Enuretik není neurotik

Rubrika: Tipy pro zdraví

Slova „enuréza“ a „neuróza“ zní podobně, ale mají rozdílný původ i význam. Pomočování ve spánku (enuréza) rozhodně není duševní porucha a nesouvisí až na úplné výjimky ani s žádnou psychiatrickou diagnózou…

Není důsledkem moderní civilizace ani psychického vypětí uspěchané doby. Problém nočního pomočování a udržování čistoty u dětí je starý jako lidstvo samo. Pokusy léčit enurézu začaly již ve starověkém Egyptě před cca 3000 lety. Jedním z mezníků v její léčbě byl
i objev desmopresinu (mimochodem objev českého vědce Ing. Milana Zaorala) a uvedení tohoto léku do klinické praxe ve 2. polovině 70. let minulého století.

holčičkaCo je to enuréza?
Definice dětské enurézy (latinsky enuresis nocturna), tedy pomočování ve spánku, se různí. Pro laiky řečeno je to stav, kdy jde většinou o normální plnění a následné vyprázdnění močového měchýře, ale bohužel na špatném místě v nevhodnou dobu – v posteli během spánku – a navíc ve věku, kdy už to společnost nepovažuje za normální.
Enuréza je někdy také definována opačně – jako počet „nocí, kdy postel zůstane suchá“. Většina pediatrů totiž nepovažuje občasné pomočení u mladších dětí (např. 1x za měsíc při stresové situaci) za enurézu. Stupeň pomočení může být různý – od zvlhčení spodního prádla až po úplné vyprázdnění celého obsahu měchýře do postele, někdy i několikrát za noc.

Pomočování je nutné řešit a léčit!
Většinou se udává, že by se dítě nemělo pomočovat po ukončeném 5. roce života, ale v některých zemích (např. ve Skandinávii) společnost toleruje i vyšší věk. Enuréze je třeba věnovat u dětí starších 5-6 let velkou pozornost, protože u nich představuje významný stresující faktor a může nepříznivě ovlivnit normální psychický vývoj jedince. Prvním odborníkem, u kterého by se měli rodiče s pomočujícím se dítětem objevit, je praktický lékař pro děti a dorost. V komplikovaných případech jsou dalšími konzultanty dětský nefrolog a dětský urolog, případně další odborníci. V každém případě je třeba co nejdříve odlišit inkontinenci (trvalý únik moči bez ohledu na denní dobu) od enurézy. Při podezření na inkontinenci má být dítě vyšetřeno v odborné ambulanci dětského lékaře a nefrologa již daleko dříve než v 5 letech. Inkontinence je charakterizována tím, že dítě není prakticky nikdy suché, prádlo je alespoň vlhké, když ne mokré.

Mokrou postel mohou mít nejen děti, ale i dospělí
Enuréza se vyskytuje velmi často, v první třídě se pomočuje ještě asi 10 % dětí. Ve věku 10 let jich stále zůstává přes noc mokrých vícekrát měsíčně asi 5 %. Stojí za to zmínit i fakt, že občas se pomočuje asi 1 % dospělých, to laické veřejnosti není většinou známo! Tyto údaje není jednoduché od dospělých získat, hlavním důvodem je stud postižených. Dospělí enuretici se většinou nepomočují tak často jako děti, ale kontrola suchého lůžka u nich významně vázne.

Moderní léčba enurézy
Základem počátečních opatření je vedení tzv. kalendáře enuretika, úprava příjmu tekutin a režimu vyprazdňování měchýře. Děti jsou např. několikrát denně vyzývány k vyprazdňování měchýře v bdělém stavu. Dále se osvědčuje motivace dítěte a rozumné odměňování při ústupu enurézy
ze strany rodičů. Tresty nemají smysl, dítě se nepomočuje úmyslně! Není jednotný názor na to, zda se mají enuretici v noci budit a nutit k cestě na toaletu. Pokud se tak děje, dítě musí být naprosto probuzené a uvědomovat si, že močí do záchodové mísy a ne do postele!

Hormon desmopresin kontroluje objem tvořené moči i v noci
Některé studie ukázaly, že enuretikům se v noci vytváří méně antidiuretického hormonu (ten omezuje noční objem moči) než dětem, které nemají s nočním pomočováním problém. Tento nedostatek může být řešen podáváním látky příbuzné antidiuretickému hormonu – desmopresinu, který rovněž významně snižuje noční produkci moči, a tak menší obsah moči v měchýři nevede k jeho bezděčnému a nekontrolovanému vyprázdnění. Zahájení léčby desmopresinem má zpravidla rychlý efekt. Tento lék je v léčbě enurézy celosvětově úspěšně a široce používán již více než 30 let. Pokud je lék vysazen dříve, než stačí celý systém regulující zahuštění moči a snížení jejího objemu dozrát, může se enuréza po jeho vysazení léku znovu vrátit.

klukPro rodiče je důležité sdělení, že dítě musí během užívání desmopresinu (u nás lék Minirin) velmi přísně dodržovat pitný režim. To znamená, že po podání desmopresinu nesmí dítě pít, což během noci (spánku dítěte) nepředstavuje žádný problém. Po probuzení by příjem tekutin měl být omezen do doby, než dítě začne opět močit. Desmopresin zahušťuje moč, a tím omezuje vylučování vody, která by se při nadměrném příjmu mohla v těle hromadit. Při dodržení pitného režimu dle doporučení lékaře a informací přiložených k léku však není třeba se těchto komplikací obávat.

Další možnosti
Dalším významným opatřením, které je efektní při léčbě enurézy, jsou tzv. alarmy. Jde o jednoduché zařízení, které signalizuje únik moči do prádla, resp. do lůžka, a spustí již po úniku prvních kapek moči alarm, který má dítě probudit. Smyslem je vytvořit podmíněný reflex – naplněný měchýř má vést k probuzení a močení na WC. Oproti desmopresinu se ale efekt neobjevuje tak brzy, často trvá i několik týdnů, než se dítě začne budit samo. Naopak výhodou je fakt, že pokud je tento přístup efektní, po vysazení alarmu se enuréza už nevrací.

V minulosti se dost často užívaly ještě preparáty ze skupiny antidepresiv, např. melipramin. Od použití této skupiny se v posledních letech ustupuje. Při předávkování má lék výrazné toxické účinky a dokonce byla popsána řada otrav při náhodném požití melipraminu mladšími sourozenci.


Internetová poradna odborníka
Trápí-li dítě starší pěti let pomočování, měl by se jeho rodič obrátit na praktického lékaře pro děti a dorost v místě bydliště. V případě komplikací odešle dětský lékař pacienta na urologické či nefrologické vyšetření. Další potřebné informace včetně seznamu odborných pracovišť zaměřených na pomočování dětí jsou uvedeny na webových stránkách www.nocvsuchu.cz. Od května tohoto roku funguje na internetu také poradna lékařů se zaměřením na dětskou urologii a nefrologii. Nejčastější otázky a odpovědi na téma pomočování jsou pravidelně zveřejňovány. Pokud potřebuje rodič konzultovat individuální problém, může poslat svůj dotaz na adresu info@nocvsuchu.cz.

Pediatrická klinika UK 2. LF a FN v Motole, Praha

Napsal/a: prof. MUDr. Jan Janda, CSc.

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (22 vyjádření)

  • Anonymní

    Měl bych zájem o enuretický alarm bezdrátový. Nabídněte prosím. kontakt: spider007.m@centrum.cz

  • Anonymní

    nemá někdo zájem o enuretický alarm – půl roku starý takže v plné záruce, nám pomohl a již jej nepotřebujeme, sláva. Jako nový – používaný jen necelé čtyři měsíce – cena nového cca 3900 prodám za 3 tis.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist