Prima narozeniny a hodně zdraví do dalších let…

Rubrika: Tipy pro zdraví

ist2_5673618-birthday-xxl…obvykle přejeme a nevím, zda si všichni opravdově připomínáme, že být zdravý není samozřejmé.
Zdraví je dar nejcennější – skutečnost, kterou si s přibývajícími roky stále víc a víc uvědomujeme…

Troufám si říct, že všechny maminky tady na VD zdraví svých dětí pečlivě střeží. Ale nezapomínají přitom na sebe? Udělají si chvilku proto, aby se zaposlouchaly do svého nitra, zda je vše tak, jak má být?
Ať chceme nebo ne, tělo vydává, nezávisle na naší vůli, své varovné signály. je třeba jim naslouchat, reagovat. Jak na to?

Nespavost
V současné době velmi častý, obtěžující jev. Pokud má člověk, trpící nespavostí, ještě třeba „syndrom bílých plášťů“, není třeba hned vyhledávat lékaře, kterého se bojí a loudit na něm tabletky na podporu spánku („teď, hned, včera bylo pozdě…“). Zkusme si nacvičit meditaci, uvolňování a odplouvání myšlenek, které brání klidnému usínání.
Je možné relaxovat např. ve vaně (pozor – v koupeli neusnout) s příjemně teplou vodou nebo na lůžku, na kterém naopak usínat budeme. Zavřeme oči a představíme si drobné vlnky na modré vodní hladině. V naší mysli necháme vlnky pomalu odplouvat a s nimi o d p l o u v a j í i naše dotěrné myšlenky… u s í n á m e.
Mohla bych poradit ještě vypití sklenice teplého mléka na noc, případnou konzumaci banánu či jogurtu – to však všechny jistě znáte.

Chudokrevnost
neboli anemie. Postihuje hlavně ženy, a to díky jejich pravidelným měsíčním krevním ztrátám. Cítíme-li se unavené, vypadáme-li pobledle a třebas se i zadýcháváme, necháme si u praktického lékaře vyšetřit krevní obraz. Pokud lékař anémii (tj. nedostatek červených krvinek) skutečně zjistí, doporučí nám stravu, která obsahuje dostatek železa, případně předepíše železo v tabletkách.
Zdrojem železa v naší potravě je maso (především vnitřnosti), luštěniny, listová zelenina, z ovoce to jsou jahody. Mňam.
Železné zdraví Pepka námořníka je dětem často prezentováno tak, že Pepek s chutí a hodně jedl špenát, který údajně obsahuje spoooooustu železa. Vězte, není to tak! Nechci tady špenát pomlouvat, jenom konstatuju, že tolik železa – kolik se od nepaměti tradovalo – zase nemá. Prý kdysi kdosi popletl desetinnou čárku a hodnota Fe ve špenátu se tudíž značně zkreslila!

Modřiny na kůži
Tvoří-li se drobné podkožní modřinky bez mechanického zavinění, není ani nyní třeba podléhat panice. Postižené místo na kůži většinou mírně zasvědí a utvoří se malá drobná skvrnka, která může dosahovat až velikosti koruny.
Návštěvu lékaře neodkládáme. Odborník vyšetří krev a předepíše např. Ascorutin, který pozitivně působí na křehké cévky a podporuje odolnost kapilár. Dočetla jsem se, že Ascorutin nesmí užívat těhotné ženy ani kojící maminky.
Možná lékař také zkonstatuje, že máme nedostatek vitamínu K. A které potraviny tento vitamín obsahují? Budete vědět tehdy, až se pročtete ke krvácení z nosu.

Nechtěné hubnutí
Nedržíme-li zrovna žádnou dietu a jíme-li tak, jak jsme zvyklé, a přesto naše váha klesá, s návštěvou lékaře neotálíme. Praktik nás pravděpodobně pošle k internistovi – endokrinologovi, který provede vyšetření krve na hladinu hormonů štítné žlázy, v případě problému nasadí odpovídající léčbu.

Suchá kůže, zhoršená kvalita vlasů, podrážděnost, zimomřivost
Některý z těchto i dalších projevů (únava, lámavost nehtů, zapomnětlivost), případně všechny dohromady, mohou znamenat skutečnost, že tělo upozorňuje na nedostatečnou funkci štítné žlázy. Touto poruchou trpí mnohem častěji ženy než muži. Šupito, presto k lékaři na krevní testík. Pokud se potvrdí snížená funkce ŠŽ, budeme užívat – třeba i doživotně – hormony. Tak budeme, no a co.
Za odměnu si co nejčastěji dopřejeme jídla s různě upravenými mořskými rybkami. Dobrou chuť!

Třes rukou, nervozita, napětí, hubnutí, zvýšené pocení, pocit horka
… a máme tu klinický obraz zvýšené činnosti štítné žlázy. Do krve postiženého se ve větší míře vylučují hormony ŠŽ. Oběhneme si lékaře: praktického i endokrinologa. Pomohou.
Po návštěvě lékařů si skočíme do knihkupectví pro novou knížku nebo časopis – doma v pohodlíčku zarelaxujeme.
Všimněte si, použila jsem slova“ oběhneme“ a „skočíme“. Na rozdíl od snížené činnosti ŠŽ je člověk s hyperfunkcí ŠŽ mnohem, mnohem aktivnější.

Rozpraskané koutky úst
Naše babička radila: “ Potři si rozpraskané koutky rozpuštěným máslem.“
Tato nezapomenutelná babská rada měla něco do sebe: koutky se promastily tukem, který obsahoval vitamíny A a D. Dneska víme, že rozpraskané koutky vznikají, máme-li nedostatek vitamínů skupiny B.
Poradíme se v lékárně, kde příslušné vitamíny – jako doplněk stravy – koupíme. Naplánujeme si výborné svačiny: banány, jogurty, sýry. K obědu potom slupneme mořskou rybu nebo něco z drůbeže.

Bolesti zad
Bolesti, které zná většina dospělé populace. Zaměřím se na maminky na rodičovské dovolené: rodičovská není „dovolenou“ v pravém slova smyslu, ale je náročná po stránce fyzické i psychické. Sama jsem to zažila: během 23 měsíců jsem absolvovala náročnou operaci a následně porodila dvě děti. Bodejť by pak záda poslouchala! Já jsem tehdy jako bonus navíc získala k bolestem zad ještě kožní ekzém. Po nástupu do zaměstnání jsem se uvedených potíží lehce zbavila.

Bolesti zad u maminek vznikají především v důsledku dlouhodobého namáhání bederní páteře (zvedání dětí, náročné domácí práce) a obecně (u většiny lidí) jako projev stresu.
Při bolestech větších, obtěžujících a omezujících, lékař může předepsat léky proti bolesti a na uvolnění svalů, případně doporučit vhodnou rehabilitaci.Taky teplo pomáhá. A relaxace? To už je čistě naše volba.

Nadýmání, říhání, pálení žáhy
„Kdo krká a prdí, zdraví si tvrdí!“ Toto zlidovělé rčení nám našeptává něco o tom, že za hlučné biologické projevy se nemáme stydět. Ba naopak – máme si je dopřát. Etiketa slušného chování velí něco jiného. Před časem jsem ovšem četla, že mít „hlasité větry“ je něco tak zdravého, že to již bude na veřejnosti společensky přijatelné. Ale nevím.
To jsem taky vyčetla, že „módní diktát“ dovolí oblékat ponožky na nožky, směřující do sandálů. A co se půl rok s půl rokem sešel, zase že ne. A pak si má jeden vybrat…

Ať je to tak či onak, časté říhání a pálení žáhy upozorňuje, že něco není v pořádku v našem zažívání. Přehodnotíme přísun stravy – jestli se nepřejídáme a jestli nekonzumujeme těžká jídla. Lékař zjistí, zda se nejedná o stav, kdy se žaludeční šťávy vracejí zpět ze žaludku do jícnu – tedy o tzv. refluxní nemoc jícnu. Může však jít i o lehčí zánět žaludku.
Uleví se nám, pokud jíme častěji a v menších porcích jídla lehce stravitelná,zpestřená o ovoce a zeleninu.
Dávám si záležet na řádném rozkousání přijímané stravy. Vykašleme se na kafe (já ne!) a na alkohol. Cigarety vyhodíme!

Otoky a svědění nohou
a k tomu ještě noční křeče, bolesti nohou a únava – svědčí pro křečové žíly. Onemocnění, které postihuje častěji ženy, na vině bývá dědičnost a nesprávný životní styl. Na křečové žíly trpí prodavačky, servírky, protože jsou „stále na nohou“, o něco méně, ale přece úřednice, které mají tzv. „sedavé zaměstnání“.

Jako prevenci si dopřejeme svoji každodenní dávku – stačí půlhodinka – pohybu, ale i příjemné (kašleme nato, že je to proti bontonu) hození nohou na stůl – tak na 10-20 minut denně. Nohy sprchujeme střídavě teplou a studenou vodou, končíme studenou. Hodí se zdravá strava!
Moje zkušenost: na noční křeče v lýtkách mi pomohl přísun hořčíku v tabletách. A žádné křečové žíly se nekonaly!

Krvácení z nosu
Příčinou bývá opakující se rýma, časté smrkání a kýchání, popřípadě záněty nosních dutin. Krvácet z nosu můžeme i při stresu a vyšším či kolísavém krevním tlaku. Na nic nečekáme a krevní tlak si necháme změřit lékařem.
Možná máme v těle nedostatek vitamínu K, který je rozpustný v tucích a významně se podílí na krevní srážlivosti. Jistíme se tím, že pojídáme potraviny bohaté na vitamíny C a K, listovou zeleninu. Vitamín K se nachází i ve vaječných žloutcích, jogurtech a v rostlinných olejích. Omezujeme solení.

Praktická rada na závěr
Pokud se léčíme pro autoimunitní onemocnění – chronický zánět štítné žlázy – a zároveň se léčíme na alergologii, je třeba před nasazením jakékoliv alergologické léčby odbornému lékaři – alergologovi sdělit, že uvedeným autoimunitním onemocněním ŠŽ trpíme. Alergie (tj. nepřiměřená reakce organizmu na cizorodou látku z vnějšího prostředí) je porucha imunitního systému a tudíž odborníci o svých léčebných postupech musí vzájemně vědět.

Hodně zdraví Vám i vašim dětem!

Napsal/a: hannah58

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (13 vyjádření)

  • Hannah, škoda, mě totiž články o nemocech baví, i když to není veselé téma, ale i tak budu doufat, že zas o zdraví něco napíšeš tajnůstkářko:)))

  • Ahoj Mariko81, tak příště to už nebude o nemocech. Bude to
    o tom, že… a taky, že…ještě chci napsat, že…ale to se předem neprozrazuje.

  • Hannah pěkný článek, zbaštila jsem každé slovo, protože mě to tak zaujalo:)
    Ano, na zdraví svých dětí visím a já??? Nemám čas si zajít k lékaři a bojím se reality:)
    Nespavosti netrpím, usnu hned a vzbudí mě jen budí a nebo syn:)
    Chudokrevnost jsem měla v těhotenství i po a mám pocit, že to co jsi napsala o ní, tak jí mám snad opět:)
    Bolesti zad zná snad každá maminka, včera mě bolely i ruce:)
    Jinak tukám, protože ničím, co jsi zde uvedla, netrpím:)
    Opravdu pěkný článek a pokud bude příště další, co se týče nemocí, tak si opět s chutí přečtu:))))

  • To už vesele prožívám půl roku:)))Dal mi injekci,abych to dostala a příznaky zmizly.

  • HANINO25, suchá kůže,suché sliznice, podrážděnost, změny nálad atd. mohou být příznaky před přechodem (klimakteriem), ale jen ať se doktor jukne, co by ne.

  • A já si beru rady k srdci a dost mě překvapilo,že by příznaky co mám /baštím-nepřiberu,suchá kůže,podrážděnost i zimomřivost/ můžou být od štítné žlázy.Hned jak půjdu si pro prášky na tlak vyrukuju s tím,aby se na mě pořádně juknul.
    Díky,ale moc se nerozepisuj,abych se v tom zas nenašla:))))
    Ba né jen pěkně pokračuj-máš za jedna s hvězdičkou….

  • Hani, já ti nepochlebuji, já ráda čtu o zdraví a můj se mi směje 🙂
    Také nebývám nemocná, ale něco málo mě trápí 🙂
    Já vím, o čem bude příští článek…o jídle :-))

  • Corin, Corin, Ty mi moc nepochlebuj, nebo se začnu červenat.
    Já to mám tak, že na preventivní prohlídky chodím, moc nemocná nebývám. Nejsem zvyklá chodit stěžovat si k lékařům, když to jó není potřeba. Co ale potřeba je, to léčím.
    Cori, příští článek nebude o zdraví, bude o něčem ÚPLNĚ, ÚPLNĚ jiném.

  • Lien

    Hannah, nemyslela jsem vůbec ničím, ale tím, co je vyjmenováno, tím ne.

  • Hanah, ty chybičky, které zmiňuješ, jsou prkotinky :-)))) Já si jich nevšimla. Použiji frančici výraz: jsem pisatelské dřevo, takže pro mě jakýkoliv článek od vás spisovatelek je krásný, vážně. Mě psaní baví, ale na články si netroufám. To jen tak na okraj

    Takže syndrom se mě netýká, sice se lékařů bojím, ale tlak se mi nezvedá 🙂 Nicméně ani tvůj článek mě nedonutí k lékaři jít 🙂
    Hani, viděla jsi dnes zprávy? Prej Češi nechodí na preventivní prohlídky, tak si sami zadělávají na zdr. potíže. Na druhou stranu chodíme k lékaři často, hodně marodíme, chápeš to? 🙁
    Mě se tvůj článek líbí, o zdraví čtu ráda

  • Milé dívky, díky za reakce.
    Lien, tomu říkám zdraví! Taky ťukám…
    Corin, syndrom bílých plášťů nebo syndrom bílého pláště znamená, že strach z lékařů způsobí, že člověk cítí hned potíže a třebas je i objektivně najednou má – tj. zvýší se mu krevní tlak, i když jinak má tlak v normě atd.
    Já si tenhle článek hodnotím nic moc. Dvakrát se mi za sebou opakují stejná slovíčka „třeba“ a „jak“ a ta poslední věta ó hrůza – napsat: Hodně zdraví Vám i vašim dětem, to jsem opravdu inteligent. Všiměte si těch Vé,vé.
    Nicméně, tento článek jsem psala proto, abych u některých z Vás( pokud strachem trpíte) odbourala tyto obavy z návštěvy lékaře.

  • Hanah, ty máš vždycky zajímavé články a v nich se i vidím. I v tomto.
    Máš stoprocentní pravdu v tom, že já si své zdraví i zdraví svých nejbližších pečlivě hlídám. Můj mě sice ignoruje, ale někdy i on uzná, že je zdraví důležité. Naučila jsem ho jíst hodně zeleniny a tučné a mastné jídlo mu nevařím. Má smůlu 🙂 Pálívá ho totiž často žáha.
    Bolesti zad znám, dá se s tím žít…
    Co je to ten syndrom bílých plášťů? To se bude týkat určitě mě :-)) ale nespavostí netrpím.
    Chudokrevná jsem byla v těhotenství, doufám, že už nejsem 🙂
    Jinak s odstavcem Nadýmání…jsi mě pobavila :-))) Někde v cizině je prej i povinností si po jídle hlasitě říhnout, znamená to dík za jídlo 😀 Brrr :-))
    Moc pěkně jsi všechno popsala

  • Lien

    ťuk ťuk, netrpím ničím. :-))

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist