VZP přijímá přihlášky na Mořského koníka

Rubrika: Tipy pro zdraví

1116647_ammirando_lisola_rossaTřítýdenní léčebně-ozdravné pobyty u moře mohou letos opět absolvovat stovky chronicky nemocných děti. S Mořským koníkem tentokrát budou moci nově navštívit poloostrov Chalkidiki v Řecku nebo ostrov Hvar v Chorvatsku. V každém z pobytových míst se uskuteční od konce května do začátku září pět turnusů, každý pro přibližně 320 dětí…

Přihlášky přijímají jednotlivá pracoviště VZP od 12. ledna 2009 do 31. července 2009.

Akce Mořský koník je určena pro děti trpící kožními, dýchacími a alergickými potížemi. Týká se to především těch, které se léčí s lupénkou, atopickým ekzémem, bronchiálním astmatem, obstruktivní plicní nemocí a alergickými onemocněními. Přihlásit se však mohou i děti s jinými respiračními, dermatologickými, alergologickými a ORL problémy, pokud se opakují nebo jejich příčinou je snížená obranyschopnost organismu.

Pobytů se v roce 2009 mohou zúčastnit děti, které budou ke dni podání přihlášky pojištěny u VZP, jsou chronicky nemocné některou ze stanovených indikací, v roce 2009 dosáhnou věku alespoň 6 let a nejsou starší 17 let a splňují všechny podmínky této akce.

Dítě může být k pobytu přijato na základě řádně vyplněné přihlášky. V případě, kdy budou turnusy již naplněny, může být jejich příjem ukončen dříve. Včasné podání přihlášky tak zaručí umístění dítěte a navíc umožní přihlédnout k požadavkům na konkrétní turnus či pobytové místo.

Přihlášku je možné získat na webových stránkách nebo na pobočkách VZP, eventuálně u lékaře. Vyplňují ji zákonní zástupci, registrující lékař (pediatr, praktický lékař pro dospělé) nebo specialista v ní pouze doplní některé údaje o zdravotním stavu dítěte a svým podpisem a razítkem potvrdí, že dítě nemá kontraindikace, které by mu znemožňovaly pobyt absolvovat.

Finanční příspěvek na pobyt dítěte výrazně zohledňuje počet posuzovaných osob pojištěných u Všeobecné zdravotní pojišťovny, soustavnost doby pojištění dítěte u VZP po dobu alespoň 5 let, termín konání pobytu (zvýhodněny jsou mimoprázdninové turnusy) a místo (pobyt v Řecku je dražší). Pokud se dítě zúčastnilo akce Mořský koník v roce 2008 a zákonní zástupci odevzdají s přihláškou také vyplněný Dotazník k šetření vlivu pobytů na dětský organismus, bude jim z ceny odečtena sleva 2 %.

Mgr. Radka Beranová
Specialista marketingu a komunikace
Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR
KP Jihomoravský kraj

Napsal/a: Mgr. Radka Beranová

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (9 vyjádření)

 • lékárna

  Ještě jsem zapoměla připsat, že vnuk i když je dnes již dospělý,řadí Mořského koníka za svůj zatím nejhorší zážitek v životě a to měl s sebou mámu.Sice se moc neviděli ,ale byla tam.A co mě všechno vyprávěla dcera,tak kdyby mě to říkal někdo cizí nebudu mu věřit.

 • lékárna

  Jak pročítám Vaše příspěvky,tak možná změna místa v Řecku i Chorvatsku prospěla ubytování..ale praktiky vedení jsou pořád stejné.Záleží jakého vedoucího Vaše dítě dostane.Dcera jelikož je učitelka a měla děvčata asi 11-13let,tak byla vcelku v pohodě.I když na druhou stranu máte odpovědnost za děti celých 24 hodin denně.Tam pak záleží na konkrétním člověku co je ochoten pro ty děti udělat.Malé děti to mají opravdu těžké.I můj vnuk byl ubytován se dvěma staršími chlapci a taky se k němu nechovali hezky.

 • lékárna

  Mořského koníka,bych brala jako velmi přínosnou věc pro nemocné děti.Můj vnuk byl na Mořském koníkovi a jelikož dcera je učitelka ,tak jela s VZP jako dozor.Její názor na tuto akci, která stojí nemalé peníze nebyl dobrý.
  1)moc velký kolektiv dětí,jedou děti i ty ,které to mají jako letní tábor a rodiče mohou zaplatit 10.000Kč.Naopak na opravdu nemocné děti ,tam moc času nezbývá.To co by se s nimi mělo dělat se nedělá.Lékař a sestry to berou jako dobrou dovolenou.Všechno je organizované ,prostě jako když dříve vyjížděla celá velká škola do Školy v přírodě.
  2)Je to asi 5 let tehdy byli někde u Makarské.Nyní se dívám ,že jezdí na Hvar.Ubytování bylo příšerné.Museli být rádi, že tento komplex pronajali VZP, protže, normální turisti by tam nejeli.Rozbitý nábytek,málo místa i plísen v koupelně.
  3)Strava nebyla vůbec vyhovující pro nemocné děti.Jídlo bylo hodně mastné a málo.Že to bylo v létě nebylo skoro žádné ovoce.Jednou dostali meloun,byly to tak slaboučké dílky, že dcera jak to vzala do ruky,tak vzala dílky dva a až ,když dojedla zjistila, že drží v ruce dvě kůry a tedy snědla i příděl kolegyni.Ovoce měli dostatek vedoucí tábora jeho dva pomocníci a zdravotnický personál.
  Také se děti dojídaly tím, že si kupovali pizzu a sušenky.
  Možná se to zlepšilo to nevím, ale stejně je to tábor pro děti ,jejichž rodina může zaplatit 10.000Kč ,ale některé nemocné děti se nemohou zúčastnit,rodina ty peníze nemá.VZP doplácí na každé dítě 20.000Kč,-.
  Ne nezavrhuji to, opravdu nemocné děti by měly mít tu možnost být u moře a je to pro ně dobré.Ale jelikož se všude šetří i zde by měl být posuzován hlavně zdravotní stav dítěte(dnes vám to napíše každý lékař , které dítě neprodělá v roce nějakou virozu?).Měly by jezdit menší kolektivy, aby vedoucí i zdravotníci měly na děti více času a zaměřit se opravdu na jejich onemocnění.A pro děti ze sociálně slabých rodin ,které by chtěli své NEMOCNÉ dítě poslat také k moři by to mohlo být za nějakou symbolickou částku, kterou by rodina mohla zaplatit.

 • AHOJ MÁ DCERA VČERA ODLETĚLA NA OZDRAVNÝ POBYT MOŘSKÝ KONÍK DO CHORVATSKA NA OSTROV HVAR DO VRBOSKY. BYLA NADŠENÁ A PSALA SMS JAKÉ JE TO TAM KRÁSNÉ A POKOJE LUXUSNÍ 🙂 TO VÍTE, TAK JSME ŠŤASTNÁ ZA NÍ. JE TO NĚKDO KDO TAM MÁ DÍTKO? AHOJ KESLINKA

 • Anonymní

  Tak teď jsem koukala na stránky VZP a všechny termíny na koníka už mají obsazené a příjem přihlášek je zastavený.

 • Anonymní

  Dávala jsem taky dětem přihlášky na koníka, sice mi ještě od nich nepřišel dopis, ale na infolince už mají seznamy dětí, kam jsou zařazeny, náhodou jsem tam volala, tak vím, že se děti dostali. Teď ještě čekám na ten dopis a informace o platbě. Pojedou poprvé, tak jsem zvědavá.

 • Anonymní

  Dobrý den, podělím se s vámi o zážitky z mořského koníka v roce 2008. Poslali jsme syna(6 let), který trpí středně těžkým astma na 6 turnus do Řecka. Účastnil se již dříve skautských 3 týdenních táborů a nikdy nebyl žádný problém. Z pobytu VZP se vrátil s kašlem, doma jsem zjistila, že inhalátor, který musí denně používat, má namočený, tudíž léčivá látka byla znehodnocena. Po návratu byl syn další tři týdny s kašlem doma. Mezitím nám volali z hygieny a sdělili nám, že naše dítě přišlo na pobytu do kontaktu s dítětem nakaženým žloutenkou, tudíž jsme museli 3x během 50 dnů na odběry krve. Syn byl na pobytu ubytován s o 2 roky staršími chlapci z jiné skupiny, kteří mu různě nadávali do hajzlů a podobně, čmárali mu do sešitů a znepříjemňovali mu pobyt. Jeho vedoucí, který nemá žádné vzdělání pedagogického směru ani kvalifikaci a zkušenosti práce s dětmi ALE je manžel pracovnice VZP, toto neřešil.
  Dalším překvapením bylo, že syn přivezl domů polovinu věcí, přestože měl k zavazadlu přiložený seznam. Argumentem vedoucího bylo, že na pobytu je přece 320 dětí a to že nelze uhlídat. Na starosti měl 7 dětí – z toho byl 1 jeho vlastní potomek. Napsala jsem stížnost na VZP a odpověď? Z mého syna se stal na pobytu úchylný chlapeček, který osahává ostatní děti. Nemám k tomu co dodat. Za všechna příkoří si údajně může sám, i za to, že měl namočený inhalátor. Takže možná je mořský koník skvělá věc, ale asi pro zcela jiné věkové kategorie, nikoliv pro děti od 6 let. M.Kytlicová

 • keslinka

  Ahoj tak to nevím jak to mají udělané , mé dceři jsem podávala přihlášku minulý rok v březnu a dostala se! Dokonce jsme měli přihlášku na 5 turnus , ale protože bylo málo dětí „šoupli“ ji o turnus dřív bez doplatku bylo to super jela v srpnu a měli krásné počasí! Teď 8.ledna mi poslali už oni sami přihlášku a je pravda,že jsem ji nechala hned potvrdit u doktorky a odevzdala 6.2.2009(dcery zdravotní stav se opravdu po lázních zlepšil). Teď také čekáme na dopis zda se dostala, byla jsem také zděšená, když jsem viděla „Turnus obsazen“!!!Tak snad to Chorvatsko vyjde!!!

 • Anonymní

  Dobrý den, dnes jsem se dozvěděla, že ozdravné pobyty jsou naplněny těmi dětmi,které si daly žádost již v lednu.Vždy jsem si myslela, že na ozdravný pobyt jezdí děti, které to potřebují a kterým to schválí revizní lékař.Asi zde nerozhoduje zdravotní stav,ale rychlost podání přihlášky.Některé děti jezdí opakovaně a proto se na jiné již nedostane.Jsem z toho zklamaná.S pozdravem Zuzana Pilařová.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist