Symboly Vánoc z přírody – jsou bezpečné?

Rubrika: Tipy pro zdraví

K tradicím vánočních svátků patří neodmyslitelně stromeček, jmelí, ale také květina, kterou známe pod názvem vánoční hvězda. Máme je doma spolu se svými dětmi a možná nás ani nenapadlo, že ne všechny tyto nádherné kousky přírody jsou tak bezpečné…

Nemůžeme jinak než začít stromečkem.
Samotná historie vánočního stromku se nalézá v Německu, k nám se dostal až ve druhé polovině 19. století, ale ocitl se pouze u bohatších vrstev. Teprve později ve dvacátém století se začal objevovat téměř ve všech domácnostech, do té doby byl kromě bohatých vrstev například pouze na faře, ve škole apod. Do té doby lidé na Vánoce měli místo stromku větve jehličnanů ozdobené pentlemi.

Jedním z nejčastějších je smrk. Smrk ztepilý se používá v předvánoční době jako jeden ze symbolů Vánoc, ale také slouží jako výborná příloha do kamen.
Kromě toho se z jeho pryskyřice získává terpentýnový olej, který známe třeba jako ředidlo výborné na čištění štětců.
Ovšem tento strom má i výborné léčivé vlastnosti. Především pak týkající se dýchacích cest. Jehličí obsahuje silice, které skvěle rozpouští hleny, můžeme ho objevit i v nejrůznějších prostředcích proti kašli, astmatu a vůbec se uplatňuje při léčbě respiračních onemocnění, stejně jako je účinný při léčení černého kašle.
Má ale i využití v příjemnějších procedurách, jako jsou aromatické oleje, oleje do koupele atd.

Borovice lesní je dalším stromkem, se kterým se setkáme v našich domácnostech. Opět se z její pryskyřice získává terpentýnový olej. Své využití v lékařství má stejně jako smrk v oblasti dýchacích cest – pomáhá nemocným s bronchitidami, její výtažky podporují tvorbu hlenů, je tedy účinná v případě, pokud máte suchý, dráždivý kašel. Mimo to působí i močopudně a celkově pomáhá pročišťovat organismus.

Pokud budete mít doma jeden z těchto stromků, pak vězte, že vašim dětem, ani vám nehrozí žádné nebezpečí, tyto stromy nejsou jedovaté.

Ovšem jinak je tomu u dalšího symbolu vánočního času
Jmelí bílé neboli Viscum album má na sobě bobulky, které jsou jedovaté a tudíž životu nebezpečné. V obchodech máme možnost zakoupit jak větvičky s těmito plody, tak bez nich. Pokud tedy máte doma dítě či zvíře, raději si pořiďte jmelí bez bobulí. Třeba zabráníte nepříjemné návštěvě u lékaře v tom nejkrásnějším období roku.

Jmelí najdeme růst v nejrůznějších částech Evropy. Zmiňované plody jsou sice jedovaté pro člověka, ale třeba ptáci je mají rádi.
Ale jmelí je zároveň i velice užitečné, musí se s ním ale dobře zacházet. Výtažky z něj pomáhají nemocných s vysokým krevním tlakem, je výborné jako prevence kornatění tepen a vůbec pro srdíčko. Hodně se diskutuje o jeho využití v léčbě rakoviny plic a vaječníků, neboť obsahuje zatím blíže neprozkoumanou látku, která může údajně potlačit růst nádorů.
Účinné je jmelí i při léčbě křečí při epilepsii, dále při chorobách nervového systému, onemocněním kloubů, má hemostatické účinky.

Vánoční hvězda
Květina, která se stala také jedním ze symbolů Vánoc. Vyžaduje suché a chladnější místo, chybou je, dávat ji na parapet nad radiátor. V této pozici se zřejmě oslav nedočká…
Vlastním jménem se tato rostlina nazývá pryšec nádherný (Euphorbia pulcherrima). Původně pochází ze Střední Ameriky a Mexika.
Jestliže tuto rostlinu poškodíme, vyteče z ní bílé mléko, které je velice nebezpečné. Nesmí se dostat do očí a na kůži. Pokud ano, je nutné dlouhou dobu oplachovat postižená místa. Co se týká očí, může vést kontakt i k oslepnutí. Alespoň tak hovoří encyklopedie.
Ovšem zda je rostlina, která se dostane k nám domů, tak jedovatá, se vedou dlouhosáhlé diskuze. Nejvíce se dá dočíst o tom, že tak nebezpečná zase není. Nicméně bychom se měli mít na pozoru. Je dokázáno, že její požití vyvolává pocity na zvracení, celkovou nevolnost i zvracení, ovšem ne vysloveně otravu. Pozor stále ale na podráždění pokožky – hlavně u dětí byla prokázána tvorba velice nepříjemných puchýřů, u dospělých vyrážka.

Má ale také léčivé schopnosti. Látky z ní se užívají jako součást homeopatik, hlavně u léčby trávicího traktu (průjem, křeče se zvracením). Možná byste tomu nevěřili, ale díky jejím vlastnostem byla údajně dříve používána jako drastické projímadlo nebo jako lék proti bradavicím (silný leptavý účinek).

Účelem tohoto článku není rozhodně snaha o odpuzení a odbourání symbolů, které k Vánocům rozhodně patří. Je zde pouze snaha o to, aby tyto svátky byly bezpečné, především co se týká našich dětí. Pokud nebudeme jejich zdraví vystavovat nebezpečí, pak budou příjemné, takové, jaké mají být.
Přeji všem krásné Vánoce s kouskem přírody v každém bytě.

Napsal/a: Iveta Pešková

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • Padmé

    Ivetko, pěkný a užitečný příspěvek, děkuji za něj.
    U nás doma i u našich vždycky máme smrček nebo borovici, jmelí kupujeme a máme v oblibě úplně všichni a babička má ráda vánoční hvězdu. Takže se u nás najde vše výše uvedené. Tam, kde jsou malé děti, je určitě dobré dát pozor a včas varovat (vysvětlovat).

  • Lien

    Ivčo, myslím, že není na škodu na to upozornit. Díky

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist