Probiotika – cesta ke zdraví

Rubrika: Tipy pro zdraví

Vleklé zažívací obtíže, nachlazení, nepříjemné ekzémy a unavená pleť. Málokdo si tyto příznaky spojí dohromady a hledá za nimi jediného původce, kterým může hravě být nedostatečné množství správných bakterií v lidském střevě. I malé narušení vnitřní rovnováhy totiž může vyvolat vleklé zažívací a další zdravotní obtíže.


Lidské střevo osidlují tisíce různých bakterií, z nichž většina je pro lidský organismus prospěšná. Mezi ty nejdůležitější se řadí i tzv. probiotika, mikroorganismy, které řídí správnou činnost střev a jsou tak klíčová pro harmonické zažívání a ovlivňují celkový zdravotní stav člověka. Střeva jsou u lidského plodu sterilní. K prvnímu osídlení dochází během porodu a následné složení a množství jednotlivých bakterií střevní mikroflóry závisí na přijímané potravě. Pokud jich není dostatek, střeva nepracují správně a výsledkem jsou dlouhodobé zažívací obtíže jako nadýmání, zácpa nebo naopak průjmy. Nedostatek prospěšných bakterií v zažívacím ústrojí se projevuje i dalšími zdánlivě nesouvisejícími příznaky. Může mít za vinu častá nachlazení i nepříjemné vnější kožní projevy jako ekzémy či unavenou a zašedlou pleť. Nízký počet probiotických bakterií ovšem nesouvisí pouze s nevyváženou stravou. Jejich počet ve střevech strmě klesá např. po léčbě antibiotiky, které kromě patogenních baterií v organismu hubí i ty prospěšné. S obnovou zdravé střevní mikroflóry není radno otálet, ušetříte si tak řadu nepříjemných chvil.

Jak obnovit střevní mikroflóru?

Pokud trpíte zažívacími obtížemi, je nutné upravit jídelníček a konzumovat pravidelně potraviny bohaté na probiotika. Nejrychleji a nejspolehlivěji ovšem pomohou rovnováhu zažívacího traktu obnovit kvalitní doplňky stravy z lékárny. Skvělou volbou je komplex vícekmenových probiotik Biopron® 9, který ve dvou tobolkách denně obsahuje 9 miliard prospěšných bakterií, které přispívají k odstranění velkého množství střevních obtíží, k posílení imunity nebo potlačení příznaků alergií. Přípravek mohou užívat i děti od tří let a těhotné i kojící ženy. Pro akutní obnovu střevní mikroflóry během, ale zajména po léčbě antibiotiky je vhodný přípravek Biopron® 9 PREMIUM, který obsahuje 20 miliard probiotických bakterií v denní dávce 2 tobolky. Pravidelná a dlouhodobá konzumace probiotik v doporučeném množství je vhodná a prospěšná i pro miminka. Má výrazný vliv i na jejich imunitu a pomáhá předcházet nepříjemným dětským kolikám a ekzémům. Pro malé děti od 1 měsíce věku, zvláště pro ty, které nejsou kojené, je ideální přípravek Biopron® LAKTOBACILY Baby.

Maminky, ulevte svému děťátku

Stejně jako dospělí lidé i děti získávají probiotika z potravy. Kojenec přijímá první probiotika, která osidlují jeho střevo, během porodu. K výraznému rozvoji střevní mikroflóry pak dochází pomocí mateřského mléka, které obsahuje velké množství prebiotik – látek potřebných pro správný vývoj probiotik. Pokud vaše miminko trápí časté koliky a tolik nepříjemné bolesti bříška provázené pláčem, může být na vině nedostatečné osídlení střeva probiotickými bakteriemi. Jejich nízké množství totiž způsobuje zažívací obtíže a nedostatečně vyvinutou obranyschopnost organismu i malému děťátku. Kvalita a množství těchto bakterií u tak malého dítěte přímo závisí na matce. V případě obtíží to znamená, že jich konzumujete málo a pravděpodobně i vy sama trpíte zažívacími potížemi. Obnovit střevní mikroflóru vaši i vašeho miminka přitom není vůbec složité.

Zeptali jsme se pediatra MUDr. Jindřich Slaniny, praktického lékaře pro děti a dorost, Jindřichův Hradec

Při jakých problémech byste doporučil potravinové doplňky podporující správnou střevní mikroflóru u malých dětí? Je vhodné je použít při průjmových onemocněních?
Dnes je všeobecně bakterií ve střevě méně. Je to dáno zřejmě i nevhodnou moderní stravou a způsobem života. Proto je vhodné probiotika doplnit prakticky při všech nemocech, ale i u zdravého dítěte. Zvlášť vhodné je to tam, kde je střední rovnováha narušena – tedy u průjmů, při léčbě antibiotiky, poruchách imunity, alergických onemocnění apod.

Jsou vhodná probiotika k dlouhodobému užívání u malých dětí? Zejména pro zvýšení imunity?
Bakterie jsou přirozenou součástí dětského organismu. Tím, že je doplníme, uděláme něco pro zdravý vývoj dítěte, zvýšíme jeho obranyschopnost a snížíme nemocnost. Samozřejmě bych dal přednost zdravým nezávadným potravinám v biokvalitě.

Více informací najdete na www.biopron.cz.

Pozor, soutěž!

Všichni, kteří by chtěli Biopron Baby a Biopron 9 vyzkoušet, mají nyní šanci. Od 1. do 14. června totiž tři z Vás mohou v naší soutěži vyhrát po jednom balení obou potravinových doplňků. Zapojíte se?

Náš tip pro ty, kteří tuto soutěž ještě moc neznají: Netipujte na začátku soutěže příliš vysoko! Každý den nad ránem probíhá kontrola soutěžních tipů. Všichni soutěžící, jejichž tip byl již překonán, budou o tomto faktu informováni emailem. Jednou denně můžete své tipy upravovat a zvýšit tak šanci na výhru.

Napsal/a: redakce

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

 • Anonymní

  Já dětem probiotika dávám hlavně při užívání antibiotik, protože se u nás vždycky maximálně do dvou dnů dostaví průjem v důsledku těch antibiotik, ale i během podzimu a zimy jako prostředek na zvýšení imunity. Poradila nám to dětská lékařka, dávám jim ty biopron laktobacílky, které tu máte uvedené, které nestojí v porovnání s různými těmi multivitaminy, které jsou všude v televizi skoro nic a účinky mají podle mého názoru mnohem větší

 • Lussy

  Gratuluji výherkyním, měla jsem na ně zálusk. A sekla jsem se jen o pět 🙂

 • Anonymní

  Malýmu kupuju laktíky – laktobacily imunit. Obsahují kombinaci probio a prebiotických látek a magnetku na ledničku:-D Jsme s nimi moc spokojení, ale ani tyto nevypadají nijak špatně. Jen když už máš něco osvědčené, tak to neměním.

 • Jarmuschka

  Tak nevím – z údajů zde uvedených v kombinaci s otázkou v tipovací soutěži jsem poněkud zmatená….
  Jsem velmi zvědavá na zveřejnění výsledků…
  😯

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist