Rodinné křižovatky

Rubrika: Partnerství a vztahy v rodině

1154982_old_photoKaždá rodina odněkud pochází, nějak vznikla, její členové odcházeli a přicházeli. Moje rodina má, myslím, zajímavý osud a tak bych Vás ráda seznámila…

Ráda bych vás seznámila s:
Babičkou (maminčina maminka) – měla několik sourozenců. Ona sama měla tu smůlu, že se narodila s rozštěpem patra, její maminka jí nechtěla a dala jí do kláštera, kde byla až do dospělosti.

Dědečkem (maminčin tatínek) – měl také několik sourozenců. Nejdříve mu zemřel tatínek, potom maminka a příbuzní ho dali do kláštera, kde byl až do své dospělosti. Měl na zádech hrb, vyprávěl, že se tak nenarodil, ale v klášteře ho nutili ležet pořád v postýlce a záda se mu zkroutila.

Poté oba odešli pracovat do Prahy a tam se seznámili. Vzali se a neměli kde bydlet, odešli tedy do Krkonoš, kde se dalo po válce sehnat bydlení po odsunutých Němcích. Přišli ale pozdě a vždy bydleli po podnájmech. Měli 5 dětí, jedno zemřelo, jedno z nich je moje maminka.

Babičkou (tatínkova maminka) – když se narodila, rodiče se jí zřekli a jako malé miminko jí položili na pole mezi řádky brambor. Tam jí našli ráno lidi z vesnice a jedna rodina se jí ujala. Tam vyrůstala do 15 let, pak šla pracovat do Vincentina (ústav pro mentálně postižené). Od dětství trpěla osteomyelitidou (hnisavý zánět kostí). Dnes se léčí antibiotiky, dříve se zánět musel vysekat a ve 14 letech jí hrozila amputace nohy.

Dědečkem (tatínek tatínka) – pocházel z 15 dětí, byl nejmladší, všichni starší sourozenci byly sestry. Byli velmi chudá rodina, žili v obecním chudobinci. Dědovi byla v mládí amputována noha, protože trpěl osteomyelitidou. V dospělosti se stal vedoucím Vincentina, kde se seznámil s babičkou. Měli spolu 3 děti, jedno z nich je můj tatínek. Děda zemřel, když bylo babičce 35 let a dětem 9, 12 a 13 let.

Vincentinum jeden čas sídlilo v Praze a přestože rodiče tatínka byli oba velmi nábožensky založení, a rodiče mé maminky vlivem toho co zažili v dětství byli naprostí ateisté, seznámili se tam oboje prarodiče a začali se velmi přátelit. Zřejmě je spojovalo, že každý z nich měl nějaký zdravotní handicap.

Tatínkovi rodiče se časem odstěhovali do Šternberka (kam se stěhovalo i Vincentinum) a maminčiny rodiče do Krkonoš, pořád se navštěvovali, měli děti.

Moje maminka se vdala, pak se rozvedla a vzala si mého tatínka – tudíž své tchyni od mala říkala teto a táta tchyni s tchánem teto a strejdo. Můj táta byl mamce samozřejmě i na první svatbě, vždyť byli kamarádi, stejně tak i její budoucí tchyně.

Teď se Vám pokusím vysvětlit zajímavý příbuzenský propletenec, který se v naší rodině vyskytuje.

Mámina sestra se vdala a měla 2 děti, syna a dceru. Manželství neklapalo a ona si našla nového muže, byl to ale její švagr (bratr manželovy sestry). Rozvedla se a vzala si švagra, čímž samozřejmě část rodiny popudila, najednou vlastně byli rozvedení a sami bratr i sestra. Bratranec a sestřenice měli nevlastního tátu, ale znali ho dobře, byl to doteď jejich strejda. Tento nevlastní táta měl z prvního manželství jednoho syna. Doteď to byl jejich bratranec, nyní nevlastní bratr. No prostě se ty vztahy hezky promíchaly. A teď POZOR! Ten jediný syn nevlastního táty měl manželku a ta bratra. A moje sestřenice se do něj zamilovala a pak se i vzali. Takže si vzala vlastně taky švagra, i když nevlastního.

Konečný efekt tohoto galimatyáše je ten, že když mají nějakou rodinnou oslavu, nesejde se jich zase tolik, protože každý je příbuzný s každým.

A co Vy? Máte taky zajímavé příbuzné se zajímavými osudy?

Napsal/a: Lussy

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (13 vyjádření)

 • Jarmuschka
  Jarmuschka

  Jo jo, perlová svatba je po 30 letech.
  V jednom článečku mám přehled těch výročí:
  http://www.vasedeti.cz/svatebni-vyroci-clanek-1311

 • Lussy

  Soja,tak to musel být mazec 🙂
  Zebra,myslím,že je to po 30 letech.

 • tak jsem si to musela 2x přečíst,ale moc to nepomohlo….ale jsem ráda,že v tom guláši nejsem sama..
  perlová svatba byla určitě krásná,jte netroškařili,slavit 3 dny…po kolika letech že je ta perlová svatba?

 • Dovedete si představit svatbu 120 lidí na vesnici. Jedna strana svatebčanů z Chodska ( Domažlice) a drutá ze Slovenska od Nitry. A obě strany skvělí zpěváci? Sodoma komora. Ale svatba trvala od 30.12. do 1.1. A letos měli svatebčané perlovou svatbu. Pěkné, že?

 • Lussy

  Majulko,taky hezký propletenec,to jsem ráda,že se taky našel někdo,kdo má v těch příbuzenských vztazích trošku guláš:-)

 • Majulka

  Taky máme v rodině trochu motanici a není to tak daleké příbuzenstvo.
  Moje mamka je z 10 dětí. Narodila se jako druhá. Nejmladší z těchto dětí, moje teta, se vdala(ostatně na tom není nic zamotaného). Její manžel má ale bratra a do toho se zamilovala moje sestra. Takže vlastně moje sestra si vzala bratra svého strýce. Ona ta naše teta je jen o pár let starší než my. Takže naše sestřenice (dcery naší tety) jsou zároveň ségry neteře a náš strýc byl(nyní už jsou s tetou rozvedeni) ségry i švagr. Nyní už je to jen její švagr.
  Ségra s manželem je vlastně v rodině ségry(tj.v naší) a v rodině jejího manžela unikát. Jsou totiž jediní, kdo se zatím nerozvedli. My jsme ze tří dětí a jen ségra vydržela a její manžel je také ze tří dětí a také je jediný kdo je stále ve stejném manželství.

 • Lussy

  anomymní Veronika-je to opravdu zamotaný a tak jsem se vyjádřila špatně. Prostě strejda měl sestru a ta manžela a teta (manželka toho strejdy) si vzala opravdu švagra-manžela manželovy sestry.Omlouvám se,že jsem napsala bratra manželovy sestry. A tím se vysvětluje situace,že najednou byli rozvedení bratr a sestra-to bylo myšleno tak,že když je setra a bratr ženatý a vdaná (ne sami za sebe) a jejich partneři se dají dohromady,pak oba sourozenci po rozvodech zůstanou sami.Takže se v tom docela vyznáš,když jsi odhalila chybu v rodinných vztazích:-)

 • Anonymní

  Já jsem to nepochopila…kopíruji : “ Manželství neklapalo a ona si našla nového muže, byl to ale její švagr (bratr manželovy sestry). … proč tak složitě….? bratr manželovy sestry je přeci manželovo brácha,ne? jestli má manžel sestru a ta má bratra,tak je to přeci i manželovo bratr,ne? pokud tedy opět není nevlastní…což jsem v tom pletenci nikde nevyčetla…a proč tedy je psáno,že najednou byli sami rozvedení bratr i sestra …? on manželovo bratr byl ženatý právě s tou svou sestrou?????? ..takže byla nevlastní,že jo???……každopádně,velmi zajímavé propletence.veronika

 • No… Lussy, já se v tom ztrácím pořád :))
  Takový propletenec, to se hned tak nevidí :)))

 • Lussy

  Já vím,je to zamotaný:-).Tak si to zkuste představit na své situaci-jste vdané a zamilujete se do svého švagra (manžela sestry svého manžela). Pro vaše děti to je do teď strejda,najednou nevlastní táta. A on byl už jednou ženatý a má syna z prvního manželství. A vy máte dceru a ta si vezme bratra manželky toho syna:-)).
  Můj manžel,když se snažil na naší svatbě vysvětlit rodinné vztahy svým příbuzným a řekl,tohle je strejda totoho kluka,tak strejda se hned ozval,že je taky jeho nevlastní táta atd atd. Nebo moje sestřenice začala vysvětlovat,že má zároveň bratrance,nevlastního bratra a nakonec se z něj stal i švagr. Takže to manžel nakonec vzdal a povzdechl si,že se přiženil do pěknýho blázince.

 • Petra Vymětalová

  Teda ty vaše křižovatky se mi slušně zamotaly 😉 Asi by to chtělo nějakou mapu…

 • úplně jsem se v tom zamotala :o)

 • Anonymní

  pane jo,tak tohle je teda zajímavá rodinka, hlavně ,že vy víte jak to máte

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist