Saunou proti nemocem

Rubrika: Tipy pro zdraví

Období plískanic provázejí časté respirační infekce. Rýma a kašel dokážou pořádně znepříjemnit život. Proto všichni hledáme možnosti, jak podpořit svou imunitu, aby nás nemoci tolik netrápily.
Jednou z možností může být i saunování…

Suché teplo finské sauny a následné ochlazení má podle propagátorů saunování přispět k tomu, že tělo zaktivizuje své obranné síly a bude lépe čelit nemocem. Podle zprávy finských lékařů z roku 2006 sice neexistuje žádný „hmatatelný“ důkaz, že sauna skutečně vylepší zdraví, zkušenosti lidí, kteří saunu navštěvují nebo kteří do ní posílají své děti, ale dokládají, že saunování má v každém případě „něco do sebe“.

MUDr. Jana Babánková, lékařka pro děti a dorost z Prahy 5, popisuje, jak sauna „svědčila“ její dceři. „Moje dcera v dětství trpívala na opakované záněty hlasivek – laryngitidy a jako každé dítě i na častou rýmu. Ve školce, kam docházela, měli vlastní saunu, kam chodili pravidelně jednou týdně. Nikdy jsem ji ze saunování neomlouvala, i když byla trochu nachlazená; a zdálo se, že pobyt v sauně a poté koupání v chladném bazénku jí udělaly spíše dobře. Přinejmenším se otužila, doma pak vyžadovala chladnou sprchu i večer po koupání. Určitě byla méně často nemocná, proto si myslím, že saunování může mít příznivý vliv na celkový zdravotní stav dítěte.“ A co se při saunování v těle skutečně děje? Díky tomu, že se teplem rozpustí hleny v dýchacím ústrojí, začne člověk zhluboka dýchat. Saunování má také pozitivní vliv na náladu a tělesnou pohodu: děti po něm mívají větší chuť k jídlu, lépe spí a jsou klidnější. Některé prameny se zmiňují o zvýšení hladiny imunoglobulinu, který je „odpovědný“ za „boj s infekcí“.

Důležitá je pohoda

Pokud se rozhodneme do sauny vodit děti – třeba v rámci programu mateřské školy , měli bychom se zajímat o to, jak to zařídit, aby se sauna nestala noční můrou a byla dítěti opravdu příjemná. V první řadě je třeba saunování probrat s ošetřujícím lékařem dítěte, který zváží, jestli dítěti sauna bude svědčit. Kontraindikací pro saunování může být třeba nepříjemný ekzém, jehož ložiska jsou při vyšších teplotách bolestivější, nebo nakažlivá kožní infekce, jakou je např. impetigo.

Při saunování by děti měly sedět v místech s nejnižší teplotou. Pediatrička Jana Babánková k tomu říká: „Pro menší dítě je určitě nutné upravit teplotu v sauně přiměřeně k věku, aby teplotní šok nebyl tak velký. Snášenlivost vyšších teplot je také značně individuální, a pokud by tam dítě trpělo, je lepší jej do sauny nebrat.“ Saunování s dětmi má svá pravidla, která dětem pomohou zvládnout nezvyklé prostředí. Aby se vyrovnala ztráta tekutin daná pocením, měly by se děti před saunováním napít a tekutiny musejí mít k dispozici i během pobytu v sauně. Děti se před vstupem do sauny důkladně umyjí mýdlem a nesmějí zapomenout ani na vlasy. Měly by být nahé, aby si očistily všechny části těla, a před sprchováním by si měly dojít na toaletu. Doporučuje se, aby se omývaly odshora dolů a stejným způsobem se i osušily. Mohou si nechat mokrý obličej; voda, která se z něj v sauně odpaří, je ochladí a teplotní náraz nebude tak intenzivní. Ideální je, aby každé dítě mělo dva ručníky – jeden na vlasy a druhý na tělo.

Saunování se skládá z pobytu v sauně a ochlazování, které by se u dětí měly po deseti minutách střídat. Takže po deseti minutách v teple sauny jdou děti do bazénku nebo do ochlazovny a pak zase zpátky do tepla. V sauně by děti měly být nejvýše třikrát.

Aby se v tepelné lázni nenudily, je dobré jim pobyt v sauně zpříjemnit relaxační pohádkou. Děti se také mohou v polovině pobytu v teple začít masírovat žínkou. I ochlazování je třeba dětem zpříjemnit hrou, proto se hodí třeba hračky do vody. Ochlazení můžeme provázet dechovými cviky.

Celý cyklus „nahřívání“ a ochlazování by neměl trvat déle než hodinu. Po něm se děti opět osprchují, můžeme je natřít krémem a uložit na lehátko. V mateřských školách se osvědčuje saunování před obědem. Umyté a osušené děti se naobědvají už oblečené do pyžamek a pak „šup do peřin“.

Jedná se o ukázku z časopisu Informatorium (č.9/2009), vydává Portál.

Napsal/a: Mgr. Marie Těthalová

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • Lien

    Jé, to je paráda, taky bych brala takovou školku. Pro mě je sauna velmi příjemná, ale byly doby, kdy jsem tam nemohla, protože jsem nevydržela to horko.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist