbytek vlastně „zahodí“. Nicméně i v tomto bylo snad již podáno další vysvětlení, které chce prokázat, že se ale jedná pouze o syntetický vitamín C. Na konečném potvrzení zatím vědci stále pracují.

Nicméně jednou z funkcí této pro život důležité látky je, že pomáhá chránit proti některým druhům rakoviny ještě před jejím vypuknutím. Ovšem při konzumaci dostatečného množství.
Jako příklad můžeme uvést dusičnany a dusitany, tedy látky obsažené v uzeninách, či další tělu nebezpečné látky, které mohou být například absorbovány zeleninou, se ve střevě přetváří na nitrosaminy, které mají karcinogenní účinek. „Céčko“ jejich tvorbě zabrání.

Především ve velkých městech je hustota oxidu uhelnatého v dost velkém množství. Výlety o víkendech asi moc uspokojení našemu organismu nepřinesou, zato dostatečné dávky vitamínu C ano. Ten je totiž schopný oddělit tuto nebezpečnou látku od krve a v určité chemické reakci se s ní sloučit. Naše tělo je pak ochráněno od jedu.

Vitamín C také vylučuje v játrech alkohol z krve. Tohoto faktu jistě využívají nadšení konzumenti alkoholu, aby se vyhnuli nepříjemným nemocem.

Pro alergiky je vitamín C nesmírně důležitou látkou, neboť zabraňuje rozvoji alergické reakce.

Z dalších funkcí bychom mohli jmenovat fakta, že vitamín C přispívá k dobrému stavu zubů a dásní, působí na nekomplikované hojení ran, včetně těch chirurgických, pooperačních.
Účastní se celé řady metabolických procesů, stavbě hormonů, pomáhá se správnou funkcí neuronů, je výrazným činitelem v boji s kardiovaskulárními nemocemi, především v oblasti prevence. Opět to souvisí s kolagenem, o kterém jsem hovořila v jiném odstavci, neboť v tomto případě dává našim cévám pevnost a pružnost.

Jak jsem se zmínila v začátku, mnoho z tajemství tohoto vitamínu ještě nebylo objeveno, i přesto, že by se mohlo zdát, že tenhle vitamín už má toho na starosti až moc. I tak vědci pokračují v bádání po skutečně zázračných účincích této látky.

Stabilita vitamínu C
I když má tolik skvělých účinků, při jeho konzumaci si musíme dávat pozor na jeho nestabilitu, neboť je velice citlivý na světlo a teplo. Pokud tedy budeme připravovat potraviny jej obsahující, pak se připravme na to, že se jeho podíl v nich kuchyňskou úpravou sníží někdy až o 70%!
ovocePokud tedy budeme vařit třeba obyčejné brambory, použijme raději méně vody, stačí pouze 2 cm nad obsah hrnce (nemusíme mít plný kastrol vody). Nejenže budou brambory chutnější, ale zároveň alespoň o něco snížíme ztrátu vitamínu tepelnou úpravou, která může v tomto případě dosahovat klidně poloviny jejich hodnoty.
Věděli jste třeba, že i jejich skladování snižuje obsah „céčka“? Podle vědců až o 10% každý měsíc. Ovšem pokud je ukládáte v chladnějších podmínkách, pak se bát nemusíte. Tento fakt se týká toho, že jsou uložené při pokojové teplotě.
Totéž se týká i dalších druhů zeleniny či ovoce. Je hezké je mít vystavené v nějaké hezké misce v kuchyni, stylově zavěšené. Jenže vězte, že tímto způsobem opět ztrácí pomalu, ale jistě svou hodnotu. Stejně jako brambory. Raději dejte všechny ty pomeranče do chladničky a do košíčků nainstalujte třeba umělé.

Doporučená dávka
Pro naši republiku platí denní doporučená dávka 60 mg. Je ale nutné brát v potaz věk, pohlaví a životní styl.
Například kuřáci mají několikanásobně vyšší potřebu této látky, rovněž tak alkoholici, starší lidé, dále ti z vás, kteří užíváte léky, především pravidelně, a zcela určitě pak lidé pracující ve velkém stresu. A nemusí se jednat pouze o ředitele a manažery. I lékaři, zdravotní sestry, hasiči nebo policisté jsou vystaveni stejnému tlaku, jenž se může projevit na duševní stránce. K tomu zároveň přispívá i neuspořádaný denní režim, noční směny či naopak delší atd.
Vitamín C je látkou, kterou si naše tělo neskladuje. Jeho zásoba vydrží v těle přibližně 4 týdny. Pak se vyloučí močí. Znamená to tedy, že jednorázový příjem pro naše tělo nic moc neudělá v rámci dlouhodobé perspektivy účinků vitamínu. Naopak. Nepochybně vhodnější je dodávat našemu organismu denně dostatek tak, aby mu nikdy nechyběl.

bylinkyA jistě zvolme v rámci prevence raději přírodní formu. U těch syntetických se totiž předpokládá, že pokud zvýšíme jejich příjem, pak může dokonce dojít ke snížení samotného účinného efektu vitamínu C a k blokaci antioxidačního účinku. A nemusíte pojídat denně pouze zástupy citronů či pomerančů. I spousta bylinek obsahuje „céčko“, například máta, kopr, schizandra a další.

Pokud by vás zajímaly například obsahy miligramů vitamínu C v nejvýznamnějších druzích ovoce a zeleniny, pak se podívejte na článek o kyselině askorbové, který vyšel zde na VD. Naleznete tam třeba i další informace, které jsem já nezmínila.

Co říci na závěr?
Budu se opakovat, ale vitamín C je skutečně jedním ze zázraků přírody. A opakování je nejen matka moudrosti, ale i zdraví. A to bychom rozhodně podceňovat neměli.

A co vy? Jak jste na tom se zásobováním svého organismu touto látkou? Dáváte přednost přírodní formě, nebo preferujete lahvičky s oranžovými kuličkami? Myslíte si, že dodáváte svému tělu dostatek vitamínu C?

Napsal/a: Ivča a Domča

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (8 vyjádření)

 • Peťka

  Ivčo, pěkný článek!

 • Ivčo, já jsem to o 5 porcích ovoce či zeleniny taky před časem slyšela(bylo to snad i součástí nějakých evropských doporučení v oblasti výživy). Jedna porce byla určená tak zhruba jako jedno jablko. Pokud se to dodrží, je to prima. I kvůli vláknině nebo jiným obsaženým vitamínům, i proto, že pokud jí člověk ovoce a zeleninu, nejí třeba sladkosti… 😉

 • Ivča a Domča
  Ivča a Domča

  Moc děkuji za reakce:-)

  Lussy, to je jistě pravda. Pokud člověk nemá ovoce a zeleninu ze své zahrádky, tak těžko říct,zda obsahuje skutečné množství. Chemie atd. udělá své….Ale na druhou stranu (jak píšeš), lepší něco než-li nic:-)

  Pamino, jistě. najednou sníst max ovoce není dobré a nic se nevyřeší, spíše naopak (jak píšeš). Je to bráno z dlouhodobého hlediska. Pravdu má tedy tvoje švagrová:-)

  Dočetla jsem se, že by člověk měl sníst denně 5-6 porcí ovoce a zeleniny s obsahem vitamínu C, to zaručí dostatek tohoto vitamínu.

  Osobně musím říct, že já teďka přes zimu zvýšila příjem céčka a únava, co mě popadla někdy v říjnu zmizela. Pravdou je, že jsem jeho příjem předtím dost zanedbávala. Zvýšení se projevilo takřka okamžitě.
  Já jím jak čerstvé, tak užívám bylinkové sirupy s obsahem céčka. Tabletky jen málo (to co vidíte na obrázku je z naší lékárničky, takové zbytečky:-))

  Takže všem ještě jednou díky a přeju všem příjemné prožití zimy bez virů a dalších bacilů:-)

 • Ad „Pro alergiky je vitamín C nesmírně důležitou látkou, neboť zabraňuje rozvoji alergické reakce.“: Asi nejsem klasický alergik, protože po větším množství vitamínu C se mi udělá úporná kopřivka 🙂 Jak říká má švagrová: „Všeho s mírou!“ 🙂

 • Tak já dávám přednost přírodnímu céčku:)
  Nyní jím mandarinky po kilech, zelí miluji, hroznové víno, kiwi, takže si myslím, že tohoto vítamínu mám celkem dost a vyhýbám se tabletám:)))
  Pěkně napsané a dobře se mi to četlo:)

 • Ivuš,
  tak já dávám přednost tabletám, ale ne dlouhodobě. Moc ovoce nejím, ani pořádně nevím, co obsahuje které ovoce za vitamíny. Samozřejmě přeháním, citrusy jsou jasné, ale málo jím, málo. Já nic nestuduji. Jím jen to, co mám ráda. Snad pomeranče, v zimě, mandarinky, nejraděj mám banány a tam asi céčko není…maliny, hrozny, no něco by se našlo, sem tam jablko, hrůza, měla bych se stydět
  Tak už vím, jak pobrat více inteligence, koupím si šumáky…
  No ale píšeš o aranžování ovoce v míse, tak to mám právě moc ráda, ono je to hezké i pro oko, ale vitamíny se ztrácí, hmmm, jenže jíst ovoce z lednice, brrr, moje zuby..

 • Lussy

  Ivčo,
  moc hezký článek.
  Já se snažím přírodní cestou do sebe vpravit co nejvíc jakýchkoli vitamínů,ale mám pocit jako Lien, někdy pochybuju, jestli tam ty vitamíny opravdu jsou. Jednou jsem četla zajímavý článek o tom, že např. v průměrném jablku je třeba 20 mg vitamínu C, ale když zkoumali různá jablka, některá ho měla mnohem víc a některá mnohem míň.
  No každopádně, je lepší si dát jablko než nic.

 • Lien

  Ivčo, pěkně, srozumitelně napsané. Tak samozřejmě preferuji přírodní vitamíny, myslím, že ovoce a zeleniny sním dost. Ale jelikož nemám přísun jen ze zahrádky, tak často kupuji a otázkou pro mě je, kolik vitamínu skutečně je v kupovaném ovoci a zelenině. To nevím, doufám, že alespoň nějaký se tam snad najde. Čas od času si na okně pěstuji řeřichu, z té mám dobrý pocit a občas od tatínka nebo od manžela ze zahrady něco dostanu, to jsem vždy moc ráda.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist