Svatební výročí

Rubrika: Partnerství a vztahy v rodině

979435_wedding_colectionÚnor je pro naši rodinu významný měsíc. V únoru jsme s manžou začali spolu oficiálně chodit (znali jsme se ale už asi půl roku předtím).
V únoru jsme se taky brali. A vzhledem k datu naší svatby – 2. 2. 2000 – se docela dobře počítá, kolikáté výročí že to vlastně slavíme…

Že do toho „praštíme“ zrovna v roce 2000, rozhodl manžel (budoucí…) právě proto, aby se mu to později dobře počítalo. A pak jsme si řekli, že by bylo pěkné, kdyby v datu naší svatby byly jen samé dvojky a nuly, když už máme takový pěkný letopočet. Takže v úvahu připadala dvě data: 2. 2. 2000 nebo 22. 2. 2000.
A jak jsme vybrali to „pravé“ datum!? Spolehli jsme se na numerologii. To se sečtou jednotlivé číslice z data, a číslice se sčítají tak dlouho, až zůstane číslo v rozmezí 1 – 9. A pak se datum numerologicky vyloží.
(Příklad: 24. 12. 2005 = 2 + 4 + 1 + 2 + 2 + 5 = 16 = 1 + 6 = 7)
My tedy měli na výběr šestku (2 + 2 + 2) nebo osmičku (2 + 2 + 2 + 2).
Přiznávám se bez mučení, že nejsem žádný odborník na numerologii, já mám na to chytré rádce – manželovu máti nebo knížky…
Jak jsem se dozvěděla, „šestka“ je dobrá pro rodinu, „osmička“ na peníze. No bylo to jasné – peníze bez fungující rodiny nejsou ono. Fungující rodina bez peněz taky není to pravé, ale nějak se protluče… A bylo to.

Nějakou dobu po svatbě jsem změnila zaměstnavatele, abych nemusela každý den dojíždět do původního místa (cca 40 km).
Na novém působišti už v místě bydliště jsem (před odchodem na MD) mimo jiné zajišťovala různé obřady – vítání občánků, předávání maturitních vysvědčení, oceňování dárců krve, zlaté svatby…
Věděla jsem, že zlatá svatba se slaví 50 let od původního svatebního obřadu. Ale mají i ostatní výročí svůj název!?
Pídila jsem se, pídila a našla jsem toto (s tím, že výročí svatby se jmenují podle toho, čím se manželé obdarovávají):

1. rok – bavlněná svatba, manželé si vyměňují kapesníčky
2. – papírová
3. – kožená
4. – květinová
5. – dřevěná, manželé si dávají dřevěný talisman
6. – železná nebo zinková
7. – vlněná nebo měděná
8. – bronzová nebo plechová
9. – hliněná
10. – cínová nebo růžová
11. – ocelová
12. – hedvábná
12,5. – petrželová (uvádí se zřídka)
13. – krajková
14. – slonovinová
15. – křišťálová nebo skleněná
20. – porcelánová
25. – stříbrná, manželé si vyměňují dárky ze stříbra
30. – perlová, žena dostává od muže perlový šperk
35. – korálová, muž daruje ženě šperk s korálem
37. – hliníková
40. – rubínová
45. – safírová
50. – zlatá – od této chvíle jsou oslavy spojeny s novým obřadem, manželé si mohou vyměňovat nové prstýnky
55. – smaragdová
60. – diamantová
65. (67,5) – kamenná
70. – platinová

No, můžu říct, že my se podle tohoto přehledu tedy neřídíme a vlastně si nic nedáváme. Já jen udělám nějakou dobrou baštu (jednohubky…), otevřeme si láhev dobrého vína, a vůbec si uděláme hezký večer.
Jen loňský rok – to byla výjimka. Jednak jsme měli půlkulaté, páté výročí, ale hlavně, už jsme nebyli doma sami dva, byly s námi i naše dvě krásné holčičky…
Vloni jsem od manžela dostala krásnou kytici…

Napsal/a: jarmuschka

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (5 vyjádření)

  • My máme 25. 1 výročí 10 let. Když se podívám zpátky, stihli jsme toho dost. Tři děti, pětkrát se přestěhovat( teď už naštěstí bydlíme ve svém), já jsem si dodělala vzdělání, teda skoro. Myslím, že je to mezi námi pořád lepší. Loni jsme na naše výročí zapomněli svorně oba, byla to docela legrace. Letos máme pětiměsíčního chlapečka, takže udělám oslavu doma. A manžovi koupím asi cínového vojáčka, růžovou by asi neskousl. Jsou ale roztomilí, když na něco zapomenou a hledají výmluvy, že?

  • Jarmuschka
    Jarmuschka

    Obávám se, že letos to zase strávíme doma. S lahví vína a nějakou dobrou baštou.
    Já jen uvažuji, jestli bych stihla uplést manžovi ponožky. Když máme to „vlněné výročí“ (ještě se tu nabízí měď, ale to mě tedy nic nenapadá – leda tak okapy, a na to fakt z rodičáku nemám…)

  • ahojky tak my slavíme naše výročí tak ,že si zajdem na oběd do restaurace kde sme měli svatební hostinu.Je to romantika-no aspoň jednou za rok:-)

  • Jarmuschka
    Jarmuschka

    No, už můžu napsat, jak to dnes, 2. 2. – tedy na Hromnice, jak nám ráno na Vltavě připomněli – vypadalo. Ráno ohlásili ty Hromnice a manžel povídá „jejda, mama má svátek…!“
    Během dne jsem manžovi párkrát volala do práce, tak jsem mu ten svátek jeho máti připomínala, a dobře, byl by na to zase zapomněl. O výročí nepadlo ani slovo.
    Já udělala pomazánku, nachystala jednohubky (s nivou a vlašskými ořechy…), koupila višně v čokoládě…
    Tatínek byl pěkně překvapený, když přišel domů, a co že prý se děje!? Když jsem mu popřála k výročí, tak byl pěkně zmatený a ještě mi tvrdil, že jsme se brali až o dva roky později… ;o) No, aspoň z archivu (ve špajzce) vytáhl dobré bílé víno…
    A ještě něco, vzpomněl si (a sám mi hlásil), že budu mít brzo svátek a že to ví…!
    ;oD

  • Já datum svatby vždy řádně zakroužkuji v kalendáři a radči pár dní předem nenápadně upozorňuji, jinak si taky dárky nedáváme, stačí,že jsme spolu a stále v pohodě. Letos nás čeká 9 výročí a je to pro mne rekord, manžel ho překonal před 4 lety. Takže doufám a snažím se dělat vše proto, aby nám to vydrželo až do hrobu. Moji rodiče loni oslavili 40 let a manželovi rodiče se bohužel dočkali jen 44 let.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist